4en laatsten droppel bloed foor hot geluk des aods veil hebboo. In het Laserhuis heeft Clark een voorstel in gediend lot oprichting van een Schotsch nationaal parlement tot behandeling der aangelegenheden, die uitsluitend Schotland betreffen l)e secretaris- feneiaal voor Ierland bestreed het voorstel namens e re tree ring en beweerde, dat Schotland geen afzonde lijk parlement verlangde daar hel onder de Unie bloeide Hel voorstal van Clark werd daar op met 200 legen 79 stemmen verworpen. In het Oostenrijksche huis van afgevaardigden is de militaire wet met de amendementen van den Horgaarschen Rijksdag met een meerderheid van twee derden aangenomen De verklaring van den antisemiet Türkdat de Oostenrijksche bond voor Duilschland geen waarde heeft ont lokte luide tegenspraak. Rieger vei klaarde namens de club der Bzechen dat zijn partij vóór het Oo<tenrijksch-Duilsche verbond wasdat een waarborg is voor den Europeeschen vrede. Petroleum-Noteeringen van de Makelaars •Cantzlaar k Schalkwijk te Rotterdam. Za^e'dag 13 April Tankfust f8.E. Meilev. T8,Juni-Julilev. f810 Anglev. f8.15 Sep- emheilev. 8,25 Sept -Dec lev. f 8.35. Alles Entr. K e n ti i s t% e i it s. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken dp.ank en tot beteuge ling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van steken drank in het klein hij hen is ingekomen van G SCHOONDERBEEK in het perceel wijk F. No. 124 en J. VAN DE VEN in het perceel wijk J No. 86 Amersfoort, den 12. April 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Terwijl Oom Tom's lint in den Schouwburg le Lafayette Hall (Virginië) werd opgevoerd viel een petroleumlamp die boven liet toonenl hing, neer en zetlede decoratie in brand Eene paniek maakte zich van de toeschouwers meester. Zij verlieten hunne plaatsen en drongen in massa naar den hoofdingang. Deze was ge floten. Mennen vrouwen kinderen drongen in doodsangst tegen elkaartotdat da daur ein delijk voor den aandrang bezweek. Niemand werd gedood, maar verschillende personen werden meer of min ernstig gewond. Bij de Donderdagavond jl. gehouden oefening van hot Leger des Heals ging het te Utrecht r;»av ioe. Een gewezene heilssoldaat, M genaamd. $iuhet gebouw binnen in de Weistraatme vr uw M die dif bemerkte wilde dezen per- so< n met geweld verwijderen waartegen de kapitein S. zich echter verzette. Mevrouw v. B. ii ,n hiermede geen genoegen en verwijderde zi« h uil hel gebouw Buitengekomen verscheurde zij haar gezangboekje onder allesbehalve vlei ende uilroepen voor het leger der «Kazerne Bij siirh'ing van de «Kazerne» had deze d..me f 1700 gegeven. De te Bloemfontein (Oranje-Vrijst.) verschij nende Friend deelt het volgende verhaal mede uit Fauiesmith: De dood vanmejuffroiiwM.de Vries Rubhé oude. buitengewoon droevige om standigheden heeft onze kleine stad geheel en al in rouw gedompeld. Genoemde jinje dame, eene Hollandschedie gedurende «le laatste drie jaren als gast van dr en mevrouw Van Dain in ons midden wasbi acht een bezoek aan eenige kennissen le Rouxville en keerde jongstleden Zaterdag terug in liet uitsluitend gezelschap van een kafferdie de kar dreef. Toen zij dicht bij de boerderij waren om streeks halfweg Kauresinith en Sinithfibdd stond mejuffrouw Robbè mei een meisje le praten terwijl vuur gemaakt werd om kolfie le drinken. Plotseling stond mejuffrouw Robbé in brand en ofschoon zij haar kleederen van hel lijf scheurde en een kaffer bij een dam een honderd yards verder, de vlammen blusehte, had zij zulke zware brandwonden onivangen dat geneeskundige hulp niet meer bij machte was haar te redden .Niettegenstaande de meest liefdevolle oppassing stierf zij le uren; nadat het mocht gelukken de laatste oogenhlikken van het geliefde meisje in zoover le verzachten, dat zij zonder pijn ontsliep. Den lüen Maart werd een wagen met passa giers behoorende aan den heer Maruseikop den weg tusschen Potchelstrooin en Johannes burg door een verschrikkelijken donderstorrn overvallen. De wagen kwam van Kirnberley en bevatte 20 passagiers. Tijdens den storm waren deze in de nabijheid van een dier hooge heuvels, welke zoo menigvuldig langs den weg voor komen en zochten zooveel als zij konden be schutting voor het weder. Plotseling trof een hevige bliksemstraalvergezeld van een zwaren donderslag den wagen en de omgeving, liet meerendeel der passagiers werd bewusteloos geslagenen zij die bij hun