EENNI53E7IN3. [ER1S of JiiRliMT manshom buiten ie oever.» gat reien. Te Mor schach staan de spoorwegen gedeeltelijk onder water, gedeeltelijk zijn ze door het water onder mijnd en onbruikbaar. In de dorpen van hel Rijndal moesten de inwoners zich op de zolders redden. Hel vee moest djar ook een schuilplaats vinden. Overal heerscht groot gebrek vooral aan drinkwater. Hel wa.er in de meren is reeds hooger gestegen dan in 1876 In hel meer van Conslanz is de waterstand 5,65 meter. In deze eeuw is hel nog slechts eenmaal voorgekomen, dat de waterstand nog hooger was. Ook de Aar bij Bera wast op bedenkelijke'wijze. In Grau- bunderlaad zijn eenige bruggen iugeslort. De wegen zijn groolendeels onbruikbaar. De schade aan huizenwegen en vee is ontzaglijk maar ook zijn er reeds vele mensclien verdronken. Te Lustenau verdronken acht personen en ook in andere dorpen worden vele bewoners vermist l u Aan de verslagen van hel Hdlsblad omtrent de Teiligheids-tentoonstelling te Ara sterdamontleenen wij hel volgende omtrent een eigenaardige inzending «Voor wij nu de galerij verlaten, werpen wij nog een blik op de statistieken van de Assui anliemaat- schappij tegen Brandschade De Nederlanden van 1845 te Zutphenkantoor te}AmsterdaraSo- phiaplein hoek Kalverstraat. Onder meer is er een belangrijke statistiek van brandoorzaken in verband met de bedrijven uitgeoefend in de door brand getroffen panden. Deze statistiek schijnt ons te meer interessant, omdat zijzoover wij wetende eerste van dezen aard iswelke door eene brandverzekering- maatschappij hier te lande wordt gepubliceerd. Door de groote verscheidenheid en de vele combinatiën van bedrijven schijnt het ondoenlijk voor elk bedrijf hel aantal verzekerde risico's en de daarop verzekerde sotn te stellen tegen over de brandgevallen en de schaden. Ten gevolge hiervan leidt deze statistiek niet tot eenig absoluut resultaatmaar bij verge lijking van de verschillende onderdeelen toch tot belangwekkende relatieve uitkomsten. Zoo is hel aantal schadegevallen bij particu lieren opvallend groot en ook het schade bedrag bij landbouwers maar vooral bij winkeliers ten pfettelande (in aanmerking genomen dat er van deze laatstcn zoo weinig zijn). Op het punt van brandoorzaken valt op te merkendat de op onverklaarbare wijze ont stane branden een onrustbarend groote rol schijnen te spelen en dit te meer als men be denkt, dal (blijkens de «Opmerkingen») onder het hoofd «Onbekend» niet de brand gevallen begrepen zijn, die der Maatschappij aanleiding tot verdenking van den verzekerde gegeven hebben. Verdachte branden komen (ten miste bij de Maatschappij «De Nederlanden») volgens deze statistiek ved minder veor dan gewoonlijk wel gelooid wordt.» Hiep. hiep. hoerah! roept «Recht voor Allen» uit. «Schreven wij onlangs, dat wij dag aan dag elkander afvroegen: «Zuster Anna, ziet ge nog niets komen?» donderdagmiddag kwam de.... zwarte man ia de gedaante van den deurwaarder aan ons bureau met de dagvaarding naar aanleiding van de artikelen in zake de overrompeling der Nieuwe kerk Men durft veel, maar de Minister koi zijn vingers wel eens branden ofschoon ofschoon.«stelt op rechters geen vertrouwen.» Intusschen de geheele natie zal met belang stelling dit proces gadeslaan. Een persdelict verraadt altijd zwakheid en elke regeering. die zwak wasmaakte gebruik van dit middel. Wij zijn zeer verheugd over de vervolging en hier Op hetzelfde oogenblik weerklonk een ang stige gilwaarop een luid lachen der toe schouwers volgde die, evenals de beide heeren, het tooneel nieuwsgierig gadesloegen. Mejuf frouw Sidonie Bach ontwaakte gillendtoen zij, de aanraking van 't koude water voelde, liare handen welke zij behagelijk op de hoogte van haar maag gevouwen had gehouden, vlogen in de hoogtede bonte shawl gleed van haar pyramidevormig kapsel en. eensklaps opstaande, schudde zij zich heen en weer als een poedel die zooevcn een bad genomen had. Hare ge zellin evenweldie eveneens haastig opge sprongen