Maandag 5 ©SU Augustus 1889. TWEE MOEDERS. JW 3849. Politieks Revue. FEUILLETON. KEMISCHE UUR Ul gÖV9 Dit blad ▼«rachijnt Maandag Donderdagmiddag. Abonnement p*r 3 manndcn fl,Prxnco f*T BUTOftU A. H. VAN C L E E F P 0,t AdvortentiEn 1—8 regel» 80 Cti,elk* regel meer 10 Ct« Groot* letter» naar MÜÜRHÜIZEH Piaotiruimte; eoor randen en andere extra inrigting geechiedt hooger prtjtberekeoing Legale te Ameraioort. officieEleen onteigen. Adv. per regel 16 Cte Reclame, per regel 26 CU. - Af,, nnmmer, 10 Ctl. h08k KortÖRraCht Wijk B 60 varen in hel Oostenin plaats v«n erger te worden veeleer verminderd zijn in den laais'en tijd. Bulgarije wordt verstandig bestuurd en men kan tevreden zijn over de houding van Vorst Ferdinand; dn Staatsregeling van hel Tuiksche Rijk wordt langzamerhand beterin één woord, •r zijn vele bevredigende teekenen in bet Oosten waar te nemen. Wel wordt Salisbury van optimisme beschul digd door de vreesachligen maar het is niet aan te nemen dat de eerste minister van een rijkdal zulko groole belangen in het Oosten heelt els Engelandzoo lichtvaardig zou oor- deelen. Aan boord van de «Hohenzollern»gevolgd door een vloot zoo talrijk als onder Duitsche vlag nooit in vreemde wateren is gezien heelt keizer Wilhelm de reis naar Engeland aanvaard. De Standard die er in den laatsten lijd nog al eens behagen in schijnt ie scheppen Frankrijk en Rusland eens ernstig door te nemen grijpt daartoe ditinaal de gelegenheid te baal van keizer W'ilhelm's bezoek aan Groot Bi iliannie Na eerst zeer vleiend te hebben gesproken over de persoonlijke politieke banden die Duitsch land en Engeland verbind-nwijst hel blad Frankrijk en Üusland aan als bedreigende den vrede, lieide stalen zouden de kat uil den boom willen zien om hun slag te slaan en hebben hun oogcn gevestigd op Rijn, DonauNijl en Indus (een kleinigheid Evenals liuitschland kent ook Engeland zijn plichten in verband met wapeningen enz en opdat de vijanden van den vrede door de vrees worden weerhouden of wel* gestraftis het noodigdat men dit aan beide zijden weel. Tot zoover bel regeeringsblad dat dus ten duidelijkste aanioont. dal Groot-Brittannië ge wonnen is voor de triple-allianiie. De wet is thans afgekondigd waarbij bevolen wordtdat in allen particuliere scholen in de Ballische provinciën het onderwijs in de Rus sische taal gegeven moet worden. Over hei gods dienstonderwijs wordt in deze wel niet ge sproken. Coughlin BeggsWoodruff, Kunze en O'Sul- livanmoesten voor de rechtbank te Chicago verschijnen onder beschuldiging van den moord op dr. Cronin gepleegd la hebben. Alle be schuldigden verklaarden onschuldig te zijn. De verdere behandeling der zaak is tot September verdaagd. f liet tooneel verbeeldt een vischrijke sloot nabij Gennep, waarin drie slroopers, ter zijde een boschjewaarachter de rijksveldwachter v. D met onkenbaar gemaakt gelaat opge stroopte pantalon en een mand in de hand. Kom maar hier, roept een der visschers, die meent een kameraad voor zich te zien hier heb je ze voor 't vangen dat merk ik roept v D. en daarom maak ik jullie proces-verba al wegens visschen zonder acte. Te Oosterheek is op het landgoed de Dennen kamp eene mei alledaagsche vangst gedaan. Een paar mabn had men bespeurd dat er zich bun zings op vo')'melde plaats ophielden, waai van er een werd gescholen Men zette het onderzoek mei een zoogenaamdeo takshond voortmet het gelukkig gevolgdal in minder dan drie kwar tier tijds nog zeven volwassen bunsings door den hond bemachiigd werden. Reeds bijna twee jaren loopt te Texel een onderwijzer mei zijne acte in den zak zonder eene vaste betrekking te kunnen