R e n i s a: e i n g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien eene missieve van de Districts-commissie ▼an het (ends lot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Neder landen d. d. 22. April 1890; Doen te welendat de gewone jaarlijksche collecte aan de huizen der ingezetenen ten be hoeve van voormeld fonds zal plaats hebben op Maandag, den 12. Mei aanstaande, ▼oormiddags te 9± uren. Burgemeester en Wethouders meenen de in gezetenen te moeten herinneren dat het doel der instelling niet alleen isom hulp en bijstand te verleenen aan de verminkteneninfirmen van Waterloo, doch ook om jaarlijksche gra tificatiën te verstrekken aan Nederland6che mi litairen die werkelijk in en door den dienst infirm zijn gewordenalsmede aan Veteranen van veertigjarigen dienstI en) hen tevens te moeten opwekken om, evenals in vorige jaren medetewerken tot bevordering van deze Vader landslievende instellingwelke alleen door milde gillen en ruime bijdragen voortdurend aan haar nuttig doel zal kunnen blijven beantwoorden Amersfoort, den 1. Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT. De SecretarisWeth., 1°. 8r. W. L. SCHELTUS. Een zeer zeldzaam jubilé komt thans te Rhm pen voor. Willem Koopman is gedurende 72 jaren onafgebroken en met trouw en ijver werkzaam geweest ia do raastenmakerij van de firma Ten Dam. Men ziet er den 82-jarigen krassen man nog met ijver bezig. Tien jaren geleden werd hem vanwege de Maatsch. tot N. i. 't A. de zilveren medaille toegekend. Te Carlamt in Spanjeis een rookersver- eeniging opgericht. Om lid der vereeniging te wordenmoet nsen gewoon zijnminstens 40 cigarettes daags te rooken. Tijdens de ver gaderingen mag niemand uitscheiden met rooken. De eerste voltrekking van een doodvonnis door middel van eleclriciteit zal deze week te New-York plaats hebben. De persoondie de proef zal moeten ondergaanis de moordenaar Kemmler. Naar men zegt, moet een 12-tal personen uitgenoodigd zijn om deze executie bij te wonen Moederspast op uwe kleine kinderen. Te Veenendaal vloog een haan van den heer Joh. De Leeuw uit het hok en kwam dadelijk op het 2-jarig kindje, dat alleen buiten vt.- toefdeaf. liet aangezicht en hoofd van de kleine worden door hst dier deerlijk gehavend men lelde toch niet minder dan 12 waarbij diepe wonden. Op hel angstgeschrei snelde ge stille op de offervaardigheid van haar man, die s'le schuld van haar af zal wentelen en op zich zelf nemen en haar aldus haar geloof in de alvermogende kracht der liefde hergeven. Doch ook al hoopt zij dit, zij schrikt er toch voor terugliever dan haar man aldus om harent wil zijn eer en aaBzien te doen verliezen wil zij zich opofferen en den dood zoeken Zoo blijft zij voortleven lot hel oogenblik waarin haar man door een brief van haar daad zal kennis dragenhalf bevreesd half besloten tot hei uilersie half hopend op eene onverwachte wonderbare uitredding. Doch nu komt het beslissende oogenblik. Helmar verneemt uit Krogstadts brief wat zij gedaan heeft. En in plaats van haar opoffering te begrijpen en te verheffen, haar schuld gering te achten en op zijn eigen schouders te nemen, heeft hijde egoistvoor niet anders oogen dan voor zijn schade, zijn leed Die houding overvalt Nora als een koud waterstroomzij staat verstomdontnuchterdzij begrijpt er niets tan. Maar als zij aanvangt ie begrijpen dan doet zij hetmet haar door angst en ont roering gescherpte vermogensook geheelzij gevoelt op eenmaal de koude zelfzucht van zijn liefde; zij bemerkt eene kloove tusschen hen beiden zij vangt aan zich zelf te vergelijken bij hem en ontwaart nu op eenmaal in welk luchtledig zij leefde. En in den dus gevermden chaos van haar denken en gevoelen komt lang zamerhand orde en klaarheid. Zij begint te be grijpen dat nu de liefde van haar man slechts zelfzucht blijktde steun van haar zedelijk bewustzijn niet sterker was dan een zandhoop; zij gaat inzienwelke rol zij vervulde in het leven van haar man die van een speelpop. En hoe meer zij poogt zich zelve duidelijk te maken hoe en wat zij was en isdes te hel derder wordt ook haar besef van het gebrek kige harer kunde en de zeepbelachiigheid van hetgeen zij echtelijk geluk waande. Niet eer kan zij nu rust vinden voor zij zich zelf een zedelijke basis voor haar handelen en denken lukkig spoedig mej Frijda toe die het kind uit d® I macht van het