■•tand gebracht. Toen dezelfde trein een «nelheid had van 58 kilometer in het uur, doorliep hij nog slechts 141 nieter na hel oogenblik dat de machinist de rem aanzette. Dat zijn cijfers die geen nadar* verklaring behoeven! Gemeenteraad van Amersfoort. Ter zitting van den Gemeenteraad van Vrijdag jl., gepresideerd door den heer burgemeester, Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck waren aanwezig 10 leden en afwezig de hh. v. Burgsleeden v. Lanschot Hubreehi, Vermolen en de Koningh. (1 vacature). De geloofsbrieven van da nieuw benoemde leden zijn onderzocht en in orde bevonden. Mitsdien is besloten tot toelating van de heeren J. J. Kleber, J. Zandijk Jr., M. L CelosseC. T. van Beek en P van der Want. Behandeld werd een advies van B. en W. op het rekest van den heer J. Sinniga tol het in gebruik nemen van een gedeelte van het terrein achter zijn woBing tot hel maken van een spoelsteigtrenz. Dit verzoek is vroeger reeds bij dan raad in behandeling geweest, in verband met het ver zoek van den buurman van den heer Sinniga, den heer Kamp tol het hebben van een privaat achter zijne woning. In dc zitting van 27 Mei jl. machtigde de raad B en W. den haer Kamp de gevraagde vergunning te verleenen mits het privaat .orde voorzien van een ton en lucht koker en aan alle zijden geheel afgesloten Tot uitvoering van deze opdracht is den heer Kamp vergunning verleend. Wat liet verzoek van den heer Sinnige betreft verzochten B. en W. machtigingom ook aan dezen de door hem gevraagde vergunning tot wederopzegging te verleenen onder eenige voor waarden o. a om ter vermijding van moge lijke moeiehjkheden tusschen burendoor 't plaatsen van een schol zijn terrein at te sluiten. Deze machtiging werd door den raad verleend. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Alvorens de vergadering te sluiten bracht de burgemeester in herinnering dat dit waarschijn lijk de laatste vergadering waswaarin twee der oudste leden van den raad die bij dc laatste periodieke verkiezing verkla u d hadden geen ver nieuwing van hun mandaat te wenschen de heeren M. van Reek en B. W. van Burgsteeden, zitting hadden. Beiden hebben na een zillingstijd van resp. 24 en 21 jaren gemeend hunne taak aan jongere krachten te moeten overdragen. Namens den geheelen raad betuigde de burge meester het te betreurendal men voortaan -hunne voorlichting zal moeten missen in de vergaderingen van den raad en van de com mission waarin zij zitting hadden, liij betuigde hun dank voor wat zij voor de belangen van Ameisloort hebben gedaan en sprak den wensch uit. dat zij nog lang. zooveel hunne krachten zouden toelaten, den bloei van Amersfoort zouden blijven behartigen en dat, waar zij gemeend hebben te moeten aftreden een welverdiende rust hun deel mocht zijn. Van de beide scheidende leden had de heer van Burgsteeden bericht gezondenaf wezig te moeten zijn. De heer van Beek die dus alleen tegenwoordig wasbetuigde er zijn leedwezen over dat hij er toe moest overgaan t* verzoekenvoor de betrek king van lid van den gemeenteraad niet weder maaktedat dia uitdrukking van medelijden welke er nu op haar bleek gelaat lag. het zeer aantrekkelijk deed zijn. Plotseling kwam de ge dacht* bij hem op, dat er wene aanleiding was om nu nog langer te toeven, dat zij zijne hulp eigenlijk niet noodig had dat een langer blijven baar vreemd moest toeschijnen. Wellicht dacht 7.ij ook helzeltdewant zij hief hel hoofd tot hem op en blikte hen vragend aan. «Ik zal u niet langer storen, mejuffrouw,» xeide hij met eenen lichten blos. «Maar voordat ik u verlaatzou ik u gaarne een verzoek willen doen «Ken verzoek, mijnheer?» «Ja, mejuffrouw. Gij zoudt mij namelijk een groot genoegen doenwanneer gij toch eens s avonds musiceeren wildet. Ik ben een harts tochtelijk vereerder der muziek en niets gaat bij mij boven schoon, gevoelvol muziekspel.» «Hoe weet gij. dat 't mijne schoon ismijn heer?» vraagde zij met een spottend lachje. «Omdat gij mij niet toeschijnt iemand te lijn, die iets doet, waartoe hij de noodige vaardigheid niet bezit.» «Kn toch vergist gij u zeer met deze opvat ting. Ik speel niet slecht piano, ja, ik geloof cellsdat ik geene al te onbekwame muziek- onderwiizeres hen, maar verder heb ik took niet gebracht. Daartoe ontbreekt het mij niet alleen aan talent, maar ook aan den lust om lang en ijverig le studeeren. Het pianospel dient mij slechts om in mijn onderhoud te voorzien. «Du» het verschaft u geene vreugde in aanmerking to komen