LUST DKR ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de le he.it der maand Mei 189U. 1 li. J. v d. B ug Amsterdam. 2 L van Roosmalen Bosch. 3 J LiljensMaastricht. 4 II Boelhouwer Rotterdam. 5 U. de Vries Steen wijLcrwold. 6 lleemejusUtrecht. 7 M. Ridderhof 8 A. Kniep 9 J. v. Gisteren 1 Verzonden geweest naar Duitschland 1 B Veldhuizen liuisburg. Rechthebbenden vervoegen zich aan 'tposlkanloor. 333 Staats-Loterij. VIJFDE KLASSE. Vierde of laatste week. Trekking van 5 en 6 Juni (21)00 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen V3n f70. 3042 3945 0455 7425 7455 7495 7745 7747 7751 7782 7780 13500 13583 13594 13620 13039 13046 13666 en 14470. Te zamen 19 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1261 1209 1282 1297 3973 3981 3988 6416 6443 6444 6452 6460 7443 7447 7459 7471 7491 7496 7500 7504 7718 7727 7737 7750 7794 11912 11934 11940 11945 11962 11967 13504 13516 1351J 13548 13561 13570 13574 13581 13596 13607 13658 14401 14409 14412 en 14439. Trekking van de laatste 100 nummers op 7 Juni. Prijs van f 2000 met de premie van i 30 000 op No. 7741. Uit Johannesburg (Transvaal) wordt van 8 Nei gemeld: Mochten de verschillende spoorweglijnen spoe dig geopend wordenJohannesburg was be houden. Met het spoor-Delagoabaai is men met kracht aangevangen. Vele Hollanders zijn ook daarheen getogen om werk te zoeken en hun positie te verbeterenof zij hun vaderland ooit zullen wederzien Een der voor veertien dagen daarheen getrokken doctoren is reeds over leden. Geen slechter klimaat dan in de Ko- raatie. De lijn JohannesburgBloemlontien zal eveneens spoedig haar eerste werkzaamheden beginnen en brengt ons alsdan in kortere ver binding met Oranje-Vrijstaat. Ook hier isiets gewonnen veel gewonnen want deze lijn moet later aansluiting geven met Kaap-Kolonie (Kim- berley), waatdoor wij in zeer tvorlen tijd Kaap stad kunnen bereiken en verlost worden van de onaangenamenvoor geen ooggetuige niet tc gelooven reis per coach of wagen over het Sad. Och kwam er nog maar eens een spoor at Kaapstad met Europa verbondIk vroeg 4 weken verlot om al de mijnen al was het maar even, eens hartelijk de hand te drukken: en dan vice versa aan den arbeid De volksraad is den 6den dezer geopenddoch vooial hield onze algevaardigde, dc heer Jan Meijer alhiereen vergadering waarbij hem een menigte petities werden aangeboden. Hij be loofde zijn best te doen en na afloop der volks- raadzitting zou hij bedanken om plaats te maken voor een bekwamen man die beter de wenschen en behoelten van de inwoners zouden verstaan en vertegenwoordigen. Dc kiezers echter wensch- ten dit niet ea een votum van vertrouwen op hem uitgebracht <Een Kraan van een Kerel». Onze gasmaatschappij(wij zitten nog altijd zonder licht) heeft geen kapitaal genoeg om hare werkzaamheden te voltooien Wanneer wij van onze duisternis verlost zullen wordenis nog niet te voorzien. Reeds lang hadden wij ge hoopt hier naar licht, lucht, liefde en leven en wij hebben slechts luchtgeen lichtgeen Heldegeen leven. HelaasVoor enkelen echter is er uitzondering Zoo ook voor den heer Geer- lingtol heden eerste klerk aan het Departe ment der Telegrafieeen zeer geacht ambtenaar. Deze heer trad deze week in het huwelijk met de schoondochter van den WelEd. Gestr. Heer Boklid van den uil voerenden raad mej. C. S. A. Kekhout, een lieve en beminnelijke ver schijning. Als huwelijkscadeau ontving hij van dc Regeering zijne benoeming tot Inspecteur bij de lelegrafiie in Transvaal. Uil 's Gravenhage wordt gemeld Men weet dat er eene commissie is benoemd om de quaestie der verontreiniging van 't bad water door de zomerspuiing in onze siadsgrach. «O, kóm lol mij ik verlang zoo innig naar u!» En hij ontving werkelijk eene boodschap van haardoch een- undei dan hij gehoopt had. Dat was en somber ontwaken doch hij besloot eindelijk om haar persoonlijk de ver- lcs-mg nil haar lijden te brengen. 