Gemeenteraad van Amersfoort. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort!, van Dinsdag iL, gepresideerd door den heer burgemeester Jh. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, waren aanwezig 12 leden en afwezig de heeren van llardenbroek van Animcrstol en van Beek. (1 vacature.) De heer W. A. Croookewit werd met bijna algemeene stemmen herbenoemd tot wethouder. Die herbenoemingwaardoor do gemeenteraad voor do achtste maal zijn vertrouwen aan den heer Croockewit schonkwei d door dezen onder dankbetuigingaanvaard. Tot leden der commissie, bedoeld bij art. 160 der ge meentewet (voor de strafverordeningen) werden de heeren M. L. Gclosse en Mr. J A. van Zijst benoemd. Daarna zijn de aldcelingen van den raad hernieuwd. De beraadslagingen over de verordening, vast stellende bepalingen, die gelden voor alle politie verordeningen waarbij straffen zijn bedreigd voorzoover daarbij te dien opzichte geen bijzon dere voorschriften gemaakt zijnen over die houdende bepalingen in het belang der openbare gezondheid werden in deze vergadering voort gezet en ten einde gebracht. De op die veror deningen door den heer Bake voortgezette amen dementen werden allen verworpenzoodat de «kom» en «bebouwde kom» der gemeente, zooals die door B. en W. waren ontworpen zijn vastgesteld en ook de laatstgenoemde ver ordening geen wijziging meer onderging. De nieuwe onderwijswet heeft weinig veran dering in de regeling van het onderwijs in deze gemeente teweeggebracht. Na eene langdurige beraadslagingwerden de voorstellen van Jhr. Mr. T. A J. van Asch van Wijck, tot helfing van een evenredig schoolgeld aan de scholen Ie en 2e soort en van een schoolgeld van f 5 voor het eerste en van f2,50 voor ieder daarop volgend kind Hit eenzelfde gezin op de scholen 3e soort (thans kostclooze scholen), met bepaling dat min vermogenden de helft betalen en onvermogenden zijn vrijgesteld met algem. steramen, op die van den voorsteller na verworpen terwijl daaren tegen, op voorstel der commissi», die met het onderzoek dier voorstellen is belast geweest, alleen besloten werd oiu op de scholen 3e soort het bij de wet bepaalde minimum van f 2,40 per jaar te heffen als schoolgeldmet bepaling dat voor elk volgend kind uit heizelfde gezin slechts 1,80 zal worden betaald, terwijl volgens de wet, ter beoordeeling van B. en W.van min vermogenden slechts de helft zal worden gevor derd en oavermogenden zijn vrijgesteld. In het wezen der schoolgeldheifing. zooals die onder de werking der wel van 1878 plaats greep is dus in hooldzaak geen verandering gebrachteene omstandigheid, die den voorzitter aanleiding gaf te verklaren, dat de gemaakte regeling in strijd is te achten met de hoofdgedachtedie aan de samenstelling der wel van 1889 op dit punt ten grondslag heelt gelegen. Een voorstel van B. en VV.om J. Weener Az. te Hasseltdie achttien dagen over den tijd doch onwillekeurig de levoring van grint, die door hem was aangenomen, uitvoerde, en deswpgens volgens de voorwaarden f 54 boete beliep slechts f30 te doen betalen werd door den heer Lanscbot Hubreeht geamendeerd, in dier voege dal de boete op slechts f 10 werd bepaald. Dit amendement werd door B en W. overgenomen en het aldus gewijzigd voorste! z. h. o. aangenomen. Het 1. aan vullingskohier van den hoofd. omsl. dienst 1890, werd op f 1558.07 vastgesteld. «Stil, vriendlief, kijk eens naar die aller liefste blondine daar, o, neen, die brunette ginds is toch eigenlijk nog bekoorlijker. Maar vloeit er dan visschenbloed door ie aderen wijl ge steeds bij allen en alle3 zoo koel blijft.» Dat kan wel wezen,» antwoordde Rectow onverschillig naar den vloed starende, welke merkbaar wassende was. «Je bent een prachtexemplaar, mijn jongen, voor de roldie je spelen moetfluisterde de geheimraad hem toe. «En wat zal 't mijne vrouw verheugen om te vernemendal haar aan zulk een solide, kalm leven leidt. Zij is namelijk razend jaloersch en had mij stellig niet alleen laten vertrekkenindien niet een verstuikten voel haar noodzaakte om te huis te blijven en ik op voorschrift van den genees heer mijne reis niet mocht uitstellen. Doch «Schwamrn drüber!» Mijn klein vrouwtje heeft here gebrekenurnr daarom heb ik haar toch Innig lief, doch als ik eenmaal ver van haar verwijderd bendan heb ik evenwel behoefte om nog