antwoorden heeft. Do keizer veerde merkwaardige cijfers ü3n, na vermeld iug van de klucht vnu ructpgeo en directeuren, dat zij zoovele beringen hebben die nooit lol het eind-examen komen wicn bel daarom ook niet te doen is, maar die alleen bet recht wenschen ie vorkvijgon van hef éénjarig ▼rijwilligerochap. Er zijn in lYui«cir306 gymnasia en progymnasia met 81,000 leerlingen172 re- algymnasia met 84,465 leerlingen-, 60 hoogerc burgerscholen met 19,898 leerlingen, loder van die leerlingen heelt in zijne schooljaren ongeveer 25,000 uren aan school en huiswerk je wijden en daaronder komen niet meer dan 657 uren voor gymnastiek, (leen wonder dat soms 75 pet. der leerlingen brillen moeten dragen en evenmin krachtig van gees; als van lichaam zijn liet diploma bij eindexamen verwierven31 pet. der gymnasiasten, 12 pel. der Realgymnasiaslen en 2 pot. der hoogere burgerscholieren daar entegen hei recht op hel éénjarig vi ijwilligcr- scltap 68, 75 en 38 pet van de leerlingen aan die scholen iu gelijke volgorde. De xaal der tweede kamer, waarin de ver cenigde vergadering werd gehouden bestemd voor de eedsaflegging door 11. M. de koningin weduwe als regentes en voogdes, had Maandag denzdlden aanblik aan als de vorige maal. Vooral het zwart van do kleeding der dames- schare op de tribunes teekonde zich donker en scherp al legen de witgepleisterde muien den zaal. Om tien minuten over een werden weder onner doodsche stilte de middendeuren van het trapg -bouw opengeworpen en kondigde de kamerheer ceremoniemeester baron Constant Rebecque niet luider slem aan ede koningin- regentes. Alle oogen waren naar den toegang gericht De tenon van hel Wilhelmus drongen van buiten lol de zaal. De koningin was in diepen rouwover hel rouwgewaad met sleep viel de lange zwarte sluier van den hoed neder, terwijl zij het for mulier van den eed op wil papier in de rechter hand droeg. Nadat zij plaats had genomen op den zetel ter zijde van den troon en de begeleidende dames zich achter haar hadden geplaatstschoof zij den dichten sluier weg en kwain de wille rand van hei weduwenkftpje zichtbaar. De Voorzitter zeide: «Mevrouw «Met diepen weemoed heet ik uwe majesteit opnieuw welkom. Nauwelijks toch was uwe majesteit uil deze vergadering teruggekeerd aan het ziekbed van uwen gemaal, of de treurmare weerklonkZijne majesteit koning Willem III is de eeuwige rust ingegaan. «Ik zal thans niet herhalen wat onze zoo be treurde koning voor Nederland geweest is wal ons Nederland in hem verloren heeft. Liever wil ik wijzen op den kostbaren schat dien zijne majesteit aan Nederland heeft nagelaten in onze beminde koningin Wiihelmina met uwe majesteit als leidsvrouw.» «liet Nederfandsche volk ziel in zijne jeugdige koningin hei beeld e«ner schoone toekomst omdat het overtuigd is dat hare vorming en opvoeding bij uwe majesteit als regentes en haar voor den geest en afwerend strekte zij vol afschuw de beide handen uit. «Neen dat niet, dat niet.» kreet zij smeekend. «alles wil ik doen. en verdragen, als ik slechts niet zulk een bestaan behoef te leider als mijne moeder eens voortsleepte. Zij wilde niet leeren haten wat zij eenmaal beminde niet vloeken, wat zij eertijds zegende, niet verafschuwen, wat zij vroeger aanbad jazij wilde zijne laatste bede vervullen zij het ook gewis op andere wijzedan hij bedoelddan hij veron dersteld had. En rustigalsof hel eene allcdaagsche zaak betrof, baalde zij hel blinkende voorwerp uit haar zak te voorschijn, beschouwde het eenige oogenblikkcn aandachtig, waarna zij zacht zich zelve vraagde «Waarom heelt mijne moeder geen gebruik van dat wapen gemaakt, het had haar toch immers de verlossing uit een ellendig lijden kunnen brengen! Arme moeder't is waar ook, gij bezat een wezen voor wie 'l uw plicht was te leven om geene schande op haar schul deloos hoofd te laden. Maar ik heb niets niemand zal mij missen of betreuren..! Mtenlje alleen zal tranen op mijn graf storten. Zij zal zich echte.' spoedig troosten. Ja. moeder, uwe dochter zal gelukkiger zijn... zij verlaat na een kort liefdesgeluk en na korten strijd deze aarde. Ik dank ti voor die nalatenschap dat wapen «licht meer goed dan uw haal.» liet ongelukkige meisje, legde daarop haar hoed op tie oaru neer, verscheurde Wolfgangs wisselnain drie patronen uit het lederen zakje, waarin hel pis'o il zich bevond laadde hel en trok den liaan met vaste hand