2e luitenantsJ. 11. Crena UiterwijkH. C. J. ter Beek, C. J. F. de Graaf, II. W. Blokland. 1e Regiment Ilussaren. Detachements-Commandanl: majoor J. A. Ortt Ritmeester-instructeur II. L. Erzey. Kapitein kwartiermeester A. A. E van Dorlh. 2e luitenant kwartiermeester P. J. van Andel tijdelijk geilet, v. h. 3e reg. vestingart. Off. v. gez. le kl. A. A. J. Quanjer. Paardenarts 2e kl. A. A. de Man. Depót-Escadron. Commandant: Ritmeester E. J. Gelderman. Ie luits. M. v. KuykL. S. Gerard v. Sijsen. Escadron Ordonnansen. CommandantRitmeester J. G Blaatiw. 4c luitenants J. Eek, R. W. Wijnmalen. Rij- en Hoefsmidschool. Belast met het beveltevens met het toezicht op het esc. ordonnansenMajoor F. C. W. Juckema van Burraania baron Rengers. Ritmeester-instructeurC. A. baron Bcntinck N. J. Erzcy. 4e Luitenant instructeur A. J. P. Metelerkamp. Paardenarts le klasse J. B. II. Moubis. Gedetacheerde officieren: de le luitenants, P. E. H. V. L. baron van BoecopW. G. Völc- ker, J M. baron van Boecop, Jhr. J. L. Mock, H. E. Ort, G. K. Völcker, G. E Baud, 11. B. SchreuderII G. M. E. 11. van Soetermeer VosJ. ll. C. Sluiter. 1e Reg. Yeld-Artillerielie Afd. CommandantMajoor F. II. Boogaard. 1e luitenant-Adjudant J. M. Brants 1e luitenant-kwartiermeester D. A. L. van Andel. Paardenarts 2e klasse A. Frederikse. Off. v. gez. 1e kl. Dr. D. M. Pronk. 5e Batterij. CommandantKapitein S. 0. van der Straaten. 1e luits. .Ihr. J. 11. v. Asch v. Wijck, D. C. Graswinckel. 2e luitenant L II. W. Dangerman Grootepas gedet. van het 2e reg. vestingartillerie. 6e Batterij. CommandantKapitein Jhr. W. Barnaart. 1e luits. C. M. J. Turk, Jhr. R. J. Ram, J. L. ten Bosch. Voorts telt het Garnizoen aan onderolficieren en minderen 1 Fortificatieopzichler 3e klasse. 8 Geëmployeerden bij het militair hospitaal. 7 Gedelacheerden van hospitaalcompagniën. 327 Infanteristen. 438 hussaren. 415 Ordonnansen. 405 Militairen enz. bij de Rij-en hoefsmidsch. 476 Veld-arlilleristen. 877 Zoodat de totale sterkte van het Garnizoen op 1 Juni 51. bedroeg 63 hootd- en verdere officieren. 877 minderen. 940. De DIRECTEUR van het POSTK\NT00R alhier maakt bekenddat in de Zomerdienstregeling verkeerdelijk een lichting voor Duitschland ver meld is ten 1.45 'sav. terwijl dit moet zijn 12.45 's av.wijders dat de gelegenheid tot het afhalen der bri el wisseling op Zon- en Feestdagen (ingang Drieringenslaeg) is vastgesteld van 7.30 'sav. tot 8.'sav. De Directeur, C. SM ITT. Zcodra zij echter zweeg, antwoordde hij beslist: «Veroorloof mij, genadige vrouw om met u in dit geval van meening te verschillen. Gij hebt mij hier ontbodenik heb die lange reis ondernomen en verzoek u dus, óf om de heen zoowel als dc terugreis te betalen en deze be dragen f28.. óf ik blijf hier totdat ik eene nieuwe betrekking gevonden heb. Ik heb bet recht om het een of het ander te verlangen. In elk geval zult gij mij wel dezen nacht gast vrijheid onder uw Hak verleenendaar gij toch onmogelijk van mij kunt verlangen om in de dorpsherbergwaar 'i slechte bier al weinig waarborg tot een goed logies oplevert, mijn intrek te nemen lleb dus de goedheid om mij eene kamer le laten aanwijzen.» En wat moest de genadige vrouw anders doen dan met oen zuurzoet gelaat aan zijn wensch gehoor gevendaar de avond reeds gevallen was en haar equipage in de nabij- zijnde stad was. «Welnu, het zij zoo, ik zal een kamer doen aanwijzen. Tot morgen dus. Dan zal ik u met vreugde de terugreis zien aanvaarden.» En mei eene trolsche hoofdbeweging verliet zij piet de houding eener koninginhel vertrek. Wordt vervolgd. In een circus le Jasz-Bereny (Hongarije) werd dezer dagen onverwachts een treilend drama afgespeeld. De directeur had daar met een vrouw kunsten aan een trapees verricht en boog juist glimlachend voor het toejuichend publiek toen een man, gevolgd door twee kinderen op hem toetrad en hem bij de keel greepterwijl de beide kinderen onder het blij geroep van «moeder: moeder!» op de vrouw toesnelden. De man trok een mes, de circusdirecteur nam een ijzeren slaaf open vóór iemand het. ver hoeden kon lagen beiden op den grond de een met een doodclijkc wond aan het hoofd de ander mot