TWEE GESCHIEDENISSEN. jy 5811. Maandag1 8 Juli 1889. mm goh UiigeV0F Dit blad rerachijnt Maandaj on Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\,—Franco per BlU'OaU 0 A. H. VAN CLEEFF 0,1 Z1»15- Advertentifin1-6 regel. 60 Cu.eikeregel meer 10 Cti. Groote letter, naar MUURHUIZEN plaatsruimte roor randen en andere extra inrigting geschiedt hooger prij.berekening. Legale te Amersfoort. officiële eil onteigen. Adv. per regel 15 Ct.. Reclame, per regel 25 Ct.«. - Afz. nummers 10 Ct«. hoek Kortegracllt Wijk B 60 De GEDEPUTEERDE STATEN der provincie UTRECHT Gelet op art 1ü2 der provinciale wet Brengen ter kennis van de belanghebbenden dal hel uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der Provincie over 1888 tegen betaling van I I Ier Provinciate Griffie algemeen verkrijgbaar is gesteld Utrecht 4 Juli 1889. De Gedeputeerde Staten voornoemd SCHIMMELPENNINCK v. d 0. VAN NIJENlïEKK, Voorzitter. DE ROCK Griffier. Politieke Revue. De Schah van Perzië is te Londen aangekomen De prins van Wales baalde hem af; de prinses van Wales en bare drie dochters ontvingen hem in Buckingham Palace. Op de sli alen ventte men de levensbeschrijving van den schah en in die brochure staat veel moois van den koning dar koningen Ie lezen. Geheel belangeloos is de warme ontvangst ook te Londen niet Engeland staal gaarne met Perzië op goeden voet en de Times wijst den exotischen vorst tegenover de dreigende woorden van den czaardie van zijne soldaten sprak, op de En- g.ilsche vloot. Hoopt men den schah te winnen voor eene ol andere Britsche onderneming Maar zijne politiek is ingericht naar hel wipplankstelsel. Hij schommelt steeds lusschen Engeland en Rus land en zal waarschijnlijk deze staatkundedie hem tot nu toe goed bekomen isniet verlaten, al bedekt men hein te Londen met bloemen. Na den schah komt de Duitsche keizer, die thans te Kiel is en vervolgens naar de Loloden gaat. Londen zal echter niet veel van hem genie ten. Hij vertrekt, na genoeg in 'l noorden gevischt te hebben, direct naar Wight, waar de koningin hein in Osborne House ontvangt. Hot wordt hoe langer hoe moeilijker om iets te hegrijpen van den toestand op het Balkan- schiereiland. Nu worden weer alle berichlen tegengesproken die over een opstand in het sondjnk Novi Bazar in de wereld waren gesiuurd. Gedurende vijl', zes dagen komen er telkens berichten over, hoe de opstand omstaan is. hoe hij verloopt, hoe de Turken verslagen worden, hoe de Servische regeering troepen naar de grenzen zendt en nu is er weer niets van FEUILLETON. (Slol.) Naar 't üuitsch door S I. VLUCHTELINGEN. Wat meent gij?» antwoordde de koning met trillende slem. «Zijl gij dan niet de ster van mijn droevig leven geweest? Heb ik u dan niet bemind en zijn de stralen van uwe schoon heiduwe jeugd en van uwen levenslust niet lot mijn hart gedwongen en heb ik daaraan niet de weinige uren te danken, waarin ik de zorgen vergatwaarin ik mij jong gevoelde Maar ik mevrouwik heb een onrecht jegens u begaan ik had anders moeten wezen ik had dienen te bedenken wat uw jeugdig hart eischte eu ik had u dat niet alleen moeten schenken maar het inel u behooren le deelen zoodal zelfs de giliige adem van den laster u niet had kunnen bereiken. Doch ik bezat een maal een drooifienden somberen geestdie zich opsloot om hel vioolijke lachen der onbe- zorgden niet le vernemen. Was hel daarom wonderdat mijn klein bekoorlijk vrouwtje zelve haar weg zocht? Mijn rangmijne geboorte drukten op mij ais eene schande ik was niet de opvolger van eenige krachtige vorsten, neen, slechts van geweien looze minaressenik aanvaardde dus niet hel erfdeel der voorvaderen maar slechts dat dezer