tij althans bij gemelde woning waren aangekomen werd er door de ruilen gekeken en na Jat mea de zekmheid had bekomendal A. SI P. zich mei den minnaar van J. A. aldaar bevondstormde eerst laatstgenoemde naar binnen gevolgd door Z die onder hel uiten van vele vloeken zijn, vroegere bijzit met een mes don buik opensneede tengevolge waarvan de ingewanden uit een ga pende wonde kwamen te hangen en de darmen werden doorgesneden. Onder den uitroep: «0 God, Jan wat steek je mij daar» vloog de getroffene de straat op doch viel eenige passen verder kermende van pijn neder. Weldra verscheen nu de politiedie de ge wonde zoo spoedig doenlijk naar haar bureau vervoerde alwaar zij aanvankelijk door den arls Reijenga werd verbondenterwijl zij later naar hel academisch ziekenhuis werd overgebracht. Kort nadat het feit gepleegd was werd ook de dader gearresteerd. Hij heeftnaar wij ver nemen zijn misdaad bekend. Hij is dezellde persodn, die in de Paaschdagen van dit jaar zeil bij een nachtelijk schandaal ernstig werd gewond. Uit 's Gravenhage wordl gemeld liet stedelijk nieuws der week bepaalt zich tot de twee gevoelige vei liezen, die de resi dentie en hel vaderland in hel algemeen hebben geledendoor den dood van den minister van staalbaron van Zuijlen van Nijeveltlid uer eerste kamer en van den lalenlvollen kunst schilder Artz Beider verscheiden kwam geheel onverwacht. De heer van Zuijlen nam nog deel aan de werk zaamheden der kamer in de laatste dagen der vorige maand en hoewel zijn gezondheid sedert geruimen lijd te wenschen overliet, deed niets een zoo spoedig einde verwachtente minder omdat hij niet alleen zijn taak als kamerlid ver vulde maar ook nog bij de concerten van La- motireux tegenwoordig was. Met baron van Zuijlen gaat ongetwijfeld een onzer flinkste staats lieden ten grave; ook al zwenkte hij. na inde eerste liberale ministeries na 1848 zitting ge nomen te hebben later naar de rechterzijde om len slotte als conservatief op te tredenhij was en bleef altijd een gematigd manfijn be schaafd diplomaat, kundig spreker en bovenal trouw dienaar van koning en staat. Wat Artz betreft, in hem verliest Nederland een zijner voortreffelijkste kunstenaars. Bij menige gelegenheid hield Artz, als waardig leerling van Joseph Israelsmet zijn uil 'l leven gegrepen voorstellingen van ons visschersvolkje, de eer onzer flollandsche schilderschool op en toen hij verleden jaar als voorzitter nog van hel schilder kundig genootschap Pulchri Studio, te Parijs met 't legioen van eer werd bekroond (de Neder- landsche regeering had oooit aanleiding gevon den om hem te decoreeren) ging er in de kunst wereld slechts één stem die van hartelijke deel neming in deze welverdiende onderscheiding op. Behalve Emma Nevadade uitnemende llali- aansche opera zangeresdie morgenavond op treedt, trad mevrouw Jenny Thénaid de be kende confercnciérelid van de ComédieFran- jaisein vereeniging met den heer de Meij gisteren avond hier opvoor een 40 a 50lal liefhebbers van Fransche litteratuur. Zij sprak over de nieuwa Fransche letterkundefin de siècle, en leverde een kostelijke pikante kritiek op de raodeschrijverij van onzen lijd. Overigens droeg zij, even als haar metgezel, eenige mo nologen en een paar allerliefste kamerstukjes voor, die waarlijk een talrijker gehoor hadden verdiend. «Goddank» mompelde zij bevredigend«gij lijkt niets op uw vader. Wolfgang maar zuil gij trouw en krachtig wezen?» «Mijn vader!» stamelde hij verwonderd, «wal heeft deze met u en onze liefde te maken?» Zij boog treurig hel hoold en fluisterde wee moedig. «Meer Jan ge vermoedt, mijn vriend. Doch kom, ik wil u thans alles verhalen het is eene alledaagscheechter zeer sombere geschiedenis. Uw vader beminde mijne moeder; zij was een eenvoudig meisjemaar bezat een harts tochtelijk gemoed en een buitengewoon stand vastig karakterook moet zij zeer schoon ge weest zya. Ik weet dat nietwant ik heb haar slechts als eene ernstige, weinig spraakzame vrouw gekend. In h.»re oogen lag eeoe uit drukking van koelheid en onverschilligt» jid welke onaangenaam was en uit haar