De heer Cainelid ven het Engelsche Parle ment heelt zich voorgenomen een wetsvoorstel in te dienen houdende voorzieningen in het lot van de «barmaids» ol buffetjuffrouwen te Londen. is daarbij niet veel gevaar.» De kappers en barbiers bedreigd De kap pers en barbiers te Londen worden in hun vak Verschillende philanlropische vereenigingen i bedreigd met eene concurrentie hebben een onderzoek ingesteld naar de levens- gevaarlijk verhoudingen dezer meisjes die blijken haar brood zeer moeilijk te verdienen. Zij worden bijna niet betaald en hebben nauwelijks rust. De «barmaids» van de spoorwegstations zijn bezig van negen uur des morgens tot midder nacht met één uur rust en een hall uur om te etenen worden daarvoor betaald met 13 in de week. De verschillende spoorwegmaatschap pijen behandelen de buffeljaflrouwen op ver schillende wijzenmaar twaalf of veertien uur per dag schijnt de gewone werktijd te wezen. Op zeker station mogen de ongelukkige meisjes al dien tijd niet zittenen in een station in de provincie is er eene twintig uren achter elkan der in dienst geweest. Op een ander station slapen de «barmaids» onder de toonbank en kunnen zich nergens anders wasschea dan in de openbare wachtkamer. Nog erger dingen worden medegedeeld. wel eens Bvoor hen zou kunnen worden. Eene dame aldaar is namelijk van plan eene inrichting aldaar Ie openen, een salon de coiffureuit sluitend voor hcereo die daar niet geknipt «1 geschoren zullen worden door mannenmaar door dames, 't Valt niet te betwijfelen of eene dergelijke zaak moet succes hebben en toch ook geldt het hier weerer is niets nieuws onder de zon I Immers bij ons in Nederland komt het op 't platteland veel voordat boerenzoons door boerinneljeshandjes geschoren en gekapt worden. En slaan wij den blik naar 't Oosten naar onzen archipeldan zien wij dikwerf, dat de Javaan zich den weelderigen haartooi laat korten door vrouwenhanden liever dan door die van deu vuilen Chineeschen barbier, en dat de Maleier zich de snorharenvoor hem geen sieraad door eene vrouw met een tangetje laat uittrekken. Naar aanleiding der arrestatie van G. P., ge failleerd koopman te Franekerwegens ver duistering van goederen die tol den faillieten boedel behoorenis nu ook, zijn vrouw G A., in arrest gesteld. Het is ook geblekendal zij te zamenmet behulp van een timmermaneen gedeelte van een bedstede hebben afgeschutwaarachter zij verschillende goederen hebben geborgen en teen de bedstede van binnen met behang weer over- geplakl hebbenzoodat die afschutting niet te zien was. Eveneens hebben zij met behulp van dien timmerman een gedeelte van den kelder afgescheiden en onzichtbaar gemaakt. Een heel huishoudenbedgoud en zilver hebben zij in die afgeschoten gedeelten verborgen. De Dordr. Ct. meldt: «In ons nummer van 5 Jan. j.L deelden wij mede, dal van Ternate, dd. 6 Nov., het bericht was ontvangen dat Zr. Ms. stoomschip Java naar Nieuw-Guinea was vertrokken ten einde de Papoea's te bestrijden, die den oorlog aan ons gouvernement hadden verklaard. «Aan een thans van daar ontvangan particulier schrijven ontleenen wij daarover 't volgende «De Java is 24 Januari van zijne zending naar Nieuw-Guinea te Ternate teruggekeerd. «De Java heeft met de hulptroepen van den sultan van Tidor 15 kampongs verbrand en ge plunderd. De Papoea'svan de komst des vijands