bezig met een geding tegen een gewezen stib- atituutgriffier bij de rechtbank zekeren bcliillz beschuldigd van valschheiil in geschrilte en geld- verduisteringen ten nadeele van den Slaattol een Delrag van ongeveer 10 000 tra nes. l)e ge pleegde vervalschingen waren 909 in getal. Als griflier kreeg Schiltz de stukken van den rechter van Instructie, zocht in de dossiers de namen van personen voorkomende in de proeessen- verbaaldie men niet noodig had geacht als getuigen op te roepen en vulde met die namen formulieren van oproeping in welke hij onder andore stukken mengde en zoo ongelezen door den president of den rechter van instructie deed teekenen. Ook maakte hij hunne handtee kening wel na. L)e vergoedingaaa deze quasi- geiuigen uit ie keeren stak hij dan in den zak. In 1880 betrapt, wist hij naar Frankrijk te ontvluchten en eerst twee jaar later werd hij gevat, op aanwijzing van zijne bijzit. De aan de gezworenen voorgelegde vragen zijn 3864 in getal. Het beantwoorden daarvan duurt dagen, en daar gedurende dien tijd de heeren het Paleis van Justitie niet mogen verlatenheelt men eene slaap- en eene eetzaal voor hen ingericht. Verl. week vertoonde zich in de milihezaal te Utrecht, in 't gebeuw van Kunsten en Weten schappen, onder de lotelingcn een misvormde, bekende dwerg uit deze plaats. Deze jongeling heeft slechts de grootte van ongeveer één meter. De armen handen en beenen zijn in evenre digheid tot zijn hoofd en verder lichaam zeer klein gevormd. De zaal binnenkomende, moest men onwille keurig lachen om dit raar persoontje. Hij trap pelde stevig naar de groene tafel om zijn geluk te beproeven. Hij trok met de kleine handen zijn nummer, hetgeen aanwees het getal «honderd en dertig.» Met een pieperig stemmetje riep hij uil, «bom soldaat hoezee!» Nu zeidc do militie-commissaris daarop zorg nou maar. dal je na verloop van eenige maanden een kop grooter zijl geworden dan kunnen wij Je gebruiken. Dank je welniet noodigdaar kunnen je lui lang op wachtenu zult mij nooit meer terugzien antwoordde hij Duiten werd hij door zijn medefortuinzoekers opgewachtdie hem beetnamen en in een mand wegdioegen. Op het gebied van jubilé aankondigingenin de laalste jaren een uitgestrekt gebiedis weer •en schrede vooruit gedaan. Wij lezen in ver schillende bladen Ware koningin Victoria's g emaal, de prince- consort Albertin het leven gespaard gebleven, dan zouden zij dezer dagen hun gouden bruiloft gevierd hebben. Hun huwelijk toch werd 10 Februari 1840 voltrokken. Prins Albert over leed echter reeds in 1861. Wie weetmisschien lezen wij binnenkort nogHeden zouden onze ouders hun gouden bruiloft hebben gevierd, ware het niet, dat zij reeds voor meer dan 25 jaren zijn overleden enz. De Raad der gemeente Slochteren heeft dei onderw jzer K. te Siddeburenwegens mis bruik maken van sterken drankuit zijne be trekking ontslagen. In het gesticht voor lijders aan hondsdolheid te Milaan zijn, naar het Zeilschr. f. Nahrm und Hyg. berichtdezer dagen patiëntendie door een vermoedelijk dollen hond gebeten waren overleden, tengevolge van een verkeerde behan deling. De directeur geneeskundige erkende dit te worden mijne moeder gebood kei mij en ik zwak, zenuwachtig wezen bezat noch de zedelijke, noch de lichamelijke kracht om mij tegen haren wil te verzetten, te meer, daar ik op hare vraag naar mijne beweegredenen moest zwijgenwijl ik door mijn eed gebonden was om niemand iets te mogen mededeelen. En op deze wijze werd ik uwe vrouw. Mijn lijden werd nog grooter, toen ik u leerde lief hebben en in die dagen was hetdat ik mij vaster aan mijB godsdienst slootniet vermoedende dat ik O daardoor van mij vervreemdde. «Op mijn aanhouden deelde de abdis mij eens mede, dat mijn zoon door zijn vaderdie alle pogingen in het werk gesteld had om mij terug te vinden in de eenzaamheid op het kleine slot opgevoed werd Hij had zich van t kind weten meester maken en dreigde de ahdi.