doorstoken borst. De aanvaller had in de kunstenmaakster zijn vrouw herkenddie met den circusdirecteur was weggcloopen De beleedigde echtgenoot stierf nog dienzelf den avond en de circusdirecteur ligt hopeloos. Op last der politie werden al de leden van het gezelschap gevangen genomen. Zij kunnen, naar het schijntvolgens de llongaarschc wetten gestraft worden «wegens medeplichtigheid aan het ten gronde richten van een gezin. De dieren van hel circus zijnzoo bericht men op bevel der overheid, alle afgemaakt, omdat het gerechtelijk onderzoek wekenlang zal duren en de gemeente hen niet zoolang onderhou den kan. De wetenschap gaat vooruit. De soldaten gaan het tegenwoordig hoog zoeken zeer hoog. Militairen bekleeden tegenwoordig een verheven betrekkingte verheven bijna zij geraken soms uit 't gezicht. In Frankrijk ziet men in den laalsten tijd reeds officieren in een schuitje van een ballon de lucht in zweven en oudere olficieren houden zich druk bezig met 'l oplossen der vraaghoe zoo'n officierdie daar aan 't noodlot, den wind en den ballon prijs gegeven, het «drijftuig» dat hem zoo hoog verheft hoven 't armzalig gcwiemel op onzen bekrompen aard bodem kan keeren en wenden naar believen. Ook de Czaar van Rusland ziet 't voordeel in van zulk verheven drijven in de lucht en heelt derhalve bepaalddal in dit jaar een park zal worden ingericht voor oelcningen van lucht- schippers en in 1891 een afdeeling «vesting- luchtschippers». Voor de noodige proefnemingen in 't park zullen nihilisten worden gebruikt. Te Cremona (Italië) heeft een jongmensch van 18 jaar, de zoon van een der delligs'e families der stad een einde aan zijn leven ge maakt door zich voor een aansnellenden trein te werpen. Zijn lijk was geheel onkenbaarde voeten waren geheel van het lichaam gescheiden en het hoofd verbrijzeld. De oorzaak van den zelfmoord wasdat hij bij liet examen voor scheikunde een punt le weinig had gekregen. Maandag jl. woedde te Haarsteeg (N. Breen hevige brandwaarbij vijf woningen werden in de asch gelegd. Het vee werd gered, behalve twee honden en drie geiten. Van de inboedels was niets verzekerd en van de huizen slechts één. De bewoners zijn van alles beroofd. De oorzaak van den hevigen brand is te wijten aan groote onvoorzichtigheid van den kant van een ouderpaar, dat vier kinderen alleen thuis liet, van welke het oudste, niet recht bij zijn verstand zijndepetroleum op het vuur had gegoten. Te Herxen, bij Windesheim woedde Maan dagavond een hevige brand. Een huisbe woond door drie gezinnen werd een prooi der vlammen, terwijl een belendende woning slechts met moeite behouden bleef. Van de inboedels heeft een der bewoners het meeste kunnen reddende beide anderen verloren schier alles. Een 5ülal kippen verbrandde mede. De oorzaak van het onheil is onbekend. Nadere ontvangen berichten omtrent de ont ploffing in de kruitfabriek te Spandau melden, dat deze veroorzaakt werd door de zelfontbran ding van het in een der droogloodsen te drogen hangende schietkatoen, tengevolge waarvan nog drie andere loodsen in brand vlogen en in het geheel meer dan vijfduizend kilo schietkatoen ontploften. Dit gebeurde juist terwijl de 1500 arbeiders wegens den regen, in goederenloodsen bezig waren het middagmaal te gebruiken. Hier aan is het te danken dat. het ongeval niet een aantal inenschcnlevens gekost heeft. Een der goederenloodsen werd door de drukking van de lucht geheel platgedrukt. Doze loods bestond echter uit niets dan houtmet een lichte dak bedekking zoodat de daarin aanwezige honderd- tachtig personenofschoon onder de planken begraveneen half uur later bijna ongedeerd weder te voorschijn gebracht werden. Slechts achttien personen zijn licht bezeerd. De ont ploffing gaf een vervaarlijken slag. In een op korten afstand gelegene kardoesmakerij vielen zestien daar werkzame meisjes in onmacht. Te Spandau sloegen eenigc voetgangers van schrik en door dc lnchtdrukking tegen den grond. Te Berlijn, op 14 kilometer alstand werd er aan kanonvuur gedacht. Te Charloiienburg 7 mijlen van de plaats des ongeluk- sprong, n cu aantal ruiten en werd hel iraaio groo'e puliucn- huis van den Flora tuin