Maandag 19 Augustus 1889. AGLAJA. jk 3853. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad Ttrachijat Mttndtf en DtnderJtgmiAiltf. Abaanemtat par S aaaadaa fl,—Fraato fi' poit 1,1B. Adrertantièn1—6 ragala 80 Cta.alk* rej.l wanr 10 Cti. Qrnota lattari naai ploatnrnimtatoor rand.» an aadera «xtr» inrigtiaf gaackiadt hoognr prljibnrekaniag, Lagala oBcinflcan onteigan. Adv. par regal 16 Cta. Raalaaaaa par regal SS Cta. Aft. nummtrt 10 CU. hOOk KOftOgr&Oht Wijk B 60 Bureau MUURHUIZE* De avondzittigiag van het Hooggerechtshof werd om hall zeven geopend. De president Le Royer opende de zitting mat ontroerde «tem en verklaarde de drie beschuldigden schuldig aan hot smaden van een complotBoulanger schuldig aan een aanslag op de veiligheid van den staat, Dillon en Kochefort als medeplichtig daaraan, terwijl ten slotte Boulanger ook schul dig verklaard werd aan de hem ten lasle geleg de verduisteringen. Overeenkomstig het besluit in een voorafgegane zitting van den Senaat ge nomen werden dientengevolge BoulangerDil lon en Kochefort veroordeeld tot levenslange deportatie naar oen versterkte vesting. Deze straf, aldus wordt in het vonni>s gezegd wordt uil gesproken in plaats van de doodstrafdie voor politieke misdrijven is algeschaft. Na voorlezing van dit vonnis werd de zitting gesloten cn gingen de senatoren rustig uiteen. Geen enkele manifestatie heeft zich voorgedaan, niet één enkele kreet is door hat honderdtal nieuwsgieringen geuit. Ken half uur na de zitting verliet een balai- lon van het 140e linie-regiment het Luxemburg, dal uit voorzorg in het Senaatsgebouw was ge plaatst, voor het geval zich demonstraties zou den voordoen. De republikeinsche ochtendbladen juichen en jubelen over het tegen Boulanger c. s. gevelde vonnis en wijzen er met een zeker leedvermaak op dat tegen het vonnis geen beroep kan worde» aangeleekend. De leden van den Senaat wor den wegens hun moed en energie hemelhoog geprezen. De boulangisten toonen hun ver slagenheid xij hadden een uitspraak van min der belang gewacht Boulanger tien jaren ge vangenschap en vrijspraak voor Dillon en Ro- cbelort. De straf, waartoe Boulanger, Dillon en Roche fort bij verstek veroordeeld zijn die tot ver banning naar eene versterkte plaatswordt ge woonlijk ten uitvoer gelegd in het dal Waïthaa op de Markiezen-eilanden. Daar Engeland ver oordeelden wegenB staatkundige misdrijven niet uitlevertloopen Boulanger en zijne mede plichtigen derhalve geen gevaar voor hunne vrijheid, zoolang zij buiten het Fransche grond gebied blijven. 2) Naar het Duitsch door S Op een kouden Decemberavond de regen viel daarbuiten in slroomen neder en do wind huilde akelig werd llaszberg die doodelijke stilte rondom hein te drukkend. Hij gevoelde zich daarenboven ongesteld klappertandende lag hij op dc sola cn staarde onafgebroken naar hel licht der lamp. Hadden moeder en dochter zich reeds ter ruste begeven liet was echter eerst negen uur. Hij richtte zich nogmaals op en luisterde op merkzaam cn zachte klaagtonen troffen zijn oor. Weende daar iemand in de andere kamer? Hij stond van de canapé op cn naderde met schier onhooibare schreden de deur. Het schreiende geluid hield aanterwijl hij tevens eene Heisterende stem vernam. Hij behoefde niet langer te twijfelenmoeder en dochter waren daarbinnen de eene weende en de an dere zocht haar met liefdevolle woorden te troosten. Hij dacht plotseling aan de donkere ernstig blikkende oogen van het jonge meisje. Hij ondervond eensklaps een zeker medelijden met haar en klopte, ondanks zich zelf, aan de deur. Qeen antwoord volgdezou men zijn likken niet gehoord hebben. Zou hij het nog eenmaal beproeven? llij deed en nu luider, wjarop een «binnen» op onwilligen, ietwat ver