bewustzijn bicven, waren zoo verward dal het verscheidene se couden duurde vooidat zij de gemaakte schade konden opnemen en tot het be-el kwamen van het gevaarwaaraan zij zoo wonderbaarlijk ontsnapt waren. Zij zagen dat 9 van de muilezels gedood waren, de eigenaar van den wagen lag gewond en bedwelmd Verscheidene van de passagiers lagen bewusteloos en een kostbare hond lag dood aan de voeten van zijn meester Tot over maat van rainp stond de wagen in brand en werd een waarde van p. sl 40 a 50 aan goederen vernield. Na ecnige oppassing herstelden de on gelukkige passagiers, maar de heer Maruseik draagt nog hel leeken van dtn bliksemstraal in zijn hals en langs den rugin den vorm van een roode streep, welke er uitziet also! het vel er inet een vijl of rasp was afgeschuurd. Het schijnt werkelijk ernst te worden met het afschaffen van den veel gehalen zwarten rok als staatsiekleed. Op een baldat eerlang le Pariji gegeven wordt door den graaf en de gravin de Kersaintmoeten de mannelijke ge nodigden in rokken van welke kleur zij ver kiezen verschijnen behalve in zwarte rokken die verboden zijn. Verscheidene aanzienlijke gaslheeren en vrouwen zullen dit voorbeeld navolgen en waarschijnlijk zal nu wehlia de langbesp: oken omwenteling in die heereninode tot stand komen Men zal dan overal de heeren ten feest zien komen in blauwe roode, paarsche, gioene grijze ol bruine rokken. 0nz« tegenwoordige rok werd aan het haf vai Lodewijk XVI ingevoerd door den hertog 8000 pond sterling verloren had. Op zijne kamers gekomen dacht hij rijpelijk na over heigeen hem te doen stond Wat was er veranderlijker dan het hart eener vrouw Vivienne achtte zich door hem beleedigd zij wendde zich geheel van af, maar zou de lijd daarin geene omkeering brengen En bezat hij daartoe de macht niet om dat te bewerkstelligen? Kon de vrouwelijke ijdelheid op den duur be stand zijn tegen de vleierijen van een minnaar? Hij wilde zich vernederen om haar in een kort onderhoud de ware toedracht der zaak mede te deelen hij zou haar zijne zonde als het er eene te noemen was bekennen die hij nooit zou bedreven hebben indien hare schoonheid en lieftalligheid hem daartoe niet aangezet hadden. Maar wat kon hij zeggen over Amabel? Dat Vivienne haar niet naar haren brief moest be- oordeelen Daarin scheen zij een onschuldig en eenvoudig wezen ten wijt zij in werkelijkheid echter eene. volleerde coquette was die hem betooverd bad door hare kunstgrepen. Maar dat alles kon hij haar nog teel beter schrijven dan zeggen was de slotsom zijner overdenkingen en met iels dal naar opgeruimd heid geleek zette hij zich aan den arbeid. Na een hall uur was de brief gereedeea meesterstukje van diplomatie, aan wiens goede uitkomst hij niet twijfelde, liet onmogelijk kunnende uithouden in zijne kam:rs, reed hij ■aar Brightonwaarheen hij Vivienne ook ver zocht had om baren brief te richten. En deze kwam ook per keerendc postwas deze spoed een goed of een kwaad vooi leeken? Zijn moed verdween toen hij de weinige regelen las Zij luidden Zelfs als ik geloof sloeg aan uwe argu menten dan zie ik niet in, dal dit eene i eden zou zijn om mijn genomen besluit le veran deren Zelfs vriendschap is onmogelijk waar geene achting kan bestaan Ik heb hier slechts nog eene zaak bij tc voegen en weldat ik mij verplicht reken om uw geheim voorna melijk wegens de wijzewaarop ik het leerde kennenle bewaren. Vivienne.» «Geslagen, geslagen.» mompelde hij«en hoe Daar is geen enkel woord in dal mij aan eene verandering kan doen gel oven Wie zou ondor zulk een schoon omhulsel zooveel geest en standvastigheid verwacht hetiben En toch zij heelt mij Het gehad en kan (Jat gevoel, waar het eens bestond, niet verdwijnen Zij moet de mijne worden ten koste van wat hel wilik geef haar niet op Nog denzelfden avond vertrok hij naar Uplands Vivienne die natuurlijk niets van dat alles vermoeddebeviel het stille leven daarver verwijderd van bet gewoel der wereld zeer goed. Zij ademde met welgevallen de frissclie lucht in, hoewel de schoonheid dei naluur haar soms weemoedig stemde. Bovendien komen er oogenhlikken waarin eene ondervonden beleediging telkens weet op doeml Dan schijnt hel ons onmogelijk om haar ran Orleans die uit Engeland kwam met eea rok van bruin laken Gedurende den omwen- telingslijd droeg men rokken van zijde in de salons en van laken op straal Tijdens het eerste keizerrijk werd de rok