ju 5931. Donderdag1 24 Juli 1890 FEUILLETON. „R A C E." Uilgever H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maan,lag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1, Franeo per post ƒ1,16. Advertentiffn 1- fl regels «0 Ct».; elke regel meer 10 Ct«. Croote letters naar plaatsruimte; ronr randen en andera eatra inrigtieg geschiedt honger prijsberekening. Legale officieftleen onteigen. Adr. per regel 16 Cta. Reclame* per regel 26 Cts - Af:, nummert 1» Cts. Bureau MOD RHU1ZEN hoek Kortegracht, WijkB e# HOLPBANK to AMERSFOORT. Tol hel. geven van gelden ter leen zal eene Commissie nil. liet hcsluur op M A A N DAG, den 28 JULI aanslaande, 's namiddags van iialftwkk lol riALEnniE zitting houden in een der loealen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook voor hel teruggeven van gelden. IIERM». P. VAN 1IASELEN Secretaris-Penningmeester. Politieke Revue. Wal doel generaal Roulanger? De mandie aller blikken wist te trekken die Staatslieden misleidde of 'l juist de besten waien, wordt niei beweerd die oude dames en jonge dames, kindermeisjes en keu kenmei jes hel hoold op bol brachlleeli ilians eenzaam en verluien op Jerseyetende en drinkende en zijn dagen slijtende in rust en vrede, beklagenswaardig is zijn leven de een tonigheid Wi'idt door niets gebroken, zijn neerslachtigheid neemt bij den dag toe. In den beginne logeerde Doul.mger in het hotel Pomnie «t'Or Den goeden man werd het leven daar te lustig gemaakt en niet alleen hem, doch ook haar, die hem op al zijn schreden is gevolgd die zuur cn zoet met hein heeft ge deeld en ook haar behoorlijk rantsoen opvraagt van de ballingschap. Men ging zulke gekke dingen van baar vertellenzoo iets van enfin, dat niet zoo luid gezegd woidt, doch gefluisterd juist het gevaarlijkste wat er be slaat. Thans woont hij op de villa de Saint- Brelade. Hoe hij er toe gekomen is om de villa te gaan bewonen? Heeft hij haar gehuurd? Of gekocht 01 heelt men ze hem cadeau gegeven? Dat weet Cliailes Chincholle, 3l was hij nog zulk een goed vriend niet te vertellen. Wie die zich mei zijn ideaal onderhoudt over keuken en huishoudzaken Daar woont Roulanger inet zijn moedermet zijn nicht en met haar, die hem aanbidtdie wegkwijnt van liefde omdat hij niet wilt trouwen die zich van haar man heeft laten scheiden om hem te kunnen volgen en voor wie hij is en blijft het eenige ideaalnamelijk mevrouw de Bonnemain. De arme! Lichamelijk ziek. martelt haar ook nog deze zielsziekte. Zij had gedroomd zich eens «la générale Boulanger» te zullen noemenheeft zich vergist en nu treurt zij. Eeno episode uit hot leven eener paardrijdster. 3) Vrij naar 'tDuitsch door S... Intusschen was de vorst door eene kleine deur hel achtergedeelte van het circus binnen getreden. Dezeltde stalknecht, dien wij met de schoone Cora in gesprek zagen, ijlde hem dienstvaardig tegemoet. «Wilt u de paarden bezichtigenvorst vraagde hij dezen beleefd. «Neen, dank je,» antwoordde Nymphenburg kortaf. «Zou Fraulein Cora Astakolt mij eenige «ogenblikken kunnen ontvangen?» «Zij bevindt zich in hare kleedkamer.» «Breng haar mijn kaartje met de boodschap, dat zij mij werkelijk een dienst bewijst door mij een kort onderhoud toe te staan.» De man verwijderde zich haastig en klopte bescheiden aan Coras heiligdom. Hel meisje had zich reeds verkleed. Een langzwart fluwceien gewaadzonder eenig ander versiersel dan een paar witte rozen omhulde hare slanke gestalte. «Wat is er, Carl?» onderzocht zij verwonderd, niet gewoon zijude gestoord ie worden. De aangesprokene reikte haar 'l kaartje van den vorst over. «Vorst Lothar von Nymphenburg las't meisje halfluid. «Wat verlangt die