om kienen bemerken dal er ieis achter Bclimlde l enige dagen geleden is hij zells als ongenei'slijk naar een geslicht overgebracht. De Rn- ische dames--studenten die insgelijks naren gi anesteerd zijn weder op vrije voeten gesteld. Wordi de du r de Regeering thans ingediende schoolwet aangenomen dan zal eene school openbare zoowel als christelijke van 1 let 40 leerlingen f250 als rijksbijdrage ontvangen. Eene school van 41 —90 leerl ontvangt 1 400 91—144 700 145-199 900 200—254 1800 255—3U9 1500 810—364 1800 365-419 2000 420—474 2400 475—529 2600 En verder roor elk vijl en vijftigtal leerlingen boven de 475tot hel getal van 600 leerlingen eene som van 1200 meer. Mils evenwel op de scholen geen schoolgeld van f 25 ol liooger wordt geheven. Het was den 2! sten Maart 1884 een klassieke NederlaRdsche lentedag rnel regen koude en feilen wind. Groningen ontving een bezoek van 4c Transvaalsche deputatie bestaande uit de lieeren Kruger, Smit en du Toit. Paul Kruger, van Duilsche atkomstbreedmet een breedea, gemoedelijken lach en een paar levendige scherp ziende oogen Du Toil, de Franschmande diplomaat, fijn gebouwd, donker, bleek. Smit, de vechtgeneraal, een specie van een reus. kloek, gespierdieder duim een Hollander van 't oude ras. Het was een merkwaardig gezelschapdat daar te midden van Groningens burgers aan tafel zat in de bovenzaal van de Harmonieom zich vervolgens aan nog meer Groninger burgers en bovendien burgeressen in de groole zaal te vertoonen. Oom Paulschijnbaar phleg- matiekkalm pratende en zijn melk drinkende, zells ter begeleiding van de «zalm met peterse liesaus» en de «getruffeerde kalkoen» van de spijslijst. Een goede maag is een niet te onder schatten eigenschap van eenen president der Transvaalsche republiek. De heer dn Toil woog blijkbaar zijne woorden. Het levendigs! was generaal Smit. Wij zullen niet spoedig vergeten hoe hijin eene vensternis geleund verhaalde vau den ailocbl der Engelschen. Hij had wel goed gewetendat de roodbaaitjss hard konden loopenmaar zoo hardHij lachte bij de herinnering. Toch had diezelfde man als allen en misschien meer dan een van allen zijn leven blootgesteld. Hij .de generaal, alleen en onbeschermd terwijl zijne strijders achter klippen en boschjes zich eenigszins konden beveiligen had de bestorming geleid waarvan hij verhaaldehij met zijne beide adjudanten zijn broeder Klaas Smit en dienst- «genam» (het oude llollandsche woord voor naam genoot) Klaas Uys. Er was een Engelschman die bij uitzondering goed schoot en van de hoogte achter een «klip» zijne doodende kogels afschoot. Klaas Uys had te vergeefs op hem aangelegd nu zou Klaas Smit schieten en de generaaldie onge dekt stond voor 't geweer van zijnen vijand wachtte tot deze op hem zou aanleggen en zoo zich vertoonen. «Druk af» beval hij toen kort en kalm zijnen broeder. Het schot weerklonkeen helmhoed en een geweer vielen naar beneden de Engelschman was in 't hoofd getroTen toen hij dit even boven den rand van de roU vertoonde. En gelukkig zeide oom Kruger later, dat de koningin van Engeland hare soldalen zoo goed van alles voorzien had. De boeren hadden de man slechts vijftien patronenmaar de Engelschen waren wel zoo goed ora zich te laten doodschieten en zoo kwaraeu wij goedkoop aan munitie. Vivienne ontdekte eensklaps op eenigen af stand Lord Nordenhuratin het gezelschap van eene achttienjarige jonge dameSusie Cherriton geheeien Een zachte blos verlde hare wangen, terwijl zij eene onaangename gewaarwording ondervond. Waaraan was deze toe te schrijven? Aany'aloezie wellichtmaar om jaloersch te zijn moet men liefhebben en beminde zij Lord Nor- denhurst? Gedachlenlcos luisterde zij naar de verhalen van den koloneldie een bijzonder talent bezat ora allerlei anecdotes ten beste te geven Eindelijk begon dat Vivienne te vervelen en daarom zeide 2ij ten laatste «Bn nu, kolonel, mag ik niet langer beslag op uw gezelschap leggen. Ik hoordedat u juffrouw Greenaway belovldet om ook met haar te rijden Mag ik" u danken voor uwe bege leiding? Ik hoop u spoedig weer te zien.» Wat bleet den olficier nu anders over dan met eene eerbiedige buiging van haaralscheid te nemen. Viviennes lust om langer te rijden was voorbijen reeds wilde zij de schaatsen los binden toen zij zich eensklaps in Lord Norden- hursU nabijheid zag. Niet wetendewal zij deed, riej> zij hem. Te Nimes waren de leerlingen van een pen sionaat naar de kerk