öm het door partijen gesloten huwelijk min of neer waarschijnlijk ic maken mauroiu daarvan volgen# de gewone regelen voor de naar hot NederL recht geldende bewijskracht «zekerheid» te verschatten. Daar hel zoogenaamde trouw- biietje zelfs niet eene ondarteekening bevatte, leverde hel die bewijskracht niet op en was de predikant dus slratbaar volgens art. 449 Straf- wetboek, Met vernietieing van hot vonnis der rechtbank te Amsterdam werd hel veroordeolend vonnis van den Am9lerdamschen kantonrechter bevestigd. De wintervergadering van de Prov. Staten van Utrecht is Dinsdag door- JLEic. den Commissaris des Koningsin naain des Koningsgeopend «net de volgende rede. Mij iit Hef ren «Met innige deelneming zult ook gij de smart volle omstandigheden hebben vernomen, waarin ons geliefd stamhuis van Oranje zich thans be vindt De bandendie Oranje aan Nederirnd verbindenzijn van zulk een bijzonderen aard. de geschiedenis van dexe dynastie zoodanig met die van onze nationale vrijheden en rechten vereenzelvigddal eene beproeving, die ons Koningshuis treft door het volk diep wordt ge voeld. en zijne vertegenwoordigers geheel vervult. «Sedert uwe laatste bijeenkomst heelt een hooggeacht lid dezer vergaderingtengevolge zijner wankelende gezondheid zich genoopt ge zien zijn ontslag als zoodanig te nemen. Ik weet, dat gij allen met mij de reden, die den heer II. Klink Schuurman noodzaakte zijn mandaat neder te leggenzult betreuren. «belangrijke werkzaamheden wachten ons in deze wiiuerzilling. Mogen uwe beraadslagingen en de besluitendoor u te nemenstrekken tot we'kelijk voordeel van de inwoners van onze provincie. Verschillend kan het standpunt zijn. dal men bij een onderzoek omtrent de tolhetfingen uil volle overtuiging inneemt. Wanneer de tegen overgestelde Hteeaiogen met klem van argurr.jo len en met ware belangstelling in de practische gevolgen eener ophelfingworden ontwikkeld kan dit niet anders dan nuttig en leerzaam zijn, zoowel in als builen dexe vergaderzaal Het nieuwgekozen lid voor Utrecht, mr G 11. v. Bolhuisheeft nadat tot zijne toelating besloten was en na de gevorderde eeden te hebben afgelegdzitting genomen Hel adre» van het hooldbestuur van het Ge nootschap voor lindb. en kruidk.houdende verzoek om in deze provincie een provinciaal reglement op de paardeufokkerij in te voeren is ter nadere instructie aan Ged St. gezonden Oitzetfde besluit is genomen omtrent het adres van commissarissen der Wester tramomnibus- maatschappijhoudende verzoek otn een subsidie uil de provinciale middelen ten behoeve dier onderneming. Het adres van het hoofdbestuur van het Ge nootschap voor landbouw en kruidkunde, waarbij «ene provinciale toelage van I 5000 wordt ge vraagd in de kosten eener in 1891 le houden tentoonstelling van fokveeter gelegenheid der viering van hel 50-jarig beslaan van dal ge nootschap. is met het door Ged. Staten daarover uitgebrachte adviester overweging verzonden naar de aldeelingen Oorspronkelijk had het voordat hij de deur openderiep zij hem nog eens terug «'l Is dus uwe vaste overtuiging, dat uwe moeder niets betreffende mij weetvraagde zij hem beslist. «Ja, ik zou er een eed op durven doen.» «Goed, gij gelijkt niet op uw vader; ais ik kan zult gij nader van mij vernemen.» Hij reikte haar de hand, waarin zij aarzelend de hare legde. Eene seconde voelde hij den druk harer vingers enmei eene diepe buigingijlde hij heen. Dagen en weken verliepen er zonder dat er eeoig bericht van haar tot hem doordrong. Eiken morgen ontwaakte hij met de gedachte, dal zij dien dag wellicht ecnig levensteeken zou geven, eiken avond legde hij zich ter ruste tonder zijne hoop verwezenlijkt le zien. Hij deed ook geene enkele poging om haar te ontmoetendal geheimzinnige iets, dat hen scheidde, hield zijn hartstocht in bedwang, hoewel dit zijne hevigheid niet verminderde. De wioter was aangebroken; Wolfgang bracht evenals de vorige jaren de avonden met zijne vrienden in zijne club door, ja, hij werd minder dan ooit in dat vroolijke gezelschap gemist, daar hij het op in'loog vallende wijze vermeed om eenige hein bekende families te bezoeken. Op tekeren Novembernainiddag slenterde hij half wrevelig, hall weemoedig gestemd door eene stille straatwelke naar het groote park der residentie voerde. Plotseling werd hu in tijne overpeinzingen gestoord door hel geluid van eene slein dicht in zijne nabijheid en, zich omwendendezag