woedende dier wist te redden. De inschrijvingen voor de Internationale Kat tententoonstelling op 12 Mei a s. in hel «paleis voor Volksvlijt» te Amsterdam te houdenzijn gesloten. Er zijn 70 inzenders (met 144 inzen dingen) nl. uit Nederland 63Brussel 2 Ant werpen HamburgLeipzigMunchen en 1 c- trovosell (Slavonic.) elk één. Het geroep van brand deed den koffieh«i9- houder in perceel 38 op het Damrak Maandag avond ongeveer tien uur naar buiten snellen. Een dikke rookwolk over zijn huis ziende meende de man dat zijn buis in brand stond. Van schrik sloeg hij achterover en bleef op de plaats dood. De brand was uitgebroken in een perceel naast hel zijne. Woensdag trouwde te Arnhem een man. Dat komt meer voor maar minder vaak komt het voor dat twee dochters van zulk eeu man ook op dien dag in 't huwelijksbootje slappen. Dat kwam nu voor 's Mans dochters uit zijn eerste huwelijk trouwden dien dag te Nieuwer-Amstel. Dinsdagavond is een oproer uitgebroken in de vrouwengevangenis te Nantes. De dames ver brijzelden de vensterruiten ea dieven hare be wakers op de vluchtzoodal de gendarmerie moest tusschen beide komen om de orde te herstellen. Een luchtballon die Zondag in den Keizers- tuin te Gladbach opsteeg en waarinbehalve de eigeaaareen heer en een dame als passa giers hadden plaats genomen moest na eenigen tijd weder dalen om een plotseling opgekomen bevig onweder. Alles ging goedzegt de lucht reiziger kapitein Wolff uil Keulen de passagiers en ik stapten uit bij het koffiehuis van Schelsen maar toen drong een woeste menschenhoop op den ballon aan en al mijn waarschuwingen om voorzichtig met vuur te zijn waren te vergeefs. Een jongendie een pijp aanstakwas de oor zaak dat het uiistroomende gas plotseling met een hevigen knal ontplolte en de ballon in brand geraakte. Een hevige wind dreef hem toen meters boven den grond van ons weg, alles stoof uiteen en viel over elkander en velen bekwamen ernstige brandwonden. Om te ver- boeden dat de ballon het dorp in brand stak hield ik stevig vast en werd ik een eind mede gesleept, totdal er eindelijk zoo goed als niets meer van het gevaarte overbleef. Het ongeluk liep dus betrekkelijk nog goed af. Het Kamerlid Doraela Nieuwenhuis zeide in socialistenvergadering te Amsterdam 't volgende «Wij prediken geen revolutie, wij waarschuwen voor bet naderen daarvan en willen die af wenden maar men luistert er niet naar. De vormdezij zelfwant als zij opnieuw op an deren gaat steunen zal het haar naar zij vreest gaan als vroeger, en haar eigen kracht onontwikkeld blijven. Allerminst mag zij ook steunen op haar man. die te kort is ge schoten in zijn opvoedingsplichten jegens haar en in wiea zijin haar opkomende onont wikkelde vooroordeelvrije moraal onmogelijk den waren echtgenoot meer kan zien. En in haar behoefte om, op gevaar van anders weer in het moeras van onkundelogen en halfheid te verzinken met éen sprong zich vrij Ie maken van alle bandenonder den invloed der wer king van haar plotselinge helderziendheid en opgewekt zenuwlevenverbreekt zij ook dien band met Helmar. Zoolang zij niet iemand eene zelfstandige persoonlijkheid geworden is, kan zij geen goede echtgenoote en moeder wezenea als zij dat geworden zal zijnblijft het de vraag of haar man dan nog in staat zal zijn haar achting en liefde te verwerven; of hij onzelfzuchtig en zedelijk groot genoeg zal geworden zijn om eene vrouw naast zich te dulden. Aldus begrepenwordt Nora's zoo vaak be sproken en gewraakte ommekeer m. i. geheel duidelijk. Als midden in haar opgewondenheid van zenHwen en verbeelding Heimars egoïsme haar droombeelden verstoortwordt zii met zulk een schok in de nuchtere werkelijkheid geworpendat zij plotseling ontwaakt. Haar aatsl gesprek met Helmar trilt onder de reactie der langdurige overspanningdie uiterlijke kalmte is niet minder het gevolg van de over prikkeling harer zenuwen. Ware dit niet het geval, de zwakke Nora zou onmogelijk zulk een snel en kras besluit hebben en kunnen nemen en uitvoeren. Eenmaal aan het vernie tigen van haar gedroomde wereld slaat zij alles kort en klein zoekend naar hel nieuwe 'twelk haar meer zekerheid moet geven. Moge zij in den grond al van den dichter gelijk krijgen hij laat haar overdrijvenevenals Brand en Ür. Stockmann. Amsterdam. L. SIMONS Mz. receerinpsledcn minarhlcn het folk op d e neeliniï te s llage «es Woensdagavond slechts «n der aenoogdiede Kamerleden verschenen, Op de arbeidswet is door de liberalen beknib beld liet Kamerlid Smult verklaarde dal ve.