geweest; daar van daan komend gingen ze door de rue Fontainelom plotseling een der meisjes werd weggevoerd door een jong man hij stapte met haar in een rijtuig, dat pijlsnel wegreed, tiet jonge ineisje was door- haar ouders juist in hel pensionaat gebrachtom een einde te maken aan de liefdesgeschiedenis. De politie te Budapest is op het spoor gekomen van een curieus misdrijl Een schooljongen nl. hypnotiseerde een prooi aantal zijner makkers met het doel om hunne ouders te doen bestelen en hem de opbrengst uil le leveren Nagenoeg eene geheele klasse was op die wijze door hem bewerktde kinderen stalen geld in hunne ouder lijke woning en brachten .iet trouw naar den, hypnotiseur. Te Calais wordt eerstdaags een monsterkanon verwacht uit de fabriek van kolonel Bange waarmede proeven zullen genomen worden. Hei is 48000 KG. zwaar, 11} meter lang en het projectiel weegt 440 KG. Voor de lading is 220 KG kruit noodig en het draagt 18 kilometer. Er zijn tegenwoordig een aantal valiche goud stukken van 20 tr. te Brussel in omloop. Zij dragen de zinnebeelden der Fransche republiek mei hel jaartal 1876. Kleur en klank komen de echte stukken zeer nabij en er is een geoelend oor en oog noodig om ze te kunnen onderscheiden. De Ireinbeani'olen de Jonge en Sprenger die 3 Januari 1888 bij het spoorweg ongeval le Rui- nerwold zwaar verwond weiden zijn ook nu nog onder geneeskundige behandeling en zullen, vol gens uitgebracht advies in hunne betrekking als conducteurniet aieer werkzaam kunnen zijn. Uit Doesburg wordt aan de Post geschreven Doodjammer dat voor de onderwijzers het beruchte «Model C> van Minister Kappeyne niet meer bestaat. Dal was een modelletjewaarop geplaatst moest worden de reden waarom een kind de school had verzuimd. We geven als sou venir aan dat model het volgende brielje op dat dezer dagen aan een school ontvangen werd het aan de onderwijzers overlatende te bepalen onder welke rubriek zij dat verzuim zouden plaatsen «Kop en Nek van Vader, dat Bennat niet op school kan komen Om dat Hel klenten bruben ziek was». (Complimeten van vader dat Bernard niet op school kan komen omdat het kleinste broertje ziek was.) Ansjovisboter! Nadat men 1/4 pond ansjovissen schoon ge- wasschen en van het vel en de graten ontdaan heefthakt inen ze op een zuiver hakbord zeer fijn. Daarna vermengt men ze door middel van een houten lepel in een steenen kom met 4 pond verscheslechts zeer weinig gezouten boter wrijft dit mengsel daarna door een zeef en doet het in flesschen of steenen pottenterwijl men er een juist passend stuk wit papier op legt en dit een vingerdik met keukenzout bestrooit. De aldus verkregen boter bewaart men open op een koele plaats en dient hem vóór op sne^dje» geroosterd brood. In het Franche Journ. OfT is een decreet op genomen waarbij de Regeering wordt gemach tigd, om ter zake van de wereldtentoonstelling 5 groot-officiers-kruizen 16 kominandeurs krui zen 110 officiers-en 390 ridderorden van het Legioen van eer te verdeelen. De wedstijd kan dus beginnen! De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan De jonge edelman wendde zich haastig om zag haar verwonderd aan en vraagde baar zacht: «Hoe komt hel, dat gij alleen zijl, mejuffrouw Carew?» «Ik verlangde naar rust en gaf daardoor gelegenheid aan mijn cavalier om zijne belofte ten opzichte van eene andere jonge dame te vervullen.» «Welk een gelukkige inval van uhaastte Lord Nordenhurst haar te verzekeren en op teederen toon vervolgde hij dringend«Wiltgij mij toes'aan om u nu toe te vertrouwen, wat mij reeds lang op het hart lagik neb wellicht geene gelegenheid meer om u alleen te spreken, want ik vertrek morgen van hier.» «Morgen reeds.» riep zij teleurgesteld uit.» «Ja wanneer de vos tot net besel komt, dal de druiven te zuur voor hem zijndan trekt hij zich terug.» «Ik begrijp u niet,» verklaarde Vivienne, «wal vindt gij even zuur als de druiven.» «Zuur is eigenlijk het rechte woord niet mejuffrouwmaar even onbereikbaarik meen uwe liefde. Wees niet boos op mijdal ik mijn gevoei niet langer bedwingen kan. Eens plooide ik dal ik hopen rnochtmaar helaas, twa» slechts een droom.» Wordl vervolgd. in de zaak De Rochemonl-Veratrge. Zij nam als bewezen aandal de heer Ver- stege zich as.n eenvoudige beleediging len op zichte vin den lieer De Roclieuioni had schuldig gemaakt, en veroordeelde hem «ierwegc lot I 2UÜ boete Juvenilis is de titel van een nieuw «orgaan van