verwittigd, waren reeds gevlucht. Toch zijn er •enigen gesneuveld, die zich nog in de buurt bevonden. De buit is grootendeels ten voordeele der inlandsche hulptroepen gekomendie ten getale van 1500 man medegegaan zijn. Zij hebben zeer varstandiggewacht totdat wij hun vooruitgingen. Toch hebben eenigen van die vrienden wonden bekomen Van den vijand is het opperhoofd omgekomen «Het meeste succes is behaald nadat de com mandant, door de omstandigheden gedrongen, besloten had zijne instructieom in geen ge val het binnenland ia le gaan wat breeder op te vatten. De hulptroepen zijn toen mede land waarts ingegaan. «Men verwacht eene nieuwe expeditie, als de overgeblevenen (en minste geen vergiffenis komen vragen. Alle toegangen tot hel bosch waren onveilig gemaakt met bamboespunlen en kuilen, xeer netjes met gras bedekt en eveneens met scherpe werktuigen voorzienom de daarin tuimelenden op te vangen. Doch, als men voor- xichtig is en niet ia de moerassen stikt, dan Varkooping van Vaste Goederen. bij G. van 'l Klooster te Hoogland. Donderdag 20 Maart 1890. Notarisde heer Mr. J. M. RICHELLE. De boerenholstede «de Kleine Wolfshaar» benevens best Wei- en BouwlandTuin en Boomgaardin 4 perceelen. 1 en 2 in Massaf 7650. 33040.— 4660. f11350.— is nauwelijks der moeite waard om in W stappen. Ziedametjedaar komt joist de tram aandie vlak langs ow hnis gaat Voor één dubbeltje rijdt gij naar huis.» En voordat lfaria Tosea tot hare betinning was gekomea had de politieagent haar in de tram doen stijgen en nam hij op tene der bankei plaats. Het was voor de eerste maal in haar levendat zij zich in oene tram bevond ea zoo vernam zij, tot hare verbazingdat een rid maar tiea ceats kootte. Terwyl de eondneleor de billellen knipte, opende zij hare portemonnaie wet de gedachte om daaruit oen kwartje te nemca en hel iter ladylike in 's mans band te laten glijden, toen ton gloeiende bloa harewaugea kleurde en de kloiae hand sidderend de beura in haren schoot liot vallen. Haar geheele rijkdom bestond immers sleehts uit één stuivertje I Wat te doen t Opspringen en uilstijgen Onmogelijk want do tram had reeds een goed deal vao den weg afgelegd. Tranen vulden hare oogenwant bet was haar uiterst •naangenauin om zich voor zoovele menseheu in zulk oen pjjnlijk geval te bovindonen het verwonde prin- •esj: moest zich bovendien nog bedwingen. Plotseling kwam er eene reddende gedachte bjj haar op. Met bevende vingers ontknoopte zij de puntan van haren zak doek eu all zf bet stuivertje van luitenant von Toraau vooldehaalde zij weer vrij adem. Wordt vtrvolgd. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Met diep leedwezen is door sommigen met een zekere ontevredenheid zelfs vernomen dat een der oudsteen meest beproefde raadsleden de liberale Mr. J. J. van Geunszijn ontslag heefl ingediend Hij instrueert zijn verzoek op 't verlangen om meer tijd disponibel te krijgen voor andere bezigheden maar als men weet dat hij alleen raadsheer is in 'l gerechtshof wordt het duidelijk dat dit de ware reden niet kan zijn. Men fluistert een andere die ook «enige meerdere leden doel aarzelen om nog lang het mandaat van raadslid le blijven ver vullen men beweert dat de wijzewaarop do zaken tegenwoordig in den raad worden be handeld en de toon die er sedert eenigen tijd in het debat heerschtvoor eenige leden een