Waelputin hot Journal de Gand. Majoor Waelput grondt zijne voorspellingen op de meteorologische wet dat het jaar verdeeld is in vijl tijdperken van 71s,'e dag, ol bijna 72 dagen en dat die tijdperken afwisselend droog of tochtig zijn («betrekkelijk», zooals zelf spreekt); voorts op het leit, dat. als de dag- en nachteve ning valt in een droge periode de temperatuur gedurende zes maanden onder de gemiddelde zal zijn Op dien grond voorspelde hij voor 1889 vijllig dagen groote warmte en thans profeteert hij dat 1890 nog minder dan 20 dagen groote warmte zal hebben, Hel jaar begon met een vochtige periode (van 24 December 1889 tot 5 Maart) en hel heeft dus drie vochtige en slechts twee droge perio den Van G Maart lot 16 Mei is een droge periode; den 17en Mei begint weer een vochtigewelke duren zal tot 28 Juli, dan volgt een droge en van 7 October tol 28 December weder een vochtige Een droge en koude lente, met nachtvorst tot in Mei. overvloedige regen tot in hel laatst van juli. van Augustus tot in October vrij goed weder en daarna een gure en strenge winter met veel sneeuw. Dit is het weerkundige pograinma voor dit jaar. Waarlijk geen uitlokkend vooruit zicht. Maar hij kar. zich vergissen Een milicien ie Deventerwelke een op de binnenplaats der kazerne staanden schildwacht, die hem verboden en belet had zich te wasschen op een niet daarvoor bestemde plaatshad be- leedigd en met water in het aangezicht wierp, is door den krijgsraad te Leeuwardenwegens mishandaling van een schildwacht op zijn post, met aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot zes maanden detentie. In de laatste vergadering van den gemeente raad van Gorsel zijn goedgekeurd een af- en overschrijving op de begreoting van 1889 en een al- en overschrijving op die van 1890 ten bedrage van één balven cent De reis naar Australië geschiedt tegenwoor dig, evenals die naar Amerika, in veel minder lijd dan voorheen. Voor de reis van Engeland naar Australië toch. waarvoor in 1869 nog 41 dagen geëischl werdenzijn thans niet meer dan 30 a 31 dagen noodigterwijl de stoom schepen die de reis verrichten minstens vier maal zoo groot zijn als eertijds. De «Victoria» heelt de heenreis zelf reeds in 273* dag en de «Oceana» de terugreis in 28' 4 dag algelegd De tijd dat aan de tusschen- stations werd gestopt, is hier niet onder be grepen. Ook te Stadskanaal schijnt zich een geval van «nona» of slaapziekte voor te doen. Zekere R. De Boer, Zaterdag 12 April in den paardenstal werkzaam zijnde, gevoelde zich eensklaps onwel, werd bewusteloos en moest te bed worden ge bracht, waar hij onmiddelijk in slaap viei. Tot heden slaapt hij nog steeds door. Dr. Parke een man van 32 jaren is, naar Stanley aan een berichtgever verhaalde het eenige lid zijner expeditie, dat den tocht door Afrika te voet heelt gedsan. Sommigen legden een deel van den weg in vaartuigen af dwa.e woorden dier aardbeienvrouw mompelde zjj, «het gebabbel van zulke lieden kan iemand menigmaal verlegen maken.» Na afloop vaa het maal werd er overlegd op welke wijze men den tijd verder ion doorbrengen. Het was eerst twee uurom zeven uur werden zij dan door den majoor te huis verwicht dus om vijf moest de terugtocht aangenomen wordendus zij hadden nog drie uren over. De kleine Roderik «telde voor om te gaan varea. «Hè, ja, kleine, lieve, goede mam), doe het toch,» vleide hij. Melanie had er wel ooren naar en zoo zette het kleine gezelschap zich in de richting van het meerdal zich in de nabijheid bevend in beweging. Weldra hadden zij de bewuste plaats bereikt Uit een kleinonoogelijk huisje aan den oever trad een man, die bootjes verhuarde. Men was het spoedig eens over den prijs en, daar Melanie voad, dat hij een onaangenaam uiterlijk bezat, wilde zij niet dat bij ben zon roeien vooral toen Egon verzekerdedat hjj geene bulp behoefde. Roderik vergezelde beiden natnurlijkde bonne zon zoo lang met klein Annaatje langs dei oever been en weer wandelen. Het watertochtje was nog het prettigst van alles. Het zachte glijden over hel heldere water, waarin l>ch de groene boornerj spiegelden was heerlyk. In dea beginne beproefde Melanie ook om te roeien maar zij moe>t bei spoedig opgevendaar zij over geene genoegzame kracht te beschikken bad. Het meer was smal, zondat men er onwillekeurig den indruk verkreeg alsof men zich op een groolen •Iroora bevond. Spoedig hadden zjj het visschershuisjo nil hel oog verloren en