jk 5927. Donderdag l Mei 1890. NORA. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Dit hl«d reraehijnt V.4*Jaf en DtnderdafmiMêf Abonnement per 8 naoade» poat f 1,15. Adrertentifn 1 8 regelt 60 Ct«.; elke rrgr! meer 10 Ctl 0 plftiitsruimte; rnnr ranJen ea andere extra inrigling geacbieilt SooKor prijtb. olPcieCleen onteigen Ad», per regel 5 fit». Reclame, per regel 28 Ota. Aft. nco per BUI C-aU MUD BHD 1 *5 E N Legale lo ct«. hoek Kortcgracht, Wijk B CO HULPB ANK te AiilEHiPOOitT. Tot hot geveil Villi GELDEN TKtt LEEN zal none Commissie nil hot bestuur op M A A N 0 A (i don 5 MEI aanstaande, 's namiddags van iialk rwkk lot iialkdrik 7. it ling liomlon ineen dor localcn van hot Raadhuis, alwaar <lc be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor liet teruggeven van gelden. 11 Kit M". P.'VAX IIASELEN Secretaris-Penningmeester Heed? sedert meer dan eone rnaand is men den Ahnanakwinier uil- en do Almanaklente ingetreden. Tooh woodt no-; do worsteling Mitsdien Boreas, do killo Noordenwin Ien do Leniezon voort. Wel ontluiken intni-l iels eenigs/.ins groen planten oil bloemen, dooli gemis aan lonlewarmte don» zich steeds sterker gevoelen. Laat ons hopen, dal Boreas echter weldra zoo galant zal zijn, om zijne paalsaan dover hovene Damedie warmte en gloed schenkt aheslaan. Laat ons hop -*n dat met de intrede der wonderschoone Meimaand lielelijk lenteweder zich zal ontplooien Over Bismarck's terugkeer naar Berlijn om deel te noiuen aan do debatten in hel lleerenhuis, hoort men weinig vertrouwbaars maar als vast staand kan worden aangenomen dut 's ex kanse liers oppositie zijn prestige niet zou doen toene men reeds zijn deelneming aan do politiek zou deor velen worden beschouwd als eon oppositie legen den keizer en als zoodanig is het voor den exstaalsman te hopen,dat de geruchten aangaande zijn deelneming aan de politiek onjuist zijn. De minister-presidentde heer Beernaert heelt in de Belgische Kamer gezegd dat de Koning op hel-leest ter Beurze zeer duidelijk gezinspeeld heelt op zijn plan om den Congo staat aan België bij uitersten wil over te dragen. De minister voegde er bij. dal het leeningsplan voor den Congo waarvan in de pers sprake is geweestniet bij de Kamer zal word -n ingediend, maar de regeering zal op hel daartoe gunstige tijdstip zeer duidelijke en ondubbelzinnige voor stellen aan de Kamer doen. De minister ver klaarde. flat hij hel als de gewicblii lisle daad in zijne rainisterieele loopbaan beschouwdeden (Eene karakterstudie). In de Januari Aflevering der Fortnightly Review geeft Edmund Grossede bekende Engelsche beoefenaar der Noorsche en Neder- lnndsche letterkundeeene studie over Ibsens Social Drama'swelke voor zooverre zij over Nora'handelt mij zeil aanleiding gaf tot eene nieuwe studie van dit hoogst belang wekkende vrouwenkarakter Met Nora komt er in de teekening der vrouw bij Ibsen een ommekeerwelke slechts is voor bereid floor de episodische verschijning van Selma het jonge vrouwtje in De Bond der jon geren. Tc voren heelt hij in Agncs (Brand), Solveig (Peter Gynl) de echt vrouwelijke opoffering van hel leven aan den gelielden man verheerlijkten daarbij de waarde van baar steun voor dezen koning der schepping doen uitkomen. In zijn moderne stukken vangt bij aan de vrouw voor te stellen onder den druk van bel mannelijk egoïsmede vrouw wordtals onmondige builen alle hooger ge uieenschapsleven met baar inan gelaten (Steun pilaren der maatschappij) en door hein be handeld en voriroeleld, als een speelpop (Et Diikkehjem-Nora). Daardoor kan tie persoonlijk- beid der vrouw niet tot ontwikkeling komen zij blijft, onkundig onzelfstandig en aldus on geschikt om eene goede moeder en eene waar achtige ochlgenoole to worden. Voor lbsen Koning te hebben hijgesla uiom België met eene gewichtige