Weddenschappon en omkooperij hij examens. De Chineezcn zijn niet minder dan de Enge.l- schen op wedden en dobbelen verzotzonder wedrennenvolgens ofliciëele mededeeling van den Engelsehen consul le Ganlon heerseht daar het zonderling gebruik van weddenschappen aan te gaan op 't al of niet met gevolg afleggen van examens. In Canton zijn tal van onderwijs in richtingen en niet slechts bij uitzondering maar door hel groote publiek wordt algemeen gewtd op de kansen der jongeluidie daar al lerlei examens hebben al te leggen. De zaak is zelfs stelselmatig ia den geregelden vorm van eene loterij gebracht. Er worden lijslen open baar gemaakt van hen die een examen moeien afleggen en de hoogste prijs in de loterij krijgt hij, die eena lijst overlegt, welke blijkt de beste proletie omtrent de uilkomst te bevatten. Het laat zich denkendat omkooperij en pogingen tol omkooperij zoowel van de jongelui als van de examinatoren evenmin uitblijven als het om- koopeu van de jockey's bij de Engelsohe wedren nen. Zelis poogt men soms. daar er groot e som men op het spel slaan leerlingen, die waarschijn lijk winnen zullen op eone ol andere wijze on geschikt voor hel examen ie maken. Ook wor den hun natuurlijk geldsommen geboden, om met opzet een slecht examen al te leggen. De eenige goede zijde van dit ellendig gabruik is dat het over hel algemeen den ijver der leerlingen ,op wie aller oogen gevestigd zijn', prikkelt. De tweegevechten tnsschen dagbladschrijvers schijnen in de mode te komen. Dinsdag hebben gevochten de heeren Primo Levy directeur der te Rome verschijnende Rilormablad van den llaliaanschen premieren de heer Bizzoni, die een artikel tegen de Rilorma had geschreven, omdat de directeur van dat blad eveneens den algevaardigde Cavalolli bad uitgedaagd die een scherp ariikel tegen den llaliaanschen premier had geschreven in de Secola. Levy werd licht gekwetstterwijl Bizzoni een sabelhouw ontving, die hem de slagader doorsneed. Hel duel heeft een levendigen indruk gemaakt. In de jongste zitting van de Fransche Academie van Wetenschappen heelt dr. Boucheron de kwestie van de toenemende erfelijke bijziendheid besproken Uitgaande van de stelling dat de kinderen niet bijziende geboren worden maar de kwaal zich langzamerhand ontwikkelt, wil hij vóór de kinderen van bijzienheid last hebben de oorzaak weggenomen zien. Als een der oor zaken beschouwt Boucheron een oogkramp, waartegen hij aaniaadt bij lusschenpoozen co caïne en antipyrine te gebruiken; wel niet om de kwaal geheel te keerenmaar toch om de ontwikkeling te vertragen. Een vuurproef in den waren zin des woords heeft voor enkele dagen plaats gehad te Keulen in tegenwoordigheid van tal van deskundigen en belangstellenden. Deze proefneming was ge organiseerd door de firma J. A. Odernheimer te Ehrenteld. Een straat, 12 meter lang, van hout gebouwdwerd in brand gestoken en toen de vlammen hoog opstegen en de hette het grootst was, wandelden, met afgemeten tred, een vijftal mannen onder leiding van den uitvinder Odernheimer door de vlammen zes maal achtereen zonder er eenig nadeel van te ondervinden. Een ervan knielde toen zells in het •vuur een ander droeg tweemaal een levenden •haas in een reddingszak er door. •Door deze proelneming is duidelijk bewezen dat door invoering van bedoelde reddingsktee- deren vuur- en rookvrij, in schouwburgen, ziekenhuizen hólels enz. tal van menschen- levons behouden zouden worden afgezien nog van artikelen van waarde. Uc mantels voor zeltredding zijn licht en eenvoudig: voor brand weermannen die zich allicht langer aan do vlammen of kitte moeten blootgevenzijn zwaardere costumes vervaardigd. Op een aanvrage om een jongsten bediende op een handelskantoorkwarn onlangs ook het volgend schrijven Rotterdam 7 Juli, «Weledleheerik hep u Adverlensie gelesse Uw verlangt een jonste bediende inct Ougustus, bekent met eenicgctalen zoo Hoop ik bij u in aanmerkieng te komenik hen bekent met netje» wilde spelen waarbij men vooral op zijne hulp gerekend had. Hoe hij ook tegen stribbelde 't mocht niet balen hij moest zich naar het algemeen verlangen schikken en, inwen dig zeer verstoordmoest hij nog met een lachend gelaat danken voor de voorkeur, wel ke men aan zijne medewerking hechtte. Bij nader inzien was hij het toeval echter dank baar 't was misschien heler zóódan dat hij den geheelci) avond alleen in Mil la's gezelschap had doorgebracht, wellicht had hij, geheel onder haren invloed geraakt zijnde, nog dwaasheden