De volkstelling in Amerika beeft aangetoond dal iu den Staal AUImiO» eed 37-jarige vrouw in hel bezit van 28 levendegezonde kinderen, om den anderen een jongen an een meisje is. Zij heelt zesmaal drielingen viermaal twee lingen en iweeraaal éen kind ler wereld gebracht, te urnen 28 in li keeren. De vrouw-zelve is een vrij donkere kleurling; haar kroosi echter wisselt ai van helder lichtbruin tol gitzwart De beschaving is reeds zoo diep in Marokko doorgedrongendal sultan Muley-Hassan aan een Anglo-Ainerikaansche maatschappij concessie beeft verleend voor de oprichting van een speel huis te Tanger. D« roulette en het trente et quarante bij de Mooren De sultan heeft echter één conditie gesteld de toegang tol de speelzaal zal den vrouwea verboden zijn den Mahomedaanschen ten minste; om het heil der Christinnen schijnt de sultan zich minder te bekommeren. In het gezin van een huisschilder te Amster dam heelt zich een geval van vergiftiging voor gedaan door liet onbewust gebruik maken van zinkwit in poederin plaats van meelbij de bereiding van eetwaren. Een meisje van 17 jaar en een jongen van 10 jaar zijn door hel ge bruik ernstig ongesteld geworden. Zij worden in het gasthuis verpleegd. Uit Gravenhage wordt gemeld Dinsdag over 8 dagen eindigt het bad ol liever het Kuihaus seizoen. Gisteren avond brachten de Hagenaars door een zeer talrijke opkomst bij hel benefice-concert voor het Phil- harrnonisch orkest welverdiende hulde aan Kogels onvolprezen kapel Het zou mij niet verwonderen en even gerechtvaardigd zijnals bij het af scheid aan den hoogst verdienstelijken dirigent een be wij.- van waardeering te beurt viel voor al het genotdat hij den Kurhausbezoekers gedurende den zomer heeft geschonken. Het buis van wijlen baron van Wassenaer van Catwijcknaast den schouwburgis door een ondernemend speculant in vaste goederen aangekocht Indien de gemeente ooit het comedie- gebouwdat werkelijk beboelte aan uitbreiding heeftzou willen vergrootenzal zij dit per ceel moeten overnemen. Ons opera seizoen is begonnen. De eerste indrukzoowel bij de Dragons de Villars als gisteren bij de Cloches de Corneville ontvangen, is niet ongunstig. Er mogen geen sterren van de eerste grootte onder 't personeel zijnvoor zoover men nu reeds kan oordeelen is 'tge heel niet kwaad en zeer wel bij machte aan matige eischen te voldoen. Laat mijvan de opera sprekende, mededeelen dat het veelbe- schimpie gordijn met de vleeschhouwers-en- geltjesverdwenen is en voor een bescheiden geschilderde draperie heeft plaats gemaakt. Ook hel Nederlandsch tooneel heeft zijne deuren weer geopend. Deze week werd men verrast deor de aankondiging van een tooneel- voortelling van de afdeeling «Olympia» van het Ned. Tooneel verbondonder directie van mevrouw Bleekerdie tevens aangekondigd heeftdat zij alhier een opleidingsklasse voor het tooneel zou openen. Al spoedig is echter gebleken dat de liefhebberijlroep dezer dame, die niet al te gunstig staat aangeschreven als lid eener geheel andere wereld dan de looneel- wereld met hel Ned. Tooneelverbond niets hoe genaamd le maken heeft en dat de school die kon nu ook vermoedendat jij raenscli van ijs, plotseling ontdooien zeudt en daarom alles in de war stuurt. «Ik zal het weer trachten goed te maken verzekerde Rectowwien het alles behalve aangenaam je moede was. «ik zal Lisa in de nabijheid van de vrouwelijke detective voeren en met haar zoo luid mogelijk over mijn on bedwingbaar verlangen naar vrouw en kind spreken Den je daarmede tevreden «Ja, doe dat, red, wat er nog te redden valt,» maar voordat hij daarbij nog iets meer kon voegen, hoorde hij nevens zich eene stem lispelen «Moncher ami Rectowwaar blijft gij toch? Zijl gij van plan om mij ontrouw te worden.» en zich omwendende ontdekte hij mejuffrouw Sidoniediehaastig hare hand op zijn arm leggende liern smachtend aanzag. «Ja, lieve vriend,» vervolgde zij eenigszins droefgeestig, «ik gelijk hel klimop, want ook mijn devies luidt: «Je meurs, ou je m'attache I» Mejuffrouw Sidonie voqq haar vereerder dien avond wel wat verstrooid, hoewel hij toch niet naliet om hare hand meermalen ridderlijk aan zijne lippen te brengeneen huldebewijs dat bijzonder in den smaak van mejuffrouw Onver saagd viel. Rectow keerde