kolonie ie begiftigen. Dn rechterzijde dend lui In toejuichingen hooren, maar de linkerzijde onthield zich geheel daarvan. De Fransche troepen aan dn Goudkust zijn weder slaags geweest ine! de soldaten van Daho mey. Aan den Temps wordt uit Kotonoeonder dagteekening van 21 April, geseind: «Gisteren ochtend deden 350 onzer soldaten enne verkenning, en stielten daaibij op de sol dalen van den koning van Dahomey onder bevel van koning Badazen zeiven, op twee uren gaans Vin Porto Novowaar wij eene bezetting van 450 man hebben. Na een gevecht dat tweeen een hall uur duurde t-ok de troep naar Porto Novo terugtot halverwege door den vijand gevolgd. Vervolgens keerden ook de lieden van Dahomey terug. Wij hebben een 50 tal licht gekwetsten De vijand heeft aanzienlijke ver liezen geleden, t Voor wie lusschen de regels doorleestkan hel geen twijfel lijden dal de Franschen hier eene gevoelige nederlaag hebben geloden De gemeenteraadsverkiezingen die in Parijs hebben plaats gevonden hebben het groole publiek tamelijk koud gelaten altijd zoo koud, als een Franschman wezen kan en laat ons maar dadelijk zeggen, dat de groote victorie, die de boulangisten zichzelven beloofden niet gekomen isden ganschen avond wachtte men op den transparant van het boulangistich orgaan de Presse «Ie victorie van de boulangisten te zien verkondigen doch hel is een veigeefsch wachten geweest en om half twaalf gisteravond wist mendat de boulangisten geducht geslagen waren en dat wel ondanks de ijverige pogingen van den grooten held van Jerseydie zijn uiterste best beeft gedaan oin de apostelen van zijn politiek eensgezind te doen zijn. Kalm en rustig zijn te Parijs gekozen 12 re publikeinen 8 conservatieven en één boulangist, (dus 21 definitieve resultaten), terwijl het aan tal herstemmingen 59 bedraagtwaarvan -42 gunstig voor republikeinen van alle nuancen 43 voor boulangisten 4 voor conservatieven. In den ministerraad deelde de minister van marine gunstige berichten mede over Dahomey bij meende nl„ dat men aan alle moeielijkhedcn het hoold zal kunnen bieden met de afzending van inboorlingen terwijl de regeering zelve zich door een partijgenoot laat inlerpelleeren over die van den Staat afkeerig is, wijl deze in stelling de vrije ontwikkeling der persoonlijk heid belemmert is de huwelijke staat veroor deeld. zoodra die niet toelaat dat man en vrouw naast elkanderzelfstandig en toch eenstemmig voortleven In Nora nu neemt hij een uitersteeen vrouwtje 'twelk reeds als kind het slachtoffer was van het mannelijk egoïsme haars vaders en dat ook in de 8 jaren van haar huwelijk kind is gebleventot op eenmaal de ernst van het leven ovar haar komt en haar zelf tot hel inzicht brengt van al hetgeen haar ontbreekt. Nora is de dochter van een zelfzuchtig, lucht hartig en onnadenkend mandie in zijn kind, 'twelk van nature dartel en vroolijk is, deze dartelheid lot naïviteit versterkt heelt, omdat zij hetn persoonlijk aangenaam waren. Voor zoover zij gevormd werd, geschiedde dit geheel naar haar vaderzijn smaakzijn neigingen werden de hare Eenige zelfstandige afwijking werd niet geduld; en daar zij den moed miste om tegen de ovennacht in opstand te komen gewende zij zich om óf toe te stemmenól te liegen. Als alle zwakke naturen, dio onder een zekeren druk slaanbereikte zij in het uit denken van leugentjes eene groote vaardigheid, en stelde zij zich zelve gerust met de bewering dal het om bestwil gebeurde'tzij dan voor baar zelve of voor anderendie zij liefhad. En opgesloten binnen haar beperkten huiselijken kringopgloeiend builen aanraking met het leven en de werkelijkheid ontwikkelt zich in haar het egoïsme der helde en leert zij geen ander zedelijk gtondbeginsel kennen dan dal alles wal uil lieldc, voor naaslbeslaanden of zich Dahomey na samenkomst der Kamer. Men