krijgen. Twee andere onderwijzers loopen sedert .Mei zonder eene betrekking le kunnen krijgen. Voorwaar de moed wordt bij de jongelieden die zich voor onderwijzer lieten opleiden, onrustbarend gedoold. Wanneer hel den 7den Augustus e. k. helder weer isd.»n kan men aan den sterrenhemel eene aardige en slechis zelden voorkomende waarneming doen. Dan wordt de planeet Jupiter des avonds tusscheu 7 en 8£ uur door de maan bedekt. De maan is dan reeds drie dagen over hel eerste kwartierJupiter staal eerst links onder de maan, gaat dan achter den donkeren rand heen en komt aan de rechterzijderuim een uur laterweder te voorschijn. De directeuren van den Transkaukasischen spoorweg waren onlangs zoo beleeid aan een Franscli operelten-gezelschapdat te Tiflis voor stellingen gal, vrijen overtocht naar Baku ta verleenen. Die gunst verwekte een storm van verontwaardiging in de dagbladen die beweer Rochefort schrijft boven het artikelhetwelk hij in den Intransigent aan den uitslag der departementale verkiezingen wijdtden titel «Een zegepraal In denzellden geest spreken ook de lieer de Cassagnae in zijn Autorité en de andere penvoerders der Boulangistische partij De Boulangisten doen alsol zij niet weten dat het voorpostengevecht ten hunnen nadeelc is uitgevallenzoodat tij weldra den hooldslag onder de ongunstige omstandigheden moeten aanvaarden. Generaal Boulanger zelf weet dit echter zeer goed Toen een correspondent van de N'ew Yoik- Ilerald den generaal te Londen bezochtwas de uitslag van 500 kantons daar bekend. Boulanger was zeer teleurgesteld, maar beweerde, dal de regeering eerst alle kantons liet bekend maken, j waarin bij was geslagen, ten einde bem te be nadeelen. «Later moeten zij toch alles openbaar maken zei Boulanger ten alscheid en dan zullen we zien Welnu, de uitslag van alle kantons is nu bekend In hel gehcele land verkregen in ronde cijfers de republikeinsche randidaten opportu nisten en radicalen 1,500.000 stemmende monarchisten en Bonapariisten 600.000 en ge neraal Boulanger 153,640 stemmen. Dok van ihze zijde bezien, geelt de uitslag dar Boulan gisten dus alles behalve reden tot vroolijkheid. En wat het ergste iszelfs werd generaal Bou langer geslagen in de departementen Nord Aisne. Gharente-lnfërieuro en Dordognedie hem indertijd met groole meerderheid naar de kamer afvaardigden. Terwijl in Frankrijk de partij van Boulanger een nede.laag leed. hield lord Salisbury een redevoeiing in he'. Iloogerhuiswaarin hij zeer geruststellende mededeelingen deed over den staatkundigen toestand in Serviëde onlusten op Greta en de verhoudingen op het Balkan- schiereiland. liet was tengevolge van een interpellatie, door een der Lords die zich den tolk maakte van de ongerustheid in Engeland over de Oostersche kwestie. Het antwoord van den premier was zeer bevredigend. Zonder in kleinigheden al te dalen, verklaarde hij geen geloof te hechten aan de pessimistische gevoelensdie men in Engeland koestert. Het was zijn overtuiging, dat de ge- 1) Vrij Naar 't Duitsch door S... Nauwelijks was 't kinderlijkje uit de officiers woning gedragen geworden of de vreeselijke ziekte typhus genaamd koos zich in hetzellde huis op de tweede verdiepingeen nieuw offer en wel het eenige zoontje van den professor. Beidenu kinderloos zijndefamiliën stonden in vriendschappelijke betrekking tot elkander hetgeen voornamelijk veroorzaakt was geworden, wijl de twee knapen steeds speclgenootan waren geweest. Willems moeder zat aan het ledige bedje op de kinderkamer. Op haren schoot lag een aardig kinderuniform en aan hare voeten een sabel een geweer en allerlei speelgoed van