Donderdag 16 I!®!» October 1890. Lang, lang is liet geleien! jk 3976. .«ft-. ibboomhe cour. 8 Dit bltd »erich(Jnt Maandag en Donderdagmiddag Abonnement per .1 mannden <1, Fruneo per BurOftU A. H. VAN C L B E F F /MS. AiWertentifln I--8 regels 00 CU.alkeregel meer 10 Clt. Oroote letters near MUURHUIZEN t« A mnralnnrt pUstsroimte; roer randen en andere extra inrigtiog geschiedl linoger prijsberekening. Legale lO AIIlurHIOOri. offlcie«]e«n onteigen, id*, per regel IS Cts. Reclames per regel ii CU. - Aft. nummert 10 Cts. hOGk Kortegraoht, Wijk B 80 gezinnen zoo zwaar drukken. Den prijs der vergunningen voor de ruim 418,270 wijnwinkels en kroegen wil hij daarentegen nog verhoogd zien. Ook wil hij vermindering van belasting voor vadeis van meer dan 3 kinderen en ver meerdering van belasting voor ongetrouwde mannen hoven de 30 jaren. Yan die boelen wil hij een londs votmen, waaruil onweliige en verwaarloosde kinderen kunnen worden ender- huuden Ten slotte liehooren naar zijn mecning bij verkiezingen huisvaders meer stemmen te hebben naarmate ze meer kinderen bezitten. In de vergadering van hel socialistencongres le llalle werd aan de hui'enlandsciie gedele geerden eene adviseerende stem ovar parlemen taire eene beslissende over andere vraagstukken toegekend Hebei verklaarde, wat de leiding der partij betrof, de tot dusver gevolge tactiek te willen handhavente meeromdat ook dc builenlandsche vrienden in denzeliden geest wilden arbeiden. Hij kondigde voorts den strijd aan tegen het ultramonianisme en bepleitte het uitgeven van couranten voor de boerenarbeiders, inzonderheid ook van een orgaan in het Poolsch De vertegenwowdiger der Nederlandsche socia listen. Domela Nieuwenhuis, was mede aanwezig. De gevaarlijkste tegenstander van Rebel en Liebknecht is thans de advocaat Schippel, direc teur van het te Berlijn verschijnende weekblad Die Volkstribune. Sedert geruimen tijd critiseert deze leider der jong socialistische fractie de houding van het parlementair comitéhij wilde niel toegeven dal de sociaaldemocraten zich bij gemeentelijke verkiezingen moesten onthouden; hij eischte in alle opzichten een energieker houdingal ware het slschts omdat de partij weten moestop wie zij werkelijk zou kunnen rekenen. wil dan wel onmacht in 't spel is, daarnaar vraagt men le Londen niet. John Buil laat de rol van de poes, die de kastanjes uit het vuur haaltnog immer gaarne aan een ander overzijn houding inzake de onderhandelingen met Italié over Kassala zijn er weer 't klaarste bewijs van; hij wil Italië wel toestaan Kassala te bezetten, maar op voorwaarde, dat men het aan Egypte zou teruggeven indien deze staat Soedan weer bezel De uitslag van den Zondag gehouden weg wedstrijd op rijwielen over 50 Km. van Amers foort naar Ede en terug gehouden op uitdaging van den lieer Baland le Deventer en Houtman te Haarlem, naar aanleiding van den bondswed strijd te Groningen is als volgt: H Roosdorp van Amsterdam legde den weg af in f u. 58 miu.B. Tiakanen van Amsterdam in 1 u. 58 min 6 sec. en de heer J D. Houtman van Haarlemlid der Deventer velocipède-cluh «Immer Weiter» in 1 u. 58 min 39 sec Toen de heer Raland 25 Kin had afgelegd hg was toen in Ede kwam hij in slechte con ditie en moest den strijd opgeven Hij was iets achter. Terug rijdende is hij daarbij nog een verkeerden weg ingeslageu en kwam zoodoende le Zeist aan. Men leest de volgende uijigc huwelijks-adver tentie in Recht voor Allen als oprecht gemeend Een Partijgenoot27 jaar oud wenscht ;n kennis te komen met een meisje of jonge Wed. van de Partij, 't Liefst niet geheel onbemiddeld. Zij die daartoe genegen zijn kunnen oube schroomd hare brieven franco richleo