jia 3963. Donderdag- 4 September 1890. HET VEBLOTIltMM Uitgever Dit blad verachijnt Maandag «n DonderdagmiddagAbonnement per 3 maanden f\,Franco per AH. VAN C L E E F F ^°"t Aivertentiffa I - -d r«gela «ft Cta.; elke mftel meer 10 Ctn. Groote letters naar plaatsruimte; roor randen eo andere extra inrigliag geschiedt honger prijsberekening. Legale oCcieCleen onteigen. Ad*, per regel IS Cts. Recliaee per regel SS Cts - Aft. nummert lil Cte. hOök KOftegraCht, Wijk B 60 Bureau MUD RHÜ1ZFN te Amersfoort. HULPBANK te AMERSFOORT. Tol liet geven van «kluun tkk lkbn /al eene Commissie uil liet bestuur op M A A N I) A G den 8 S E I' T. aanslaande 's namiddags van HALFTwke tol HALi'ORiE zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook voor hel teruggeven van gelden. llKR.\k P. VAN 1IASELEN, Secretaris-Penningmeester Politieke Revue. Te Berlijn heeft de berg weer eens een muis gebaard, be Berlijnsche sociaal democraten na melijk zouden hel Lassalleleesl vieren en wel ie Friodrichshagen. Men was lang niel gerust en Zaterdag reeds kondigde de Keiclisanzeiger aan, dal, met het oog op de -25 Aug. II voorgekomen ongeregeld heden een infanterie brigadedie oefeningen hield voor d -n garnizoensdienst naar Berlijn zou worden teruggeroepen wijl het garnizoen niet sterk genoeg was. Re Nat Zlg. sprak nog over de enonne massa's, die aaar Friedrichs hagen zouden trekken en toen nu de dag van de feestviering daar was bleekdat alle voor zorgsmaatregelen overbodig waren Rustig en bedaard trokken honderden socialisten mei hunne vrouwen naar buiten en daar werd ge kegeld geroeid en gedanstals gold 't gewone builenparlijtjesde weinige aanwezige gendar mes hadden in letterlijken zin rustdag. De Figaro beval hel volgende telegram uil Londen Engeland heelt aan Duitschland en Rusland voorstellen gedaan betrekkelijk het herstel van den vrede in Oostelijk Europa. Hel plan omvat een Balkanconferenliedie alsdan een afhan kelijk blijvend en uitgebreider slaat zou vormen, welks neutraliteit door alle Europeesche mo gendheden moest worden geëerbiedigd Rumenië, Servië, Bulgarije, Montenegro en Albani zouden tot dezen bond toetreden. In dezen zin wordt ijverig onderhandeld te Londente Berlijnte Petersburg en te Constaniinopel. Het schijntdat de sultan eindelijk van plan is enkele hervormingen in Armenië in te voe ren welke hem door hel Berlijnsche tractaat zijn opgelegd Oo Armeniërs klaagden steen en been over de onmenschelijke behandeling van FEUILLET ON. 5) Vrij naar 'l Duitsch door S Steeds meer en meer kwam het land in 't gezicht, waar de ernstige, vrouwenhatende Reclow de rol van eon eerzaam echtgenoot en huisvader zou spelen. Hij begrijpt nu zelf niet boe hij daartoe geraakt ismaarnu hij een maal begonnen iszal hij de scherts volhouden. «Vrouw en kind,» mompelde de jonge of ficier en versierde zijne hand met een cenvou- digen gouden ring welke eens zijn overleden vader toebehoord hebbendegewoonlijk aan zijne horlogeketting bengelde. «De leerling is geworpen. En avanl, dus!» De vloed is aan het opkomen 1 Op de bad plaats heerscht eene afwisselende druktede muziek laat zich voortdurend hooren en werkt electriseerend op de sierlijkekleine meisjes voeten, welke onophoudelijk heen en weer dribbelen. Mei de monocle in 'toog gedrukt, worden zij door de dandy's en de levens lustige luitenants nagestaard want bestaal er wel eene aangenamer bezigheid dan langs het strand te wandelen en bekoorlijke meisjesge zichtjes te bewonderen 1 Ieder vindt hier iets naar zijn smaakzoowel het coquet verbergen achter parasols en groote houquettenhet smachtend opkijken uit een romanals het zedig neerslaan