schijnt dus een interpellatie van de zijde der oppositie te willen voorkomen. De Siandard verneemt uit Konstanl inopel dal de Porie de onderhandelingen bel rellende Egypte met Engeland hervat heelL Üe Porie wcnschl Engelands ontruiming van Evple en tevens handhaving der Turksche souvereinileits- rechten in deo Nijl-Delta ofschoon zij niet be- geerig is aldaar na den aftocht der Engelsche troepen terstond werkdadig te intervenieeren. De onderhandelingen over een Engelsch Turksch handelsverdrag vorderen goed Beide mogend heden doen concessionen zijn het reeds over twaalf artikelen eens geworden. Een bakker op Texel heeft sedert eenigen tijd zijn oven ook nog tot iets anders bruikbaar gein inkt. dan tol het hakken van brood Hij heeft toch een aantal kipeieren onder den oven geplaatst, waarvan vele kunstmatig zijn uitge broeid. De proef die nog niet geheel slaagde zal nu op uitgebreider schaal en met nauw lettender zorg worden hervat. Een hanketbakkersknecht liet Zaterdagmiddag bij de Maliebrug te Utrecht een groote taart in een plas water vallen. Dc arme jongen begreep zeer goed dat het gebak én door het bad èn door de stortbuidie het zoo rijkelijk be sproeide totaal verloren waswaarom hij dan ook lot de conclusie kwam om hel maar ie laten liggen Nauwelijks was hij echter tot dit besluit gekomen of twee groote honden spron gen op de taart toe en verslonden haar in een minuut. De eigenaar dier lekkerbekken kwam toen ook naderbijvroeg den jongen wat er gebeurd was en betaalde de taart. Een liefdesdrama. Jozef, de oudste zoon van een bierbrouwer te SyracuseStaal New- York maakte sinds twee jaar 't hof aan een mooie brunette Lizzie. De oude heer vond een rijker partij voor zijn zoon en Jozef werd ontrouw. Den dag na de afzending der verlovingsbrieven vroeg Lizzie Jozef om een onderhoud ten einde alscheid te nemen en de wederzijdsche brieven uit te wisselen. Miss Lizzie vroeg toen aan Jozef, of hij vast besloten was met de andere te trouwen. Toen de jonge man eei ontwijkend antwoord gafschool zij hem met een revolver door het hoofd. De tocsiand van den gewonde is hopeloos. Lizzie toont in de gevangenis geen berouw. zelvegeschiedtook geoorloofd is. Voor he' overige blijft zij onkundig en onwetend een zangvogeltje, 'twelk geen andere roeping heeft dan haar vader of haar man te vermaken. Want als zij huwt, valt zij ongelukkig genoeg in gelijksoortige handen. De advocaat Helmar, die haar ten huize haars vaders ontmoetis een jonkman met enkele goede hoedanigheden, maar niet een groot gebrek: hij is vol ijdele zelf ingenomenheid en verwaandheid. Ook is hem Nora's naïviteit en kinderlijke onbeholpenheid diarotn te aangenamer wijl hij zich tegen over haar den meerdere gevoelt en zich als zoodanig kan voordoen. Hij is het op wien zij steunen moetbij wien zij raad moet inwinnen, zelts over 'naar toilet: Helmar laat zich niet weinig voorstaan op zijn goeden smaak; hij moet haar telkens leeren en terechtwijzen niet om haar werkelijk te ontwikkelen imar als een kindTwelk men beknort omdat liet aange naam is den zedemeesler uit te hangen. En Nora laat hem begaan en verheugt er zich over dat zij hein door haar kinderlijke dartelheid cn onbewustheid, door haar schoonheid, haar zang bekoortwant zij heeft behoefte oin hem aan genaam te stemmen van wien zij zich alhan- kelijk gevoelt. Doch nu komt op eenmaal hel leven in zjjne scherpe ironie haar stellen voor eene groole moeielijkheid. Haar m..n heeft zich overwerkt, is zeer zieken moetzal hij in leven blijven, naar het zuiden toe. Ongelukkigerwijze is het geld daarvoor niet in kasen Nora weet dat haar man T niet wil leeneo, wijl schulden voor zijn gevoel iels onbehaaglijks hebben- Wat nu te doen? Voor Nora, die met leugentjes <m

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1