De heer Mtckayminister van Binn. zakon heeft Zaterdag de zitting der Staten Generaal Ïesloten namens Z M den Koning en betuigde Ms. dank voor de behartiging van 's lands be langen. liet gevaardat het leven des Konings bedreig de,zeide hij vervolgen» werd door Gods goedertierende beschikking gelukkig afgewend. De maatregelen tot weer vassielling van de medewerking der Vertegenwoordiging die werd ingeroepenom den goeden gang van het be stuur te verzekeren, bleken hierdooronnoodig. De Vertegenwoordiging sprak na het gelukkig hirstel des Koningshierover luideals tolk van hel geheele volk, bare blijdschap uil. De beslissing over gewichtige onderwerpen werden voorbereid eenige belangrijke wetten kwamen lot standals de overeenkomst met Frankrijk over de grensscheiding in Suriuame de arbeidsweteen grooten stap op hel gebied der sociale wetgeving, de Botorwel, die zal kunnen bijdragen tot den bloei der zuivelnijver- heid nadere bepalingen op den accijns van bier en azijnde overeenkomst met de Holl. spoorwegen en de stooinvaarlmaatsch. Zeeland. Het debat schoolwetwijziging liep niet ten einde doch tal in a. a. zitting worden voortgezet- Bij eene onweersbui in Albany Georgia zijn 9 personen door den bliksem getroffen en gedood. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De Tweede kamer heelt inxiende dat zelfs met een nachtzitiing het geheele onderwijsont- werp niet ware af ie doen zich er toe bepaald om art. 2 (subsidie aan de bijzondere school) aaatenemennadat art 1 (al de wijzigingen in de bestaande wet) was aangenomen. Ook art. 2 is lot stand gekomen; slechts 18 van de liberalen hebben er zich legen verzet. Wat nu ook den verderen loop der zaak zij (eerst Dinsdag over 8 dagen zal denkelijk het debat worden hervat) men acht de aanneming der ge heele wet niet alle a met groote meerderheid ia de tweede maar ook in de eerste kamer verzekerd. Mevr. Rössing-Sablairolleswier echt deze week door de geboorte van een dochtertje is gezegend, komt niet aan het «Ned. Tooneel» terug. Haar onverwacht vertrek naar Amerika en wal zich daaraan vastknoopt heeft den raad van beheer hoewel noodedoen besluiten haar niet weder aan de kon. vereeniging te verbinden. Zij moet reeds weder in onderhandeling zijn met verschillende looneeldirectiëndie zich het voordeel van haar medewerking betwisten, liet «Ned. Tooneel» ofTerl aan 't zedelijk prestige van ons eerste tooneelgezelschap waarlijk veel op dat getuigt van moed en van vertrouwen in bel publiek. Mgr. Drabbe deken van 's Gravenhage. kanun nik enz. is te Valkenburg overleden. Hij was •en nobel man een geestelijke van den waren stempelvol liefde voor zijn medeinenschen zonder aanzien van geloofverdraagzaam tegen over allen. Hij s'.ond dan ook niet enkel bij zijn felootsgenoolen maar bij allen die 't voorrecht adden hem te kennen in hoog aanzien en zijn nagedachtenis zal zeker ook bij han allen in «ere blijven. mijne moeder h"orde die verbalen natuurlijk opmerk zaam aan deelde onze verwachtingen en hechtte er hare goedkeuring aan. Hel was toch eene dwaze maar ook heerlijke tijd Zij zweeg eeu>klaps en staarde als in droom ter- zonken naar den grund. Ilaszberg beschouwde haar zwijgendhij gevoelde zich treurig te moede, bal beeld vol jeugdige kracht en zonneschijn die levens- lente vol zoete verwachtingen dal alles had ouk hier weer te gronde moeten gaan. W it was er dan geschied dat dit schoone begin een zoo droevig einde moest nemen Ik zal kort zijn.i vervolgde Agluja na eene klei ie pauze. «Ik had rnjn negentiende jaar bereikt, alle examens met glans afgelegd en ik zou weldra in 't openbaar optreden doch reeds stond het nood lot boven mijn hoofd. Tengevolge eener verkoudheid werd ik hersehin den hegmne beschouwde men dat als iels van gecne beteekenisofschoon alle voorzorgsmaai regelen natuurlijk genomen werden. Ik mocht, niet zingen moest mij zorgvuldig inaclilnemcn en toen ik niet hersteldebegaven mijne moeder en ik ons naar .Mcran. Men heeft gedaan, wat men ver mocht alle beroemde doktoren werden geraadpleegd, kortom wij namen tot alles onze toevluchthet mocht niet baten... die heescbheid was niet te over winnen... mijne stem keerde niet terug... nooit.» Zy richtte zich haastig op en trad aan het venster. Zij drukte hel voorhoofd tegen de bevroren ruilen en >tond daar lang onbewegelijkeen slcenen beeld gelijk. Ik vprmoedde het einde fluisterde Haszberg «maar toch stemt bet mij treurig, nu ik u dat zelve boor vertellen.' Zij wendde zicb om. Haar gelaal was doodsbleek, erwiji bare oogeu gloeiden. Wordt vervolgd. Petroleum-Noleeringen vnn de Makelaars Cantzlaar 5c Schalkwijk te Roiie'dum Zaterdag 14 Sept. Tanktust 18 lil) Geïmpor teerd fust 8 DO. Oct lev. f S..r»r» I R li» Nov.