% met zijne wraak zoo men ooit beproeven aou om het hem te ontnemen.» En leeft hij nog?» vraagde de vorst. Neen, hij is reeds jaren lang dood. Op den avond van het gemaskerde bal meende ik hem stellig te tien, toen ik Egon ontmoette, zoozeer gelijkt deze op zijn vader Met groute schreden liep de vorst eenige malen de kamer up en neer; vervolgens bLof hij voor 't bed slaan. «Het blijkt dus, dat gij mij op schandelijke wijze bedrogen hebt. Gij hebt das al die jaren gehuicheld, want uw «ja» voor 't altaar was «en nietswaardige leugen zelf Hij had op de pniiënten de proef genomen mei een door hom uitgedachte «verbeterde» methode van Pasteur en die van Fet'ron (bekend door zijn cholera inentingen), en de ongelukkigen zijn allen onder «lie proef bezw ken 01 tnen dien rockelooze proevennemer maar ongemoeid laat, wordl in bet bericht niet vermeld. De Times bevat wederom verhalen omtrent mishandelingen van Russische gevangenen in Siberië en verklaart nog meer van dien aard openbaar te zullen maken. Het titans medege deelde is anders voldoendeook zonder de laatste onthullingen in de Times, om de open bare tneening in Europa wakker te schudden, liet betreft eene vrouw, die zich in de gevan genis te Kara bevond tot dwangarbeid aldaar veroordeeld, omdat eenige nummers van het re- rolutionnaire blad Narodnaja Wolja in bare wo ning (zij was onderwijzeres aan eene middelbare school) gevonden waren. Zij had den directeur der gevangenis een slag in liet aangezicht ge geven om redenen die niet medegedeeld, alleen aangeduid worden. De directeur liet haar dajr- op ontkleeden en geeselen eene vernedering die de vrouw zich zoo aantrokdat zij zich door vergil van het leven berooideeene barer vriendinnen in de gevangenis volgde baar voor beeld om gelijke mishandeling te onigaan. Terwijl in de meeste staten tegenwoordig ellen lange verhandelingen worden gehouden over de overvoering der scholieren met leerstofdoch van verandering in dien door een ieder alge keurden toestand geen sprake is, heelt Horn in dit geval aan alle naburen e-sn lesje gegeven. Men heelt daar namelijk liet aanzijn aan een «bereden gymnasium» geschonken en hoewel het eerst kort bestaatmag het zich toch reeds in den bijval van alle gymnasiasten verheugen, die viermaal per week op stadskosten een rijtoer mogen maken. De nog tamelijk jeugdige directeur voert bij de rijtoeren zijn leerlingen aan. Iemand in Frankrijk een «Pruis» te noemen schijnt de grootste beleediging ie zijn. Zaterdag was voor de rechtbank te Parijs iemand ver schenen beschuldigd van een poging lol moord. De beschuldigde voerde te zijner verdediging aan dat zijn slachtoffer hem voor een Pruis had uitgescholden. De jury vond dit zulk een verontschuldigingdal zij den man vrijsprak. Tot de nieuwste uitvindingen vin Edison be hoort een machinedie bestemd isom het metaal van de ertsen te scheiden Daarvoor wordt het mineraal eerst door de machine fijn gemalen waarna het poeder in een trechter komt, waardoor het naar een zeer sterken magneet glijdt, die hel zuivere metaal aantrekt, terwijl de vetontreinigde sloffen in een bak val len die onder den trechter is geplaatst. De Minister van Oorlog heeft persoonlijk een onderzoek ingesteld naar de geschiktheid van het voormalig Rijksgeslicht Oinmerschans voor een fok en remontedepöl. Een dergelijke ini ichting in Delgie zou tot voorbeeld genomen worden. Volgens een Engelsch blad zijn palingvellen tegenwoordig zeer gezocht in de Vereenigde Staten voor h>:t maken van handschoenen. De hieruit vervaardigde handschoenen zouden name- lijke ondoordringbaar zijn voor vocht. Op 31 Oct. werd bij Kruiningen zekere M., diele paard den spoorweg passeerde door een trein aangereden en gedood. De arbeider v. d. «Heb medelijden, Johannes,» kreet Mathilde de handen smeekend lol hem opheffende. Jauw leven was dus eigenlijk niets dan co- mediespel en uwe vroomheid geveinsd. Meer dan twintig jaar hebt gij uw rol voortreffelijk gespeeld meer dan twintig jaar was ik zoo dwaas om u te geloovsn.» Johannes,» riep de ongelukkige vrouw nogmaals uit. £ij wilde zijne hand vatten, maar plotseling viel zij bewusteloos in de kussens terug. Dat doodsbleeke gelaatdie starende oogeBdat alles herinnerde den vorst er eensklaps aan dat hij geen acht op de vermaningen van den arts geslagen had, dal hij te ver gegaan was. Hij was hevig verschrikt, als hij haar eens door zijne ruwheid gedood had Hij betrad haastig het andere vertrek en beval een lakei orn freule von Grünwald en doktor Lossow te roepen. Deze ver schenen onmiddellijk. Het gelaat van den arts had eene zeer ernstige uitdrukkingtoen hij zag in welken toestand de vorstin zich bevond. Is er gevaar?» vraagde de vorst. «Wie kan dat, met zekerheid zeggen antwoordde de geheimraad ontwijkend. En terwijl hij en Helene zich met de zieke bezig hielden keerde de vorst naar zijne vertrekken terug Tien minuten later liet