ov Slot volgt voogdes volkomen veilig en in beste handen zijn «De volksvertegcnwooiding deelt, ten volle die overtuiging, welke zij reeds vroeger in «ettelijken vorm heelt uitsproken. Als haar voor zitter neem ik de vrijheid uwe majesteit eer biedig te verzoeken .den in de grondwet voor geschreven eed als koningin regentes godurende de minderjarigheid van koningin Wiihelmina in tnijnc hadden ie willen afleggen Hare majesteit de koningin-regentes rijst op van borer zetel en legt eerst volgens art. 43 der grondwetden eed al bij hel aanvaarden van het. regentschap «Ik zweer trouw aan de koningin ik zweer, dal ik in de waarneming van het koninklijk gezagzoolang de koningin minderjarig is de grondwet steeds zal onderhouden en handhaven «Ik zweer, dal ik de onalliankelijklieid en hel grondgebied des rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren, dal ik de algemeenc en bijzondere vrijheid en de rechten van allo onderdanen der koningin en van elk hunner zal beschermenen tot instandhouding en be vordering van do algemecne en bijzondere welvaart alle middelen aanwendenwelke de wetten te mijner beschikking stellen, gelijk eon goed en getrouw regent schuldig is te doen. «Zoo waarlijk helne mij God almachtig De voorzitter: «Hel behage thans uwe maje steit den door de grondwet gevorderden eed als voogdes in mijne hlilden te willen afleggen.» «Ik zweer trouw aan dé koningin ik zweer al ue plichten, welke de voogdij mij oplegt heilig te vervullen en ér mijbijzónder op te zullen, toeleggenom de koningin .'gehechtheid aan de grondwet en liefde voor haar volk in te boezemen. «Zoo waarlijk belpe mij God almachtig!» De voorzitter: Moge de almachtige God uwe majesteit gezondheid kracht en wijsheid geven oua de dankbaremaar moeielijke taak van regentes en voogdes te vervullen tot geluk van onze beminde koningirt Wiihelmina en tot heil van ons dierbaar vaderland Na deze woorden verhief de koningin-regentes zich tot hel vertrek. De plechtigheid duurde zeer kort. maar maakte op de aanwezigen een weemoedigen indruk. Bij deo hoer J. J. Berends alhier zijn door den heer P J Kousbroek te Leidenvolgens de in dit blad voorkomende advertentie, twee platen verkrijgbaar gestelddie eiken kooper alleszins voldoen zullen. «De Rots. der Eeuwen» vooral geeft eene goed gedachte voorstelling te zien en wel, eene rots omstuwd door bruisende golven waartegen zich eene jonge vrouw, wier ruim gewaad op eene losmaking van alle wereldsche banden schijnt te wijzenzich mol den moed der wanhoop vastklemt. Maar noch de sfömme vertwijfeling, welke er uil hare houding spreektnoch hel water, dat jaar in, jaar uit zijn voet bespoelt, kunnen het gevaarte doen wankelen Hal slaat daarden tand des tijcis trotsce- rende. of liever als een b> cld van derf Tijd zeil, die evenmin acht slaat op hel verzoek van de gelukkigen om te toeven als op de smeekbeden van de treurenden om zich te spoeden Doof zijnde voor elke stem ziet hij geslachten komen en gaanhij alleen blijft De tweede plaat «Helpt elkander» is niet minder goed geteekend dan de eerste. Wij willen baar echter niet beschrijven doch een ieder liever aanraden om zich persoonlijk van hare nette uitvoering te gaan overtuigen waarna men zeker, wel besluiten zal om zich beide platen aan te schallen. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de le belli der maand November 1800. 1. T. v. d. HorstAmsterdam. 2. J. MinkhofArnhem. Amerika. 1. D. M. KohlNew York. Rechthebbenden vervoegen zich aan 't postkantoor AMERSFOORT, den 11. December 1800. Ingevolge uilnoodiging van het Hoofdbestuur van den «Nederl. bond van Oud-Onderofficieren voor Land en Zeemacht» hebben de lieer J. Busquel, als voorzitter der Afdeeling Amersfoort en de secretarisde heer J. R. de Ra.idtde begrafenisplechtigheid van Z. M. den Koning in voorgeschreven tenue bijgewoond. Vrijdag 5 December vergaderde te Amersfoort de centrale antirevolutionaire Kiesvcreeniging Amersfoort. Hoofdzakelijk gold het aanvulling van het bestuur. Door het vertrek van de hoeren J. 11. de Waal Malelijt en L A. Bosch waren er twee openc plaatsen in hel bestuur ontstaan, in de plaats van eerstgenoemde wenl gekozen de heer G. Verdook Az. le Zeist en vóór den laa s'.e le heer L. Ouvlee te Biarn. Vervolgens w.srd overgegaan tot de keuze vin een voor zitter Daar de gekozen* niet ter vergadering aanwezig was, en het nog niet bekend is, of hij de benoeming aanneemt, kiium-ii wij /.:j,t ;;nun nog niet mededuelrndovli Imp- u dn n, 0IIS eerstvolgend nummer te doen. Zondag 14 Dec. aan.