gedaan, welke hij zich misschien later berouwd had. Slot volgt. eeniege talen zoo Verwacht ik van u eenich antwoordt Zoo noem ik ini| liet spreekt van z-ll', dat zulk een sollicitant heeiemaal nie' in aanmerking kwam. Dat is ecltler niei genoeg. Men had hein moeien melden, dat zijne aanvrage is afgewezen en hij de redenen dier alwijzing kon vin-Ion in zijnen daarbij terug te zenden brief. waj,,"'n de massa fouten waren verbeterd. Dan had de sollicitant wat geleerd. Door tien le Winschoten woonachtige af nemers van publieke werken is een adres aan Gcd Staten gerichtmet 't verzoek op grond van art. 24 der gemeentewet, het raadslid dm lieer li. Dik als zoodanig te ontslaan wijl deze direct leverantiën aan de gemeente gedaan -oft. Verder worden verschillende grieven logen hel raadslid opgesomd en verzocht een onderzoek in te stellen. De postbode van Warffum naar Onderdendam heelt aan den brigadier majoor-titulair de Boer le Onderdendam hekend den aangeieekenden brief, den loden Juli door den heer Talens van Uilhuizen aan de heeren van Harpen en Rodenberg le Amsterdam verzonden, uil het pakketwaarin hij was gesloten zich le hebben toegeëigend en vervolgens de daarin geborgen effecten en coupons in een akker land nabij Warlïum te hebben begravenalle vermiste geldswaarden zijn dientengevolge weer te recht gekomen tegen den verdachte is een beye l tot voorloopige aanhouding verleendterwijl hij naar het huis van bewaring le Groningen is overgebracht. Eerst Vrijdag is de firma Van Maarseveen aan wie Z. M. de Schuh van Pcrzië de leverantie opdroeg van 50 ridder-, commandeurs en groot- olficierskruizen van den Leeuw en de Zon met dien arbeid gereed gekomenoin ze aan den burgemeester af le leveren. Vijl weken dm na het vertrek van den Schah zal men eerst te welen komen, wie eigenlijk de gelukkigen zijn die op voordracht van onzen burgemeesterdaartoe door den Schah uilge- noodigd met een lint en ster werden be giftigd. Tenzij het gerucht dal hier algemeen verspreid is wordt bevestigd, dat er over de toekenning bij Z.Ex$ den Minister van buiten- landsche Zaken bezwaren zouden zijn gerezen en Z Exc den wensch te kennen hebben gegeven dat de door den Schah bedoelde personen langs diplomalieken weg nader zouden worden aan gewezen waartoe tot nog toe geen gelegenheid heeft bestaan. De heer Schlaijer, de constructeur van de wereldtaal, heeft nu een door hem vervaardigd gebedenboek in Volapïik uitgegeven. Hel is getiteld «Plekabuk volapükik». De kauw iszooals iedereen weeteen vogel die zich in de natuur met alles voedtwat hij slechts vinden kan, om zijnen honger le stillen Zoo eet hij o.a. brood, aardappelen, muizen, slakken en ander ongedierte, wat op het veld nog al veelvuldig wordt aangetroffen. Niettegenstaande hij daaidoor een vrind van den Landbouw is geworden en onder de bescherming der wel valt weegt zijn goeddoen in de verste verte niet oplegen de schade die hij aan den moes tuin toebrengi Behalve e«n legio jonge nut tige vogels, die hij verslindt gebeurt hel zeer dikwijls dal gelieele velden met doperwten door hem in betrekkelijk korten lijd vernield worden Hij komt voor dit bedrijf niet alleen, o neen, geheele zwermen van pl. rn. 200in getalvol len op deze vrucht aan en welen de erwten er netjes uit te pikken zoodat die oogst ten nadeele van den tuinier ganscli vernietigd wordt. Redenen waarom hij in sommige provinciën slechts gedeeltelijk beschermd wordt. Een meisje uit de Leerslraat te Utrecht, die door haar vrijer bedankt werdomdat hij zich in de kerruisweek van een andere vrijster had voorzien sprong bij het vernemen dezer tijding uit wanhoop in de Wetering nabij den Vleuten schenweg en wilde zoo doende den dood zoeken. Door de hulp van een naar in de buurt zijnde werklieden werd zij nog juist bijtijds van een wissen dood gered en naar haar ontstelde ouders teruggebracht. Woensdag overleed te lloogsoeren weder oen oud-strijder van 1X30, de heer B. Eikendal Bz. ruim X0 jaren oud gedurende ruim 41 jaren boschwachter van Z. M. den Koning. In het volgend jaar zal te Berlijn een ten toonstelling van voedingsmiddelen worden ge houden. De Keizer heeft reeds het bescherm heerschap aanvaard. Uil Gravonhage wordt gemeld Missen wij voortduring liet hol in don Haag prins Albert van Pruisen, die zich weder te Sclieveningen bevindt met zijne familie, stelt velen voor dal gemis schadeloos door de vorste lijke inkoopen die hij op volerl.