der oogenDaar voert de wind een zijden doekje mede en drijft hel voort, totdat do Turken; vooral de Christenen hadden veel uit te slaan en werden «inei schorpioenen ge kastijd» door Moussa-bcydie zich langzamer hand zoo verdienstelijk bad gemaaktdat hij den naam waardig werd gekeurd van Beul der Christenen. De sultan heeft eindelijk begrepen, dat zijn ondergeschikte te veel dienstijver heeft getoond. Ilern daarvoor willende straffen heelt hij Moussa bey hevel gegeven zich op te maken naar Mekka in het oog van den sultan eene strafzwaar genoeg om te dienen tot bewijs dal hij rechtvaardigheid wil. De olftcicuse Engelsche pers vooral betwijfelt hetof de verhalen omtrent die vervolgingen wel waar zijnhoewel weer de Daily News allerlei donkere schilderingen ophangt van hel lijden der Armeniërs. «Die schildering moge wat donker zijn gekleurd merkt de Indépen- dance op «de waarheid is 'tdat de toestand van Armenië ellendig blijftdat niets is gedaan om daarin de verbeteringen te brengen welke worden bevolen bij artikel 01 van 't Berlijnsche tractaat en dat deze stand van zaken de Porte blootstelt aan de aanvallen van de eerste de beste mogendheid die zich geroepen gevoelt tusschenbeide te treden.» Naar Pruisische bladen meenen valt in llan- novcr onder de Welfische partij een hernieuwde werkzaamheid op te merken. De Wellen zijn aanhangers van hel verdreven vorstenhuis en voorstanders van een zelfstandigen slaat Han nover, en bij verkiezingen doen zij zich nog altijd en zeer krachtig als eene aizonderlijke partij gelden. Ofschoon zij niets tegen eene Duitsche eenheid hebbenzijn zij evenals in Reurhessen, de Hessen nog voortdurend anti- Pruisisch gezind. Thans verneemt men weer. dat met 1 October nog eene landhuishoudkundig blad in Hannover zal verschijnen dal echter lol eigenlijk doel zou hebben de belangen der Welfon te behartigen. Op 6 Aug. jl. is de text der Bankconcessie voor de Nationale Bank der Zuid Atrikaansche Republiek hekend gemaakt. Hare concessie is verleend aan de Heeren Labouchére Oijens «Sic Co te Amsterdam en Dr. Wilhelm Knappe van Berlijn. De Bank zal zijn eene Maatschappij met be perkte verantwoordelijkheid. De Bank is door den Volksraad der Z.Afr. Rep. voor den tijd van 50 jaren begiftigd met al de privilegiën en rechten vervat in deze concessie waaronder hel recht om bankbiljetten in omloop te brengen Die biljetten zullen wettig betaalmiddel in de Z.Afr. Rep. zijn. Het kapitaal der Bank zal bedragen vier rnil- lioen pond sterling, in aandeelen van 10 pond elk en hovenJien 200 oprichiersaandeelen teder van 10 pond. De eerste uitgifte van kapitaal der der Bank zal bedragen een millioen pond en de 200 opiichlersaandeelen. De inschrijving op de aandeelen zal worden opengesteld Ie PretoriaAmsterdamBerlijn (zoo mogelijk te Parijs) en te Londen De hooldzetel der Bank, zoowel als het hoofd kantoor is te Pretoria. Er tal eene Staaismunlinrichting zijn Deze inuntinricliting zal volledig worden opgericht door de Bank op itare eigene kostenbinnen 12 maanden na den datum, waarop de wel, regelende hei muntstelsel der Z.AIr. Rep. door den Volksraad zal zijn aangenomen. Te Amersfoort zal een nieuw gemeenschap pelijk station worden gebouwd voor den dienst der lijnen UtrechtZwolle, AmsterdamZutfen, en AmersfoortNijmegen zoo meldt de Am- sterdamsche CouranL Wij vragenwanneer zal het gereed zijn in hel einde dezer eeuw In het huis van afgevaardigden te Washington ging het onlangs vrij levendig toe. De algevaar digde Wilsou uit Washington geraakte in woor denwisseling met den algevaardigde Beckwith New-Jetsey. De twist liep zoo hoog dal Wilson zijn tegenstander