Donderdag- 30 DB SCHOONS TITIENNE. M 5850. v - Uitgever H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit blad Tfrachijnt Maandag en Donderdagmiddag, Ahenncmtnt per 3 rauandea l,—Franro per oat 1,15. AdrertentiSn1-8 regel» 8U Ct». elke regel meer 10 Ct«. Groote letter» pliuit»ruimtevoor randen ee andere eilr» inrigting grtchiedt hooger pnjiberekeniug Legale ollicieKle en onteigen. Adv. per regel 15 Ct». Reclame» per regel '25 Cu. - Aft. nummert 10 Ct» hO®k KortOf rfcCht Bureau MÜDRHÜ IZ E Wijk B 60 HULPBANK te AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden ter leen zal eene Commissie uil liet bestuur op M A A N' I) A G, den 3 JUNI aanslaandes namiddags van iialktwee tot iialkdrie zitting houden in een der loralen van liet Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook voor liet teruggeven van gelden. I1ERM». 1'. Y\.N 1IASELEN Secretaris-Penningmeester. Politieke Revue. In deze mooie Mei vermeit men zich. Zij heelt prachtige ochtenden, waime dagen, beschenen door eene glocdrijke zon heerlijke avonden en nachtenwaarin bij velen de helde lure troetelende en charmante rol speelt met geurige zelirs. ook dooi romaniischen maneschijn liefelijk beschenen die veel zou kunnen ver- lellen indien hij spreken kon. En dal alles gevarieerd met malsche regentjes, ol kletterende stortregens, soms geaccompa gneerd door 'I extrainuzikaal ratelen van den donder, geflankeerd door vui ige bliksemschichten, die de aluiuspheer zuivei en zoodal zij eene vrelbehügi'.hike gesteldheid teweegbrengen. Zoo n Mei schenkt paradijsachtig levensgenot. Wel brengt 't veenbranden ie1 wal slooinis. Maar onvermengd genot is onbereikbaar. Alle lullen hebben hunne lasten. Zells de natuur schenkt geen volmaakt genot. Want men moet ook bij haar met de tnugge- beien en wespesleken rekening nouden. Die inoel men ook in de politiek in t be drijvig leven, zells in 't discours onder vrienden en vijandin welen ie verdragon. 01 is 'i dan geen wespensteek voor de Fran- sclien dat Keizer Wilhelm en Koning Humbert, Bismarck en Crispi dt-zer dagentoegejuiclit door de vroolijke Bcrlijnerseen éclatant ver broederingsfeest vierden Aan Wet parlementair diner te Berlijn ter eere van di.n llaliaanschen minister Crispidat een schitterend verloop badstelde de president van den rijksdagde lieer Levolzow, ecu dronk in op de beide monarchen Benda dronk op Crispi, Miquellop de Duitsch-ltaiiaanshe alliantie. Van hoog gewicht uit poliliek oogpunt was Crispi's rede. Ilij zeide De.hartelijke ontvangst die mijnen koning en inij hier beieid werd, FEUILLETON. 4(5) Vrij gevolgd naar 't Engelsch door S... HOOFDSTUK VII. «Want het weinige, dat ik liet mijne kan noemen, uioest ik besteden 0111 de kleine schulden te betalenwelke mijne beschermster gemaakt bad. Ik leidde eenige weken een eenzaam leven, terwijl ik weinig ol niels verdiende daar ik hoe ik mijn best ook deed, schier geen werk bekomen kon. De huur der kamerwelke ik bewoonde kon ik welhaast niet meer betalen en op zekeren dag weigerde men mij binnen te laten. Toen had ik zells geen dak meer boven mijn hooid. Dien nacht sliep ik in bet open veld vervuld met haal jegens mijne eigen sekse. Destijds dacht ik zoo, maar tegenwoordig heb ik ook geleerd de mannen te halendaar ik tot de ontdekking gekomen ben dal deze even laag en wreed kunnen handelen als vrouwen. Toen ik 's morgens ontwaakte zag ik, dal op weinige schreden alstands een riviertje stroomde. Dat heldere water scheen mij als het ware lot zich te roepen en onwillekeurig trad ik naderbij. De gedachte kwam dal een sprong naar be neden een einde maakte aan alle ellende. Plot seling voelde ik dal - ene hand op mijn schouder werd gelegd en opkijkende blikte