intussclien haastig naar de zaal terug om zich bij Lrsa voegende, de belofte, welke hij Erksdorff gegeven hadte vervullen, maar hel jonge mei-je had zich reeds met de professorsfamilie verwijderd Wordt vervolgd. zij ia e*n huisje aan 't Ziek?n een zeer ver dacht uithoekje, omgeven <lnor allerlei befaamd# huizenwenscht op te richten misschien een gansch andere richting dan die der kunst op gaat. De politie is in de zaak gemoeid en men verwachtdat de aangekondigde voorstelling geen voortgang hebben zal. AMERSFOORT, den 2± September 189a De Minister v. Waterstaat, Handel en Nijverheid heelt de plannen goedgekeurd voor den houw van een nieuw Postkantoor met Telegraalkan- toor aan de kortegrachl te Amersfoortziiodal eerlang de aanbesteding van dien bouw zal geschieden. Rij besluit van den Minister van financiën d.d. 10 September 1890 is vastgesteld de.'W5sle Staatsloterijwaarvan de eerste trekking zal plaats hebben op 17 November 1890 en de laatste op 7 Februari 1891. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van l)s. Warlana naar Gouda en voortdurende door het bedanken van Dr. Jonker te Ellekom en Dr. Grundlehner te Delft, heeft het kiescollege der lierv. gemeente te Amers foort een gros opgemaakt, waarop 53 predikanten voorkomen. Naar wij vernemen wordt Maandag 29 en Dinsdag 30 Sept. het loelalings-examcn voor de Burgeravondschool alhier gehouden; telkens te beginnen om zes uur des avonds. Zaterdagavond halfachl is brand ontslaan in de boerderij de ridderhofstad «Lockhorsl.» eigendom van uen Hoogwelgeb. Heer G. C. D. baron van Hardenbroek van Lookhorst ie Jut- phaas bewoond door den landman C. Spelt gelegen in de gemeente Leusdenaan het Lockhorsterbosch op driekwartier gaans afstand van Amersfoort. Op het vernemen daarvan snelde de Amersf. brandweer met twee brandspuiten en de Amersf. Vrijwillige brandweer met hare brandspuit daar heen doch door deze werd geen water ge geven hetgeen ook niet geschiedde door eene der eerstgen. spuiten. De brandweer van Leusden en Stoutenburg was weldra ter plaatseechter 't vuur maakte zulke snelle vorderingen, dal de boerderij en drie hooibergen zijn verbrand. Gelukkig kon het fraaie en moderne Jacht huis van baron van Hardenbroek van Lockhorat, en de woning van Spell worden beveiligd. Al hetgeen verbrandde is geassureerd bij de Brandwaarborgmaatschappij der heeren De Jong «Sc Co. te Amsterdam. Het brandpikel der Amersf. dd. Schallerij marcheerde naar het terrein van den brand doch bleef aldaar slechts kort. Uit Eemnes wordt gemeld Verscheiden jon gens schiepen er gedurende geruimen lijd ver maak in om van den Wakkerendijk zoden te trekken en die elkander baldadig naar het hoofd te werpen. Zelfs voorbijgangers hadden daar last van. Zoodra was niet de dijk door de goede zorgen van het waterschap in goeden staal van tegenweer gebracht, of zij begonoen aan hunne vernielzucht den vrijen teugel te vieren. Daar bij overstrooming van het zeewater deze dijk den vloed moet keeren bij hoogen water stand en het reeds dikwijls gebeurdedal het zeewater daarover heen stroomde, kan men gemakkelijk begrijpen waarom het waterschap altijd bereid is hem op eene goede hoogte te houdenen aan welke kwaadwilligheid deze jongens zich schuldig maken. Tegen enkelen is dan ook door de politie proces-verbaal opge maakt, en dezer dagen ontvingen zij eene dagvaarding om voor den rechter le verschijnen. Nu de politie krachtig optreedtzal zeker de lust tot aergelijke baldadigheden bij velen ver koelen hetgeen zeker ieder goedgezind burger zeer naar den zin zal zijn. Nadat Woensdag te Rotterdam een kapitein ter zee een luchtreis mcdemaakle met den ballon «Prinses Wilhclmina.» caplif opgelaten, steeg de ballon Donderdag viermaal opwaarvan eenmaal met eene dame. Te half zeven steeg de heer Léon Mary met zijne eclitgenoote op doch nu werd de ballon geheel vrij opgelaten. Het was prachtig wederzoodat de reizigers een prachtig panorama genoten. Door den weinigen wind bleef de ballon lang in zicht. Bij hel in vallen der duisternis, le halfacht, daalde men bij Üerkelwaar vlugge handen spoedig aan hel inpakken van den halion hielpen zoodat het echtpaar reeds le negen uur hier terug was. Goede schoensmeer Onf schoenen en laarzen spoediger