inoengednik' De vesting werken te Spandau hebben geen schade geleden. De uitgestrekte puinhoop woidl thans dooreen cordon soldalen bewaakt. Maandag 16 dezer moet voor het «Amlsge- riclit» te Freiburg, in Baden, behandeld zijn de strafzaak tegen Maria Gatliarina Bekking weduwe K W Bulkley voortvluchtig en open haar gedagvaard 2. Waller Golsam en 3 Peter Kleinorlzdo beide laalscn wonende ie Keulen en in voorloopige hechtenis le Freiburg. De acte van beschuldiging wordt inliet Groot- hertogendom Baden eerst openbaar door voor lezing op de terechtzitting en aldaar wordt niet bij verstek veroordeeld, zoodul dele beklaagde indien zij niet verschenen isvermoedelijk weder- spannig aan de wel zal woiden verklaard Zeer spoedig zal de zakelijke inhoud der akte van beschuldiging en een verslag dezer terecht zitting worden medegedeeld. Paarden als brievenbestellers Twee inwoners v in Roelof-Arenilsvcen hebben een proef genomen om paardenevenals post duiven, berichten aan hun meester le laten brengen. Bedoelde hoeren hadden zich bij een huurkoetsier te Woubruggo van paard en til bury voorzien, om een uilslapje temaken naar Ter Aar. Daar tor plaatse aangekomen wij zigden zij hun reisplan in dien zin dat zij hun vervoermiddel konden ontberen zij hebben toen het paard uilgespannen, ontdaan van het over tollige tuig, en het voorzien van een b.iel waarin den eigenaar beduid word hel rijtuig den volgenden dag le Ter-Aar terug te halen. Het paard heeft daarop in gestreklen draf den terugtocht aangenomenwelken hel in zoor korten lijd volbracht en alles kwam goed terecht. Men schrijft, dat de tweede hevelhebber van Atjeli, levens commandant der infanterie aldaar, de luitenant kolonel Helderman, naar Edi is vertrokkenom des vereischl de leiding der zaken op zich te nemen In dat landschap bevinden zich thansbe halve de vaste bezettingtwee compagnieën infanterie en een marine landingsdivisie van p. in. 150 man van Zr. Ms. oorlogsbodem «Prins Hendrik», zoodal men hoopt, dat thans vol doende macht aanwezig is, om de komst van een bataljon van Java onnoodig te maken. Te Leeuwarden is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen een lojaiig meisje, dal in een aanval van drilt haar moeder mei een talelmes twee diepe sneden in hel aange zicht heelt gegeven. Over de officiers opleiding schrijft de Stand. o. a. «Nog op tweeërlei dient bij de opleiding voor den officiersrang de aandacht gevestigd. In de eerste plaats hieropdat geen tien percent van onze olficieren geroepen worden om zelf wetenscliappelijk-mijitaire problemen op te lossenmaar het hun leven lang niet verder brengen, dan om met tact en inzicht uil te voerenwat -hun door anderen wordt voor geschreven. Dit nu maaktdat er voor 90 pCl. van onze officieren meer aan gelegen is, dat ze als mensch en man krachtig ontwikkeld zijn dan dat men hun geest afmatte met een overdreven technischwiskunstige opleidingdie na hel exa men toch nimmer meer vrucht afwerpt. En in de tweede plaats boude men heter dan dusver in hel oogdal er voor ons leger zoo onbegrijpelijk veel afhangt van een juist inzicht onzer olficieren in de rechtspositie van den soldaaten van hun bekwaamheidom als militaire rechters aan het recht zijn eisch te geven. Ook de krijgsraad is bekleed met een sou- vercino inacht over de vrijheid niet alleen maar zctls over leven van den soldaaten toch zitten in dezen krijgsraad meest officieren wien het aan elke juridische vorming ontbreekt. Dit is ongetwijfeld een leemte in hel stelsel, en waarin door den auditeur-militair die dan geacht wordt juridische kennis le hebben slechts ten deelc voorzien wordt. Maar juist deswege is het dan ook zoo hoog noodig, dat deze auditeurs militair goede ju risten zijn. En dit kunnen ze niet zijn tenzij dc gelegenheid voor candidaten of meesters in do rechten worde opgesteldom voor deze be trekking den officiersrang te erlangen. Een combinatie niet ons hoogor onderwijs die allicht nog verder ware uit te breiden vooral met het oog op de reservc-olficicrcn en op hendie naderhand geroepen worden om aan militaire scholen le docccrcn.»

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2