wonderden toon geroepen werd. llij bad nu berouw over hetgeen geschied Eene nieuwe militaire oefening vormden bij de keizersparade te Berlijn de proefnemingen met het nieuwe kruitdat geen rook geeft en slechts een korten knal doel hooi en. Eeae afdeeling van de teSpendau manoeuvreerende troepen bediende zich van 't gewone kruit en was weldra in een dikke rookwolk gehuld. De andere aideeling wekte in 'teerst de verbazing van het belang stellende publiek. Het was alsof zij niets uitvoer de men zag rook noch vuur en hoorde bijna niets De gevechten ven de toekomst zulle» minder gedruisch maken, maar zeker niet min der bloedig zijn dan de tegenwoordige oorlogen. Toen de troepen naar huis gingen werden zij door een hevig onweder overvallen. De blik sem sloeg te midden ven een piket uhlanen en doodde een man en een paard terwijl vier soldaten en vele paarden letterlijk verlamd werde». De gruwelen die in Armenië werden ge pleegd worden door de Porie eenvoudig ont kend olschoon vele voldoende zijn bewezen. De toestand daar wordt als volgt geschetstTe Diarbekir heeft het hoofd derjpolilie de majoor Agamat Agha uit de gevangenen eene bende roovers saamgesteld. 's Nachts worden zij los gelatenzij breken dan in de huizen der Ar meniërs «n keuren tegen den ochtend met hun buit in de gevangenis terug. Üe straten worden onveilig gemaakt door de Turksche soldaten. Turken en Kurden sleepen ongestraft Armenische meisjes in hunne harems. Belastingen worden verdubbeld ot verdrievoudigd naar de willekeur van de autoriteiten en zij die niet betale» worden gegeeseld. Benige Kurden worgden on langs een Armcnisch koopman en maakten zieh meester van zijn goederen. Te Mardin worden de Mohamedanen door plakkaten aangespoord de ongeloovigen te verdelgen. Zelfs te Konstaniinopel slaan de Armeniërs aan vervolgingen bloot. De Sultan heeft gelastdat hunne handelsver- eenigingen zullen worden ontbondenen hare boeken zijn in beslag genomen De krijgsraden gaan voort Armeniërs tot dwangarbeid of levens lange verbanning te veroordeelen. Een priester werd verleden jaar gevangen gezetomdat hij 15 jaar geleden eene brochure over Armeaic had geschreven llij ii au tot levenslange ver banning veroordeeld. Men hoopt overaldal het Turkije zal ge lukken door schikking of krachtig optreden de wasdoch het was te laat. llij moest toch eene oorzaak aangeven voor de stoorniswelke hij voroorzaakle. Voorzichtig opende hij de deur en betrad hel aangrenzende vertrek. Aglaja zat aan de tafel hel licht der lamp viel geheel op haar. Op haar schoot had zij iets liggenwaarover zij hij de verschijning van don jongen geloerde haastig eenen doek wierp. Zij was alleen. Haar vorschende blik richtte zich bijna dreigend op den indringer. «Zijn uwe zenuwen zoo gevoelig vraagde zij schier verachtelijk. Hij begreep hare bedoeling niethet klageod geluid deed zich op nieuw vernemen, doch nu eerst vermocht hij te onderscheiden, dat het van een dier afkomstig was. «Neen, mij niot kwalijk,» stamelde hij, ver legen«ik dacht, dut er iemand weende.» «En gij kwaaaU dus waarschijnlijk hier om u over deze onverwachte sloornis te beklagen'?» «Neen,» hernam hij, haar vast aanzionde, «neenik wilde slechts vragen of gij ol uwe moeder ook ongesteld waart en of ik u ook helpen kon?» Het meisje scheen te gevoelendat zij hem onrecht aangedaan had en dat zijne goede be doeling eene andere opvatting verdiend had. Maar zij bracht daaromtrent toch geeae veront schuldiging in het midden. «Mijne moeder is uitgegaan zeide zij, «en ik het) gewoonlijk wat anders te doen dan le weeklagen en het daardoor mijne buren lastig te maken. Wat gij vernomen hebt, zijn slechts de kreten van een jong katje geweesten den doek ter zijde werpendegleden