de Neder'andsche gymnasiasten». Hel is ons niet 1 echt duidelijk, waarvoor de leerlingen van de gymnasia een «orgaanno .dig hebben. Maar in één opzicht verblijdt onze deze verschijning: ze neemt voor een groot deel de be/orgheid weg voor de «overlading.» waaronder wij onze school knapen gebukt waanden. Want overvloed van leegen lijd is in den regel de voornaamste aan leiding tot het slichten van een «orgaan.» Wij wenschen aan redactie en medewerkers van Juvenlus veel succesvooral bij hun examens Naar uil Philadelphia aan de Times gemeld wordtheelt president Harrison eene proclamatie uitgevaardigd volgens welke het reserve-gebied der Oklaliama-lndianen Maandag a.s. voor de kolonisten toegankelijk zal worden gesteld Een groot aantal kolonisten is thans op de grenzen van dat gebied gelegerd, waarbij reeds voel on derlinge twisten en zelfs bloedvergieten zijn voorgekomen. De regeering heelt 20,000 soldalen naar liet district gezonden 0111 de orde te band haven. Te voel en per as trekken gansche scharen blanken zoowel als negers door westelijk Arkan-as. De Atchison Topeka en Santa Fé spoorw* g-maat schappij heelt voorbereidselen gemaakt om Maan dag 000 kolonisten en 500 wagenladingen goede ren naar de nieuwe kolonie te voeren Vijlduizend personen in 700 wagens, uil Ohio, Maryland en West Virginia eene draagbare brug mede voerende om de Cimarron over te trekkenzijn uit Wichita in Kansas oj) marsch gegaan naar de kolonie van kapitein Cooper. Twin igduizend anderen uit Emporia in Kansaszijn in al- deelingen op weg in zuidelijke richting. Men verwacht dal er botsingen zullen plaats grijpen Er heerschl eene nog grooleie opwinding dan tijdens de goudkoorts in Calilornië in 1849 Tweegevecht lussclicn een slier en een loco motief. Een tweegevecht, zeker eenig in zijn soortheelt nabij Llanduno tusschen een stier en eene locomotiel plaats gehad. Op twee mijlen alstand van de stad bemerkte da stoker van een exprestrein een stier, die op de baan liephij vertraagde den treinen deed de machine fluiten oin liet dier te verschrik ken. Verre van de vlucht te nemen liep de slier, woedend geworden door hel gefluit der ma chine, naar de locomoiief, verbrijzelde de lan taarns inet zijne hoorens en beschadigde een der assen. De machinist, die eenederaillecring vreesde, deed den trein stilstaan; de stier sprong op de voetbank en men kon er hein slechts met een gloeiend ijzer van verwijderen. Toen de trein zich weder wilde in beweging stellensprong de slier opnieuw niet zijne hoorns voor de machine. De stokerde machi nist en do trein wachters maakten alsnu met koorden eene lasso en slaagden er in ze om den hals van den stier te werpen. De toege- loopen baanwachters trokken hem daarna in eene afgesloten plaats naar den spoorweg. Toen de trein eindelijk vertrok, verbrak hij weer al zijne banden en volgde de locomotiel, tol hij door eene rivier werd tegengehouden Toen de eigenaar 's avonds hel heest weer kon vangenbemerkte mendat het door ra zernij was aangegrepen, en men moest een strafpeloton uil de kuzei ne halenom den ontera- baren slier dood le schieten. Men schrijft uit Oosterhuizen (Gelderland): De Neder!. Heidemaatschappij is thans bezig in deze strekcu aan particulieren geldelijke hulp te veileenen lol hel bezaaien der heidevelden met dennezuad. Mingegoeden krijgen geheel kosteloos hunne velden bezaaid terwijl aan tneergegoeden alleen hel dennezaad (5 kilo per hectare) wordi verstrekt en dezen tiet dan voor eigen rekening er moeten doen onderwerken. Voorwaarden zijn hieraan betrekkelijk weinig rerbondenzoodal de eigenaren laler geheel vrijelijk met de bosschen kunnen handelen Al léén moeien zij er zooveel dennen op lalen slaan dal hel behoorlijk hosch blijll om laler lot zekere hoogte te kunnen opgroeien. Nu kunnen als ha eeiugszitia gehikt erin de cersle jaren voor een mol onaanzienlijk bedrag aan jonge pooldennen uilgehaald worden geheel len voor- deele van de eigenaren van den grond. Velen hier meenen dal men vanwege dé Heide maatschappij in deze wel wal al le vrijgevig lo werk gaal vn den eigenaren op die wijze le groote voordeelen worden bezorgddal meent men met geheel op den weg der Maatschappij kan liggen. Geldelijke steun waaraan de ineesi'-n wel beboette hebbenis gcwcnsehl om aan de zaak uitbreiding le verschaffen en ze daardoor aan le moedigen; loch konden de voorwaarden

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2