eens van mijne vrijheid te profiteered Ik zal haar nimmer misbruikenik zie er echter geen kwaad in, om mij roet eene on schuldige scherts in te laten en «de Morgen stond» hel hof te maken, hoewel dat in de oogen van rn:jn ijverzuchtig vrouwtje reeds eene misdaad zou wez«*n. Ja, ik zegen 't oogen- blikwaarop rnij de gedachte inviel om mij aan mejuffrouw Hach als luitenant von Heclow te {taliën.» Wordt vervolgd. Een voorstel van den heer .1. J do Koningh, om B en W. een onderzoek op te dragen naar den feiteli jken toestand der op de Singelgrachten uitmondende riolen werd z. h. o. aangenomen, nadat het dagelijksch bestuur verklaard had zich daarmede te kunnen vereenigenwanneer het onderzoek tot November kon worden ver schoven waartegen de heer de Koningh geen bezwaar verklaarde te hebben. Ter tafel werden nog gebracht en aan B. en W. om prae-advies verzonden pen verzoekschrift van eenige ingezetenen tol overneming in eigen dom van de straat en de brug, die de Reeken- sleinsche laan met het plantsoen verbinden en c.q. aan die straat den naam van Korte Beekstraat te gevenen een verzoek van de muziekver- eeniging «Gaecilia» om eene toelage uit de ge meentekas te bekomen ter tegemoetkoming in de kosten van instrumenten muziek en bezol diging van den kapelmeester. Onlangs werd medegedeeld dat Simpelveld in beweging werd gebracht door zekeren H. reiziger van de firma J. de Haan te Rotterdam, die beweerde op den weg van Kerkrade naar Simpelveld voor een bedrag van ruim t 2500 aan gelden en wissels te hebben verloren. Of schoon men dadelijk op onderzoek uitging vond men niets. Thans is men echter tot de ontdekking ge komen dat de geheele geschiedenis door bem verzonnen werd ook moest hij reeds vroeger tweemaal met geldenwelke hij voor zijn toen- maligen patroon incasseerde aldus gehandeld hebbennatuurlijk hield zijn valsch voorgeven hem buiten bereik der politie. Thans is de man te Rotterdam in voo. loopige hechtenisterwijl uit door hein zeiven afgegeven quitantiën al meer en meer blijktdal hij ge noemde firma voor een bedrag van ruim f 4000 heeft beet genomen. De arrestant is gehuwd en vader van zes kinderen. De heer Sinigaglia, een ervaren bergbeklimmer, sneeuwde twee dagen op den Mon! Cevin in. Een der gidsen, de beste in de Alpen, stierf van de koudebij een tweede bevroren de handen. Een bejaardzijner waardigheid wat te veel bewustbewaker van den Bell-Telephoonkahel op den Dam te Amsterdam kreeg Zaterdagnacht twist. Hij zag namelijkdat een voorbijganger naar eenige zakjes keekgevuld met materieel bij het leggen van den kabel benoodigd. Hij snauwde den voorbijganger toe: «Zeg, jij mag daar niet naar kijkon!» «Wat blieft!» vroeg de ander, «niet naar kijken?» «Neen, ik ben hier gesteld op last van de Maatschappij en als je daar naar kijktheb ik orders om een diender te halen.» «Voor mijn part haal je tien dienders, die zullen me toch niet beletten te kijken,» was 't antwoord. 01 nu al meer bezadigde omstanders den bewaker aan 't verstand poogden le bren gen dat ietswat door de Maatschappij midden op den Dam wordt gezetgeen geheim was, hij hield vol«je mag niet kijken want van kijken komt meer Daarop werd de tegenpartij zoo woedend dat hij uitroep«Jij bent een ouwe kerelmaar als er soms een jong kerel isdie je partij wil nemen dan wil ik wel res rollen.» Zonderling genoeg deed zich een jong kerel op en in minder dan geen tijd rolden de strijden den over de straat. Dit eindigde nietvoordat een van de twee een zoodanige hoofdwonde haddat hij onmid dellijk bij een ia de nabijheid wonend arts hulp moest zoeken. Een nieuwe manier om diefstal te plegen wordt te Rotterdam door eenige lieden in toe passing gebracht. Zij zoeken nl. twist met eene vrouw, en dreigen haar te mishandelen Eenige personen trachten dan den twist le beslechten, waarop de twistenden verdwijnen en een ol meer der omstanders lot de onaangename ontdekking komen dat zij hun horloge met ketting kwijl zijn. Als eene bijzonderheid meldt men uit Til burg, dat zich bij den slager W. aldaar een os bevindtdie circa 2000 pond weegt. Er werd reeds f 500 voor geboden. Postzegelverzamelaars. TeNew York hielden 100 leden van de vereeniging van postzegelver zamelaars hun jaarlijksche vergadering, 't Bleek dat verscheidene leden in hel bezit van post zegels zijn, die