-i gebied doet. Vooral onze antiquairs unken voorde lige zaken aN de prins een grooi lirfliehlier en verzamelaar, bun magazijnen liez ekl De prinsdie dit jaur korter dan gewoonlijk hier blijlt (hij vertrekt voor medio Augustus weder) volgt zijn oude gewoonte om iiitslajijes temaken naar Amsterdam en andere steden liet is opmerkelijk dal hij echter geen bezoek heelt algelegd op 't. Loo en blijkbaar is daarvan ook geen spiake. Een andere bijzonderheiddie nog al op vallend is, is dat de pi ins zijn zonen weder, zij het ook voor de enkele weken van hun verblijf, onderwijs in onze taal laat geven. In verhuld met v.ocgere geruchten-, krijgt deze aankweeking van lielde voor onze taal bij de jeugdige Üuiischc vorstenzonen wel eenige be teek en is. Voor de aanslaande viering van den jaardag onzer koningin beslaat 't plan de Hagenaars te onthalen op een zeldzaam schoone illuminatie, liet gemeente bestuur heelt nl. aan een bekende firma opgedragen een model van den Ei (Vel toren, op een tiende van de ware grootte te bouwen die 's avonds op onzen vijver in het bos- h ge heel verlicht zal worden. Men stelt zich daarvan iets wezenlijk schoons voor. Ook voor de verjaarsviering van ons prinsesje is men druk in de weer. Ondanks ongunstige weer komen erin de laatste dagen meer gasten te Sclieveningen. Heft Kurhaus is zells vol en inen moet de vreemde lingen die kamers bestellen men «.an liet sedert gisteren uil Amsterdam en Rotterdam per lelephoon doen! ut wijzen. Wordt hel vreerndclingenb*/oek allengs tal rijker bij Carré begint de animo te dalen Slechts enkel* avonden per weck is het er vol. Hij heeft dan ook beslo'-en in de eerste dagen van Augustus hel lijdelijk cirrus te sluiten. 01 de gedurende twee maanden genomen proel om den Haag met een vast circus le verrijken geslaagd iszoodal aan dit plan gelijk ik tt reeds meldde, bij een Amslerdarnsclie combi natie in overweginguitvoering zal worden gegeven is nog niet bekend Petroleuin-Noteeringen van de Makelaars Cantzlaar «Jc Schalkwijk te Hottenhui Zaterdag 27 Juli Tanklust I 8,75 Geïmporteerd fust fó,8U. Sepl.-Ocl.-Nov - Dec.-levering I 8.1)5. Alles Entrepot. De markt was heden onvcianucid. Zekere J. Bovendeurvroeger verpleegde in het Uiakonie Armenhuis te Meppelschreef dezer dagen aan zijn lamilie o a. hel volgende, hetgeen de Mepp. Crl, mededeelt Den 8 Jan. monsterde ik le New-York op een Amerikaansche bark als lichtmatroos. Den 10 Jan. gingen wij des morgens oin elf uur naar zee. liet was een donkere, buijige koude dag de wind gierde akelig door 't wantde zee was bedekt met schuim Hemellioogc golven vlogen wild over en langs hel schip. Om 4 uur brak de giootc mastik dacht bij mij zelve zie zoo Jan jc laatste dag is den 10 Jan. Maar bel liep beter af dan ik wel dacht. Een lange donkere nacht volgdc.de wind ging liggen en het werd blad stil maar daar werd liet niet beter mede liet weid mistig en wtj konden geen open hand voor oogen zien. Zoo lagen wij vier dagen le drijven. Den 16 Jan. 's nachts om 2 a drie uur (ik had de uitkijk) zag ik een ine lei' ol drie vior vooruit twee kleine lichten een blaauw en een rood en wal hooger op een wit licht. Door de dikke inist kon ik niet goed zien wat liet was. Ik riep toen aan den ka|)ilein «licht vooruil.» Drie iniriplen later rom bom bomhel was een stoomboot en hij voer ons dwars door schip. Wij waren geladen met Arnciïkaansch houtdus wij zonken niet op slag De kapitein van de stoom boot hoorde ik roepen «volle kracht achteruit» en even daarna «volle kracht vooruil» cn de stoomtioot verdween in de mist Hel was een Duilsche boot van Hamburg Wij hadden twee sloepen, de eene word geladen met kienen - n water en wat eten en in de andere gingen de matrozen en de kapitein zitten en ik anno bl bleel met een Zweedsch matroos, een goede oude man aan boord. De dag kwam aan don hemel en ik bekeek het gal eens goed cn peilde liet water eens, er was 14 voel water in 'l scliij». Dus nog een uur ol drie vier kon bet drijvende blijven. Ik en mijn maat namen de twee ledige water vaten en bonden die. sterk aan elkander. In de eene deed ik wal drinkwater en in do andere harde beschuit en wierp toen de vaten buiten boord en Jan ging er op zitten. Ik vroeg aan mijn maal, blijf jij aan boord, Peter? Ja Janni, zij hijliet leven is voor mij toch maar verdriet» ik sterf maar in dc golven, en hij sneed liet touw al. God zij met |uu, JanniDag mijn ion gen cn iiij ging in 'l logies. Ik dreef twaall dagcu

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2