gestorven zijn Re overige 56 leven nog en genieten allen eene goede gezondheid hetgeen zij als een tegenbewijs wil aanvoeren voor da meeningdat veelwijverij hel geslacht doet ver zwakken Ook uil een politiek en maatschappelijk oogpunt beschouwdvindt de veelwijverij in haar eene verdedigster en zij is van meening dal hel Morin >neu-systeetn eene schoone toe komst tegemoet gaat en een element zal worden der ontwikkeling en beschaving. De North American Review voegt aan deze verklaring toe: «Wij zullen ons wel wachten, Miss Gates in dit vertrouwen te schokken.» Te Weenen is des nachts een gesticht voor verwaarloosde kinderen eene prooi der vlammen geworden 't Is bijna onbegrijpelijk, dat geen enkel p. rsoonhjk ongeluk heelt plaats gehad hoewel het gesticht meer dan 100 personen huisvesttedie bijna allen in slaap waren. Het gebouw is tot den grond toe uitgebrand. Zestien jonge dames uit den deltigen «tand zijn uit een kostschool te Venetië ontvluchtbij ge brek aan eea gondel moesten zij door het water loopen. 0e jonge schoonen zijn nog niet gevonden. Misschien lieten zij zich schaken. Hel in Chineeschen stijl opgetrokken landgoed Canton te Baarn is dezer dagen verkocht aan den heer P, W. Jansen aldaar. Naar men ver neemtzal het niet aan zijne bestemming wor den onttrokken maar als herstellingsoord voor vrouwelijke patiënten blijven dienen. In 1884 overleed te Warschau een mandie aanzienlijk vermogen naliet en tevens een testamentwaarop vermeld stond dal hel eerst op dea 10 Maart 1885 mocht worden geopend. Op die datum vereenigden de bloedverwanten zich om door een notaris het testament te laten openen. Opnieuw werden zij echter teleurge steld daar in de buitenste enveloppe eene tweede zatgecacheteerden met de bepaling, dal zij aerst 14 April 1886 geopend mocht wor den. Hetzellde spelletje herhaaldo zich eenige malentotdat eindelijk het testament te voor schijn kwam. Doch wie schelst de verontwaar diging der erlgenarnentoen zij uit het ge schrift vernamen dat het grappige erfoorapje bepaald haddat zijn vermogen van f 125.000 in eene bank moest worden geplaatst, en dat het, met de rente, eerst in 1910 door da overlevende erfgenamen mag worden verdeeld. De geheele stad steekt thans den,draak|met de teleurgestelde erfgenamen. Singer's groote fabriek van naaimachines te New-Yersey is afgebrand. De schade wordt ge raamd op een millioen p. st. Drie duizend ar beiders zijn werkloos. De meikeverplaag schijnt zich in «de streken van Zevanaar dit jaar geducht te'doen gelden. Nauwelijks toch is de zomer in het'landof traen ziet gansche zwermen dier insecten. Vooral Oud-Zevenaar en Herwen en Aerdt ziet het r slecht uil; geheele trossen hangen aan heggen en struiken waaraan natuurlijk in enkele dagen geen blad meer te vinden is. driet en mij veel berouw bespaard gebleven. Zg had mij geloofd ea had gelukkig in hare begoocheling voortgeleefd. Doch ik kon het niet doen, mijn trots verzette er zich tegen. «Willem en nu was eensklaps alle vroo- lijkheidallen overmoed uit hare stem geweken, aWillem, valt het je zoo moeilijk om mij DAT te zeggen.» Agatha,» hernam ik wrevelig, «pijnig mij toch niet met uwe dwaze vragen.» Zij liet mijn arm los, stond stil en zag mij met hare groote oogen en doodsbleek gelaal verschrikt aan. «Willem, om Godswil ik weet, dat ik kinderachtig en dwaas benik weetdat ik u met mijn wantrouwen eigenlijk beleedig, maar het is mij zoo onverklaarbaar angstig te moede. Lieve Wirazeg mijof gij mij zoo innig bemintals ik u doezooals men de vrouw liefhebben moetdie men voor God trouw beloofd heeft. 0fluister het mij even toe en ik zal u geknield om vergiffenis smee- kendat ik hel waagde om één oogenblik aan ua.n uwe eer te twijfelen 0, Dora, ik wilde uit medelijden liegen, maar de woorden bleven mij onder haren rei- nan blik in de keel ateken. «Gij foltert mijAgatha,» hernam ik norsch, «ik kan aan uw verlangen niet voldoen, 'tis mij onmogelijk.» «Zoo. hel is dus om het geld geweest, dat gij mij tol uwe vrouw begeerdetom hel geld was het dus alleen, Willem?» «Ja Had ik wcikelok dal vernietigende woord uitgesproken of was het eene vreemde geweest. Maar nel was gezegdik kon het niet meer I terugnemen. Slot in 't volgend No. Een verschrikkelijke brand heeft het krank- zinnigengestichi van Langue-Poiuinabij Mon treal in Canadageheel vernield In dit ge slicht waren een duizendtal verpleegden gehuis vest waarvan er omstreeks honderd verdwenen zijn. Men vreest dat deze in de vlammen