Maandag1 22 September 1890. HEI 7ERL07INQSBAB. m 5968. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit Had Tonchijrt Maandag en DonderdagmiddagAbonnement per 3 maanden f 1,Franco per P°'' /I.IS- AdvertentiHn1--A regeli #0 Ota.; elke regel meer 10 R(?. Orootelettere naar plaatarnimteroor randen en andere extra inrigting geackiedt hooger prijsberekening. Legale olBciedeen onteigen. Air. per regel 15 Cta. Reolamee per regel 25 Cta. - Af*, nummert 10 Cta. hOOk KortOgTacht, Wijk B 60 Bureau M UU RHU1ZEN Politieke Revise. Het was te denken dal er telkens «standjes» in Afrika zouden oprijzen. Engelsclien Fransetien, Duitschers Portu- geezen en Nederlanderswillen er den baas spelenvooral aan en om de Congo. Thans is er een slavenhandelslandje uitge broken. Er heerst opschudding in de Engelsclie pers •en gedeeltelijk ook in de Duitsche en de Fransche. Met handslag had rnen elkaar plechtig beloofd, geen neger meer als slaaf te verkoopen en te doen wat in zijn macht wasom den slaven handel tegen te gaan Nog is nauwelijks de inkt gedroogd van de stukken, welke over deze kwestie zijn gewisseld, ol er komt bericht, dat de meest beschaafde natie heelt gezondigd. De Duitschers hebben le Bagamoyo bij aanplak biljet bekend laten maken da'.de slaven handel geoorloofd is Zoo zegt men En de noodige verwijten worden den Duitschers niet gespaard De Engelschen vooral zien op als hadden zij liet in Keulen hooren donderen Van een Duitsciier hadden zij zoo iets niet verwacht. Zeer zwak slaat hier tegenover de verdediging der Duitsche bladen. Zij schijnen zich zeil niet te vertrouwen zij aarzelen. De Post begint met t« ontkennen dal Duitschland niet onmiddellijk elschalfing van den slavenhandel wil. Dal wilde zelfs Stanley niet. liet doel der Duitschers is geweest en zal steeds blijven geleidelijke af schaffing van den slavenhandel met eerbiediging der bestaande rechten. Te Portugal heelt men een kabinet-crisis in optima formaen reeds noemt men Serpa Pimen- telin de plaats van Bibeira, als minister van builenlandsche zaken terwijl naar de andere titularissen nog ijverig wordt rondgezien door Chrysostomo Abreu, met de vorming van een nieuw kabinet belast. Natuurlijk wordt de En- gelsch-Portugeesche conventie als de oorzaak genoemdmaar eigenlijk is deze slechts hel voorwendselde stok in de handen der repu blikeinen die in troebel water een goede vangst meenen te kunnen maken. In Portugal slaat de monarchie zooals men weet op zwakke voeten en men maakt zich ook in regeeringskringen dienaangaande geen illusiën men weetdat de republikeinen slechts wachten op het geschikte oogenblik, om hun ware bedoelingen te doen kennen. FEUILLETON. 40) Vrij naar 'tDuitsch door S... «Ook goedmaar vertoon je niet te dikwijls in Lisa's nabijheid indien ik je dat vriendelijk verzoeken raag want daar zit eene vrouwelijke detective in de gedaante van eene vriendin mijner vrouw. Je kunt er zeker van wezen dat ze de geschiedenis met die roos mijne waardige echlgenoote onmiddellijk medegedeeld heelthetgeen deze wel in eene opgewonden stemming zal gebracht hebben. Wees jij nu zoo goed om het vlammetje niet tot een vlam aan te wakkeren.» En met een handdruk ijlde de levendige man haastig heen om zich naar «juffrouw On versaagd» le spoeden, die hem reeds onge duldig wachtte. Rectow staarde hem eenige seconden hoofdschuddend na waarop ook hij zich verwijderde en zich naar de muziekzaal begaf, waar mejuffrouw Lisa Rudloff inet de professorsfamilie plaats genomen had. Het jonge meisje droeg oene donkereeen voudige japon eenige witte rozeknoppen legden zich liefkoozend tegen haren blanken hals aan, terwijl hare welgevormde armen door de open gewerkte stof cenigszins in 't oog vielen. Rectow begroette de