aan Arie Bart Veenhuizen, bij Oude Niedorp Aan hetzelfde adres 100 mud uijen te koop. HULPBANK te AMERSFOORT. Tol het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 20 OCT. aanstaande's namiddags van halftwee tot haleoribzitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor liet teruggeven van gelden. IIERM». P. VAN IIASELEN Sccreturis Penninginccstcr. Politieks Revue. In een vergadering van de socialistische kic *ers uit het !5e arrondissement, waarop Lagnerre Ier verantwoording was geroepen tnaar niet wis verschenen werd een taoiie aangenomen waarin Liguerre onwaardig verklaard wordt hen langer le vertegenwoordigen en de verrader der democratie en dei republiek wordt gehceten Op bel socialistenoongros le Chaiellerault is de splitsing der partij duidelijk gebleken. Vijitien van de 40 afgevaardigden trokken zich terug en /.uilen thans te Parijs een afzonderlijke ver gadering beleggen. Het congres te Chaletleraull wordt door de 20 overgeblevenen midderlerwijl voortgezet. De algevaardigde Rurdeau rapporteur van de commissie ter onderzoeking der Fransche be- grooling, heelt voor zijn kiezers een beschouwing over de Mac Kinley-bill gehouden. Rurdeau meendedalnu Amerika Europa een oecouo- uiischen oorlog beeft aangedaan Europa van zijn kant eveneens krachtig moet optreden. Frankrijk - zeide hij zou spoedig bemerken dat het ten koste van Amerika groote sommen zou kun- n n hesparen wanneer hel petroleum in Rusland en graan in Oosten-Hongarije kocht. De heer Lagneau heeft in de Parijsche acade mie van wetenschappen nieuwe voorslellea ge daan welker uilvoeringnaar hij hooptde ontvolking van Frankrijk zal tegengaan. Hij wil den diensttijd in liet leger verminderen waar- dooi' huwelijken van jongelieden gemakkelijker zouden worden gemaakt. Dit zou kunnen geschie den wanneer men de jongens in de scholen reeds behandeling van de wapens leerde, zoodat zij reeds voor bun in dienst treding oefening verkregen hadden. Voorts wil dc heer Lagneau afschaffing van de «beschermende» rechten op graan en vleeschdie vooral op groote huis- FEUILLETON. S) Vrij naar 't Duitseh door S. Velevele jaren zijn er verloopen. Wederom is 'l een warme Septemberdag. Het rozenperk in den slottuin zendt zoete geuren door hel geopende venster in het sousterrein- gedeelle, waar koks en bedienden ijverig aan het werk zijn. Op do andere verdiepingen hecrscht eveneens drukte en beweging. De deuren van zalen en kamers slaan wijd open. in eene daarvan be vindt zich de jeugdige eigenares van hel kasteel. Zij geeft hare bevelen en maant onophoudelijk tot spoed aan. En nog eene verdieping hooger doorloopt een slank meisje met een edel gelaat de logeer kamers hier een paar rozen in de vazen schikkende daar de porlières in sierlijker plooien ordende waardoor het geheel een gezolligen aanblik verkrijgt. In het laatste vertrek gekomenblijft zij luisterend stilstaan Zij heelt de gedempte tonen v.»n nog verwijderde krijgsmuziek vernomen. Twee knapen snellen weinige oogenblikkcn later binnen. «Zij komen, hij komen,» jubelen ze vroolijk en trekken het jonge meisje ongeduldig mede naar liet venster. «Ja, zij komen werkelijk; daar ginds in de straal kan men reeds de wapenen en helmen zien blinken. Zij komen de droom der Of hel kahinet-Souza in Portugal tegen de meeielijkheden zal zijn opgewassen Sauza zelf is leider der Liga Patrioticawelker program luidt: opheffing van alle dictatorische maatregelen, die de vrijheid der pers en de vrijheid van ver gaderen beperken bescherming der arbeiders klassen en voldoening aan het beleedigde volk. In die laatste bepaling zit de moeielijkheid John Buil wil van geen toegevendheid hooren, hij eischi