zijn omgekomen. Een zeldzame operatie zonder chirurgijn. Een kip van den heer M. B.. te Loon op Zand, had een beentje ingeslikt, dat hem de spijsop- neming belemmerde. De eigenaar sneed den krop der kip openhaalde er een 4 cM lang beentje uit, maakte den krop zuiver, en naaide dien weer dichL Een dag lang treurde de kipnu is ze weer even gezond als vroeger. De N. Veend. Ct. schrijft De eigenaardige toestandwaarin de gemeente Yries zich geplaatst ziet door de gerechtelijke executie van een vonniswegens wanbetaling zal zeer zeker Gedeputeerde Staten van Drente er toe leidende gemeentelijke administratie van tal van Drentsche dorpen eens te onderzoeken. Zeer aanbevelenswaardig is daarbij o. a. Wes- terbork waar de verschillende gemeente-amb tenaren onderwijzersdoktersenz. ook de geregelde dupes zijn van de hooggeroemde au lonomie der gemeenten. Sinds tijden heeft men daar ter plaatse reeds geen predikant meer Traktement betaalde men namelijk niet uit, hoewel hel beroep luidtop zoo en zooveel salaris. En zoo sla-ft het met tal van gemeente ambtenaren. 'I Wordt tijddat van hoogerhand eens gebroken worde met het welbekende Drentsche kwartier en den Drcnt- schen betaaldag en die landstreek ook in dit opzicht de honderd jarendie zij ten achter is, ga inhalen. Mogelijk, dat er bij onderzoek nog wel aardige staaltjes van gemeentelijke huis houding aan het licht zouden komen. Een machinale mijnwerker. Amerikaanscbe bladen berichten van een nieuwe machine voor kolenmijnendie in slaat moet zijn in den fabelachtig korten tijd van 8 minuten een ton kolen uit te graven. In de mijnen der Monon- gahela Gaskolen Maatschappij (Pennsylvania) zijn reeds verscheidene dezer machines aan hat werk en het is geblekendal ze aan alle verwach tingen beantwoorden. De machineschrijft het Pittsburger Volks- blatt, heeft de proef glansrijk doorslaan en hare algemeene invoering valt niet ta betwijfelen. Ter vervaardiging dezer machinewaarvan de drijfkracht een electrische motor isheeft zich thans een maatschappij gevormddie onlangs in de hoofdstad Pittsburg octrooi heeft gekregen. Door gebruik van deze nieuwe machine worden de productiekosten der kolen tot op de helft van den tegenwoordigen prijs verminderd. Als deze berichten juist zijnzal de machine ongetwijfeld spoedig haar weg naar Europa vinden en een geheele omwenteling inde kolen- industrie teweegbrengen. Roof met bedreiging was het misdrijfdat een drietal vrouwelijke beklaagden voor de rechtbank te Amsterdam bracht, 't Zijn 1'. VY. P., oud 26 jaar., 2°. G. M. P., oud 19 jaron en J. M. L., oud 2D jaren. Alle drie zijn in praeven- tieve hechtenis en oefenen een beroep uitdat in geen geval onder de bekende gewichtige be trekkingen van de Grondwet kan gerangschikt wordenn\ 1 en 2 noemen het bij den naam. de derde duidt hetzonder au precies te liegen, aan met den naam van werkster. De geschiede nis een erg onverkwikkelijke speelt weder in de Oudezijds Kapelsteeg. Bijna iedere week wordt een geval van roof, uit die buurt, voor de rechtbank behandeld. De geschiedenis van het vrouwelijke drietal komt hierop nederdat zijna in een dans huis met twee Noormannen (een stuurman en een machinist) kennis te hebben gemaakt, de beide verlielde schepelingen naar de kamer van de eerste beklaagde (in de Oudezijdskapelsteeg) hebben medegenomen en de twee mannen al daar onder bedreiging met geweld(ieder van de drie dames had een groot mes in de hand), hebben beroofdden stuurman van zijn geld en den machinist van zijn horlogezoo ten minste luidt de dagvaarding De eerste beklaagde erkent een stuk van het haar ten laste gelegde; veel zegt zij, weet zij er niet meer vanwant zoowel zij als haar beide lieftallige makkertjes waren verre van nuchter. De twee andere «meisjes» werpen de schuld op N*. 1 en zeggendat zij eigenlijk den stuurman cn den machinist hebben bijge staan. Dal deze twee mannen niet tegen de hyena's waren opgewassenligt daarin dat ook zij te veel van het goede genoten hadden. Daar de machinistdie op het oogenblik nog te Christiania isniet tegenwoordig was en hij als hooldgetuige niet gemist kan worden werd de zittingna het hooren van eenige getuigen, verdaagd tot 5 Juni. Een verzoek van den ver dediger, mr. J. R. Boerlageom invrijheidstelling „o da derde beklrajdewerd door de Rechti- banlt van de hand gewezen. ODtwarp eeuor nieuws Postwat. In liel ontwerp der nieuwe poitwel worden alle beslaande wellen omtrent dencn lak van dienst samengevat. De wijzigingen