wassnelde van de gevaarlijke plek heen om zich op een droog plekje te redden. Reclow had ait alles eerst met nauw be dwongen vroolijkheid gadegeslagen, maar eens klaps bleef zijn blik belangstellend op de ge zelfin van mej. llach rusten. De parasol was ter zijde gevlogen en een jeugdige, bevallige gestalte wierp de plaids van zich af. Zij lachte hartelijk en schudde overmoedig uit de lange lokken de walerdroppelenwaarmede zij over goten waren geworden. Neen, dat was geen sintiquiteitje. Ren bakvischje kon men haar,, evenmin noemenmaar wel een opgewekt 1'ong meisje met een lief gelaat en groote,i flauwe oogenwelke schalks in 'l rond keken. Wordt vervolgd. is toepasselijk Lang gewacht en slilgezwcgen Nooit gedacht en toch.onzen zin gekregen. Het blad meldt ook een dagvaa.ding te heb ben ontvangen wegens een artikel tegen kapitein v. d. Iloll te Maastricht. De heer mr. J W Spin te's (iravenhage ver klaart in een ingezonden stuk aan liet Dagbl. v. N.dat hij de schrijver is van den Open brief aan den Min. Lobman in R. v. A Hij doel dit schrijft de heer Spin ter voorkoming van verder misvat stand, daar reeds verschillende personen voor auteurs worden aangezien die daaraan ten eeneomafe vreemd zijn en hel misschien onaan genaam vindendat hun het vaderschap van dien brief wordt toegedicht. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de le helft der maand Augustus 1890. 1. J. MeijerAmiUrdiun. 2. Van der Stad 1 E. MührenF.n»chedé. 4. Wed PiebingaCira»enh»f«. 5. II. TemminkHiWeraurn. 6. Cato de Jongh Dnitachland. 1. M. B»s«etHamburg. 2. Mr. 11. U. Harioga OortwijnWieabaden. Engeland van Maanbergen. 3 M HooftLondon Rechthebbenden vervoegen zich aan 'tpostkantoor- Kennisgeving;. De Griffier der Provinciale Staten van UTRECHT, daartoe door de Gedeputeerde Staten van dat Gewest gemsgtigdbrengt ter kennia van de bolanghebbendeo dat de Rekening der enkel provin cijle en huishoudelijke iukoraaten en uitgaven o.or het dienstjaar 1SS3 goedgekeurd bij Koninklijk Beiluit van '23 Aagnataa 1890 No, 19 alamede de Begrooting dier inkomsten eu uitgaven het dienatjaar 1891, goedgekeurd bij Koninklijk besluit vu Augustus 1890, No. 32, ingevolge artikel 100 der Provinciale Wet, verkrijgbaar aijn geiteld ter Provinciale Griffie van UTRECHT, tegen betaling van 40 cent» per exemplaar xoowel voot da Reke ning ala voor de Bogrooting, Ufrecht den 4. September 1390. De Griffier der Staten voornoemd DE K O C K. AMERSFOORT, den 8. September 189a De kapitein J. M. Brants, van hel 4e reg. vestingartilleriewordt ingedeeld bij de com pagnièn van dal regiment te Den Helder. Bij het le reg. huzaren is benoemd tol 1e luit., de luit. J. Vertholen de Salve de Branelon van het Se reg. huzaren en is de le luit. G. Stok, van het le reg. huzaren, op non-activi teit gesteld. Dr. F. 11. J. Grundlehner, predikant te Delft heeft voor hel beroep naar de Ned. llerv. ge meente te Amersfoort, bedankt. Dr. F. II. J. Grundlehnerpredikant te Delft, staat als le op 't drietal samengesteld uit eene alphabetische lijst door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam. Blijkens een Buitengew. Politiebl- is op 21 Aug. jl. ten poslkantore te Amersloort in de bus gestoken een brief aan het adres van den weledelen heer Bilderdtjk de Meyer, makelaar in effecten te Utrechtinhoudende1 recepis 6 percent Mexikaansche subsidie-obligatie no. 1086, vertegenwoordigende eene waarde van ongeveer f1600, welke brief wordt vermist, De commissaris van politie le Amersfoort ver zoekt aanhouding en bericht. Ingevolge nevensst. adv. wordt overmorgen Woendagavondte halfacht, door de Muziek- vereeniging «Caccilia» te Amersloort een door haar aangeboden concert in de Sociëteit Amicitia gegeven. Te Barneveld waren op de bekende schapen- markt niet minder dan 4000 stuks aangevoerd. Een goed deel van het aangevoerde werd tegen flinke prijzen verkocht, Aan den overweg nabij het station Naardcn- Bussura is een jongen van elf jaar door een trein die uit de richting Hilversum kwam overreden. Hij moest voor zijn moeder petroleum halen en had een vriendje bii zichdie hem nog waar schuwde niet over de baan te loopen maar «hij kon het nog best doen»zeide hij. De trein ver brijzelde hem de beide beenen en het boold. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Bij de algemeene toepassing der eleetricileit in de Verecnigde Stalen nemen de ongelukken tengevolge dezer natuurkracht toe. Bijna dagelijks vinut men daarvan melding gemaakt. Opmerkelijk is een (gevaldat Zaterdag le Wheelingin West-Virginië voorkwam. Twee mannen trapten op eenen draad die met een zwaar geladen dynamo in verbinding stond, en vielen dood neder. Eenige andere schoten toe om hem te helpen doch de eersten die de lichamen aan raakten werden met een zwaren schok ter aarde geworpen. Te Cincinnati raakte dicnzclfden dag een werkman van de electrische lichtfabriek een geladen draad aan tn werd gedood waarbij zijne hand bijna geheel verbrandde. Verleden week steeg te Courbevcie. hij Parijs, de luchtballon La Pa trie op. In 'l schuitje hadd<Q twee jonge mannen plaats genomen, de hemen Le Prince en Domund Bij i opstijgen bloei de ballon in de takken v.in een boom handen waardoor bij scheurde. Niettegenstaande t-ing hij door een hevigen wind gedreven, de lucht in tot juist hoven het Bois de Boulogne een out plotting plaats greepen de ballon met ijzingwekkende snelheid daalde Gelukkig was de ballon zóó gescheurd dal hij den vonn kreeg van een paiachule en de luchtreizigers die ballast wegwierpen kwamen nog be-' houden neer. Vier maréchaussees zijn in allerijl van 's ller- togenbosch naar Woudricbem getrokken teneinde daar de orde le hei stellen, die er door ettelijke «anti heilslegerianen» schromelijk wordt ver stoord. Men is er van de operalicn »an het lleilslegor niet gediend. Te Otidemirdum verspreidt sedert eenigen tijd een vreeselijk spook angst in het dorp. Eiken avond vertoont zich op hetzelfde terrein een hoofdeloos man die den vreedzamen bewoners schrik aanjaagt door zijn akelige geluiden en woeste gebaren. Hel geloof aan dit spook dat velen beweren gezien te hebben is zoo vast dat menigeen 's avonds het huis niet durft verlaten. Een afschuwelijk tooneel heeft 's ochtends vroeg te Montretiil sur-Mer plaats gehad bij het onthoofden van den moordenaar Sa vary. Deze worstelde met zijn beulen en beet Deibierden scherprechter, in de hand. Toen men eindelijk met geweld zijn hoold door de opening bad gekregen en de bijl viel, applaudis^eerden de toeschouwers Als medeplichtig aan een te Helmond ge- pleegden kindermoord werd in zijne woning gevangen genomen zekere P. II.. onbezoldigd rijksveldwachter te Sliphoutgetrouwd en vader van vijf kinderen en vermoedelijk ook de vader van het vermoorde kind. Het lijkjedal in een bosch onder Helmond schijnt begraven te zijn, werd neg niet gevonden. Uit Clinge (aan de. Zeeuwsch-Belgische grens bij Hulst) is Zaterdag geielegralcerd H l duel lussc.hen de journalisten Roc he fort en Thiebaut heelt hedenochtend hall tien plaats gehad. Thie- baul is driemaal licht gewond. A 1> K R T K 1 T I R Voor de vele bewijzen van belang stelling, 4 Sept. j.l. ondervonden betuigen de ondergeteekondr'n ook namens hunne dochter en behuwddochter hunnen harte- lijken dank. J. VERWEIJ Amersfoort A. J. VERWEIJ - 8 Sept. '90 vak Wagkninorv. Db BURGEMEESTER en WETHOUDERS vak AMERSFOORT Doen te welen dat de zal aanvangen op iriaaiidagfden 9 O. Oc tober aanstaande, en eindigen op Xatordsttl, den 95. dier miand: zullende voorzoovcl noodig de loting voor STANDPLAATSEN plaats hehben ten Raadhuize op Woennlav, «Ion 15. October e. k.'s namiddags le één ure. Amersfoort, den 8. September 1890, Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L SCHELTUS. op Wocnsdait IO Sertcmlier aanst.des avond» ton 7nul' aangeboden door do llljiuy „t alhier. Namens het Bestuur, De Secretaris HERSCHEL Bzo. Amersfoort 8 Sept. '90.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2