voldoende aanleiding is om zich aan de behan deling der geraeenie-zaken te onttrekken. Deze week heefl de benoeming van den di recteur onzer gemeentewerken plaats gehad waarover in den raad ook al geen groote te vredenheid heerschte. Burg. en Weth. toch hadden uit de vele sollicitanten er slechts twee voorgedragen ter benoeming. Doch rnen mag zich verheugen in het optreden van den heer Lindothans directeur der ge meentewerken la Arnhem, als hoofd van ons technisch beheer. Hij verkreeg 23 stemmen legen 13 op den heer Neiszen tc Rotterdam. De aanbesteding voor de Vosraaei bron in onze Scheveningsche boschjes te plaatsen heelt haar beslag gekregennog dezen zomer zal 'l door Alma Tadema ontworpen door den archi tect Metzelaar uitgewerkte en door een Dordtsche firma te vervaardigen monument een drink- bronin den vorm van een Griekschen zuil bekroond met 'l marmeren borstbeeld van den dichter en geleerde in onze boschjes ver- rijzee en een aantrekkelijkheid te meer zijn. AMERSFOORT, den 24. Maart 1890. Door dan heer Ontvanger der registratie le Amersfoort is Zaterdagochtend il. verkocht het eikenhakhout op spoorweggrend aldaarnaast den Vlasakkerweg, en was de opbrengst f 94.— De verhuring van dijkenhooi- en weilanden an de Buitenmaten in de gemeenten Bunschoten en Eemnes, in 55 perceelen, Donderdag jl. door heeran Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Bunschoter Veen-en Veldendijk gehouden, heeft f6107 jaarlijksche huur opgebracht. Deze opbrengst was ruim f 1400 minder dan die der verhuring twee jaran geleden geschied. In daze gemeente zal de herijk der maten en gewichten plaats hebben van 24 Maart tot 4 Apriluitgezonderd des Zaterdags. Onder de terugkeerende troepen uit Ned. Oost Indiedie per stoomer «Koningin Emma» op 26 of 27 .Maart te Amsterdam worden ver wacht, bevinden zich de fuseliers A. Hulst, geb. te Amersfoort en II. Goosengeb. te Zeist. Dinsdag 1 April aanst. zal het Japon zijn, dat de brievenbesteller A. Florijn als zoodanig dienst doet bij de Posterijen te Amers foort en altijd nognaar wij menigwerf opmerk ten, ferm en vlug, zoeala het een actief brieven- besteller belaemldie begrijpt Koe nasmg«en met verlangen ol ongeduld soins ook mei een kloppend hart, naar de spoedige ontvangst van een of andoren brief uilZaOt. Daarom stellen wij bot ons le aangename taak hier eervolle melding van 's mans trouwe plichls"ervulling le inaken zullende ongetwij feld velen hein op zijn jubilédag gaarne hunne lelieitaiiënenz. aanbieden. Aan hel einde des jaars 1889 bedroeg het aantal leerlingen aan hel gymnasium j3 en i toehoorder. Aan de hoogere burgerschool met vijljarigen cursus genoten in December 1889 het onderwijs in de 1. kU>e 21 in de 2 kl. 31 in de 3. kl. 14, in de 4. kl. 12 en in de 5. kl 4 leerlingen; 4 toehoorders volgden in de hoogste 3 klassen enkele lessen zoodal hel werkelijk aantal leer lingen derhalve 86 is, legen 75 hel jaar te voren en 56 in December 1887. Van die 86 leerlingen komen 22 geregeld ter schooluil Nijkerk I Harderwijk 4, Baarn 5, Hilversum 3, Huizen 1, Woudenberg 4Veenendaal 2Erineluo I en Rhenen 121 leerlingen van elders hebben huis vesting bij lamiliën in deze gemeente, eu de ove rige 43 zijn zonen ol pupillen van ingezetenen. Door de hulpbank zijn in liet vorig jaar 68 leeningen verstrekt, verdeeld als volgt: 23 a I 2U02 a I 175 7 i I 1501 A 1125 16 a f 1U02 a f 802 a I 75 1 a 1 70 2 a I OU; 4 Al 50; 3 a f 30; I a I 25, 2 a I 20 ,1 a I 15 en I a 1 10 tezamen bedragende f tfüOf» ol 1.30 minder dan in 1888 Zevenuen per.onen leen den voor de eerste maal, 5 fei-neis moosieii f 4.37i interest beialen voor vernagiug in de aflossing op eene som tan I 2UU. Uvwigens hadden de betalingen geregeld ploais. Aan 21 leeners werd over een bedrag van l 1590 vuor vervroegde aflossing. 