betreden o a. het port van dag- en weekbladen waarvoor nu een halve cent wordt bepaald voor Dl» gram en bij hooger gewicht 1 cent per 100 gram. De helling van dit port kan ook bij abonnement geschieden op de wijze door de Regeei ing te bepalen De bepaling van ihet maximum gewicht is niet meer in de wel opgenomen en vervallen is ook de bepalingdat bij de berekening van het port uer onloereikend gefrankeerde biieven.de breuken van 5 cents lol bet volle bedrag van cents worden aangevuld. Het port der gedrukte stukken is gebracht op 1 cent per 25 gr opklimmende met 1 cent voor 2550 5070 75—100, 100150; voorls met opklimming van 24 cent voor hel gewicht van 150250 250500 5007;>() 750—1000 en voorts voor elk gewicht van 1000 gr. ol gedeelie daarvan 24 cent. liet recht der gewone postwissels zal voor bedragen boven een nader te bepalen minimum worden verlaagd. De post zal voorlaan ook wisselbrieven, as- signatien en handelspapier kunnen invorderen. Een tweeledig recht zal daarvoor worden ge heven een vast recht van 5 cents voor elke waarde afzonderlijk en een opklimmend recht, gelijk aan dal der postwissels, voor liet inge vorderde bedragook van kwitantiën, dus 5 cents. In verband met de voorgenomen alsi lialling van de zoogenaamde emolumenten der post kantoren wordt de gelegenheid om zich door lusschenkomst der post te abonneeien op een courant of tijdschrift en tot gebruikmaking van hel droit de boile bestendigd tegen een bepaald recht, nader vast te stellen Andere wijzigingen zijn niet van algemeen belang. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Naar plaatselijk gebruik waren Burg. en Weih. steeds gewoon twee van de eerste Meidagen aan te wijzen voor de groote jaarlijksehe verhuizin genden eersten dag gingen de menschen dan over. die een ledigstaand huis betrokken en den tweeden dag hadden ze dan voor anderen plaats gemaaktverwarring van inboedels botsingen bij hel in- en uitdragen werden daardoor ver meden. Maar onze tegenwoordige burgemeester heeft dit veranderd en 1 Mei als den olficiëelen ver huisdag aangewezen. Ge kunt o niet voorstellen hoeveel ongerief dit heeft veroorzaakt en welke conflicten er zoo al uil zijn voortgekomen. Me nigeen kwam met zijn opgeladen inboedel op wagens naar zijn nieuwe woning maar vond de familie nog heel kahn geïnstalleerd en niel bereid, noch in staal om er van daag uit te gaan omdat de bewoners van de door haar te betrekken woning pas van middag eenige ruimte konden maken Hel is voorgekomen dal iemand door list in zijn nieuw verblijf binnen moest sluipen met het noodige sjouwers-personeelom daarna den bewoner, die eenvoudig weigerde opt Mei te verhuizenals zijn gastte vergunnen tot een bepaald uur in 'l huis le blijvenonder aanzegging evenweldatzoo hij dan niet ver huisd waszijn boedel eenvoudig op straat zou worden gezet. Kortom mijnheer de redacteur, de verande ring door de stedelijke overheid in het jaren lang gebruik op dit punt gebrachtheeft schro melijke verwaring en heel wat ongenoegen gesticht. Vrijdag is het veel besproken nieuwe établisse ment op den hoek van den Vijverberg en den Kneuterdijk, het restaurant Royal ons «raaison üorée» geopend. Al wal deftig is heeft een invitaiie bekomen om de nieuwe salon», die er waarlijk rijk uilzien. le komen bezichtigen. Gisterenavond had de eigenlijke inwijding plaats met een feestdiner waarbij de kelders en keuken, de zilverkast en 't personeel op de proef werden gesteld, ik hoor van dat diner, dal van 6 lot 11 uar duurde ver bazend veel goeds èn wat spijzen en dranken én wat decoratiel van den discb, èn wat gezelligheid betreft Daar de nieuwe Lucullesinrichling onder do leiding staat van een vroegeren chef van Zomer dijk Bussink te Amsterdam en de keuken onder directie van den vroegeren kok van prins Willem, den ouden kroonprins, wiens talel zeer in trek was, beslaat er alle reden om van deze restauratie een vrij sterke verhuizing der habitués bij van der Pijl en Riohe te verwachten. De Iraaie receptie-salon de rookkamer. de hiljardzaal. die aan de verschil lende eetzalen zijn verbonden, maken het restau rant Royal tot een model inrichting voor de Hage naars. Als rnen de gasten van gisteren leden van den raad een vertegenwoordiger van hel leger eenige stedelijke autoriteitenpersmannen en aandeelhouders gelooven magdan is 't succes der onderneming verzekerd Toch behoeft dit nog niet in zich te sluiten den ondergang van

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2