Donderdag* 14 Augustus 1890. M 5057. Uitgever H. VAN CLEEPP te Amersfoort. t)it Mm] Terechijnt Maandag »n VaMderdagmiddaj. Abnimamniit per 3 maanden f 1, Franco per po»t /I.W. AdvertentiCn1--6 rngol» 00 Cts.; elke rnpcl mctr 10 Cl». Oroote lettera narr plnnteruimte*onr randen en andere eatra inrigtin* guiekicdt linoger prijahcrekening. Legale officie Mean nnteigea. Ad*, per regel II Cu. Reclames per regel 25 Cte. - Aft. numm art 10 Cts Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B 60 Politieke Revne. He Arnauien in oud-Servië xijn lot opstand «overgeslagen mot dien omvang dat or een aantal troepen zijn heen gezonden. In verhand daar mede slaan de geruchten overeen minisieriëele crisis te Konslanliriopfil een crisis die haar oor sprong vindi in de Turksche politiek len opzichte van Macedonië, Bulgarije en Armenië, liet schijnt j dal de Snllan den laalsien lijd gehelen was op Ahmed Kytib, militair gouverneur in Macedonië die zich Ie vijandig loonde tegenover de Arnauten en die te vast besloten was er lot zekere boogie een stelsel van recht en vrijheid in le voeren. Ahmed F.yub is algezei en sedert dien tijd ward de Christen-vervolging ernstiger dan ooit le voren. M< n weet dat in Armenië de publieke meerling steeds krachtiger wordt tegen de on tnaelii ot den slechten wil der l'orle Ion opzichte der wreedheden van het Islamisme, liet optreden der liberale pers in Engeland len voordode der Armeniërs, heelt ten gevolge gehad, dat Lord Silidmry de vertegenwoordigers der Kngelschc ïialie behuilde, de l'orle ophelderingen Ie vragen over hei ruwe optreden der Km den. Geen wonder, dat de Sultan zich minder op zijn gemak begon te gevoelen en het gevolg was een minis- tericcle crisis, waardoor de lucht gezuiverd zou worden althans naar de meening der Porie die denkt dal verandering van personen alles goed maaktterwijl in waarheid radicale ver andering in de politiek den Sultan zou kunnen helpen Doch raadgevingen der Europeesche Stalen helpen den Turkschen heerscher weinig 't inoct dan ook gezegd dat die raadgevingen dikwijls lastig zijn te volgen wil Z. M. met allen goede vrienden blijven. Voor de groote socialistische betooging ton gunste van invoering van hel algemeen stem recht kwamen te Brussel van alle kanten des lands tal van extra-treinen die een groot aantal deelnemeis aanbrachten. Hel aantal deelnemers wordt op 40.000 geschal, onder wie vele vrouwen Allen zongen de Marseillaisealgewisseld door kreten van leve het algemeen stemrecht Een gedeelte van den weg werd door den op tocht in de beste orde afgelegd maar oin een uur kwam een hevig onweer opzetten dat go- paard ging met zwaren regen. De betongers werdcu daardoor verstrooid en zochten hun heil in huizen en koiiiehuizen. FEUILLETON. DE VROUW VAN DEN BURGEMEESTER. Vrij naar 't Duitscli door S «Ja Juffrouwen,» zeide de oude Lorenz op zijn eigenaardigun loon, «hier heb ik 'n dertig jaar geleden met de burgemeestersvrouw von Dingsda een prelligen avond doorgebracht. Des tijds was ik nog geen bejaarde man, maar een jongeling van bijna dertig jaar en had bij de Ulanen gestaan. Maar alles geschiedde in eer cn deugd en er is niets inwat ik u aardige juiferkes, niet zou mogen vertellen.» En de oudespraakzame koetsier gaf ons zijne herinneringen ten beste, terwijl hij zijne paarden tc drinken gaf en wij ons met melk en brood voor hel verdere gedeelte van ons tochtje sterkten. «In dien tijd,» vervolgde Lorenz, «had ik nog geene eigen zaak. Ik was knecht bij een baas die zijne ondergeschikten goed te drillen wist. Daarvoor had hij ook de beste en rijkste klanten in de stad.» Op zekeren morgen zeide de oude lot mij: «Lorenz, neem den groolen, blauwen wagen niet