ik in het schoonc gelaat van een heer. (Dwaas kind,» zeide hij vriendelijk terecht wijzend lot mij, welk was uw voornemen?» wa» zoo overweldigenddat zij bij alle volken naklank gevonden heelt. De beide dynastieën de beide volken zijn vereenigdmeer nog dan door een pnljtieken hand en door belangen door hartelijke vriendschapdoor een gemeen schappelijk doeldoor alias wal volken vereent en waartoe geen verdere maatregelen noodig zijn. Ik heb mijn leven lang voor de zegepraal der vrijheid gearbeid en arbeid daarvoor nog Miju droom was steedsen ik hoopdat hij nog eenmaal werkelijkheid zal worden. deonafhanke lijkheid d--r volken ie verzekeren. Mijne vij anden hebben mij gelasterd mijn streven ver- I valse kt, Ik zou zegt men den oorlog willen Maar ik wil den viede Er zijn noodwendige heilige oorlogen. Wij hebben ze gevoerd. Gij en wij kwamen door overwinning tot vader landsche onafhankelijkheid. Maar elke andere j oorlog i» eene crimen laesue majeslatis. Onze taak zal hierin beslaan dat wij de welvaart onzer volken bevorderen. Wij willen gelukkkige sterke stalen vormen. Crispi's rede werd herhaaldelijk door luid ruchtige toejuichingen algebroken, In het proces wegens majesteitsbeleediging tegen de Volkszcitung, zeer merkwaardig omdat door het bekende hoofdartikel op den sterfdag van keizer Wilhelm I de keizer zou beleedigd zijn wijl hij de grondbeginselen van zijn groot vader volgt eischie de staatsprocureur drie jaar gevangenisntraf legen den verantwoordelijken redacteur Oldenburg. Hel gerechtshof sprak hem vrij. In eene mijnwerkers vergadering te Bochum is het zeer onstuimig toegegaan. De voorzitter zekere Webervoer in vollsn socialislischen geest heilig uit ovar de mijnbesluren en dr. Hainmacher. Hij veroorloofde zich daarbij zulke ruwe uitvallen tegen den keizerdal hij wegens majesteitsschennis werd gevangen genomen. Er bestond aldaar vrees, dal de mijnwerkers ge hoor zouden geven aan zijn aandrang oir Maan dag op nieuw hel werk te stakenin plaais van de toegezegde overweging hunner wenschen af te wachten. Wegens den HEMELVAARTSDAG wordt dit nummerin plaats Donderdagavond, uitgegeven Woensdagavond. Tot alle antwoord barstte ik in tranen uit hij vatte inijne hand en sprak zoo lang en zoo minzaam tot mijdat ik vertrouwen in hem kraeg en hem mijn levensloop mededeelde Hij hoorde mij deelnemend aan en toen ik ophield zeide hij mijciat al inijne ellende ean einde zou nemen als ik mii aan hem toever trouwen wilde. Ik had de kracht niet om dat te weigeren. Ik vergezelde hem naar Guildfordwaar wij twee dagen bleven «Hoe heette uw beschermer?» vraagde Vi- vienne eersiklaps. «Percy Graham. O, juffrouw, ik bemerk dat u reeds den samenhang begint te begrijpen. Doch Percy Graham behandelde mij steeds op de meest eerbiedige wijzesoms echter lag er iets in den loon zijner slemdat mij zonder ling hoewel niet onaangenaam beroerde. Ilij bad mij beloold om mij eene betrekking als gezelschapsjuffrouw bij eene oude dame te be zorgen voordat echter de week verstreken was bekende hij mijdal hij mij beminde en ik... ik kon hem geene wedei liefde weigeren Gij zult misschien zeggendal ik tc spoedig geloof hechtte aan zijne verzekeringenhet kan zijnjuffrouw maar stel u eens even in mijne plaatsin mijne omstandigheden en 't zal 11 misschien minder vreemduiiuder onver klaarbaar voorkomen. Ilij vertelde mij, dat ons huwelijk niot dadelijk kon plaais hebben wijl hij een Ier wasen bovendien een geheim agent van een zeker polilick genootschap. Binnen korten tijd echter hoopte hij zich daarvan vrij te maken ca smeekte mij oin hem te vertrouwen en tc wachten. De kwestie over de staalkundige emancipatie der vrouwen in Engeland is in het Hoogerhnis