- Dec lev. f 8.00. Januarilev. I 8,00 uiterst koop baar. Alles Entrepot. AMERSFOORT den 10 September U89. Door Hoeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort is heden lot Ambtenaar ter Secretariealdeeling Bevolkingbenoemd de heer J. Busquetgewezen administrateur van van Militair Hospitaal alhier. Heden Maandagavond halfacht, geschiedt in de Remonstranlsche kerk te Amersfoort do in hei vorig nummer geadverteerde Orgelbespeling door den heer B. van der Kaaoud élève van het Blindeninstituut te Amsterdam. Het pro gramma bestaat uil acht schoone toonwerken van Mendelssohn Niels W. Gade en eigen com- positiên. De entrée 50 cents is hoogst matig dus men mag hopen, dat een groot getalstad- genoolen aanwezig zal zijn en zij te meer zich daartoe aangespoord zullen gevoelen omdat de bekwame organist een der edelste zintuigen mist en de toonkunst derhalve in melodieus en physiek opzicht xijne voedster it. In de memorie van toelichtingdie bij de gemeente- begrooting voor hel dienstjaar 1890 behoort, deelen burgemeester en wethouders den gemeenteraad mede, dat de marktmeester, de heer J. D. Struve, die thans I 100 's jaars genietverhooging van zijne jaarwedde heelt gevraagd, omdat aan dexe betrekking meer werk zaamheden verbonden zijn dan hij zich had kunnen voorstellen. Die meerdere werkzaam heden zijn een gevolg der invoering van het staangeld op de weekmarktna zijne benoeming geschied Met hel oog niet alleen daarop, maar ook op groolere verantwoordelijkheid van dien ambtenaar en den ijver waarmede hij zijne betrekking waarneemt, alsmede op grond van de raeening welke zij zijn toegedaan dat dergelijke betrekkingen wanneer ze waarge nomen worden door alleszins vertrouwbare personenzooals in deze het geval isook be noorlijk tnoelen worden bezoldigd stellen sij voor, de jaarwedde vast te stellen op f 200. De uitslag der verkiezingen lot het opmaken van voordrachten vap personen ter benoeming van hoogheeinradeni voor hel hoogheemraad schap «De Bunscboter Veen- en Veldendijk», is als volgtvoor het 1. district (Bunscho ten), gehouden op 5 SepL jl. Gekozen: op de 1. voordracht de heeren W. Beukers (af tredend hoogheemraaden L Huijgen; her stemming tusschen M. ter Beek en A. van Twillerl: op de 2 voordracht de heeren E. van de Kolk Ezn, (aflr. hoogh). W van de K--lk Az en U. Schaap; op de 3. voordracht R Beukers; herslemming tusschen J. van de Pol cn A. van Twillerl, G. Huijgen Az. en 11 Nagel Mz alle candidaten wonen te Bunschoten Voor het 2. district (Hoogland en Baarn). gehouden op 10 SepL jl Gekozen op de 1. voordracht de heeren dr. M C. Verloren van Themaal (aflr. hooghte Hoogland; W. Tolboom aldaar. W. A. Croockewit, te Amersfoort op de 2 voor dracht de heeren M van Beek (altr. hoogh le Amersfoort. jhr Mr. H. J. L van Sasse van Yssell. aidaar. en P Biouwer. te Baarn; op de 3 voordracht de heeren M. Lagerwcy Wz (aflr hoogh) te Amersfoort, A Kuijer Az.. to Hoogland, en J. van deu Hengel Mz leStouien- hurg. Uil elke vooi dracht wordt een hoogheem raad door Z. M. de Koning benoemd. De her stemming voor het 1. district zal geschieden op Woensdag 18 September a. s. De Heer P. J Houtzagersarchitect le Utrecht heelt Vrijdag jl in liet htVel «Borg en Dal» te Amersluort aanbesteed het maken van harde wogen met eenige daarbij behoorendc werken op het Kallsvsid aldaar. Ingekomen waren C biljetten van de heeren C. Bos te Haarlemmermeer f 10 000 W van de Kooij te Amersfoort 8300 T. W. Bonte 8295 J. van Harpen 7300 H. Zwep 72IK) J. van den Berg 7145 Met 1 November a.s. zullen aan de rijschool te Amersfoort worden gedetacheerd ten einde den nieuwen cursus le volgen de le luitenants Band van hel 1e. Schreuder, van hel 2e, van Soetermeer Vos, van hel 3e reg. veld-art.cn Sluiter, van hot korps rijd art., benevens van elk der regimenten veld art. twee en van het corps rijd. art. één wachtmeester. Bij Kon. besluit is tot Voorzitter «Ier Eerste Kamer voor de zitting 1889 90 benoemd de heer Mr. van Naamen van Eumues. Omtrent de gevechten hij Kotta Pohama op «5 Juli waarbij de kapitein van den .