gelaat sprak iets, dal wees op de verwoesting van al hel edele en goede, dat eens in hare ziel woonde. Zij had uw vader hartstochtelijk lief; hij verliet haar om eene andere te volgen, of liever duid rnij die woorden niet ten kwade orn door ha ir te huwen in 't bezit van haar ver inogen te geraken. Wal mijne moeder geleden heeft door zijne trouweloosheid, dn doelde zij mij nooit medemaar ik kan mij voorstellen hoe hel haar te moede geweest moet wezen. Wordt vervolgd Doch we krijgen des Gutos zu viel. Voor do volgende week zijn Possart on oene uilvoeiing van Benoil's De Rijndoor een krachtig koor, onder leiding van don hoer Nicolaiten behoeve van onze Louisa-siichlingop één avond aan gekondigd. Verder weet men dat mej. Ueymann weldra optreedtdat Coquolin ons weder bezoeken zal. Ik wil u gevraagd hebben waar de arme Hagenaars al den kunstzin en al hel geld voor dezen overvloed van genot van daan zullen halen K e n li i h g e v i li g o ii De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 187 5 (Staatsblad No. 95) Brengen ter kennis van het publiekdat een door den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Amsterdam aan Z. M. den Koning ingediend verzoekmet bij lagen, om vergunning lot het plaatsen en in werking brengen van een Stoomketel in de locomotiefreinise op het station Amersfoort (Slaat)bij hel kadaster bekend onder Sectie G No. 647op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 24. Novem ber aanslaandedes vooi middags te ell uren gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om ten overstaan van liet gemeentebestuur of van een of meer zijner leden bezwaren tegen hel plaatsen en in werking brengen van den stoom ketel intebrengen. Amersfoort, den 10. November 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Brengen ter kennis van hel publiekdat door hen aan LEON VAN GELDER en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend om eene Slachterij opterichten in het perceelalhier gelegen aan de Langestraatwijk B, No. 19, kadastraal bekend onder sectie E, No. 2525. Amersfoort, den 10 November 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L SCHELTUS. AMERSFOORT, den 10 November 1890. Woensdag 12 Nov. aanst. te 8 uren zullen de leden van de beide Kamers der Stalen Generaal bijeenkomen ter behandeling van een wetsontwerp tot benoeming van eene regentes van het Koningrijk. Uit Apeldoorn is Zaterdag gemeld In 's Konings toestand wordt merkbaar ach teruitgang waargenomen. Het toegediende voedsel wordt meestal zonder bewustzijn ge bruikt. De weinige slaap wordt herhaaldelijk gestoord door onrust, waardoor de Hooge lijder, als aan angst ten prooi, voortdurend van en op de legerstede wil geholpen worden. Hel voornemen bestaat om H. M. de Koningin na hare benoeming tot regentesop den dag van hare beëediging in eene plechtige vereenigde vergadering van de beide Kamers der Stolen- generaal met hetzellde ceremonieelals voor eene opening der Kamers door Z M den Koning is vastgesteld van het koninklijk paleis naar de Kamer en terug te begeleiden. Dc Raad van State, waarnemend het Konink - lijk gezag heeft o. a. benoemd tot ontvanger der dir. belastingen en accijnscn te Albiasserdam c a. de heer 11. J. van Gelder, thans ontvanger te Bern mei c. a.eervol ontslag verleend op verzoekaan den heer A. J. Hendriksals rijksopziencr der 1e klasse op de spoorweg diensten eervol ontslag verleend, op zijne aanvrage, aan den Kapitein VV II. N. 's Graeuwen, van het 5e reg infanterie en het bedrag van zijn pensioen bepaald op f1560 'sjaars; benoemd, bij het 5e reg int. tot kapitein de le luitenant J. Bruiningvan den stal van hel wapen, werk zaam aan de Kon. Mil. Academie. Naar wij vernemen zijn de heeren Dr. J. W. Doyer Jz. en Dr. H. Ekama geplaatst op de aan bevelingslijst voor de betrekking van Directeur .der hooge ré burgerschool en bur geravondschool te Amersfoort en kan dus eene door den ge meenteraad te doenc benoeming weldra worden verwacht. Donderdagavond omstreeks tien uren is de ziekenoppasser van Kldert van het Militair Hos pitaal ie Amersfoort nabij zijn woning le water geraakt en verdronken. Door de sterke stroo ming schijnt de ongolukkigo spoedig weggevoerd te zijnwant ondanks onverwijld dreggen lot op verren afstand is hot lijk tot nu toe nog niet gevonden. De namen der met I Mei aanst te Amers foort in garnizoen komende ol'liei iron z ju Kolonel W. Bannier. Kapitein adjudant J Doornbos. Kapitein-kwurliermecsler C E. D. Mounier. Majoor J J. G. van Hei kel. Kapiiein v. spec, diensten C. J. Ouwerling. 