van f 1200 tot f2400 waard zijn. De mooiste verzameling van de wereld moet die zijn van den heer Philippe Le Reno- tere de Ferrary te Parijs. Zijn collectiedie o. a. een postzegel teltwaarvoor Ie vergeefs 124.000 werd gebodenwordt op bijna een inillioen gulden geschat. Te Lisieux (Frankrijk) is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ecu postwagenrijdende van het station nair het kanfoor, een afstand van 4 minuten leeggeplunderd. O a is «en briel met 35,000 IVancs aan bankbiljetten ge rooid. Do opengesneden zakkenmet een deel van den inhoud, werden op straat gevonden. Amerikaansch. Eenige werklieden die wat le lango visites bij papa Bacchus hadden algologd en daardoor langzamerhand onder den invloed van dezen goddelijken drinkebroer waren ge komen namen op ongeveer vijlden mijlen van Cincinnati plaats in een trein. Nu schijnen Amerikaansche werklieden bijzonder strijdlustig, en vooral wanneer ze even aan den wieg hebben ges too te n. 'I Duurde dan ook niet lang ol in>n had twisi onder elkaar. Scheld wooi den klappen, eindelijk revolverscholen. Schol op schol viel, tol de voorraad ammunitie was verschoten en men vrede sloot. Toen eindelijk de kruitdamp was opgetrokken en heide partijen een slaat konden opmaken van de geleden verliezen constateerde men dal zes personen waren dood geschoten en daaronder twee passagiersdie niets inel hel gevecht le maken hadden gebod. Do fabelachtige sommen die de restaurateurs in sommige stations der Rijnspoorweg-Maaisch. aan pacht hebben te betalenzullennadat genoemde Maatschappij bij de Exploitatie Maat schappij zal zijn overgegaanbij nieuwe ver pachtingen, ol wel bij verlenging der loopuude pachtaanmerkelijk lager worden gesteld. Tengevolge van hel springen van een kanan op de passagiersbooi Mercurtusbij hei doen van saluutschoten ter eere van het l'rinsesseleest te Bommelweiden zekere v. d. Pijl vau Zui- lichem gedood en twee personen gekwetst. De Burgemeester van Schotciland, Mr. H. W. de Blocq van Schelling»heelt aan den Gemeenteraad aldaar medegedeeld dat hij ont slag zal aanvragen aan den koningmet 1 October a. s. Naar wij vernemen is de rechtsingang ter zake van beleedigende artikelen tegen den Min. van Binnenl. Zaker. Jhr. Lohinan en een officier van hel leger, in «Recht voor Allen» opgeno men, door de arrond. rechtbank te 'silage, bij onbekendheid van den schrijver, verleend legen den uitgever van dal bladHoekstra. De uilgever wordt niet vervolgd, Wiimeer op de eerste aanmaning na den rechtsingang de dader door den uitgever is bekend gemaakt. De heer Oscar Carré ontving gisteren, bij de Kindervoorstelling te Apeldoorn, het ridderkruis der orde van de Eikenkroon. Als verdacht van kindermoord werd Dinsdag avond eeDe ongehuwde moeder, zekere E de S. le Helmond, door de maréchaussée gevangen genomen en naar Roermond gevoerd Ér loopen geruchten dat zij met behulp van den ver raoedelyken vader het kind zou hebben verbrand. Nabij het station Nijkerk heeft de vorige week de spoortrein een klein oponthoud gehad, doordien aldaar een stuk rail uit hel spoor war geslagen. Gelukkig werd dit tijdig ontdekt doo- den wegwachler Beekman die terstond waar schuwde waarna het gebrek kon worden veie holpen en de trein langzaam over de bedoeld» plaats heenreed. Aan de waakzaamheid van genoemden weg werker is dus het voorkomen van een groot ongeluk te danken. De stoomgrutterij en de pakhuizen van den heer M. Jorritsma te Ooslerlislens zijn Woensdag geheel afgebrand. 3348te Sta ats-Loterij TIERDE KLASSE. Trekking van 1 en 2 Sept. (1000 loten Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers le beurt gevallen Prijs van f25000 op No 1021. Prijzen van f65 1011 1036 1045 1051 1081 1095 3662 3683 4003 4014 4040 4007 4087 I25U8 1248814504 12805 12808 12332 12834 12803 20015 2UU2I 20043 20946 20948 en 20965. Tc zaïnen 28 prijzen. Trekking van 3 en 4 Sept. (600 loten.) Prijzen van f 65. 10031089 4002 40.32 I25O0 12514 12578 12581 12793 12810 20019 en 209.31 Te zaïnen 12 prijzen. De vijfde klasse begint !5S"pl. en bevit 4169 prijzen, waaronder de hoofdprijzen van (100.606. 150.000. i 45.000. 115.006, 110 060, 15066. f2066. 3 van 11560, 55 van 11066, benevens de premiön van 130.000 en f3000. Loten zijn nog verkrijgbaar.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2