M 3980. Donderdag- 30 SS October 1890. DE MODISTE. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLEEFF te Ameraloort Dit Ukd »erech(jnt Maamdag en UomknUgmuidag Abonnement per 3 maanden f 1,— Franco per pont 1,15. Advertentiém1--8 regel* «0 OU.; elke regel meet 10 Ct». Qroote lettere iuf plaatsruimte*oor randen ea andere extra iaiigting geaekiedt hooger prij «berekening. Legale offideAleen onteigen. Ad», per regel 16 Cu. Reclame, per regel «8 Cu. - Aft. »mmmer» 10 CU. hO0k KOrtegTaOht, Wijk B «O Bureau MUD BHU1ZEN HULPBANK te AMERSFOORT. Tol het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 8 NOV. aanstaande, 'snamiddags van iialftwee tot halkdrie zitting houden ineen der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van golden. IIERM». P. VAN HASELEN Secretaris-Penningmeester. Vrijdagmiddag vijl uur kwam de trein 't sla'ion Fricdriclistrasse te Berlijn hiuneiisloomen. Slechts een viiliigtal personen stonden op 't perron. En van die vijliig waren er zeker geen twintig die den ouden heer kendendie uil een der rijtuigen stapte. Gekleed in een in langen win terss, een zachlen villen hoed op 't hoold en den wandelstok met ivoren knop in de magere handen, wandelde, hij onder geleide van eenige beambten van 't station door de vorstelijke wachtkamers riep builen gekomen een koetsier van een huurrijtuig en gal den koetsier 't bevel: Künigplaiz 7. Mollke was Berlijn binnengetrokkeneen voudig stilonbemerktzooals overeenkomt met gansch zijn persoonlijkheid. De inan die twee dagen later de huldigingen zou ontvangen van vorsten en burgersverloochende zells aan den vooravond van dien voor hein zoo gedenk waardiger dag geen oogenblik zijn ware natuur. Von Mollke negentig jaar. Wat Duitsch bloed in de aderen voelde wal slechts «die Wacht am Rhein» kon neuriën, kon stamelen, heeft dien dag gevierdhet moest het vieren. De fakkeltocht ter eere van van Moltke's ver jaardag Zaterdagavond te Berlijn gehouden, had met een sterken mist te kampen. He magere, licht gebogen gestalte van den 90ja- rigen veldmaarschalkin een langen cavalerie- niantel gehuld in «akte door het llikkcrende licht der lakkels bescheneneenen eerbied af dwingenden indruk en werd met eindeloozen jubel door de volksmenigte begroet. Aan den tocht namen circa I"2,000 fakkeldra gers deelte midden vau welke zich vier kolos sale versierde wagens met allegorische voorstel lingen voortbewogen. Ken dricweii hocrah kondigde de komst aan des keizers, in groot generaalsuniloun aan hel 2) Vrij uit 't Duitsch door S. Den volgenden morgen ontving Wolfgang wederom een brief van Armgard. «Beste Wolfgang,» zoo luidde hij, «ik heb mama alles betreffende den hoed verteld en is zij er zeer boos over. Zij noemde mij een verkwistend meisje heigeen ine zeer verdrietig stemde. Ten laatste echter werd zij door mijne tranen geroerd en gaf mij toestemming voor dien hoed, maar onder voorwaarde, datje hein niet in een winkelmaar bij cene modiste van den tweeden rang zult koopen. Wc hebben nog eene nichtdie modiste is en die je bij deze gelegenheid wel eens begunstigen zoudt kunnen. Zij heel juffrouw Weber of Werner, doch mama weet nietwaar zy woontdaar wij in vele veie jaren niets van haar gehoord hebben. Doe je best eens om haar op ie sporenhoewel ik niet heel veel vertrouwen in haar chic stel. Je zult hem me nu wel niet vóór Zondag kunnen zendenzoodal ik tnij maar met myn ouden hoed zal moeten behelpen. Met hartelijke groeten je je toegenecene Armgard.» Bij 't lezen van dit epistel had Wolfgangs gelaat eene uitdrukking van verstoordheid aan genomen llij had veel voor zijn zusje over, doch thans ging zij in haar overmoed te ver. llij wilde liever den hoed zelf