den vos om de burgemeestersvrouw von Dingsda te halen. De burgemeester is naar builen vertrokken en zijne vrouw wil hem be zoeken dat behoort tegenwoordig zeker tot de nieuwe modes. Zorg nu dat je van avond zoo vroeg mogelijk in llolzdorl bentwaar de bur gemeester op haar wacht. Ilijd voorzichtig want de weg is steil en hobbelig.» Elke groep werd voorafgegaan door vlaggen en borden waarop de eiseh om algemeen slern- iccht kenbaar werd gemaakt. Na In-I onweer schaarden de betoogers zich weer in den stoet en begaven zich naar het park Sains Gilles, waar de leiders der socialisten op plechtige wijze den eed aflegden dat zij zonder verpoozing zullen blijven strijden tot den dagwaarop het algemeen stemrecht in België zou zijn ingevoeld Op dit ongenblik kwam weer een hevige stortbui, waai door aan de be longing een einde werd gemankt liet garnizoen was in de kazerne geconsig neerd en de politie had buitengewone voorzorgs maatregelen genomen maar ongeregeldheden kwamen nergens voor. Het eiland Helgoland is thans, van Biitsch eigendom, geworden Duitsch eigendom. Zonder dat het Duitschland sells maar één druppel bloeds heelt gekost is het in 'l bezit gekomen van een eiland klein van uitgestrekt heidmaar in elk'geval geroepen om onschat bare diensten le bewijzen aan Duilschlands kust verdediging zonder nog te noemen de voldoe ning door Dui'sehlands nationale eigenliefde gesmaakt. Zaterdag hallvier had de officieele overdracht plaats. Om halfeon waren de «Victoria» en de «Pheil» in 't zicht en om 3 uur 14 minuten landde Duilschlands staatssecretaris Von Böt- licherontvangen door den gouverneur en andere autoriteiten. Na voorlezing van de arti kelen vat de overeenkomstnam v. Bö lichcr het bestuur over en om hallvier werd dc Duitsche vlag gcheschcn. Het eigenlijke leestof liever de eigenlijke plechtigheid heeft eerst plaats gevonden toen namelijk keizer Wilhelm den voet heeft gezet op het rotseilanddat voortaan aan Duitsch land zal toebehooren. Met enkele woorden zeide de keizerdat 't zijn voornemen was voor Helgoland te zorgen en daarna had de défilé plaats van de matrozen en mariniers, ten geiale van 3000 man, met twoe muziekkorpsenhetwelk een uitnemenden indruk maakte. Hel déj uncr werd gebruikt in het gouvernementsgebouw. In den namiddag overhandigde de vorst den autoriteiten zijn proclamatie aan de bewonersdie hem aller wegen met gejuich begroetten en op wie de Ik. doste ons alien zoo mooi mogelijk uit, den wagenden vos en mij zelf dat doe ik nog altijd, vooral als ik «dames vrachtjes» heb en zoo reden wijlustig en vroolijk langs den fraaien weg. De burgemeestersvrouw praatte telkens met mij. tij kende mij goed en was bovendien niet irolsch. Haar manzoo vertelde zij mijwas reeds twee dagen geleden vertrokken en zij verheugde zich zeer in hel vooruitzicht om hem weldra te zullen ontmoeten. Zij was ook nog heel jong en zeer verheid op haar man, zoodat hel geen wonder wasdal zij naar hem ver langde. De paarden draalden flink door, alsof zij wistenhoe ongeduldig het hart van het bur- gemeeslersvrouwtje sloeg Eindelijk hadden wij de herberg in llolzdorl bereikt. De waard snelde met zoo iets van een kellner haastig toe, maar de burgemeester verscheen niet. «Is mijn man nog niet hier?» vraagde zij angstig. «Ik ben de burgemeestersvrouw von Dingsda.» «Zoo,» antwoordde dc dikke waard, «dan is de briefwelke heden middag gekomen is voor u Hendrik, ga hem eens vlug halen -- hij ligt in de huiskamer op liet tafeltje, rechts in den hoek bij dc deur.» Met bevende hand opende hel arme vrouwtje eenige oogcnblikken later hot schrijven. «Lorenz,» zeide zij eensklaps mot tranen in de groote, blauwe kijkers, «Lorenz, mijn man kan eerst