lieer van mij GoedCarlzeg den vorstdat ik dadelijk aan zijn verlangen voldoen zul.» Door het hof der Seine is uitspraak gedaan in de zaak der anarchistendie ter gelegenheid van de werklieden nanileslatie op 1 Mei tol noord en plundering en de troepen lol insu bordinatie hadden aangespoord. V n de zes beschuldigden hadden dn» vreemdelingen zich uil de voelen gemaakt. Dezen en twee Franschen zijn tot 2 jaar gevangenisstraf en 3000 francs boete, de zesde, eveneens Franschmantot 4 nanden en 50 francs boete veroordeeld. Do Boulangistische afgevaardigde Paulin Méry, die 14 Juli op de Place de la Concorde zich weerspannig jegens de poliiie toonde, heelt legen den inspecteur van politiedie hem in hechtenis nambij hel parket een aanklacht ingediend. Flankrijks Kamer heelt het wetsontwerp be treffende de directe belastingen aangenomen met 452 tegen 08 stemmen maar zoo gan>ch en al gerusslellend is de loop van zaken toch niet. Naar omstandigheden wel kan men van de eindbeslissing van Frankrijks Kamer zeggenmaar 't is nog geen definitief gunstige lag voor het reger ingsvoorstelwaarbij minister Bouvier in de eerste plaats geïnteres seerd is. De Senaat is er namelijk ook nog en die toont nog immer veel zin om dat gedeelte van het door de regeering opgetrokken gebouw, hetwelk door de Kamer is gespaard gebleven gansch en al af ie breken een voornemen weinig aanmoedigend of liever weinig opwek kend voor de Kamerdie niet minder dan twee weken heelt verspild met de discussie over de belastingen. Het plan tot overbrugging van het Kanaal is nu zoover gevorderd, dat zich een maatschappij gevormd heelt om in Engeland en Frankrijk de concessie voor dat groolsche werk te verkrijgen. Er is een algemeene vergadering van aandeel houders gehouden. De plannen zijn reeds ge- teekendboringen worden gedaan en de Fran- sche minister van openbare werken heeft een commissie benoemd orn het plan te onderzoeken. Te Londen is een internationale conferentie in hel belang van het stemrecht voor vreuwen gehouden. Miss Cobden mrs. Jacob Brightdr. Kate Mitchell en de heer Haldane voerden ei het woord. In verscheidene moties werd de wenschelijkheid der invoering van het stemrecht voor vrouwen als een eisch der beschaving t der gelijkheid voor de wel en van hel lands belang uitgesproken. Waarom weigert men de vrouw stemrecht? In verstandelijke ontwikkeling staal zij immers gelijk met den man. Men kent haar innners «regeerrechl» toe. Catharine de eerste en de tweedegenaamd de groote, Keizerinnen van Rusland, Elisabeth, Koningin van Engeland Maria Theresia Kei zerin van OostenrijkVictoria Koningin van Groot Britiannieen meer Vorstinnen hebben irnmi is de «regeerkracht» der vrouw glansrijk bewezen. Echter «algemeen» stemrecht, zoowel voor man als vrouwis zeer nadeelig voor de be langen van Staal en Burgerij. 't ls énorm nadeeliger dan stemrecht naar den «census,» ofschoon ook censussteinrecht alte keuren is, want «belastingaanslag» brengt geen oordeelkunde» mede. Doch men moet zich censusstemrecht laten welgevallenwaar het is ingesteld en er daar niets beters kan worden verkregen. «Intellectueel» stemrecht verdient beslist de voorkeur. Stemrecht na daartoe afgelegd examen. Dat is logisch en naar eisch. Zal het een «ideaal» blijven Nu de Senaat der Vereenigde S'aten he'. reu zenplan van de North river bridge Company goedgekeurd heeft, staat niets de uitvoering langer in den weg van de zoolang als een droombeeld beschouwde overbrugging der Hud son rivier die de Stations New-York en New- Jersey zal verbinden. De ontzaglijke brug van New-York naar Brooklyn en zelfs de beroemde Firth of Forthbrug zullen door dit werk in de