1 53.05 rente terugbetaald. Door zeven borgen werd voor vier schuldenaar» f376 beiaald. üe winst- eu verlicsiekeniBg over 1889 sluit mei een balig saldo van I 80.34. Hel kapitaal der hulpbank was op 31 December 1889 saamgestcld uil: 1 38UUbijeengebracht door aandeelhouders eu 12445 01 oveiwiu.-t, waaronder f80 34 over hel jaar I88'J. De icnio- tax van -H pcL weid in 1889 bestendigd. Ter Vrijdag jl. te Amersfoort gehouden vee markt waren ongeveer 75 rusdeun aangevoe rd. Vette koeien golden I I U) A I 21.5. Guste koeien f130 A i 170 Kalikoeten I I8U a I 224 Kaïi- vaarzen II20 Al 17 U Pinken l4.>a 180, Buik slieren f60 A 180. Er heer>chle levendige han del waartoe de aanwezigheid van veie koop lieden uil andere gemeenien hui hare bijdroeg. Voor den aanvoer en verkoop vjd het gro.»l»i aantal runderen ter markt van dun 14. Mjjii is de premie van f 10 toegekend aan G. Voor burg te Hoogland, en die van 15 voor het daaropvolgend grootst aantal aan K. valide Munt, le Leusden. Voor den aankoop van hel giooist aantal vee op die inarkt u> de premie van 1 10 toegekend aan J. Jonkheid te Goudacn die van f5 voor het daaropvolgend giooisl aauial aan Jac. van Herwaarden le Soest. Door het burgerlijk armbestuur werd in 1889 aan 175 gezinnen en 80 ecnloopende personen, te zamen 760 leden tellende, bedeeling verstrekt lol een bedrag van f5317,06, waaronder 1 7,96 voor kleedings en liggingsslukken. Ten getale van 1263 zijn briefjes algegeven waarop genees-, heel- en verloskundige hulp en geneesmiddelen kosteloos verkregen worden alzoo 197 meer dan in 1888. In de vergadering van 3 Dcc. 1889 zijn de doorloopendebedeelingen vastgesteld op 19.3,10 per week, tegenover f92,25 in 1888. De uit gaven hebben in het geheel f 5716,93 bedragen. Door een ongenoemden mildeu gever werd de secr.-penningm. opnieuw in staat gesteld vijf- raaien gedurende dezen winter, om de veertien dagen, aan elk bedeeld hooid van een gezin cn aan eenloopende bedeelden kosteloos een brood te verschaffen door welke belangrijke gilt krach- lig werd bijgedragen in de behoeden van onge veer 650 personen eensdeels door het burger lijk armbestuur, anderdeels door kerkelijke arm besturen ondersteund. Onze stadgenoote, MejulTr Overbosch, heeft jl. Woensdag te Utrecht, bij de gehouden examens haar acte van bekwaamheid verkregen voor huis - en schoolonderwijs in de nuttige handwerken. Niet de heer P. van Ooikzooals wij hijver gissing in ons vorig nummer melddenmaar de heer Jan van Ooik vroeger heerenknecht bij wijlen den WelEd. Geb heer P. van Walchren op «Waterdaal.» te 's Gravenhage overleden, heeft bij testamentaire beschikking een som van f500 vermaakt aan de Diaconie der Herv. ge meente alhier. Nader vernemen wij nog dal ge noemde heer aan oude vrienden en kennissen te Leusden enz. schenkingen lot aandenken heeft vermaakt.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2