eenigszins verdrongen door uniformen van allerlei aard maar na de restauratie hernam hij zijne rechten Onder Louis Philippe begon men blauwe rokken met gouden knoopan le dragenmaar onder hel tweede keizerrijk werd de zwarte rok meer en meer hel plechtgewaad bij uitnemendheid. Zekere Max P., die bij eene weduwe 11 'e Berlijn inwoonde, wilde den Isten April niet laten vooi bijgaan zonder de dame des huizes eene kool te sloven welke hem ongelukkig bijna het leven kostle. Zoodra hij haar 's morgens mei zijn ontbijt boorde naderen hing hij zich in zijne kamer op. Toen de vrouw in de kamer kwamliet zij verschrikt den heelen boel val len en begon uit al hare krachten om hulp te roepen. Nu wilde de spotvogel zich losmaken maar bedroog zich en trok integendeel den strop vaster loe, zoodat hij ecnige oogenhlikken later wezenlijk in doodsgevaar verkeerde. Hij zou zeker dood geweest zijn, als de op het ge schreeuw der vrouw loeloopen gasten de koord niet hadden doorgesneden. De socialist Van der Stadl is door de recht bank te lleercnveen veroordeeld lot twee maan den gevangenisstrafwegens beleediging der Tweede Kamer hierin bestaande dal hij op een vergadering gezegd heeltdal de Kamer bestond uit «99 schoeiijcs er. Domela Nieuwenhuis.» Uit 'sGravenhage wordt gemeld: Nog vóór Mei zal de Tweede Kamer terug- keeren De reilen daarvoor ligt voor de hand. Den 4en April heelt de raad van state hel konink lijk gezag aanvaard dit kan volgens art. 45 der grondwetslechts een maand duren althans binnen één maand moet de raad van state volgens de grondwet een voorstel aan de slalen-generaal indienen oin een lijdelijk regent te benoemen, indien Z. M. de koning nog in leven ei nog builen slaat is de regel ing waar tc nemen Kn nu ligt hel in den aard der zaak dat zoodra dit wetsontwerp inkomt, de vereenigde verga dering wel onverwijld zal worden bijeengeroepen tot benoeming van een regent, in casu (dit kan nu als vaststaande worden beschouwd) II. M de koningin Mocht Z M binnen den termijn van een maand komen te overlijdendan m «et zeer zeker terstond de wetgevende inaclu ver gaderen Hel is dus zoo goed als zeker dat nog voor Mei de pailemenlaire arbeid zal worden hervat. Dat 's konings leven reeds zoo spoedig ten einde zou loopenis volgens de jongste lij dingen van het Loo niet le voorzien. De krachten van den hoogen lijder schijnen stationnair le blijven, de opgewondenheid vermindert; de slapeloosheid wijkt en zelfs bij geringe voedsel- opnaine kan Z M op die wijze nog maanden voorileven. De instelling van een definitief re gentschap gedurende 's Konings ziekte zal dus nog wel noodig zijn en deze kan te gemakke lijker spoedig plaats hebben nu de raad val state dank zij zijn onvermoeiden arbeid reeds groolcndeels door den achteistand heen is en liet de optredende regentes dus tot een niet al te zware laak heeft gemaakt om verdere zorg voor den geregelden gang van za ken op zich te nemen. Om niet al te uitvoerig te worden spreek ik niet over het overlijden van den oud-raad van Inuiëjhr. van der Wijckeen der meest typische figuren in den Haag. Hij had een ware manie om e« peliliën en brochures le schrijven adressen aan de slalen-generaalboekjes in Holhndsch en Pransch in en huiles den handel, soms met internationale strekking altijd even scherp altijd kritiek inhoudende op den gang van zaken. Hij droomde zich een gewichtige politieke rol en verspreidde meermalen be richten waarin hij zich zelf als minister aan wees. Er was in al zijn schrijven in gezwollen, maar piltigen stijleen eerlijk streven naar ver sterking van T koninklijk gezag en naar be vordering van het algenaeene welzijn een op wekking om den Jan Salie geest te laten varen waarvan hij ons volk steeds in zijn opgewonden heid beschuldigde Men nam gewoonlijk «een notitie van zijn veelschrijverij.Toch waservaak waarheid en kracht in ooit te kunnen vergeten en om allen niet te veroordeelen wegens dien een Dt. biltere school der ervaring maakt zelfs de jeugd voor eene wijle tot wijsgeer. Zij gelijkt dan op 'i gras dat zich vooralen storm wri buigt, maar niet breekt terwijl er slechts een zacht windje en een zonnestraal toe noodig is om het op te richten. Den vijlden dag na Vivienrie's aankomst to Uplands was een dier drukkende warme dagen, welke gewoonlijk de voorbode van een hevig ouwetr is. Wordt vervolgd.

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2