behatdcld. De rechtbanken hadden de verkiezing van Lady Sandhurst tut lid van den Provincialen Raad le Londen nietig verklaard op grond dat er geen wel bestond waarin de vei kiesbaar heid van vrouwen werd bepaald Een ontwerp, waarin die verkiesbaarheid bepaald werd. is als gevolg daarvan bij het Hoogerhuis ingediend en behandeld liet ontwerp werd bijna zonder debat met overgroute meerderheid verworpen. Daaruit moei inen echter niet het beslnii trekken dat dn beweging om der vrouw gelijke staatkundige rechten ie verschaften met den m3nbij hel Hoogerhnis hardnekkigen tegenstand zal onder vinden Wel weigerde dit llnis onlangs een wets ontwerp in behandeling te namen waarin slem- recht voor alle verki -zingen aan vrouwen we 4 toegestaan maar levens heeft bel lluis verklaard, dat liet daarmee de kwestie niet opgelost t. Het initiatief voor een dergehjken maatregel nic-i genomen worden door liet Lagerhuisdat er z li belang bij heelt. Als de volksvertegenwoordiging een wet aanneemt, waarin staatkundige gel «h. id voor de beide geslachten wordt yastgesh-ld zal het Hoogerhuis waarschijnlijk geen bezwaar inaken haar goed te keuren. Maar al wil men de vrouwen als kiezers erkennen men schijnt niel geneigd haar ook verkiesbaar te verkla 0. Dit is waarschijnlijk de beleekenis van de stem ming op Maandagwaarin hel voorstel op de verkiesbaarheid zoo algemeen werd afgekeurd. Hel is een waarschuwing voor de vrouwen'ha re eiachen le matigenals zij niel willen sloolea op een bepaalde weigering van hel Hoogerhuis. De afdeelingen der tweede kanier hebben alle hel onderzoek van het wetsontwerp lol gedeeltelijke herziening van tie wel op hel lager onderwijs ten einde gebracht. Van liberale zijdf is vrij algemeen de geneigd heid beloond, zich legen hel subsidie eren der bijzondere school niet te vrzeiten, mits aan de voorwaarden van goed onderwijl zooopenbaar als bijzonder, wordvoldaan Over «Jeu twijfel of de grondwet althans wat haren geest en wal de roeping van d. n staal bei eti wel subsidie toelaatwas in 11 geneigd heen le slappen. Beslist weid echter ontkend, d-t hetsubsidi- ëeren zou mogen worden geëischl op grund Ik beminde hem opiccht... ik voldeed dus aan zijn verlangen. Hij deelde mij verder mede dat hij in een klein huisje in d* nabijheid van Guildford woonde en dal hijom de regeeringssjnnen te mis leiden een pruik en va'sche knevels droeg Ik bezocht hem dikwijls ir zijne woning en dr^g dan op zijn uitdruk!;* verlangen een toilet, dat hij mij geschonken had eene blauwe japon en een hoed met blauwen sluier, terwijl ik ook mijn kapsel naar zijn smaak ordenen moest. Ik dead dit alles gewillig, denkende, dat een en ander mij tot eene dame stempelde. Op zekeren avond kwam hij mij in het hotel, waar ik mijn intrek genome h;idbezoeken en verzocht mij iietn niel naar Londen te volgen, waar hij gedurende eenig- 11 tijd voor zaken moest wezen Ik schikte mij naar zijn ver langen >n huuide in dn* groote stad een ige gemeubileerde kamers waar hi| mij geregeld be zochten niet langer vermomd Zijn gedrag ten opzichte van mij onderging echter eene groote verandering, verdwenen was de bemin- lijkheid, waardoor hij mijne li fde gewonnen had 0111 plaats te maken voor eene koelheid, welke mij vele tranen deed storten. Ik ondervraagde hem naar de oorzaak van die verandering en ik vernam de waarheid. Ilij wilde mij helpen met raad en daad maar hij kon mij niel huwen Denzo,Idcn avond varliel ik de kamers Ik liep in «Regent sheet» toen Percy Graham mij voorbijging zonder mij op te merken. Vlak naast hem hoorde ik twee heerendie hem nastaardentot elkander zeggen «Kijk, was dal niel Frank Leslie? Is hij weer

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1