schaduw worden gesteld. Naar het project van den hoofdingenieur Lindenthal zal het lusschen de hoofdpijlers eigenlijk hangende deel van de nieuwe brug 3000 voat lang zijn en 155 voet boven den waterspiegel gelegd worden. De torens aan de beide eindpunten zullen 5U0 voet hoogdit is slechts iels lager dan het Washing* tonmonument, zijn. Elk van deze torens zal meer materiaal bevatten dan de grootste der Egyp tische pyramiden. De kabelwaaraan de brug zal hangenwordt vier voet dik in doorsnede dat is dan ook wel noodigmet het oog qp hetgeen de brug zal moeten dragen. Er komen tien spoorwegenzes rijwegentwee grooie wandelpaden op de brug en men berekent da nmmmmmmAmi—t Carl verdween, om, naar hij zich voorstelde, zijne welverdiende fooi in ontvangst te nemen. Hij vergiste zich ook nietwant Lothar liet ee 1 goudstuk in zijne morsige hand glijden. In gemakkelijk te begrijpen opgewondenheid ordende Cora nog iets aan haar toilet Nog maals beschouwde zij haar beeld zorgvuldig in den spiegel en eindelijk verliet zij voldaan over haar onderzoek het kleine vertrek. Lothar kwam haar reeds tegemoet. «Ik dank u hartelijk voor de inwilliging van mijn verzoek,» zoo begroette hij haar op levendigen toon, terwijl hij haar de hand reikte, waarin zij aarzelend de hare legde. «0, dat vereischt niet den minsten dank. Hoogheid ik gevoel mij zeer gevleid door uwe vereerende opmerkzaamheid,» hernam zij met een lichten blos. Do welluidende stem des vorsten bracht haar eenigszins in verwarring, 't Was haaralsof ocze haar niet vreemd wasalsof zij haar j meermalen gehoord had cn wel bij een on aangenaam voorval in haar levenhoewel zij zich op het oogenblik niet kon herinneren, wanneer of waar dit het geval geweest was. Verstrooid, gedeeltelijk aan het vorledene den kende gedeeltelijk nair de woorden des vor sten luisterendeleunde Cora achteloos tegen een der houten pilaren aan. Nymphenburg sprak op levendigen toon dringend tot haar cn ging eindelijk zelfs zoover, haar zwijgen geheel verkeerd uitleggende, 0111 haar een lormeel huwelijksvoorsul te doen. li welgekozenbewoordingen wees Cora het echter af, waarbij zij het weelderig gelokt hoofd ter ondersteuning ontkennend schudde. De vocst staarde haar vol verbazing aan hoe een paardrijdster eene vrouwdie nu jaeen ieder niet tot zijne echtgenoote 70U wenschen te makenbedankte voor de eer om tot vorstin Nymphenburg verheven Ie worden. Hoe menig adellijk meisje zag reeds jaienlang daarnaar te vergeefs uit! «Wat beweegt u om mijn aanzoek af te wijzen, Fraulein Astakolï? Ik geloof toch, dat eene ve.eeniging met mij u wel eenige, niet te verwerpen voordeden biedtstamelde de vorstterwijl nauw bedwongen woede het bloed naar zijne wangen deed stijgen. Op hetzelfde oogenblik slaakte het meisje een doordringenden kreet. Plotseling was haar een breed lidleeke* op zijne linkerwang in hel oog gevallen en door deze ontdekking was haar tevens het raadsel zijner stem opgelost. 't Kostte Cora moeite om bedaard te blijven zij wankelde en omklemde de pilaar aet hare kleine handen. De vorsthare ontroering in zijn voordeel uitleggende, trad nog eenige schreden nader ei herhaalde zijne vraag. De eer,» mompelde Cora dof. «Mag ik uwe Hoogheid verzoeken om even plaats la nemen,» zoo vervolgde zij, zich herstellende, op half luiden toon tot den opgewonden man, die aan haar wensch voldeed en zich op eene houten bank zette. «De eer»... herhaalde hij. «Als uwe Hoogheid mij veroorlooft ora een« korte geschiedenis te vertellen; dan... Gii meent wellichtdat het onderscheid van slanu tusschen ons een beletsel is tot een gelukkig

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1