vooreerstomdat hij liet werkzaam aandeel in de gemeentebelangen moest vaarwel zeggen, maar vooral ookoinde vele h-wijzen van vriendschap en welwillend heid die liij steeds van de verschillende leden heelt mogen ondervinden. Spr. betuigde zijn oprechten dank aan den Voorzitter en aan alle leden, /.onder onderscheid of hij ze langer ol korter gekend mocht hebben inzonderheid ook aan den Secretarisde eenige die reeds hier tegenwoordig was op hel oogenblik toen hij als lid van deze vergadering zitting nam. Voor al zijne medeleden hoopte Spr.dat zij nog tal van jaren de belangen van deze gemeente zou den mogen behartigenhij voegde daarbij den wensch, dal het hen allen in het hijzonder en de gem. Amersfoort in 't algemeen moge welgaan. Na deze beide redevoeringen die inet instem ming werden aangehoordsloot dc Voorzitter de vergadering. Te Harderwijk kregen twee echlgenooten twist met elkander. De vrouw raakte daarbij zoo op gewonden dat zij de echtelijke woning in brand stak. Hel vuur werd spoedig gebluzchtdoch de vrouw gevankelijk naar Zwolle overgebracht. Omtrent een branddie de woning vernield heeft van M. De Vries te Pui merend wordt van daar gemelddat door de justitie te Haarlem een onderzoek is ingesteldwaarvan het gevolg was, dat genoemde persoon in den namiddag van dien dag gevankelijk naar Haarlem is over gebracht. In Den Haag is de derde algemeene verga dering gehouden van den Algemeenen Neder- landschen Politiebond Aangenomen werd een voorstel van hel hoofdbestuur tot aanstelling van correspondenten in verschillende gemeenten. Met betrekking tot het dragen van de bonds insig nes en dienstmedailles, hetgeen door een paar burgemeesters verboden wasverklaarde de pre sident dal het bestuur over dal besluit in cor respondentie is getreden en den uitslag daarvan nog niet kou mededeelen. De vieide algemeene vergadering zal in het volgende jaar in Den Bosch worden gehouden. Ter zitting van de rechtbank te Haarlem stond terecht 11. Verwaaijen2b jaar, laatst wonende te Amsterdambeschuldigd in den nacht van 18 op 19 Juni jl., te hebben inge broken in een der vertrekken van hel kantoor van E H. Krelage en Zn en aldaar uil de gesloten medaillekast te hebben ontvreemd omstreeks 109 gouden zilveren en zilver-vergulde medailles van tentoonstellingen en die aan 3 personen te Amsterdam 19 Juni te hebben te koop aange boden. Twee, Wortelboer enConsenlieim hebben van hem gekocht voor ruim f800 Gonsenheim, die ook bekend is uil de zaak van dj «Millioenen- juffrouw» heelt de door hem gekochte medailles, voordat hij zc betaalde bij den essayeur schone doen smelten en daarvoor f 1072 ontvangen. Bekl. ontkentallen schuld. Verschillende getuigen hebben hem bepaald herkend zoowel in zijn schamele kleeding als den dag na den dielstal toen hij geheel in 'l nieuw was. In bekl's laars iseenbrielje gevonden, door hem geschreven aan L Consenheiinwaarin hij schrijlt«ik vertrouw op u, dal gij zult zeggen mij niet bepaald te herkennen zoo niet, dsn zal ik appelleeren als ik veroordeeld word en dan zeg ik dal gij f500 aan den koop liebj «Neen, nooit,» antwoordde zij vast meteen* starre uitdrukking in het lol bern opgeslagen oog «Dat is treurig mompelde hij onwillekeurig. «Niets is treurig op deze aarde.» verklaarde zij koel. «want een ieder krijgt zijn deel op aarde wantmaar mijne opvattingen van algemeene toestanden kunnen u geen belang stelling inboezemen. Vertel mij liever eens over wien gij rouw draagt.» «Over mijne moeder.» «Hebt gij verder geene familie meer?» «Neen, mejuffrouw. Mijn vader stierf reeds jaren geleden en zusters noch broeders heb ik ooit gehad «Dat verlies heeft u natuurlijk smartelijk ge troffen, maar de tijd heelt alle wonden.» «Neen, dal gelooi ik niet.» «Dwaasheid; zeg dat niet, mijnheer. Als u nu wellicht een zwaar ongeluk treft, dat u schier het hart dreigt te breken dan roept gij stellig uitGoddank dat rnijne moeder dal niet heleeld heelt en dat ik het alleen dragen kan Peinzend keek hij haar aan. «Dat is een* harde troost, welke gij mij daar biedt, mejuffrouw.» «Het is er toch ten minste een niet waar? Iemandwie men innig bemintverdriet te moeten veroorzaken en liet hem niet besparen kunnendat is nog erger dan hein te ver liezen. Zijt gij dat niet mol mij eens «Ja wellichthebt gij gelijk. Maar tot zulk eene sombere levensphikisophie heb ik het nog niet kunnen brengen.» Wordt vervolgd. verdienden dal geeft u een loelijken duw. Maar als gij zorgt dal ik vrij komdan kan iijjii ii nieis