Lodoiska zich bij hem aan dienen en werd voor Je eerste maal niet door hem ontvangen. Wordt vervolgd. W. die den sluitboom op verzoek vnn den rmter lia I opgelicht heelt «les wege voordo rech'hank te Middelburg terecht gestaan Het M vo. derde tegen bekl. 3 maanden hechtenis. liet voorbeeld van den Wener kleermaker vindt navolging! Toen de stoomboot «llalmsiadi» van Kopenhagen te Lübeck aankwam, bleek bet, dat zich drie passagiers aan boord bevonden die men gedurende de gansclie reis niet bad ge zien en die ook niet op de passagierslijst waren ingeschreven. Dit triodat uit twee werklieden en een schoorsteenveger bestond was te Kopenhagen ongemerkt aan boord gekomen en had zich tus- schon de bagage verborgen. Na de reis gratis tc hebben gemaakt, werd bun te Lübeck ook gratis logies aangeboden in de gevangenis namelijk waar dc politie hen heen bracht. Uil de woning van eenen bewoner der Bloa- merstraat te Nijmegen zijn op geheimzinnige wijze een bedrag van ongeveer I 350 aan zilver en goudgeld zoomede twee horloges verdwenen. De politic is den dader nog niet op bel spoor. Te Castiglione tin Toskane) werd in een school een loone-dvoorstelling gegeven Meer dan l.»0 personen waren in hel lokaal aanwezig de vloer bezweek en allen stortten naar beneden 15 toeschouwers verloren h t leven en meer dan 5U weiden gewond sommigen zeer ernstig. Het kantongerecht te Zalt-IJommel heelt den burgemeester van HurwencnMr. S. G de Groot Schimmel, die geweigerd heelt. Ier gelegenheid van de volkstelling de hein in <le plaats zijner inwoning Zalt Bommel aangeboden, lelkaurlcn in te vullen tot eene boete van I 25, subsidiair tot 10 dagen hechtenis veroordeeld. De heer van Gvoorlezer bij de Ned llerv. gem. te Delfshaven is door den kerkeraad voor 6 weken in zijne betrekking geschorstomdat hij gemeend heeft aan hel verlangen van den kerkeraad om voortaan de gemeente letterlijk den bijbel volgens «le oude spelling voor te lezen niet te kunnen voldoen. De dame. die nummer 693843 van de Pa- rijsche lentoonslcllingstombola ui bezit hecli en den prijs thuis krijgt zal waarschijnlijk voor den spiegel eene variante van hei «air des byoux» afzingen: «Ce. n'esl pas toi, Marguérile, c est la fille dun roü» De parure van brillanien toch vormt een wcrkelijken koninginnenlooi zij bestaat uil een diadeemeen collier van roselleneen collier in Turkscheu stijleen paar oorhangers, een groole agralc (een lak van jasmijn en wilde rozen)drie schouder- gespen een rivi e. een armband, «ene broche en een ring; dit alles van biillanlen Dc waarde is op 200 000 frs. berekend hel is voor de bezitster een aai dig tenloonstellings souvenir. De militair L. J. van den II., dienende bij liet 7c Reg. Infanterie te Amsterdam stond voor hei Hoog Militair Gerechtshof le Utrecht le iecht, beschuldigd van inbraak in de woning van den heer J. Dekker. Ilemonykade le Amsterdam, in de maand Juli 1889, Tegen beklaagde, die reeds op 15-jarigeo leeltijd naar de Kruisberg was gezonden, werd zes jaren gevangcnisstral geëischt. Een Russisch ingenieur. Kovchorof, die ver scheidene weken op de Parijsche tentoonstelling heeft doorgebrachtheelt bet gansclie tentoon stellingsterrein nagemaakt op eene oppervlakte van zes vierkante meter. Niels ontbreekt. Zoowel het «Trocadero» als de «Esplanade des Invali des» is tc aanschouwen in oorspronkelijke kleur en vormen en met alle ornamenten en al het beeldhouwwerk, liet geheel is gemaakt van hout of wasde hoornen en grasperken van pluche liet water dei bassins en der fonteinen is ver vangen door spiegelglas, dat schitterend liet electrischc licht weerkaatst. Op de afmetingen der verschillende monumenten is nauwkeurig acht geslagen. De Eiffeltoren beeft eene hoogte van een halven meter Hij werkte vier maanden aan dit kunststuk. Petroleum-Noteeringen van de Makelaars Cantzlaar Schalkwijk te Rotterdam. Zaierdag 15 Februari Tankiusl f8.35. Gcïmp. fust (8.40. Sept.-Dec-lev. 18 50. De markt was heden vast. AMERSFOORT, den 17. Februari 1890 Op 's Konings verjaardagovermorgen. Woens dagavond 8 uren heelt de reeds vroeger ver melde uitvoering der Muziekvereniging Cecilia» plaats in Ainiciliagevolgd door bal Zeker zal een groot getal stailgenoolen en environsbewo- ners gaarne aldaar alsdan aanwezig zijn. Kntrée- kaarlen mei Programma's zfin op den avond der uilvoering aan hel locaal verkrijgbaar.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2