zagen niets dan water en jacht om zich heen. Wordt veivolgd. of werden, als zij te ziek waren om te loopen in hangmatten gedragenmaar hij gebruikte alleen zijn beenen en wandelde zoo 10,000 kilo meter door de zoo moeielijk begaanbare stroken. Hij heelt do geheels expeditie geneeskundig behandeld en daarbij wonderen verricht. Tot driemalen toe eens bij luitenant Stairs heelt hij wonden door vergiftige pijlen ver oorzaakt, mei den mond uitgezogen. Ook heeft hij den inlanders eenige geheimen zijner welen- schap geleerd, en «er zijn nu» zei Stanley «in do bosschen aan de Aruwiini heelkundigen, wien alleen nog maar een diploma ontbreekt.» Bij een brand op een boerderij onder Boves, bij Amiens, zijn, behalve andere schade. 460 schapen 20 koeien. 10 kalveren en veel gevo gelte verloren gegaan. Bovendien is de schaap herder in de vlammen omgekomen. Een heerlangs den Kloosterschendijk te Eindhoven wandelende, vond een lederen porte feuille waarin I 75 aan papieren geld Aan een vóór hem gaanden arbeidor vragende, of dit ook hem toebehoorde, greep de man in zijn borst zak en zeide de portefeuille verloren te hebben Deze werd hem ter hand gesteld. Doch iets later kwara de omroeper den volke kond doen dat er eene portefeuille met f75 aan bankpapier was verloren. De heer gaf van het voorgevallene aan de politie kennis, die er na veel moeite ia slaagde den arbeider tot -bekentenis te brengen en het geld terug te bezorgen aan den eigenaar, een boer, die in de stad kalveren had afgeleverd. Een slachtoffer der schoonmaakwoede Iemand die Donderdag als getuige bij een trouwplechtigheid zou optreden in de Jan Vai. der Heijdenstraat te Amsterdam, en bij de buren beneden zou doorgaan werd ontvangen met hel vooral in den schoonmaaktijd gebruikelijke gezegde «u moet maar niet naar den rommel kijken.» Of hij dit verzoek misschien opvolgde door zijn oogen dicht te knijpen, weten wij niet, maar weidat hij bij het opgaan van een trap terecht kwam in.een groote kuip met zeepsop! Niet alleen dat de plechtigheid hierdoor twee uur vertraagd werd, maar de moeder der bruid maakte zich over het geval zoo van streek, dal men geneeskundige hulp moest ontbieden. In het Conservatoire te Weenen zal den 25en van deze maand eene tooneelvoorstelling plaats hebben, die inderdaad op den naam van vorstelijk aanspraak kan maken. Opgevoerd zal worden «De Paris a Vienne,» comédie-bouffe, waarinde vrouwen-rollen door prinses Metternich, gravin Walstein-Hunyadi en de markiezin Palavicini zullen worden vervuld. De manDen-rollen zijn alle in handen van den Weenschen adel. Als nastukje wordt gegeven «Les Deux Yeuves». De entrée is op 1125.gesteld. Een dagblad teSt Louis (Vereenigde-Staten) zal, bij wijze van reclame, de twee populairste onderwijzeressen der stad in staat stellen eene vacantiereis naar Europa te doen. Zij zullen door de lezers van dit blad gekozen worden met in hel dagblad te drukken stembiljetten. De dames zullen in hólels van den eersten rang logeeren en op de voornaamste plaatsen waar zij komen, rïjtoertjes kunnen doen naar de belangrijkste punten alles voor rekening voor het blad. Het plan bestaat om het volgend jaar, onder leiding van den bekenden reiziger Nordenskjöld, eene expeditie naar de Zuidpool uit te zenden. De onderneming gaat uil van het Aardrijkskundig Genootschap te Melbourne, en de kosten zullen door Zweden en Australië gedragen worden. Een der medeleiders van den tocht zal zijn de aardrijkskundige Oscar Dickson, te Gölheborg. Een held. Te Naepfli (Zwitserland) is dezer dagen een man gestorven die eene zekere ver maardheid had gekregen (Iel is een baanwachter, die door zijne tegenwoordigheid van geest en stoutmoedig optreden in dan nacht van 31 Oc tober 1887, maakte, dal de trein die uit den Sint Gothard-tunnel kwam en eene brug moest passeeren op twee meters afstands voor die Drug bleef staan zonder dat was de trein met honderden passagiers in bet water terecht ge komenwant de brug was cenige oogenblikktn le voren ingestort. Voor dit heldhaftig optradenwaardoor hon derden menschenlevens gered werden werd de man beloond met eene gratificatie van.... 200 francs! Tot in de laatste dagen zijns levens had hij gebrek en moest hij voor een gedeelte de publieke liefdadigheid inroepen. liet laatste woord in zake de Rotlerdamsche schutterij-officieren, die hun ontslag verkregen schijnt nog niet gesproken, zegt de Amsterdam- sche Courant. In een