vrouwenJa ik was do erfgenaam der onge rechtigheid van den haal en den vloek van hel volk. En dat alles gevoelde ik reedstoen ik jong washel wierp onuilwisclibare scha- aan Men weet op 't laatst niet meer, wie men gelooven moet. Maar iets schijnt er toch wel aan 't handje te zijn geweest. De Belgische hoogleeraar Emile De Lavéleye heell in de I'all Mali Gazelle een lezenswaardig op stel geplaatst over hel boulangisme. «Indien ge in de posada (herberg) van eene Spaansche stad komt»zegt de heer De Lavéleye «zet men u het nationale gerecht voor, de olla podrida waarin alles dooreen is gemengd wat de plaats oplevertrundvleesch schapenvleesch varkens- vleesch. gevogelte, kool, hoonen en in 't bij zonder garbanzosde groote erwten waaraan Cicero zijn naam ontleende. Hel boulangisme is zulk een olla podrida. Het bevat de meest tegenstrijdige elemenlen van den roodslen radicaal lol den meest fanatieken clericaal. Het heelt verschillende oorzakenwaarvan enkele in de diepte, andere aan de oppervlakte moeten worden gezocht.» Zie hier volgens De Lavéleye de motievenwelke Frankrijk kuHnen leiden tot het toevertrouwen van de hoogste macht aan het boulangisme. De bewegelijkheid van het Fransche karakler doet telkens na verloop van een aantal jaren ontevredenheid met den regeeringsvorm ontstaan. Geen regeeringsvorm heelt in deze eeuw in Frankrijk langer dan twintig jaren bectaan en de tegenwoordige republiek is reeds in haar negentiende jaar. De brav' généraal vertegen woordigt geen partijgeen systeem geen denk beeld en daarom kunnen de meest uiteen- loopende persoonlijkheden hem steunen in de hoopzich van hem te kunnen bedienen als werktuig tot bereiking van hun doel. Een der meest bekende leden van de reaction- naire partij te Ni mes is den graaf van Parijs een prachtig geschenk gaan aanbieden bestaande in twee fauteuils met kostbare tapisseriewerken. Men zegtdat deze fauteuils oorspronkelijk bestemd waren voor generaal Boulanger, maar, of hij Frankrijk verlaten heeft vóór dat hij de reke.ning betaald heeftol dat men oordeelde dat hij dit eerbewijs niet meer verdiendeis niet met zekerheid te zeggen dit is echter een leit, dat de bestemming dier prachtstukken on verwacht veranderd isen dat men eenvoudig de roode anjelierwelke lot symbolisch ornement aan de stoelen was aangebracht, verwisseld heeft voor leliën. Op deie wijze heeft men van een duwen op mijne jeugd. Wat wat moest ik doen omdat te veranderen? Hoe moest ik in Frankrijk, tegenover het arme uitgeputte volk optreden? Daardoor ben ik. Lodewijk de zwakke ge worden daar ik geen anderen weg zag om die schuld te delgen dan door goedheid en strenge deugdzaamheid. Gij echterpast ontloken bloemdie vol hoop en Heldevol verwachtingen tot mij ge komen zfjtgij vondt daarom slechts in mij een sombereen ernstig echtgenootdie u geene bevrediging kon schenken. Gij waart dus overgeleverd aan lichtzinnige vrouwen aan gc- wetenlooze mannenwie zal hel euvel kunnen duidendat gij u door de schitterende zonde liet medeslepen? Gij zijl het dus, Antoinette, die mij vergiffenis schenken moet.» De Koning breidde zijne armen uit en de jonge vrouw vlijde het liootd aan de borst van haren gemaalterwijl zij zacht weende. Ein delijk hadden zij elkander dan gevonden en leerden hier, in dal donkere kamertje wellicht voor hel eerst in hun huwelijk de zaligheid der liefde kennen. «En gij mijne lieve zuster,» zoo wendde de koningin zich na eene kleine pauze tot mevrouw Elisabeth«gij zult ons allen wel overleven want niemand zal zich aan udie zoo goed zijl. vergrijpen. Gij zult u over i nze kinderen ontfermen als wijzij zweeg eenige oogen blikken en vervolgde dan nauw