doen.» Blijkbaar had bekl. er op gerekend mot G. (die in Amsterdam wegens heling preventief zit) vóór de zitting te worden opgesloten Na afloop van hel getuigenverhoor sprak de voorzitter beklaagde toe en wees er op. hoe uil hel getuigenverhoor is bewezen, dal hij de medailles heelt vcrkoclil aan Consenheiin en Wortelboerwat ook bewezen wordt door Imt briefje des morgens op hem gevonden maar beklaagde hield voldat bij geen medailles beeft verkocht oil dal liij het brielje maar uit aardig heid heelt geschreven. Hoe «le president ook op het waarschijnlijke daarvan wijstde be klaagde blijfi daarbij. Hel onwaarschijnlijke van zijn verblijl le Antwerpen wordt hem daarop voorgehouden, daar hij eerst in April te Til burg, en later tc Amsterdam hoeft rondgezwor ven levende van goochelen en rondspreidende dat hij eene erfenis moest krijgen ten eiude zijn slag te kunnen slaan. «Toen deze geslagen was», zegt de president, «wildet ge bluffen met het gestolen geldkocht een nieuw pak klceren en een ring, en gaall zelfs fl aan Graal.Ver der wordt hem onder liet oog gebrachtdat hij niet bij zijne moeder heeft gelogeerd maar dat hij te Haarlem is gebleven in den nachtwaarin de diefstal werd gepleegd. De beklaagde antwoordt, dal het nu wel gemakkelijk is oin le zeggen, «jij hebt ze ge stolen maar bewezen is bet niet en ondei de getuigen zijn erdie nog minder vertrouwbaar zijn dan hij. Als alles zoo was aH dc president dal zegtzou hij met voorbedachten iade heb ben nioeleu stelen en als hij dit had gedaan zou hij wel gemaakt hebben dal liij weg kwam naar hel buit uland. Daar zou liij dan ook wol een nieuw pak hebben gekocht Del is dwaasheid om de getuigen Gons-nh iinYNoiteiboer en vrouw Kuiper te geioovcn. Meer heelt hij niet ie zeggen. Het O M eischic 6 jaar gevaiigcnisstr. Uit 'sGravcnhage wordt gemeld: Van ons nieuw «Gasiuo» in de WagenstraBl wil men, behalve een groot cafe-concertook eene sociëteit maken. Dal zal echter zeker glad mis loopen. Hetzelfde is tc voorzien rnet de boodschappen- en vélocipèdediensldie Uians hier in wei king is getreden en die voor 2 cents eeii boodschap, voor 4 cents een dito met antwoord terug iaat doen en voor 5 cents een pakje bezorgt. Iiet loopt nu reeds heel druk omdat liet een nieuwtje is, t/iaar op den duur denk ik niet, dal hel gaan zalde organisatie laat ook nog le wenschen over en wat het vcrmakelijkste is de ondernemer begon zijne dienst met jongensdie nog niet geoefend waren in liet snelrijden. Dat toekent. Stel u voor een ren paard dat niet is aigcriclilmeeloopt mie bij de Glingendaal-races Die races waren Vrijdag, ofschoon hel weder zich opperbest hield zwakjes bezocht. Er werd aan enirées nog niet de belli van t vorig jaar ontvangen en toen was het reeds minder dan 't voorgaande jaar. Nogtans was het hippisch schouwspel inte ressant en zij die kwamen amuseerden zich en was de diplomaiie en de beau monde - niet minder dan dc demimonde vrij talrijk ver tegenwoordigd. Ik zag er heerlijke loilelje», veel rood en wil en ook tamelijk veel groen wat thans in den smaak is, zekeroind.it «groen» de lente en den zomer vertegenwoordigt en ook de «hoop» om veroveringen ouder do heeren der schepping le maken Ingezonden. Naar aanleiding van het bericht reeds in ver schillende couranten vcrspieid. bel rellende het in hel leven roepen van liet in e-n dei grachten alhier gevallen en schijndood daaruit gehuild kind, acht ik mij verplicht le verklaicn, dat ik de verlangde hulp verleendetoen het kind bewijzen van levensvatbaarheid gaf die oven te voren opgewekt waren geworden volgens ver klaring van getuigen en in 't bizonder van den Heer Hertog, die liet srlujndoodo kind in zijne woning ter verpleging bad opgenomendoor den Portier Diolcuuin van het Militaire Hospitaal alhierdie op liet oogenblik van mijne komst nog bezig was de hem 0nderwe7.cn kunstmatige ademhaling zoodanig in toepassing te brongen, datalhoewel hel kind nog bewusteloos was de ademhaling zich langzamerhand geregelder instelde en door liet wrijven der huid en het toedienen van opwekkingsmiddelenhet kind na J uur .cvend door hem naar de ouderlijke woning werd gedragen zoodat grootendeels aan den Portier Dieleman dc zeTlvoldoening toekomt het leven van hel kind te hebben gered. Met de plaatsing hiervan zult 11 mij verplichten, daar juist genoemde portier met stilzwijgen in liet bericht werd voorbij gegaan. G. BK MOOIJ. Ghel van het Militaire Hospitaal.

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2