dames beleefd en reikte Lisa de hand, waarbij hij ontdekte, dal zij er bicoker dan gewoonlijk uitzag. «Mag ik u om eon dans verzoeken, mejuf frouw vraagde hij haar eenige oogcnblikken De nieuwe Pruisische Minister van Financiën moet voornemens zijn eene progressieve inkom stenbelasting in te voeren. De progressie zal beginnen hij >-en inkomen boven de 9000 mark. Voor oen inkomen beneden die som zalin aldalende reekseene progressieve vrijstelling van belasting worden toegestaan Dat eene uit breiding der successierechten zal worden voor gesteld is reeds vroeger medegedeeld Verder schijnt de Minister voornemens te zijneene vermindering van belasting toe te staan voor de hooiden van talrijke gezinnen. De keizer vsn Oostenrijk is thans de gast van keizer Wilhelm in hetzelfde Sileziëom welks bezit hunne voorvaderen zoo lang en bloedig hebben gestreden, doch thans zijn geene Pruisische troepen saamgetrokken om dc llabs- burgsche erflanden le bedreigen integendeel de Duitsche regimentenwelker oefeningen hij aanschouwtzouden als een vijand zijne gren zen naderdenaast zijn eigen leger dien vijand het hoofd bieden. «Onze monarchzegt de Pester Lloyd «spoedt zich naar het Silezische legerkamp, niet alleen om zijn bloedverwant en persoonlijken vriend te omarmenhij komt als beheerscher van den staat, die het doel zijner builenlandsche politiek in overeenstemming met de Duitsche heelt gebrachtwelks vrije bevolking die poli tiek met warme sympathie steunt en daarom de reis met welgevallen ziet. Voor dat keizer Frans Jozel nog op reis gaat, weet men reeds, dat keizer Wilhelm een tegenbezoek zal brengen en men maakt zich gereed om hem met geest- drilt te ontvangen. Men herinnert zich met welke hartelijkheid verleden jaar de souverrein van Oostenrijk Hongarije te Berlijn werd begroet. Terwijl de samenkomst te Narva alleen dan waarde zou hebben gehad wanneer de ver houding van Duitschland tot Rusland er door was veiandcrd meet men bij ons de waarde der ontmoeting le Rohnslock juist daarnaar af dat zij in de verhouding tusschen Oostenrij en Duitschland geene verandering brengt.» Den 11 den December aanslaande zal het honderd jaar zijn geleden dat de Turksche vesting Ismaila door de Russen stormenderhand werd ingenomen. Op dien gedenkdag zal er in de Petrus-en Paulus vesting bij St. Petersburg eene algeraeene gods dienstoefening ter herinnering aan die gebeur tenis worden gehouden. Als eene merkwaardig - later. «Ik wil ditmaal liever toezienheer geheim raad antwoordde zij beslist, hoewel vriendelijk. «Het is van avond zeer warm en dan beschouw ik dansen meer als eene marteling dan als een genot «Eene wals is de schattingwelke de dames der vriendschap schuldig zijnu zijt dus in zekeren zin verplicht om uwe schuld te betalen of vindt gij hel wellicht te vervelend om met een getrouwden heer te dansen, eindigde Rectow op bitteren toon. Het jonge meisje keek hem scherp aan en plotseling een besluit nemende, stond zij haastig op en legde hare hand in den haar aangebo den arm. «Slechts dat «getrouwde heer» doet mij mijn voornemen ontrouw worden want u weet welk een heerlijk gevoel van vrijheid en zor geloosheid het mij schenkt om in hel gezel schap van heeren te kunnen verwijlenzonder van het koesteren van nevengedachten beschul digd te worden. Welnuik vervul heden de plaats uwer vrouwen met een schalksch glimlachje duldde zij hel dat hij den arm om hare slanke gestalte legde. Onwillekeurig beefde zij onder zijne aanraking en eensklaps kwamen de volgende regelen in de gedachten: «Wehe mir, dasz mein Auge ihn schaule nun ist all mein Glück dahinauf immerdar.» De bloemen aan hare borst en haren hals waren platgedrukteen takje heidekruid viel in haar schoot toen zij aan zijne zijde