schrijven aan den commandant van de Amersfoorlsche schutterij, den majoor Tromp van Uolst, die de Paaschvergadering in Amsterdam bel igde. zetten de Rotlerdamsche officieren nader uiteen waarom zij bleven volharden bij hun ont slau-aonvrage- Zij verklaren daarin, dal zij indien de minister hel eenvoudig afgekeurd had dal zij niet langs hiërarchische» weg hun klachten ioi hein geiicht hadden, daarin zouden berust hebben Het departement van llinnenlandsche Zaken heelt echter naar aanleiding van hel adres een onderzoek ingesteld. Geen van hen. die zich be klaagden, doch alleen die hooldollicioren, van wien men aan hel departement weet, dat /.ij met requestreerende officieren op een uiterst ge spannen voel stonden, werden gehooid. «Wij weten.» zeggen de onderteekt'iiaien van dit schrijven, «uit goede bron. dat zij adviseerden hel antwoord zóó in te richten, dat do adres santen genoodzaakt zouden zijn hun ontslag te nemenonder bedreiging van anders zeil hun aanvraag om ontslag in te dienen Ingevolge dit advies werd gehandeld hoewel men noode scheidde van een werkkring, dien zij lief hadden. Verkoopiaf? van Vaste Goederen. Zaterdagavond 19 April in hel Volkje te Amersfoort. Notarissen de lieer A. II. DRIJFHOUT VAN I10ÖFF en Mr. J. DE LOUTER. 1. Een Kapitaal Heerenhuis inelgrooten tuin in de Muurhuizen opgeh 2. Een huis en erf inet verg.aan 'l Havik nietgcveild 3. Een huis in. plaatsje in 'l Spiering- j steegje.1550. 4 Een huis met plaatsje daarnaast I 5. Een huis en eri met tuin in de Muurhuizen.f810. 6. Een huis en erf in de Muiirhuizen met een tuin uiLkomende aan de Weverssingelgrachtopgeh. Petroieuin-Noteeringen van de Makelaars Caxtzlaar Sc Schalkwijk te Rotterdam. Zaterdag 19 April. Tanklusl 17.85, Geïra- porteeid lust 7,95. Aug.lev. f 8,05, Sept Dec.lev. 8,20. Jan.Febr.lev. 18,25. De markt was heden willig. k li tl i s e v i n y; De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet le welendal door leden van de dienstdoend e schutterij eiken Maandag na 4 uren des na middags SCHIETOEFENINGEN gehouden wor den op het terrein genaamd de Vlasakkersge legen rechts van den straatweg lusschen Amers foort en Utrechten dal daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 21. April 1890. De Burgemeester voornoemd W. A. CROOCKEWIT Weill., I». Br. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: Dezer dagen zal de eerste steen worden ge legd voor het kinderziekenhui?waardoor het ideaal van den ijverigen geneesheer-directeur dr. van Wely, zal worden verwezenlijkt Uit Het Vaderland van hedenavond zie ik zooeven dat er plan bestaat, dal ter aanvulling van bet financieel tekort voor de voltooiing dezer heil zame stichtingin de zomermaanden een ianry fair zal worden gehoudengelijk voor jaren plaats had op Klein Zorgvliethet prachtig buiten van de groothertogin van Saksendie het daarvoor ter beschikking heelt gesteld van een comité van dames uil den aanzienlijken stand. Ook deze week hadden we een fancy fair ten bate vai de vacantie koloniën voor zieke en zwakke kinderkens van behoeftigen. Die fancy- fair was een bepaald succes. Het was er zoo gezellig mogelijk en de dcltige dametjes, die. als Japanschen of Spaanschen gecostumeerd in heur kraampjes allerlei aardigheden verkochten, naar prijzen lieten visschenaan 't buffet be diendenguilaar en mandoline speelden en zon gen of portretten maakten en heeren op de weegschaal lielen slappen, deden't met zooveel bevalligheid en sans gênedat niemand weer stand bieden kon. Er werden kranten verkocht voor f 2,50 roosjes voor f 10sigaren voor f1 wandel- slokken van f.3 a f5 werden, bij loting ver kocht, met f25 betaald; de damesdie na den zang en 't mandolinespelmet het bakje rond gingenkwamen met f25 en tneer aan «dou ceurs» in heur tentje terugkortom 't was alleraardigst. En zelfs al had men geen prach tige tableaux vivants te zien en geen uitstekende muziek van de kon. kapel en van het dames koor «Euphonia» te hoeren gekregen niemand zou zich er over hebben beklaagdveel geld te hebben geofferd voor een zoo goed doel en voor een zoo allerliefst tafereeltje. Te Odendach (Pruisen) bestaal eene muziek- verecaiging. die wel eenig in haar soort zal zijn. Het cenige instrument is de ocarina, waarop door een dubbel quintet (10 personen) allerlei mu ziekstukken worden uitgevoerd de uilvoeringen vallen, volgens de bladenzeer te roemen.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2