hoorbaar: «Gij zult hen niet verlaten Elisabeth al ware het alleen ter Helde uwsbroedersom zijne nage dachtenis te heiligen.» «En waarom niet lerwille van umevrouw?» vraagde Elisabeth vriendelijk. boulaogistischen stoel een orleanistischen gemaakt. De begrootingscornmissie der Oostenri,ksche Delegatie heeft zonder discussie het buitenge woon militair budget voor de bezette provinciën goedgekeurd. Vervolgens werden de supplemen taire credieten voor het departement van oorlog behandeld De 21 eerste artikelen der begrooting zijn goedgekeurd. Laguerre de bekende boulangistis voor drie maanden in zijn functie geschorstten eerste wegens laster tegen den procureur generaal ea ten tweede omdat hij eigenaar is van het blad La Pressehetgeen advocaten ten strengste is verboden. In hel hospitaal l'llótel-Dieu te Parijs heelt men een goed geslaagde proef genomen met hypno tisme. In tegenwoordigheid van de doctoren MesnelBucquoy DumonthallierBérillon en een aantal leerlingen heeft de chirurgijn Til- laux een jonge vrouw geopereerd die vooraf was gehypnotiseerd. De zieke is geheel alleen uit haar bed gewan deld naar het araphithéatrewaar de operatie zou plaa*s hebbenis zeil op de tafel gaan lig gen en heeft zich gedurende den lijddat de operatie geschiedde en hel was een der meest pijnlijke vroolijk onderhouden met een dei- bedienden. Naar hei bed teruggebrachtvernam zij tot hare verbazing bij haar ontwakendat de operatie was geëindigd. Het gebruik van driewielers voor jonggehuwde paarijes die op hun huwelijksreis zijnkomt meer en meer in de mode. Onlangs kwam een paar jonggehuwden uit Bayreuth te Saarlouis aanom te Parijs dc wittebroodsweken te gaan doorbrengen. Op een warmen Juni-dag van het jaar 186f trokken talrijke bewoners Yun hel Dui'sche stadje B naar het sta ionom daar hunnen beminden kroonprins Frederik le zien aan komen. De kroonprinsdie slechts even het stadje B. aandeed op zijn reis naar Königsberg, had iedere olficiëele ontvangst verboden. Toch waren alle officieren van hel garnizoen opge komen om hem hunne opwachiing te maken. üe kroonprinsin den vollen glans zijner mannelijke schoonheid steeg in de vroolijkste «Omdat gij mij onmogelijk dezelfde li. Ide kunt toedragenfluisterde de Koningin «Ik ben toch immers dikwijls zoo trotsch tegen u geweest. «Gij,» zeide Elisabeth, de hand harer schoon zuster vattende, «dat heb ik nooit bemerkt. Gij liadt iniegendeel steeds een vriendelijk iachje voor mijhoewel gij het natuurlijk vervelend moest vinden om altijd zulk eene ernstige, som bere persoon in uwe omgeving te zien. Maar dar kwain mij zeer begrijpelijk voor. De beide vrouwen omhelsden elkander har- lelijk hetgeen de koning deed uitroepen «O God hoe gelukkig zijn wij thans toch in deze angstige uren Iloe rijk is men toch eigenlijk als men elkander oprecht lielheeft O mijne kinderenals wij inel den bijstand van den Heer gered wordendan zijn dal de gezegendsle oogenblikken van ons leven geweest.» De duisternis was intusschen geheel gevallen en de vlucht werd ondernomen. Aan hol post station steeg de kleine familie in don gelen wagen, die hen naar Moulinédy zou voeren, liet was een rit vol angst en vreesvol hoop en z< rgen. Het lot eener dynastievan een gansch land hing er van af. In bint Menohouldwaar de postmeester Drouet de passen der reizigers onderzocht, herkende deze den koning. In Varennes werd hij gedwongen om met de zijnen hot voertuig tc verlaten. O hel was een verschrikkelijk ougenblik waarin die vh chtende familie door woeste, door partijhaat schier waanzinnige mannendoor tierende, scheldende vrouwen otnriugd, opbel

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1