ras hare plaats hernam. Rectow nam het haastig op, drukte het aan zijne lippen en legde hel daarna in zijne portefeuillegeheel vergetende, heid kan worden vermelddat een veteraan die aan de bestorming heeft deelgenomen en daarvoor het gouden kruis heeft verkregen waarop gegraveerd staal«Voor buitengewone dapperheid bij de inneming ven Ismaila op 11 Dec. 1790», de bovengenoemde plechtigheid hoopt bij te wonen. Het is de gewezen overste Gritzenkothans grondeigenaar in het gouver nement Pultawa. Hij hi 1 reeds in 1815 zijn ontslag uit den dienst genomen en is nu 117 jaar oud. In hel 3e kwartaal 1890 repatrieerden met de stoomschepen van de Maatschappij Nederland, 139 Oost Indische militairenen wel 23 onder officieren en 116 minderen, om door den kapt.- conmiissaris van afmonsteringuit den dienst la worden ontslagen en in het genot te worden gesteld van pensioen of den dienst met paspoort te verlaten Van deze 139 man waren 103 Neder landers 10 Belgen, 20 Duitschers, 3 Luxem burgers, 1 Beier, 2 Zwitsers; Fransche dus, die vroeger een ruim contingent uitmaakten van het Indische legergeen een. Van die 139 man zijn gepensionneerd 102, gepasporteerd 20uil den dienst weggejaagd met rood paspoort 6miliciens van gedetacheerd terug 14. Vier ingezetenen van Egmond aan Zee zijn voornemens le Arasterdam eene bijeenkomst te houden in hel belang van bovengenoemd visschersdorpwaar een groot deel der bevol king wegens den achteruitgang de schelvisch- vangst, genoodzaakt is gedurende zes maanden te Vlaardiegen en andere plaatsen hun bedrijf uit le oefenen terwijl zij het overige deel des jaars geheel zonder werk zijn. In dezen toestand zou een groote verbetering te brengen wezen, indien le Egmond zeil haring schuiten aanwezig waren, waarmede de inwoners eerst de haringvischerij konden uitoefenenom zich daarna met de beug- of de schrobnelvis- scherij bezig te houden. Over de beste wijze om dat denkbeeld te ver wezenlijken zal in de aangekondigde vergadering worden gesproken. Te Berlijn zou dezer dagen een luchtreiziger te paard gezeten opstijgen. De ballon was ge vuld en het paard daaraan bevestigdtoen de politie den tocht verbood. dat dit gedrag niet bij zijn rol van een eer waardig huisvader paste. Niet zoodra hadden twee loerende oogen dit gezien of de «vrouwelijke detective zooals Erksdorff de vriendin zijner vrouw noemde schoof haar stoel reeds wat naderom zoo mogelijk eenige woorden van beider gesprek op te vangendoch voordat zij iets vernemen kon ijlde de werkelijkegéheiraraad op Rectow toe." «Ik zoek je overal, beste vriend,» zeide hij haastig, hem bij de hand vattende, «maar ik heb je eene gewichtige mededeeling te doen. Duidt het mij niet ten kwade, dames en heeren, dat ik u eenige oogenblikken van het ''gezel schap mijns vriends ontroof, maar 'lis buiten mijn wil.» Rectow volgde den opgewonden man wrevelig, die hemzoodra zij builen het gehoor der anderen waren driftig toevoegde «Maar, Rectow, ben je nu krankzinnig ge worden. Je danstje ziet Lisa verliefd aan je ontsteelt haar bloemenkust deze om ze daarna eene plaats in je portefeuille te geron. Denk je dan, dat men hier geene oogenheefl. En ik moet boeten voor jou lichtzinnigheid want ik verzeker je dat mijne vrouw alles in een ellenlang epistel medegedeeld wordt.» De jonge officier ontstelde werkelijk. «Ja, Erksdorff,» stamelde hij verward, «ik erken zelf, dat ik onvoorzichtig geweest ben... neem het mij niet kwalijkmaar ik we t zelf nietwaarom ik zoo handelde. Wellicht moet je het toeschrijven aan het feit, dal ik sinds jaren geen meisje meer ten dans gevoerd heb «Dat doet er niet toe. O, die verduivelde brief aan mijne vrouw jammerde Erksdorff. «Wi|

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1