hare dunne fijne vingers liclkoozend over dea rug van hel beweging le bedwingen, eerde muis een staart krijgtb. v. voordal de Griekendie zeer op gewonden zijn, spijt Turkijeja ondanks hun eigen regeering, toch doortaste». Dinah Salifouda Afrikaonsche Negerkoning, amuseert zich kostelijk op de Parijsche tentoon stelling. Dezer dagen bracht hij een bezoek aan het Théitre Porte-St. Martin. Onder de actrices was er eenedie hij met zijne hoogefgunsten ver eerde hij zond baar een boeket en een prachtig gouden sieraad. Niemand begreep waarom hij juist die actrice verkoosboven de anderen. Zij was noch de mooistenoch de meest talentvolle, zoodat 's vorsten keus nog al zonderling scheen. Scapin de ondeugende tooneclkrilikus van de Voltaire, deelt nu mede, dat hij langsslinksche wegen er toe gekomen isom een oogje in het beroemde dagboek van koning Dinah te slaan, en daar tot zijn groote verbazing de oplossing las van het raadselwaarom de koning deze actrice boven alle anderen de voorkeur gaf. Argeloos onschuldig verhaalt de koning, dat hij die juffrouw zoo lekker zou vindenwijl ze zoo goed in haar vleesch zit. Maar hij was hel nog niet met zich zelf eenshoe ae het lekkerst zou zijn gestoofdgebradeninel kruidnagelenof met mosterdsaus I Niettegenstaande den invloed der Engelschen in Afghanistan wordt in de hoofdstad Kaboel alle twee maanden een slavenmarkt gehouden. De slavinnen worden voor het grootste gedeelte uit het Noordelijk gelegen Kefiristan gestolen. Hall volwassenen meisjes zijn hooger in prijs dan vreuwenknapen worden legen lage prijzen verkochtoude vrouwen zijn bijna waardeloos. De meisjes uit de Kefiristan worden onder toe zicht van een beambte van den Khah van Kaboel met de hand gemeten. Iedere spanne kost 25 tot 30 Roepijën (1 Roepij is ongeveer f 1.15.) Daarentegen worden de slavinnen uit Tschitral Hatschera en Peritschi verkocht naar hare ge- zamonlijke eigenschappen. De bekende maatschappij-Westinghouse heelt hare rem nog verbeterd. Dat hebben de proef nemingen te Carlsruche bewezen Een trein, bestaande uit 50 wagensvan een lengte van 472 meter en rijdende met een snelheid van 46 kilometer in het uur, werd binnen een afstand van 92 meter en in 12 seconden tot dier. «Hij is nog zeer jong en kan nog geen voedsel voor zich zeil zoeken cn werd daaro.il op ztraal gezetwaar hij door een steenworp achter het oor gewond is geworden.» «Afschuwelijk» riep Haszberg uit, die het meisje genaderd zijnaemedelijdend hel kleioe dier streelde. Aglaja keek verwonderd tot hem op. «Ja, dat is ook zoo vervolgde zij met be vende stem. «Ik houd veel van alleswalswak en hulpeloos is en wat is dat meer dan een armredeloos dier Ik kan het niet sien lijden zonder haat te gevoelen tegen hendio hel kwellen. Dat schijnt u wellicht overdreven tee.» soo viel zij zich zelve in de rede. «Neen» antwoordde hij. «Waarom denkt gij dut «Wijl er zich onder dc duizend tncnschen nauwelijks één bevindt, die dat gevoelen met mij deelt. Zij zijn wel niet zeer liefdevol ten opzichte van elkander gestemdmaar zij houden het gewoonlijk voor een brutaal ingrijpen in hunne rechten als iemand een woord ten gunste der dieren in 't midden brengt. Deze zyn er. naar hunne raeoning. slechts voor om gekweld, vervolgd, verdelgd, benuttigd en gegeten te wor den. Dat wij ook omtrent dezeons zeer nood zakelijke en weerlooze wezens plichten to vervullen hebben, dat valt niemand in.» Met een vochtig lapjo bette zij de wondevan 'tkatja, dal weldra geheel ophield mei krijten en op den school van het jonge meisje lang zamerhand insliep Dr. llaszberg stond nevens haar en beschouwde de Samaritaausche aan dachtig terwijl hij bij zich zeil do opmerking

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1