strenge opvolging van zijn bepalingen, dreigende in het tegenovergestelde geval zijn eigen rechtei te zijn aan de Zambesi. Of er on- kinderen van de laatsti dagen en nachten zal nu dan toch verwezenlijkt worden - het doel hunner wcnschon is daér de inkwartiering nadert. Een oogenblik later opent de portier het slotpoortje en de escadronchefeen jong, flink gebouwd officier rijdt den voorhof op. Vlug stijgt hij van 't paard en ijlt den graaf tegemoet, die ter begroeting van den gast op het bordes ge treden is. «Daar zijn zij!» jubelden de kinderen nog maals en snellen de kamer uil Vera want zij is het blijft alleen. Zij drukt het doodsbleek gelaat tegen de vensterruit, terwijl een traan langzaam langs hare wang vloeiL Zij heeft hem herkend dien jongen manondanks de zeven lange lange jaren welke er tusschen het kille heden en dien liefelijken Septemberdag liggenwaarop zijn blik voor de eerste en laatste maal zoo warm op haar gerust had. En zijne verschijning wekt allerlei herinneringenvroolijkc en droevige bij haar op. Destijds was zij vroolijk en zonder zorg en thans heelt zij het lachen verleerd, want zij draagt eene kelen aan den voet. Ar moede verlatenheiddienstbaarheid terwille van hel dagelijksch brood, dat zijn de schakels van die ketenwelke het overmoedige vogeltje tam gemaakt hebben. liet geluid van naderende schreden doel haar uil haar gepeins opschrikken en haar de wijk in haar kamertje nemen. Voor het smalle spie geltje boven de waschtafel blijlt zij slaan, liet Slas weerkaatst het ernstige, strenge gelaal met e donkere koel blikkende oogen, eeno hooge prachtig gevormde gestalte in een zwart kleed De Fransche Regeering wil een ontwerp in dienen, waarbij het aangaan van weddenschappen bij wedrennen wordt toegelaten op voorwaarde dat 2 pet. zal worden geheven voor de armen. De milicien L, van het 1e reg. inf. te Leeu warden, die onlangs in een spoortrein allerlei voor den Koning kwetsend* liedjes zong en deswegen door eenige burgers werd aangek 'aagd, is door den krijgsraad te Leeuwarden wop ens opzettelijke beleediging van den Koningver oordeeld tol één jaar gevangenisstraf. gehuld kortom het beeld eener ponv»rmnte, die alle gevoel en gewaarwordingen als onnoo- dige ballast ter zijde geworpen heeft. Zij glim lacht onwillekeurig en mompelt bitter «lk behoef niet bevreesd te wezendal hij mij herkennen zal Goddank, dat mij tenminste die beproeving gespaard blijft t» De leeruren blijken ditmaal eene nog grootere marteling én voor de leerlingen èn voor de onderwijzers te zijn dan gewoonlijk. Nog nooit waren Oscar en Felix wilder, nog nooit ant woordde Mclitla verstrooider op de lot haar gerichte vragen dar heden. Moede en terneergeslagen keert Vera tegen den middag in haar kamertje terug Zij zojt zich aan hel venster en staart droefgeestig in den tuin. Daar bloeien en geuren ook bloemen, ook schoone Dyoqrozen zooals destijds in den tuin van haar oom. Op die wijze moesten z\] elkander dus wé*r- zien. Wie had dat toenmaals vermoed I lig de onbekende reiziger treedt haar nu als een levenslustig officier tegemoetterwijl zijhet overmoedigevroolijkc kind dal zich op dien Septemberdag als eene prinses jegans hem gedroegthans dankbaar wozen meat, ala hij de gast van haar meester, haar eenige op merkzaamheid schenkt Voorwaar de tijd brengt groote verandering» te weeg. Eensklaps herinnert zij zich. dat zij, indies zij nog tijdig aan 't middagmaal verschijnen wi zich haasten moet. want aan tafel wordt stood* toilet gemaakt. Dal kost haar echter ilêchtfc weinige minuten en als zij zich naar bonedea begeeftdan vermoedt zij niethoe lief ea

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1