hij Micntje voor zich slaan en Sevens haar Mathildc Weber met eene toornige uitdrukking op het schoonc gelaat. Wordt vervolgd. hoofdbestuur voor eene binnen de gemeente Utrecht te houden nationale tentoonstelling van vee en landbouwproducten eon buitengewoon snbsidie van I 5000 gevraagd. Na do mededeeling van Ged. Stalen dat zij die aanvrage niet bij de Stalen zouden kunnen aanbevelenis een nader verzoek ingekomen waarbij de bijdrage gevraagd wordt voor het houden van eene ten toonstelling uitsluitend van tokvee. Ook op dit verzoek luidt echter het advies van Ged Staten ongunstigzij zien geen provinciaal belang in de toekenning van het gevraagde subsidie, terwijl bovendien de aanvrage le weinig is toegelicht en adviseeren daarom op het adres alwijzend te beschikken. AMERSFOORT, den 3 November 1890. Bij Kon. besluit van 4 Nov. 189Ü No. 165 zijn, bij het wapen der artillerie, benoemd tot 2e luitenants bij het 4e regiment vesting-artillerie onze sladgenooten de sergeanten-volontairs J. W. F. Bothof en J. A. van Beekvan hel 2e reg. vestingartillerie. Heden is de Generaal-Majoor van der Beek Bevelhebber in de 2e Militaire Afdeelingte Amersfoort aangekomen om de militaire ge bouwen le inspecteeren. Dinsdag 18 Nov. aanst. wordt de zilveren medaille voor 24jarigen trouwen dienst uitge reikt aan den Opperwachtmeester A J. Schotman, der Rij- en Hoefsmidschool te Amerstoort. Met 1 December wordt de 1e luit. der huzaren Jhr. J. L Mock aan de Rijschool te Amersfoort vervangen door den len luit. Jhr. von Wrangel aul Lindenberg, van het 2e reg. huzaren uil 's Bosch. Ten vervolge op ons desbetreffend bericht in ons vorig nummervermelden wij dat op 1 Mt i aansL met den Regimentsstaf en het 2e bataljon van bet 5e reg. infanterieook le Amersfoort in garnizoen komt het regiments muziekcorps kapelmeester de heer van Aken. De Stal bestaal Hit den Kolonel regiments commandantden majoor commandant van het bij mobilisatie oplerichlen depot bataljon den kapitein reg.-adjudantde kap. kwartiermeester. 2 kapiteins en 1 luitenant voor speciale diensten. Bij het 2e bataljon bevinden zich 1 luit. kol. bat.-rommandanl1 kap. bat.-sdj. 1 2e luiL- kwartiermeester1 off. van gez.4 kapiteins, 7 eerste en 4 tweede luitenantsbijeen 26 officieren. Bij voldoende inteekening op de cireuleerende lijst wordt aanst. Dinsdag 11 Nov in Aminlia le Amersfoort eene vocale en instrumentale soirée gegeven door Mejuffr. Gkhda Keindehs con certzangeres uit Amstordam en de heeren G. Veerman, violist en concertmeester, en J. Ruvs- rok pianistuit Utrechtwaarvoor wij de attentie van zang- en muziekminnende stadgc- nooien en environsbewoners inroepen, hopende dat de lijst weldra met de namen van een groot getal intcekenaren zal prijken. Te meer mag dat vertrouwen worden gekoes terdomdat man hier in zeer, zeer langen tijd van zoodanig kunstgenot was verstoken, Wij verwijzen verder naar nevenssL advertentie. Tot meerdere inlichting van hendie gaarne aan de verdiensten der solisten hulde zullen willen brengen laten wij hier hel onderstaande volgen Zeist. Donderdag 30 October II. deed zich bat voor Zeist zeldzame geval voor dat men acht dagen na een Uitvoering van de Zangvereeniging der Mij. van Toonkunst reeds weder in de gele genheid gesteld werd een zeker niet minder be langwekkend concert bijtewoncn. Voor ieder ander ware het dan ook misschien gewaagd geweest zulk een concert op touw te zetten doch dal het dit voor den geachten directeur v. Toonkunst, den heer J. Ruijgrok niet wasvooral waar hij zich de medewerking van den Heer G. Veerman, eerste violist en concertmeester uit Utrechten van Mejuffrouw Gerda Reinders concertzangeres uit Amsterdam, verzekerd had bewees de geheel bezette zaal. Het concert begon met de beroemde Kreulzer Sonate voor piano en viool van Beethoven, die door de Heeren Ruygrok en Veerman met groote virtuositeit werd voorgedragen De violist speelde later hel adagio uil het 9de Concert van Spohr met dien edelen toon en zielvolle voordracht die hem eigen zijn en gaf in bet tweede deel een geestige Rondo Capricioso van Saint Saëns ten beste, overladen met raoeielijkheden die echter allen met glans en bewonderenswaardig gemak werden overwonnen. De lieer Ruygrok handhaafde zijn hier reeds gevestigden naam als voortreffelijk pianist in het melodieuse Scherzo opus 21 van Chopinin hel Andante «des Abends» van Schumann en in de Walter Caprice