morgen komen. Hij verzoekt tuij om dezon nacht hier in dit luMcl te blijven logeeren en u met liet rijtuig eveneens hier le laten overnachten I» mededeeling, dal hun gewoonten en gebruiken geêethicdigil zullen worden, terwijl het tot nu toe vigeerende belastingstelsel voorloopig on veranderd zal blijveneen verblijdenden in druk* maakte. Dezer dagen werd gemeld dat Aaije Kuijpers in de pistolezou zitten. Men merkt thans op, dat dit onjuist is, daar de pistole hij het nieuwe strafwetboek is afgeschaft. Alleen kan aan gevangenenzonder aanzien des persoonsoir. gezondheidsredeneneen Ziekencelbeslaande uit twee vorliekken wor den aangewezen ca zelfs op voorschrift van den geneeskundige extra-voedsel verstrekt worden. Ook kan aan gevangenen zoolang zij niet zijn veroordeeldop eigen kostenander voedsel worden uitgereikthetwelk met deze gevangene het geval is. Een matig dieet. de loronesde Beaulieu, een der schoonste vrouwen van haar lijd en onder Lodewijk Filips en het tweede keizerrijk zeer gevierd bereikte een hoogen leeftijd en werd tol in de laatste dagen van haar leven bewonderd om haar goed uiterlijk. Veertig jaar lang gcbiuikte die dame nooit iets anders dan eiken dag drie dozijn sinaas-appelen een glas wijn en twee sneedjes brood. Nooit veranderde zij haar levensregeleen dozijn sinaas appelen 's morgenseen dozijn 's middags en een dozijn 's avonds. Niettegenstaande dezen schralen kost was de barones beroemd wegens de prachtige diners, die zij aan hare vrienden gal. Madame de Beaulieu stierf in 1878 te Monacain den ouderdom van ruiui 80 jaar. Volgens bericht uit Queenstownomtrent de aanvaring van het Nedarlandsche stoomschip «Obdam.» met de Fransche bark cChristophe Colombe waardoor laatstgenoemde gezonken isverneemt men nogdat het stoomschip «Obdam» zeer zacht aan stoomde in den dikken mist. De misthoorn blies geregeld om de ander halve minuut, er was een uitkijk boven en een op den bak. De kapitein met den tweeden, derden en 4en stuurmanbenevens de roer ganger waren op de brug. Ten 1 «re 10 na- raiddag bij de Zuidelijke banken rapporteerde dc uitkijk een schip aan stuurboord vooruit. Dadelijk werd het roer bakboord gelegd en De waard wreef zich bij het vernemen van die wfordtn vergenoegd in de handen. Hij opende snel het portier en hield niet op om zijne gast zijne kamers aan te prijzen Het jonge mevrouwtje knikte bij dien woordenvloed slechts met het hoofdmen kon het haar aan zien dat zij meer lust tol schreien dan lot lachen gevoelde. Ik had juist de paarden uitgespannen en verzorgd, en'maakte me juist gereed orn een kwartiertje door hel dorp te gaan wandelen, toen die «menheer» van een kellner op mij afkwam met de boodschapdat mevrouw mij verlangde le spreken. Ik ging naar boven en ttad na geklopt te hebben het grootefraai gemeubileerde vertrek binnenwaar het mevrouwtje op de canapé zatzich onophoudelijk de tranen van de wangen wisschende. «Ach, Lorenz.» riep zij weenend uil, «ik kan hel hier, alleen, in dit vre mde huis niet uithouden, liet wordt reeds donker en ik ben nog nooit 's avonds alleen geweest. 0, waarom heeft mijn man dat gedaan? Was ik maar te huis gebleven bij tntjne goede moeder! Daar zitten ze nu allen gezellig bij elkander, terwijl ik mij zoo eenzaam, zoo verlaten gevoel. O, ik ben zoo bang. Wat moet ik beginnen, Lorenz wat moet ik beginnen?» Ik had haar gaarne getroost, doch ik kei geen klank over dc lippen brengen. «Ach Lorenz, ga toch niet uilik wil niet alleen bij die vreemde menschen blijven,» vet volgde zy smae- kend «Zult gij le huis blijven?» Ja. Zeker, genadige vrouw, ik beloof, dat ik geen voel buiten de deur zal zetten.»

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1