-n- arbeid niet be.-chermd behoefde te worden, omdat die vrouwen in de venen er zoo gezond uitzagen; er zal dus wel een tijd komen dal du heeren hun vrouwen voor haar gezondheid naar de venen zenden, in plaats van naai badplaatsen.» Dal was wel verdiend Vrijdag verloor een radijsvensler op den Nieuwendijk te Amsterdam een knipje met 14,60 negotie-centen. Een matroos, die meteen ietwat nat zeil aan kwam zeilen vond liet, en stelde het haar ter hand. Als belooning werd geëischt en verkregen een kus Iemand, die van Vlissingen met een der booten van de Castlelijn naar Afrika moest ver trekken seinde uil Utrecht: «trein gemist, kom met volgenden trein, laat boot wachten.» Te Breda is gevankelijk van Lage Zwaluwe binnengebracht de dienstbode van den landbou wer B., wijl men vermoedt, dal zij brand heeft gesticht in diens woning. Twee schuren cn vijl huizen zijn toen door brand vernield. Door het gerechtshof tc Amsterdam werd de straf, door de rechtbank aan Christina Goed volk, weduwe Jut, opgelegd (twee jaar), wegens diefstal van twee regenschermen en een stukje zeepverminderd tol 6 maanden gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Zulfen is legen J. L. S., fabrieksarbeider Ie Apeldoorn, die op *25 Maart jl. den arbeider P Bakker met een beitel doorslak en hem dooddeomdat deze hem scheldwoorden had toegevoegd 3 jaar gevangenissl al geëisr ut. De verdediger pleitte verzachtende omstandig heden. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: De 1 Meibetooging der socialisten c. s. is hier eene erbamelijkc comedie geweest. Jaer kwamen een paar duizend nieuws gierigen tal van burgerlui uil pure nieuws gierigheid in de bedompte zaal bijeenom de dikke juffrouw met de roode vlag ©p de tribuneachter het bureaute zien en om het koor en een soliste hel Vrijheidslied «het lied van Marianneheet 't geloof ikin de taal der socialisten te hooren zingen oin burger van Etnmenes, een zandwerker met alleraardigste gaven als volksredenaar en het kamerlid Domeia Nieuwenhuisdie schor moede en zwak waste hooren schelden op 't kapitaalom samen te zingen en clkaudcr op te winden. De zaakdie men zeide voor te staan werd echter geen stap verder gebrachter werd een motie aangenomen maar zoolang de socialisten nog geen uitvoering aan de motie hebben te gevenbaal dat bitter weinig. Het ergste van alles echter wasdat de be tooging niet eens vredelievend afliep. Daar de socialisten, met een aantal vlaggen, die men echter niet •nlroldehuiswaarts keerendein de Vecneslraat een optocht wilden lorrneeren dreef de politie hen mei stokken en sabels uileen en menigeen werd daarbij deerlijk ge raakt ook enkele onschuldigengelijk ge woonlijk en zelfs eenige politie beambtendie niet in uniform waren. Er wordt natuurlijk veel over gepraat en gekritiseerd sommigen mee nen dat dc politie wecr te vlug gebruik maakte van de wapensdoch wie. als ik. gezien heelt met hoevee! bedaardheid de politie gedurende den gaoschen avondtoen 't vóór het Casino zwart van menschen wasde orde bewaarde en gehoord hoe dikwerf de menigte gewaar schuwd was om niet zingend en in optocht door de straten te trekken; wie in 't oog houdt dat op de sommalie om uiteen te gaan twee scholen uil 't volk werden gelost en hoe men de agenten sarde en schold, hij zal begrijpen, dat de verbitterde dieuaren der overheid die van den vroegen morgen tot 's nachts in louw waren voor het genoegen van de heeren socia listen er niet bijzonder kalm onder konden blijven. Vrij wat hartverheffender dan de socialisten avond was de meeting der ridders van dc Militaire Willemsorde die 30 April ter gelegenheid van het 75jarig heslaan dier ordehier plaats had cn waarhij de majoor Bruinsma een der dap perste ridders van ons land, den kloeken Ter woord uit Winterswijk tol held maakte van een onvergetflijken feestavond Aan dien Hinken oud-soldaal, die ook in onze kazerne bij de grenadiers en jagers tc gast en 'i voorwerp eener waime ovatie was. worden eenige geschenken, een buleuil en een portret van zijn echtgenoote aangeboden maar meer dan dat alles zullen hem dc warme- kameraadschappelijke woorden vau eoneraai Verspijck hebben getroffen.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2