-tal vnn Gciisau de 1e hiit der inf. Veerman en do Ie luit des genie Hageman hel leven verloren, wordt nog gemeld Hedenochtend om '3 uur zijn wtj uitgerukt met 34 hal infanterie cn section artillerie Ons object was het nemen van 3 tegenover K P. gelegen vijandelijke benungs. Eene hebben wij veroverd do andore kondon wij niet nemen. Hel heelt ons veel gekost. Wie gesneuveld zijn weet men reeds. De lijken van llugeman cn van een sergeant zijn nog niet gevonden misschien bevinden die ongelukkigen zich in handen van den vijand Dit denkbeeld is le verschrikkelijk om daai bij stil te staan Dezen slag stel ik ge- luk met de Sainalangan-geschiedenis u wel be kend Ik schat ons verlies op 18 dooden 90 gewonden en 0 vermaten. Onder de dooden is ook de verdienstelijke Wolvcokampserg majoor van hel 3e bat., en Zasker, serg. van de artillerie en Goldman, serg. bij het 12 hat Vermist zijn luit Hagemaneen inl serg., 1 Europtescli soldaat en 2 inl sol dalen ik acht hel waarschijnlijk dat zij zich in handen van den vijand bevinden. Luit. Tromp is mede gewond en serg. majoor Leideker. Hel plan hestaaialthans zoo wordt hier ver teld dat wij er op ."10 dezer weder op losgaan. De marine zou daaraan dan ook deelnemen met 300 man landingstroepen. Toen wij de veroverde ben'.ing verlieten zat de vijand er weder dadelijk in en school op onze terugtrekkende Hoepen. Wat geeft zulk werk zult ge zeggen 1 Van andere zijde wordt nog gemeld dat inet 1800 man teg-n dc vijandelijke versterking werd geageerd en inen schal dal dien dag 50Ü0 Aijoher* tegenover onze troepen stonden. Ook luit l'iera werd gewoond. Wellicht is luit. Hageman niet dood maar gewond door de Atjehors medegevoerd en kan bij dan misschien voor grol geld van dcien worden vrijgekocht. Üe troep van luit. Veerman, 25 man sterk is leitelijk vernield Die troep lag in hinderlaag om den vijand te obserwceren en werd be sprongen Veerman en 12 zijner mannen sneu- veldcu 7 werden zwaar gewond en 4 vermist! Naar men meldt moei bij de overneming van den Rijnspoorweg door de regeering besloten zijn, dat aan aile hooldamhienaren, die niel wen*chm over ie gaan bij dc nieuwe regeling eene schade loosstelling zal worden uitgekeerd van acht jaren traktementgelijkstaande met I 4U.OO0, aan den oudsten hoofdambtenaar met f 48 000. Lagere ambtenaren lol aan hel salaris van f 2000, kunnen aanspraak maken op een-- schade loosstelling van zes jaren traktement De daarop volgenden, tot hel salaris vau 1 1500, kunnen beschikken over vijf jaar traktement. Voor sllen boven en behalve hel aan hen uil te keeren on dersteuningsfonds. De president-directeur xou eene schadeloosstelling van 19 jaar traktement ol 1 120,000 ontvangen. Naar men verneemt, bestaat bij hel Departe ment van Marine hel voornemen om het corps officieren uil le breiden met artillerie-zeeolfi- ciereo. Baarn1» S- pt. Meldden de nieuwsbladen voor ..-enigen lijd dat on zo dorpsgenoot W. van Oostvcon h-erling der ii BS ie Amersfoort, no. 2 beha dde bij de eindexamens in de provincie l'irecht, eene ernstige ziekte van eenige weken maakte plo'seltng een eind-: aan dit veelbelovend jeugdig leven Z iterdag had «Ie teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats. Aan hel hek van het kerkhui gekomen zijnde werd liet lijk door voormalige me-lc leerlingen allen van de 11 B. S le Amersfoort overgenomen en graf waarts gedragen De kist was met kransen be dektwaaronder één van dc leerlingen en éen van de leeraren der 11. B. S. le Amersfoort. Omtrent den toestand van Z. M den Koning verneemt men tot groot leedwezen dat die weder minder gunstig schijnt te zijn. Z M. voelt zich afgemat cn slaperig en de eetlust is in de laatste dagen zeer verminderd. Vorkoopiu? vau vaste «oodoren. Op Zaterdag 14 September in «de Keizerskroon» op den Hol Amersfoort. Notaris: Mr. J M RICHELLB. Een huis. waarin hroodbakkeiij aan don Haingemeente Hoogland f 2000. l-l.ullTieil gul.oil.tl .uguU-nalteh nol Ui u SuliftjtinUrodvuUtl - luuikiprijten. A.DVEKTKNTIBN. Bovallrn van eon JONGEN: S. MOLENBROEKvan Rosskm. Amkusvoout 12 Sept. '09.

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2