'fo -li 's avonds de boot terugvoer zat ne vens den Nuhier de slavinen onder de bloemen lag een zv.j»lach ir groene slang verborgen. Slot in 'l volgend Nummer. ten te onderzoeken Die commissie werd even vóór de opening van 't badseizoen benoemd en ik sprak reeds mijn vermoeden uil dal erden- kelijk dezen zomer van proefnemingen niets meer zou koinen. Toch bleef er nog een kansje. Als de com missie dadelijk aan 't werk ging kon nog vóór het badseizoen, dat. naar men meendetegen 15 Juni, als gewoonlijk zou geopend worden, iets worden gedaan. Doch ziede directeur- generaal heeft er een speldje voor gestoken en bepaalddat 7 Juni de baden werden geopend. Door deze eenvoudige vervroeging van het badseizoen heeft hij met de wetenschap dat er tijdens de openstelling der baden dit jaar althans niet zal worden gespuid aan de com missie de mogelijkheid van onderzoek ontnomen en zoo is zij nu gedwongen haar proefnemingen tot het volgend voorjaar uit te stellen Ik kan niet anders dan den directeur-generaal hulde brengen voor dezen onbetaalbaar knappe zet van zijn stanpunt. Maar ik beklaag toch de arme Haagsche neuzendie er 't gelach voor zullen moeten betalen. Nu ik over het badseizoen te Schcveningen spreek, twee opmerkingen, die er eenig verband mede houden. De electrische stoomtram komt, naar ik hoor, met 1 Juli in exploitatie; de ta rieven zijn door burg. en weth goedgekeurd en door den raad is bepaald dat er rijtuigen van twee klassen zullen zijn. Van den electrischen duinspoorweg van Loosduinen naar Scheveningen hoort men daarentegen niets en ik vrees dat er nooit iets van komen zal. Toch gaat hel pasge boren badplaatsje Loosduinen vooruiter wor den steeds onderhandelingen gevoerd over een groote uitbreiding van de villa's enz. op de duinen en zoo dit jaar nog geen gevolg is ge geven aan 't plan om het kleine badhuis te vergrootendan ligt dat enkel aan de hooge inschrijvingen die de raming te ver overtroffen; men wil dus een gunstig oogenblik afwachten. De Münchenersdie in 't begin dezer week hier drie voorstellingen in het Gebouw voor K. en W. hebben gegevenhadden veel succes. Kwamen de ongeëvenaard fraaie tafereeltjes uit het Beiersch Hooggebergte die deze kunstenaars vertoonenin deze zaal en op dit looneel niet volkomen tot hun recht, hel publiek smaakte door de origineele kunst, de eigenaardigheid van zangen dansen en 't realistische van het prachtig samenspelveel genot. AMERSFOORT, den 9. Juni 1890. Zaterdagnamiddag woedde een hevige brand in de heide- en boschgrondengrenzende aan de gemeente Leasden en toebehoorende aan de gemeente Amersfoort. Door hulp van stadswerk- lieden infanteristen le Amersfoort in garnizoen cn mineurs uit hel kamp van Zeist werd het vuur bedwongen. Ongeveer 15 hectaren zijn verbrand. Blijkens hel verslag der Kamer van Konph. en Fabr. te Amersfoort over 1889 bleef de nijverheid in deze gemeente slationair, zoodat daarvan nietzooals van den handel in het algemeen wel kan worden gezegd dat de toe stand beter werd In sommige der artikelen die van hier naar het buitenland worden uit gevoerd was de verzending niet zoo uitgebreid als in 1888. De uitvoer bestond voornamelijk in bier linnengoederen manufacturen, tabak, tapijtgoederen en vee. De binnenlandsche han del daarentegen was eenigszins gunstiger dan in het voorgaande jaar. De hooigoogst was in 1889, tengevolge van den gunstigen zomer beter dan in de laatste drie jarende qualiteit was uitmuntend. Daar de prijs van was zeer laag is en de builenlandsche honigsoorten om hunne lage prijzen (uitgezonderd Bretagne- honigdie hooger in prijs is) boven de in- landsche worden begeerd waren dc prijzen niet hoog. De handel in inlandsche tabak wordt jaarlijksch minder. De handel was gedurende het grootste gedeelte van het jaar vrij stilop het einde kwam hierin eenige verbetering. De vraag naar zware tabak, gewas 1888, had ten gevolge dat de voorraad werd opgeruimd. De hoedanigheid der schors was zeer verschillend, de hoeveelheid geëvenredigd aan vorige jaren. In rijstemeel was de omzet kleiner dan in 1888. Tengevolge van den hoogen prijs werden weinig raapkoeken gebruikt, lijnkoeken daarentegen weder meer. In maïs werd veel omgezetin haver minder dan in 't vorig jaar. De handel in buitenlandsche rogge en tarwebloem was zeer levendig Tarwe wordt hier weinig ver handeld. liet boekweitgewas 1889 was zeer uiteenloopend. Dc qualiteit van hooi was zeld zaam mooi. Het stroo van minder goede hoe danigheid. Door de goede zorgen van het Geraeenteoe- stuur van Ecmnes en het Bestuur van hel Wa terschap Eemnes is thans deze gemeente over hare gcheele lengte van een (linken steenweg voorzien. Woensdag werd de stiaat door den aannemer opgeleverd on door de bevoegde au