van Strauss-Tausig. Hij werd na dit laatste stuk daverend toegejuicht en te ruggeroepen. De instrumentale uitvoeringen werden afa$2 wisscld door mej. Reinders die in de groote Aria van Grieg «Ausfajirt» en in liederen van llarlmann, Mann en Braluns de bewijzen gaf dat zij bot recht boeit zich «concertzangeres» te noemen alles weid mei fraai geluid en vooral met diep gevoel voorgedragen. Op aanhoudend verlangen zong etj nog een lied, getiteld; «in't Woud,» waarmede een concert eindigde dat voor zeker algemeen genoegen heeft gegeven en bij de dankbare toehoorders lang in herinnering zal blijven. lieden is de afbraak aangevangen der per» ccelen aan de Kortegracbl te Amersloorl .alwaar het nieuwe Post- en Telegraafkantoor /.al worden gebouwd, om op 15 December 1891, geheel naar eisch afgewerktOpgeleverden op 1 Mei 1892 in gebruik genomen le worden, zooals uitvoerig is vermeld in No 3972 van 6 0< lober jl. Het werk is den heer J. itijlaard le Hilversum gegund voor f 29,970terwijl de raming was I 50,050.— De 20. lijst van de twaalfde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel wijst eeu totaal aan van f 8Ö046 301«Is opbrengst van 500 locale comités. Naar men verneemtwordt reeds een en ander vooibereid in verband met de komst nog in deze maand van II. M de Koningin naar de residentieten einde den eed al le leggen als regentes in eene vereenigde vergadering van de Kamers der Stalen Generaal. Gister heelt te Luxemburg de Minister van Slaat Eyschen in eene bijeenkomst van de af- deelingon van de Kamer voorgelezen een brief aan de Koning van Nederland en bel antwoord van de Koningin in welk laatste de Koningin verklaardedat sij instemde met de instelling van een regentschap in Luxemburg. De Koningin zal het regentschap in Nederland waarschijnlijk op 18 Nov. a s. op zich nemen. Zmdagnacht ia te Nijverdalin het lokaal waar het «Leger des Heils» zijn oefeningen houdtmet geweld ingebroken en daarna de stoelen banken lampen kachels niets uitge zonderd geheel vernield. Zelfs werd een kook- machine in een aangrenzend vertrek nog in elkaar getraptniets bleet gespaard; alles werd met geweld uil elkaar getrokken en totaal ver nield De maiéchaussécs van Raalte hebben Maandag een onderzoek ingesteld. Van den dood gered. Zaterdag viel de toren wachter Löhr van den Slephansloren te Weenen in zijn val greep hij echter een der uitstekende versierselen en bleef daaiaan hangen totdat <ie brandweertelegrafisch ontboden hemzij 't ook met veel moeite doch ongedeerd uit zijn gevaarlijke positie redde. De beer D. F. II. G. v. Lburgeineestei van Asperen en burgemeester en secretaris van Ileu kelom heeft zich in de tweede helft der vorige maand van daar verwijderdzonder dat mofl aldaar tot heden weet waarheen hij vertrokken ii. Het heet in de verhalen dat de koningin van Saba getrouw bleef aan hel ideaal van wijs heid an machtdal sij te Jeruzalem had aan schouwd. Zij voerde zeggen zijmet Salomo eene levendige briefwisseling door middel van een vogeldie hudhud heet Dal kan misschien een punt van onderzoek uitmaken voor de op voeders van postduiven. Maar Salomo werd oud en ziinc wijsheid ver dween Hij boog voor znlke dubbelzinnige goden als Astoreth en Miikom«hel verloeisel der Ammoniten.» En van 't leven alles gezien heb bende getuigde hijdat de bevalligheid bedrog en de schoonheid ijdelheid is. IJdelheid der ijdol- hedenDe arme koningin van Saba I Een bij de Tweede Kamer ingediend uit 87 artikelen saamgesield wetsontwerp strekt tor uitvoering van de wet tot regeling v. den krijgs dienst en bevat tevens bepalingen omtrent een overgang van den met betrekking tot de nationale militie en de schutterijen bestaanden tot den nieuwen toestand. Behoudens noodzakelijke uitzonderingen ver valt de militiewet op den dag van inwerking treding der wet op den krijgsdienst. Voor do invoering der nieuwe wet wordt als tijdstip 1 Januari 1892 voorgesteld. De schutterij wet blijlt lot Januari 1898 in werking ten einde de schutterijen tusschen 1 Januari 1893 en 1 Januari 1898 geleidelijk te kunnen opheffen. Na '1892 zou dan de jaarlijksche aanvulling van de schutterijen niet meer plaats hebben daaren tegen zal in 1893 lol en met 1897 de overgang naar de reserve, van de werkelijk gedienden als het verleenen van (maal ontslag, na 5-jarigon re- icrve-dienst, op de gewone wijze geschieden.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2