1e luitenant v. spec, diensten L T C J Richer, (bclioorende tol den staf van hel 5e reg Int) Luitenant-Kolonel C F. II Rulman Gram-u*. Kapitein balaillonsudjudant E. Schrok 2e Luilenant-kwariienrieesler S J Rienks de Kapiteins: A. Bogaerl, F. H. A. A. Wagner, 0. G. H. Heldring en C. S. N. van Gennep de le luitenants: Jlir. A II. M M Pubsi'von üingerdenA. J EbelingT. B. J. Brommer J. A. F. KeetelM. J. van HilleE. J. van de Poll en W. A. Versteogh. de 2e luitenants: C. P. van der Star, J G. A. Bos Sulpke, L W. J. K. Thomson en G. P. Hofman (allen bij hel 2e bulaillon.) Van de in 't bericht van 't vorig nummer vermelde 2 kapiteins voor speciale diensten is één dezer dagen gepensionneerd en nog niet vervangen en is de naaiu van den officier van gezondheiddie medekointnog niet bekend. Donderdag 20 Nov. e. k. zal de verkiezing geschieden van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken le Amersfoortom de plaatsen aantevullen van den heer Jacques Visser, door wien de benoeming niet is aan genomen. rood slembrielje. allrediiigsbeurt einde 1892; en van de heeren D. P. Hamers, J. Gerard Kleber en S. 11. van Gelder (vertrokken), wil stembriefjedie met het eiude dezes jaars aan de beurt van allreding zijn. Verwijzende naar het in ons vorig nummer voorkomende omtrent hot morgen Dinsdagavond in Amicitia to geven concertmogen wij ons ook thans niet onthouden - nu het programma daarvan naast ons ligt allen die geest en gevoel voor toonkunst bezittennog met een enkel woord uanlc.sporenalsdan tegenwoordig te zijn. De verdienstelijke Altzangeres en dc bekwame solisten zullen zeker uitmuniea in hel voordra gen der keur van loonwerken en liederen welke hel programma vormenzoodal gerust mag worden voorspelddal dit concert eene voortreffelijke vocale en instrumentale genieting voer alle aanwezigen zal opleveren. Naar men verneemt zal waarschijnlijk nog in dca loop dezer maand door Dr. 11. Piersoo Directeur der lieldringgvstichten, en I)r. Menno HuizingaInspecteur van het Gencesk. Staats toezicht te Groningen, te Amersfoort een meeting worden gehouden naar aanleiding der kwestie van reglementeering der prostitutie, welke eer lang ook in onzen gemeenteraad weder aan de orde zal komen Er zal gelegenheid zijn lol debat en men verzekertdal de commissie van ontvangst waarin de verschillende meeningen op dit punt vertegenwoordigd zijn ook een ol meer van de voornaamste voorstanders der reglcmenieering zal uitnoodigen om aan dit debat deel te nemen. Aanst Donderdagavond wordt in Amicitia te Amersfoortingevolge nevenssl. adv., dooi het Tooneelgczelschap van den Salon des Variélé's van Amsterdam opgevoerd het reeds sedert inocr dan eene eeuw beroemde blijspel «De barbier van Seville» van Bcaurnarchmsvoorlooper der eerste Fransche revolutie. Dat onsterfelijke blijspel werd nog rooit le Amersfoort ten toonecle ge bracht. Wel geschiedde dit eens mei dc opera van dien naamin 't Duilsch Voormeld gezelschap munt uil door dc voor treffelijke vertolking van dit stuk zooals be wezen is door dc aanhoudende opvoering daar van in Amsterdam en andere sleden A V E R T K 1 T I G Df. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten dal lieden zijn uitgeloot de Aandeei.en No 75, 94, 141, 144, 170 en 175, groot MOOO, in de geldleening van 80 Augustus 1889. en dat door den houder over hei bedrag ervan na 81 December e k. kan worden beschikttegen algille van de in dertijd uitgereikte bowijzenten Kantore van den gemeente ontvanger te Amersfoort en van de firma JAN KOL le Amsterdam. Amersfoortden 10 November 1890 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2