toriteit goedgekeurd. De Wakkcrendijk erlangt dc erdoor oen kraehtigen steun en zal het ge weld van het water heler kunnen wederslaan waardoor de ingezetenen meer beveiligd zijn legen overstrooming. De blijdschap der be wonersdie in dit gedeelte van de gemeente wonenis groot. Dankbaar zijn zij al diegenen, in wier macht het stond deze verbetering lot stand te brengen. De meeste eer koinl daarvan toe aan onzen wakkeren burgemeesterJlir. mr. B. Ph de Beaufort, die reeds veel goeds voor deze gemeente tot stand heeft gebracht. Onder dat vele goede door hem verricht, kan hel bestraten van een groot deel van den hoold- weg dezer gemeente in de eerste plaats wor den genoemd. Jaren lang was op de nood zakelijkheid dier verbetering gewezen, maar de uilvoering bleef achterwege. De weg verkeerde in ellendigen toestand en leverde veel bezwaar voor de bewoners en voor al diegenen die verplicht waren hun hooi uil dit gedeelte der gemeente te halen. Het was niets dan een zand weg vol galendie bij regenachtig weder biina niet le begaan was. En nu is deze weg door hel Hink optreden van den burgemeester van eene goede bestrating voorzien. Te Amersfoort is overleden een geacht made burger, dc heer W 11. J. Vehmolkn lid van den Gemeenteraaddie de zittingen getrouw bijwoondetotdat ziekte hein dit belette. Hij was een aantal jaren als secretaris-penning meester in het College van Regenten van hei St Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis met groote liefde en toewijding voor deze menschlievende slichting werkzaam. Bij kon, besl. zijn benoemd hij hel 5e regi ment infanterie, tot kapiteins de eerste luile- lenants M. Schrek adjudant bij het korpsen T. Scharlen van het reg. grenadiers en jagers. Door het kiescollege bij de hervormde ge» meentete Amersloort zijn Vrijdag avond tol ou derlingen gekozen de heeren C de Jongh P. van den Want J Mz. en F. Wesselingdie aan de beurt van aftreding waren alsmede de heeren C. J. van der Nagel (in plaats van den heer F. van Gheel Gildemeesterdie na gedane herbe noeming bedankte) en A. M. Slothouwer. De altredende diakenende heeren J. van Ommen Jz. en J. van Apeldoorn J.Lz zijn herkozen en namen evenals dc 5 ouderlingen hunne be noeming aan. Jhr. B. van Merlen, gep. gen. der cavalerie oud-strijder hij Waterloo riep onlangs zijn oude krijgsmakkers in den lande op hun namen aan hem optegeven. Voor zoover zij in behoef tige omstandigheden verkeeren beloofde hij dan te zorgen, dal 18 Juni 1890. de 75e gedenkdag van den slag van Waterloo, voor hen in een blijden dag zou verkeeren. Behalve Jhr. B van Merlen zelfdie in 1793 geboren werd, zijn volgens een doordien heer ontvangen opgave als oud strijders van Waterloo nog in leven P. van Vliet. geb. 1797. te Amsterdam, Looiers gracht 30 (niet onbemiddeld). Peter van Alphen geb. 1 <95 te Gameren bij Zalt Bommel. Josephus Voogd, geb. 1796, te den Haag, Ravensteynstraal 202. Arie de Sterke, geb. 1797, te Dordrecht, Frans Langewcg, ToulonsGhe Laan Hofje 3 Hendrik Snijder, geb. 1793, te Nijevecn (Drenthe.) Walterus Hassels, geb. 1798, le Asten bij Helmond. Elske van Aggelen, geb. 1794, oud marke- lenster, Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Wageningen. TeGraefïnau in de Pruisische provincie Saksen is, tijdens een bal een brandende lamp op den vloer gevallen en gesprongen ten gevolge waar van brand ontstond. De dansenden drongen in den grootsten angst naar de uitgangen. Twee dames geraakten onder den voel en stierven terwijl 13 zwaar gekwetst werden. Donderdagavond ontstond tijdens de voorstel ling een begin van brand in het salon des va riétés te Amsterdam. Een der sparreboomen op den voorgrond van hel looneel vatte vuur en stond weldra geheel in vlam en bracht dien op hel tooneelscherm over. Door de tegenwoordig heid van geest van den chef-machinist Bartel- rneyer gelukte het scherm van hoven door le snijden en op hel looneel te doen vallen waarna de vlam spoeuig gebluscht was. Ten 9 uur kon de voorstelling worden voort gezel. Verleden Donderdag is de bliksem geslagen in de gevangenis van Corigliano (Italië)drong binnen in hel werkhuis der gevangenen en richtte er vrcosclijke verwoestingen aan. Een gevangene werd gedoodde andere zijn erg getroffen. Er ontstond een begin van brand

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2