beluien en hem hoofd van een schitterend gevolg. Na den grijzen veldheer hartelijk toegesproken te hebben over handigde de k»-ixer hem een Iraaien maarschalks staf en ten slotte reikte hij hem de hand. Dit gedenkwaardige oogenblik is photografisch ver eeuwigd Diep bewogen getuigde graai Von Mollke daarop zijn dank De grootste militaire eer, die sinds eene eeuw niemand is te beurt gevallen werd hem nog door den keizer bewezen. Op diens bevel werden namelijk de oude vaandels en vlaggen uil het paleis van keizer Wilhelm I naar Von Moltke's lijdelijk verblijfhet gebouw van den geoeralen stalovergebracht. De Fransche regeering heelt aan de kamer leden eene uitvoerige memorie van toelichting lot hel welsoniwesp betreffende de nieuwe handolslarieven ter hand doen stellen. In deze moinorie wordt uiteengezet dataangezien alle stalen hunne handelstarieven verhoogd hebben. Frankrijk deze beweging volgen moet in net bi-lang van zijnen handel. Het gedeelte der memorie dal betrekking heeft op Nederland behelst dat de tariefregeling van dit land welke dagteekent uil het jaar 1*77 na die van En geland de meest gematigde is. Hel vergelijk dat men lusschen Engeland en Italië over Eassala hoopt te tredenberust op den volgenden grondslagItalië beschouwt Kassala als behoorend lot Soedanwaarop Egypte alle rechten heeftechter wordt het aan Italië veroorloofd van Kassala de basis van operatien te maken zoo een krijg tegen de Derwichten dat noodig maakt en dus de stad tijdelijk te bezetten en als veroverd grondge bied te beschouwen. Socialistische partijen zijn niets nieuws. In de oudheid en in de middeleeuwen zijn er vele partijen geweestdie dezelfde socialistische denkbeelden huldigdenen die tyn gekomen en gegaan Het socialisme is eene ziekte der bestaande maatschappijeene straf wegens het I feit dat de welgestelde en beschaafde stand van zijne positie te weinig partij trekt voor het be lang van hat algemeen. De centrumpartij heeft deze grondkwaal der tegenwoordige maatschappij reeds lang ingezienmaar de geheele wereld is solidair daardoor heeft de centrumpartij mede te lijden voor de zonden van anderen De socialisten verzetten zich tegen kerk en staat in den eersten modewinkel koopen, dan dat hij pogingen deed om hel bestaan en 't verblijf van die onbekende nicht te ontdekken. Wat kwam bel er eigenlijk op aan, of hij vijftig mark meer of minder van een goed vriend leende enmet allen eerbied voor zijne moeders wenschen, verscheurde hij Armgards schrijven dadelijk, om niet meer in de verzoeking te komen het nogmaals over le lezen. Den volgenden morgen bracht hij zijn voor nemen ten uitvoer. Hij kocht in een magazijn den eersten hoed die hetn in 't oog vielzonder le bedenken wal of Magdalena Armgards liefste vriendin, wel van zijn smaak zou zeggen. Met een zucht van verademing gaf hij de spraak zame winkeljuffrouwdie zich met de verzen ding zou belastenhet adres zijner zusier op. Op die wijze waren alle partijen tevreden ge steld en hij had er betrekkelijk weinig moeite mede gehad. 's Avondstegen zeven uur begaf hij zich natuurlijk naar de bewuste sociëteit. Groote, zwarte aanplakbiljetten aan de muren vermeldden, dat er een zoogenaamd Volksconcert in den tuin zou plaats vinden. Die vermakelijkheden vielen niet bizonder in Wolfgangs smaak en reeds wilde hij lerugkeeron, toen hij plotseling op dezelfde plaats weer de schoone onbekende zag zitten. Er was nog eene plaats open en mét luid kloppend hart trad hij op het tafeltje toe. De bejaarde dame hield zich weer ijverig bezig met haar haakwerkterwijl de jongste dc courant las. Wolfgang nam beleefd zijn hoed at en vraagde met trillende slem of hel hem vergund werd om plaats te