-t. ztrf dg godsdienstoefe ning in de Remonsirantsche koik e Ameislcioit worden geleid door den lieer ür. J. Uooijkaus predikant te Rotterdam. Ilo.t zal 10 Januari aan'st. v«>v»rtlf? jaren zijn geledend;.i de Ecrw lieer S. van iTAi.m'als Voorganger in liet gebed bij dc Ned Israel, gem-ente te Amersfoort optrad Gedurende dit langdurig' tijdperk heeft hij door stipte en trouwe plichtsvervulling jn (h;/.e moei' lijke betrekking en andere godsdii-nstige luncliënzijn lolfelijkén levenswandel en meer hoedanigheden veler tevredenheid en toege negenheid verworven Sedert het overlijden van den braven Op per- ra bij n Schaap worden ook de Kerkelijke huwe lijksinzegeningen door hen» verricht en geven zijne heldere toespraken, die in de Nedertandsclie taal geschiedengetuigenis van echten gods dienstzin en inen«clmnkennis. Gaarne wenschen wij dat do geachte Jubi laris nog vele jren mei denzelfden lust en ijver werkzaam moge zijn. Een eigenaardige hulde werd jl Zaterdag den heer P. J. Jouhort, commandant-generaal der Zuid-Alrik. Republiek gebracht te Amsterdam. Eenige vrienden hadden zich ten huize van den heer van der Hoogt vereenigd eu boden den generaal een oeresabel aan die bij monde van den heer prol. Noordtzij ZEd.. Gcslr. met êenige welgekozen woorden werd overhandigd De generaal dankte in een krachtig en waar derend woord en zeide dat bij de vele onder vonden sympathie dit bewijs van hulde hem bijzonder aangenaam wa.« en dat de herinnering aan dezen dag niet uit zijn geheugen zoti gaan en mocht hij ooit dit zwaard moeien ontdooien dan zou hij liet doen inet «le verzekering van de hartelijke sympathie zijner siamvci wanten. De heer baron van Aylva van Palbndi van Vanenburg sprak ten slotte een hartelijk wond van afscheid eu wenschle den generaal en zij# lamilie, met het oog op zijn spoedig vertrek een behoudon terugkeer in zijn vaderland Op hel gevest is de volgende inscriptie aan gebracht«27 Kebr. 1881 (de dag van Amujuba)». Ter zijde: «Keresabelden Hoog Édelen Ge- strengen Commandant Generaal der Zuid-Afr. Rep. P. J. Jöubort aangeboden door eenige vereerders in de Nederlanden» eu onderaan den datum. Zoo langzamerhand komen allerlei bijzonder heden nan den dag omtrent het gedrang hetwelk op 4 dezer alom te Delli heet echte. Men kan zich daarvan dan ook nauwelijks een denkbeeld vonnen. Menige tragi komische scène viel voor, waarvan er hiér ééne zij medegedeeld. Voor de dislelecrderij van de bekende firma Von Meert en en Zonen stonden aan den walkant enkele tonnen die natuurlijk als welkome tribune werden in beslag genomen Een kort dik ventje was een von de eersten die zich .op een groot lust een plaatsje veroverde. Maar 't deksel zakte in en de man viel in belgelukkigledige vat. Hij was le klein om gr alleen uil te komen en hel gedrang liet niet toe hem de behulpzame hand te bieden. Er bleef dus niets anders over dan hem te laten, waar hij was, totdat detieu- 'rige stoet zou zijn voorbijgetrokken en daarmede het gedrang afgenomen. Aldus geschiedde. Onze reiziger echter was te vergeefs naar Dellts geko men hij heeft van den stoel niets hoegenaamd gezien. Hem is derhalve, doch op andere wijze, wedervaren, wat van Zeggelen dichtte in «Pieter Spa's reis naar Londen» ten tijde der kroning van Koningin Victoria in 1886. Spa's hoed werd ingedrukt tol over zijne ooren toen de stoelter plaatse waar hij stond, voorbijtrok. Wie cr nu iels nieuws en vreemds wil zien, die koine naar Monnikendam. Het ijs tusschen Marken (eiland) en Monnikendam is sterk genoog oin le voet ol per schaats dal in den zomer zooveel bezochte eiland te gaan zien. Men zal dan op die groole ruimte een twintigtal ijsschuiten zien zeilen bliksemsnel, rommelend en donderend over het cenigszins hobbelig ijsvlak. En wie dan eens een tochtje meemaakt, wan neer er wat wind is. zal thuis komen en zeggen «Dat is do sneltrein on zee Het is gebeurd, dat in twee minuten de alstand lunchen Monni kendam en Marken werd nlgelegddie te voet zeker een uur bedraagt. Maar stop u or good inwant het is in zoo n schuit- erg koud. De ouds'e ingezetene van Loosduinen. Mozfi" Blühm is in de vorige week in den ouderdom vau 104 jaar overleden.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 3