glimmend te maken wordt aanbevolen om een druppel petroleum onder de smeer te doen. Te Den Hoorn (opTessel) heers' hl de muizen plaag op groole schaal. De vraatzuchtige knaag dieren maken zich niet alleen meester van alfe vruchten die zij kunnen bemachtigen, maar zelfs verslinden zij grouie hoeveelheden van de aardap. pelen, welke in den grond zitten Iemand. «|je in de nabijheid van het dorp weikle sloeg on éen dag op den akkerwaai hij bezig was tachtig muizen dood. 1 Er werd gemelddat de kunstschilder David Bles was overleden. Tol algemeen genoegen bleek echter dat hij verl. week zijn 7üsten verjaardag vierde, jn plaats le overlijden. Hijzelf had er het meeste pleizier van dat hij niet dood is en aller wenscb isdal hij nog lang zal leven. In 't gebouw van 't gymnasium te Weenen heelt Dinsdag een der leeilingcn zich voor 't hoofd gescholen. Hij had een her-examen ge kregen voor wiskundevóór hij lot de tweede klasse kon overgaan hij slaagde niet en trok zich dit zóó aandat hij deze schande onver- ecnigbaar achtte met zijn verder leven waarvan hij inel een kogel afscheid nam. Nabij Nieuwkuil had een droevig ongeval plaats. De landbouwer J. de Visser kwam inet een kar met hooi geladen uil hel veldtoen zijn paard voor de in reparatie zijnde brug schichtig werd. De man uie langs de kar liep struikelde waardoor hel rad hem over de borst ging, en hij op de plaats dood bleef. Louise Michel wilom het gevaar te ontloopen van le eeniger tijd in een gekkenhuis te worden opgesloten zich als bloemen verkoopsier vestigen in Covent Garden te Londen waar zij onge twijfeld veel klandizie zal kiijgen van de socia listen die zich daar bevinden. In 94 uren naar Amerika. Te Londen heelt zich onder voorzitterschap van den lo>d mayor een consortium gevormd met hel doel een zee verbinding tol stand te brengen tusschen Ame rika en wel le Charles-baaiin Labradoren Engeland, in 94 uren, dus in nog geen vier "da gen. Om den alsland van 1870 mijlen in dien lijd af le leggep moeten de Irooten gemiddeld "JU zeemijlen por uur loopen. Heeds is een som van f600.000 voor dal doel bijeengebracht. De «proefneming» op Kemmler schijnt de Amerikanen niet tot andere inzichten te hebben gebracht, althans uit New-Yoik wordt gemeld, aal aldaar binnenkort een nieuwe proelneming met het ter dood brengen ran een veroordeeld moordenaardoor middel van eleclricileil zal plaats hebben. Een Japannees is voor hei nieuwe experiment aangewezen. Do pogingen van /.«jn advocaat om uen andere wijze van executie te doen loepassen zijn raiefukL Werd onlangs gemelddat wegens slapie van werkzaamheden aan do suikerraffinaderij «de Amstel» 100 werklieden om de andere week moesten verzuimenthans heelt zich ook de directeur van de suikerlabriek «de Granaatappel» daartoe genoodzaakt gezien dech hier oin de drie weken slechts één week. De Belgische minister Is Jeune heelt een brief gezonden aan den burgem. van Brussel liern verzoekende, in het belang der openbare zeilen het beroemd beeld Manneken-pis op zulke wijze le doen kleeden datalles bedekt is. Zoo nietzou het parket bevel ontvangen de stad Brussel te vervolgen wegens aanslag (l op de zeden. Hel grootste schipdat tusscben Europa en Amerika in de vaart zal worden gebrachtZ3i de volgende maand van de werf de «Vulkaan,» te Stettinvan stapel loopen. Het is voor rekening van de Hamburg-Amari- kaansche Paketvaart-maatschappij gebouwd. De snelstoomerdie Bismarck» zal heolen, heelt een inhoud van 10 000 tonnen en wordt door dubbele schroefmachines van le zatnen 14000 paardokracht voortbewogen. Te Berlijn is in een huis in de Fricdrich- strasse brand uilgebroken waarhij twee doch ters van den bewoner (zijnde de rentenier Fuohs), de eene 16 en de andere 14jaaroud, benevens hare gouvernante en een dienstmeisje in de vlammen zijn omgekomen. Voor de vacante betrekking van vcldwaehto^ in de gemeente Scheernda hebben zich 3z solli" citanlen aangemeld. Volgens eene Lloyd dépéche is het Turkschc oorlogsschip Erlogroul in volle zee gezonken en zijn van de vijfhonderd man slechts 57 schepe lingen en militairen on 0 officieren gered. De bekende Russische schrijfster Assmatolf verrijkt de curiositeiten omtrent de Russiacne

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2