mogen nemen. lie oude boog toestemmend liet hoold, waarbij omdat zijgelijk Liebknechl zegt«geen gezag in hemel of op aarde erkennen Maar voor de socialisten bestaat toch wel degelijk een gezag dal van Bebel en Liebknechl en wie dat ge zag niet erkentwordt bij hen uitgesloten. Hoe kan Liebknechl dan zeggenwij erkennen geen gezag I De concerten van Lamoureux hebben overal groot succes gehad. Verbazend schoon zijn de nuanceeringen onvergelijkelijk vooral de pia nissimo's van deze 120 musici. Men kan over de opvalling van Lamoureux vooral van de werken der oude Duilsche meesters verschillen de uit voering is steeds overweldigend sehoon uniek en karakteristiek. Lamoureux breekt met alle convenlioneele voordracht. Bovenal echter ligt zijn kracht in de Wagnermuziekzooels hij voert zelfs von Bulow de werken van den groolen Nibelungenichepper niet uit. Voor twee jaren kwam zekere baron Edward de Walstrom te Nizza. die een vroolijk teven leidde, te Monaco druk speelde en eindelijk de hand vraagde en verkreeg van de oudste dochter eens koopmans. Daar hijgelijk hij zeidemet zijn vader over een som van 2 millioen in proces lagkon hij van dezen geen toestemming krijgen en stelde daarom voorte Londen te trouwen. Dit geschieddede jonge echtelieden deden een lange huwelijksreis en op een goeden dag kwam de vrouw alleen te Nizza terug. Haar baron had zich uit de voelen gemaakt Dit was erg genoeg. Maar zie daar bleek de heer Wal strom een gewezen lievereiknccht te zijn die zijnen heer zijne papieren zijn titel en een vermogen van 800.000 fres. ontstolen had en bovendien reeds getrouwd was. Op eene aan klacht van zijne oerste vrouw is hij nu te Bor deaux in hechtenis genomen. Bij het onderhoud der kanalen in Italië heeft men eene eigenaardige methode toegepastdis volgens een rapport van professor Luiga daar doelmatig schijnt te zijn. Bij hel gebruik der kanalen hebben de schippers le kampen met velerlei moeielijkheden die een gevolg zijn van den buitengewoon rijken plantengroei. Om de waterwegen le reinigen gebruikt men buffels, die ten getale van vijftien het kanaal op- en afzwemmen. Daardoor wordt volgens de lot dusver opgedane ervaringende oppervlakte zij vragend hare jeugdige gezellin aanblikte, die, van hare lectuur vluchtig opkijkende, op koelen, onverschilligen, toon antwoordde: «Natuurlijk, mijnheer, u hebt ons toch eer gisteren dezelfde vrijheid gegeven.» Wolfgang zette zich teleurgesteld neerdie ontvangst stond immers ook in zulk eene scherpe tegenstelling met de gewaarwordingen, welke zich van hem hadden meesier gemaakt. Hij had wel is waar geen recht op eene andere, hij mocht wellicht reeds tevreden zijndal zij hem herkendemaar in dit geval ware hein misschien eene onvriendelijke weigering nog welkomer geweest dan zulk eene koele be jegening. Zijne verstoordheid week echter spoedig bij den aanblik harer zeldzame schoonheid. Was zij getrouwd ja de smallegouden ring aan hare rechterhand scheen daarop te wijzen, doch kon hel ook geene herinneringsleeken wezen In de pauze knoopte hij met de oude een gesprek over het zooe'ven gehoorde muziekstuk aan. Bij de eerste woorden sloeg het jonge meisje hel oog verwonderd lot hom opzy mengde zich echter niet in beider onderhoud dal haar volstrekt geene belangstelling scheen in le boezemen, daar zij eenige oogenbliklen later hel blad weer opvatte om nare lectuur rustig te vervolgen. Plotseling hield eene oude vrouw hen een mand met bloemen voor. «Ochmijnheerkoop èenige roten van mij voor uwe schoone jonge vrouw. Zie eens, hoe hecrlyk zij in hare zwarte lokken zullen slaan.» Een gloeiende blos kleurde hel gelaat va*

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1