haren gestorven lieveling. De jonge vrouw leunde met het hoofd tegen de stijlen van hel ledikant en weende bitter. In de keuken bij den haard stond Lina, de keukenprinses en voegde het kindermeisje, die heden harer dienst verlietdaar zij nu overbodig wastroostwoorden toe. «Schrei toch niet zooMariegij zult bel in je nieuwe betrekking ook wel goed hebben. «Dat hoop ik, Lina, maar zoo'n tweeden lieven jongen als Willem vind ik er niet.» «Dat slem ik met je toe. 0, ik ben dikwijls boos op hem geweestals hij zoo wild was en allerlei grappen maakte maar wanneer hij inij dan met zijne groole blauwe oogen aanzag en met zijne handjes mijne wangen streelde dan was 'tmij onmogelijk om op hem te knorren. Ja 't was een lief kind.» «Jaja snikte Marie. «De genadige vrouw zal zich, vrees ik. nooit aan zijn gemis kunnen wennen. Zij heeft zich al in geen aGhi dagen iels met het huishouden bemoeid. Ik vraagde haar vandaag weer wat ik koken moestwant mijnheer was gisteren alles behalve tevredentoon er weer kalfscoteletten opgedischt werden. Doch de genadige vrouw kon mij niet antwoorden en wenkte mij om de kamer te verlaten. Wat moet ik nu doen ?s «Wel, ik zou voor van middag maar een haas bradendat is 't lievelingsgerecht van mijnheer.» «Daar zeg je zoo wat, Marie, dat is eene goede gedachte. Kom. dan ga ik met je mede, 't is immers denzelfden weg. 01 neen waclu gij lievertotdat ik terug ben want er kon eens gescheld worden en met haastigen groet snelde de trouwe dienstbode heen. Marie sloop op hare teenan naar de kin derkamer en zagdoor de reet van de deur dat hare meesteres nog steeds in dezelfde hou ding als te voren zat. Al dat weenen en treuren moest een nadeeligen invloed hebben op de reeds zwakke gezondheid van de jonge vrouw... het einde zou we~endat zij ernstig ziek werd en dat moest voorkomen worden, maar hoe? Wie ol wat kon haar troosten Mijnheer had zijne bezigheden en, als hij tehuis kwam, zag ook hij er zoo bedroetd en terneergeslagen uit dal hij waarlijk niet in slaat scheen om zijne jongo vrouw den noodigen moed in te spreken Deze en dergelijke gedachten verdrongen zich in Marie's hoold «Er moet verandering komen fluisterde zy bij zichzelve. «Ik zal eens naar mevrouw boven gaan. Haar kleine Frits is ook sinds korten tijd gestorvenmissscliien weet zij raad. Haastig steeg het meisje de trap op. De pro fessorsvrouw was in de kouken bezig. «Ik dacht niet, dat u hier zoudl zijn, ge nadige vrouw begon hel meisje verlegen. «Ik wilde u namelijk verzoeken om even bij da genadige vrouw te komenzij doet niets dan schier den gehcelen dag weenen en daar uw zoontje ook gestorven is, dacht ik. aarze lend zweeg zij. «JaMarieik wil gaarne aan je verzoek voldoen als ge denktdat de genadige vrouw mij lieden ontvangen zal. Gisteren moest ik onverrichter zake lerugkeeren.» Na dc keukenmeid eenige aanwijzingen om trent een en ander gegeven te hebbenvolgde zij Marie. Zij zag er doodsbleek uiltoen zij de trappen afging hier toch. was voor weinige dagen ook haar eenig kind neen zij wilde aan hare eigen smart nu niet denken. Óp eene der treden lag een verdord blad zij nam hel op en deed hel in haten zak. «Zal ik mevrouw aandieneu?» vraagde Marie, toen zij de kindei kamer bereikt hadden. «Neen, dal iaouuoodig; ik zal liever kloppen. Toen daarop geen antwoord vei nomen werd, opende de jonge vrouw zacht de d.ur en trad voorzichtig binnen «Lieve, arme Lilly was alles wal zij zeids terwijl zij den arm 0111 de teedeie gestalte sloeg. «Onze lievelingen zijn voor eeuwig heen snikte Lilly «o mocht ik ook maar sterven?»

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1