een slag in het gezicht gaL Beckwith bleef het antwoord niet schuldig en zoo ontstond spoedig een formeele bokspartij die, naar de telegtaaf er bijvoegt, eene op schudding in het huis veroorzaakte. Beide heet en behooren tot de repubükeinsche partij. Te Osaka in China was «en schip gebouwd dat met groote plechtigheid te water zou wor den gelaten. Een groot aantal menschen bevond zich aan boord maar allen vielen in het water, toen hel schipzoodra het in hel water gleed omsloeg. Meer dan 50 personen verloren door dit ongeval het leven. de nette jonge man het opvangtwaarna hij het met eenige beleefde woorden aan de eige nares teruggeeftdie hem met meerdere of mindere vrijmoedigheid voor zijn ridderdienst dankt. Vervolgens betuigt zij hein haar leed wezen over de moeitewelke zij hem veroor zaakt en de kennismaking is aangeknoopt. Men zet uit beleefdheid hst gesprek nog eene wijle voort en, als mama dan eindelijk ver schijnt stelt het dochtertje haar den heer ad vocaat voor en deelt haar zijne heldendaad met de noodige overdrijving mede en is 't wonder, dat de jonge man voorlaan een wel kome gast in het gezelschap is? Men ontbijt heerlijk aan 't strand enwijl er dikwijls te veel bezoekers voor de beperkte rnimte zijnvalt het niet in het oogdat de bleeke baron met zijn langenblonden knevel allerbeleefdst om een plaatsje verzoekt aan den schatrijken generaal met zijne zeven dochters. Hier wil eene jonge dame haar schoothondje iets uit het water later apporleeren, maar daar «Bello» haar wensch niet begrijptvoelt een jonge, rijke koopman uil Hamburg, die alles bezit, behalve eene vrouw, zich gedrongen haar behulpzaam te wezenhetgeen zij dank baar toestaat. Bello is echter buitengewoon doin en nadat zij beiden zich het grootste ge deelte van den morgen met hem bezig gehouden hebbengeven zij eindelijk hunne pogingen op en bespreken het interessante onderwerp omde honden goed te dresseeren op de «pro menade.» 't Goede dier heeft daar weinig voor deel van, zooveel te meer echter zijn meesteres, en als eonigen tijd later gedrukte kaarten vrienden en kennissen worden toegezonden dan glimlachen dezen en zeggen tot elkander «Daar hebben we 't al weer! Zelfs die verstokte vrouwenhater is te Slvll bekeerd geworden ja voor niets draagt het zijn naam Veilovings- bad»» ook niet!» De meeuwen vliegen met weemoedig ge schreeuw over de zee en de menschendie niet lachenschertsenbeminnen of zich ver maken maar alleen willen wezen in de schoone natuur hebben de eenzaamheid opgezocht en vergelen bij den vrede, die hen omringt, dat er daar ginds eene wereld vol zorgen, suurtan en teleurstellingen ligt! De vloed komt op. De geheimraad Erksdortf had zijne hand op den arm zijns vriends Rec low gelegd, met de woorden: «Blijf hier niet langer droomenoude jongen. Laten wij ver derop naar het strand gaan om 'l heerlijke schouwspel te genieten, dat de dikke badgasten, welke zich met prijzenswaardigen ijver in' 't zand rollen, om mager te wordenia hun vlucht voor den vloed biedenWij kunnen daar wellicht nog eene reddingsmed.iille ver dienen wanneer de golven vlugger zijn dan de eene o' andere zwaarlijvige generaalsvrouw of majoorsweduwe Lachend volgde Reclow zijn vriend en weldra hadden beide heeren eene plaats gevonden, vanwaar zij het geheele strand konden overzien. «Knijp mij toch niel telkens.» zeide Rectow wrevelig tot den geheimraaddie op deze wijze zijne verrukking uitte, wanneer er een bevallig meisje voorbijging, «mijn arm vertoont eene staalkaart van groene en blauwe plekken in alle nuancensedert de 24 urendal ik hier ben.»

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1