herinneringen van eenen koenen Afrika reiziger, die vreemde menschen on dingen zietwaar hij den voet zet 1 Men meldt uil Haarlem Een merkwaardigalgemeen bekend man ia heden overleden op ruim 90jarigen leeftijd namelijk de gepensionneerde generaal-majoor jonkheer Bernard van Merlen. llii wa» geboren 25 April 1800 te Groningen was ia 1819 luitenant bij de lanciers, in 1830 ritmeester bij de koninklijke academie te Breda en in 1852 kolonel bij de dragonders In 1857 werd hij als generaal gepensionneerd en deze gebeurtenis baarde veel opzien. Zij gal zelfs aanleiding tot een interpellatie in de kamer. Wat hem het zilveren kruis deed verwerven was hel feit dat hij als 15 jarig jongeling be hoord heelt tol helleger, waar weleer Wellington legen Napoleon optrad Hel is den jongen van Merlen niet gegeven geweest aldaar reeds te toonen wie hij was die troepen lol welke hij behoorde zijn niet in hel vuur geweest. Boem Loeit er voor hem zijn vader behaald, dia er aan het hoold zijner dapperen is gesneuveld. Toch wist hij van de gebeurtenissen in 1815 veel te vertellen. Toen hijnadat de slag was beslistin Brussel kwam bezocht hij verschil lende ziekenhuizen waar de gewonden vrienden en vijandenwerden verpleegd Het maakte op hem diepen indruk losn hij een der Fransche officieren steunende met brekende stem hoorde roepenVive l'Empereur Van Merlen was al gemeen bekend, wie de Houtbrug was overge gaan, zag op hel Houtplein den ouden man voor het raam zittendie door iederdie hem kende en hoogachtte, werd gegroet en zeil nooit verzuimde met de haüd te wuiven en te toonen dat hij u herkend had. En hij verdiende die hoogachting in ruime male om zijn braaf en eerlijk karakterom zijn groote werkzaamheid. z:jn kunde en studie, welke van dien aard waren dal wij zelts geen oorlog hadden kunnen krijgen «et de Kaukasiërs of hij zou zoo goed •als de Russen den weg hebben gezien in hunne bergeneene kunde waarmede hij eens als kolonel Hare Majesteit Anna Paulowna in groote verwondering bracht Van Merlen was een oor spronkelijk man met een open kameraadschap pelijk hart. Vrijmoedig kwam hij op voor de waarheid overal en voor iedereen zijn critiek was scherp en juist. Op zijn 90»ten verjaardag heeft hij het onder vonden dat Nederland hem niet had vergeten en dat deed hem goed. Hij was omringd niet alleen door de achting en liefde van zijn kinderen. Ueinkindeien en vele vriendenmaar ook van allen die hem hebben gekend en op prijs geateld en die een blijvende herinnering zullen bewaren aan den oobelea kundiger» man. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Er is nog ai gepraat over de talrijke buiten gewone zendingen van II M. de koningin- regentes naar vreemde hoven. Men heeft daarin iels heel zots gezien. Toch is 't dal nieL Schijn baar ja, ia hel al heel vreemd dj) men een deputatie naar den vorst van Waldeck en naar den groothertog vac Saxen zendt om bun den dood des konings en de troonsbeklimming van koningin Wilkelaina mede te deeten enkele dageo nadat zij van de begrafenis zijn terug gekeerJ en nu zij pas enkele d»geo in hat paleis der koningin en koningin-regentes hebben ziel hel bout uit. Alles ligt er dooreenklee deren schoenen doekjes en nog vele andere voorwerpen Dat hindert ons drietal echter volstrekt niet In de slaapkamer is straks eene tafel gedragen geworden waarover een doek ligt uitgespreider brandt een helder «uur in de kachel, hetgeen eene aangename warmte verspreidt. Be kinderen mogen al sinds eenigo uren niet meer binnenkomen. Julia spreekt fluisterend en is zoo ongeduldigdat zij de jongere Marietta telkens vasthoudt en haar allerlei vragen doelwelke het kleine ding niet te beantwoorden weeL De kinderen hebben hare beste kleedjes aan; eenvoudige wollen jurken met witte boeze laartje doch het slaat haar veel beier dan de bonte pakjes, waarin zij 's avonds voor hel Subliek optreden. Be vader draagt eene met anel gevoerde jashij ziet er vrooliik en tevreden uitnu hij zijne beide dochtertjes bij zich heeft, 't Is hern een genot om den kleinen trirasaingen te bereiden, het geheele jaar verheugt hij zich op deze samenkomst. Bal is immers de eenige vreugdewelke hem in zijn moeilijk leven geschonken wordt. Oin die oogentdikk»m gevoelt bij zich eerst mensch slechts eene ontbreekt er om zijn geluk vol zuaakt te doen wezenmaar hij wenschl haar niet terug aan zijn-- zijde zij heeft het daar boven be'.er dan bij hemhot gaarne hij ook alieswal zij verlangde zou willen schenken Wordt vervolgd. gelogeerd. Maar men moei de hofetiquette on derscheiden van do gebruiken iu de gewone maatschappijdie trouwens ook de gewoonte huldigt om al heelt men aan 't sterfbed van een bloedverwant of vriend gestaanbij rouw brief van zijn overigden kennis te geven. Nu liet testament des konings geopend is, zijn de maatregelen genomen, die ter hand having daarvan noodig zijn o a. is een com missie van beheer benoemddie speciaal de zorg heeft voor de alwikkeling van alle door wijlen Z. Al. aangegane verbintenissen en 't beheer over speciale fondsenwaaruit pensi oenen door den koning geconiinucerd, bij het overlijden van andere leden der vorstelijke familie, worden uitgekeerd. Ik kan er bijvoegen dat ai het lagere personeeldal in Zr Ms. dienst was, hoewel door den nieuwen toestand ten deele overbodig geworden, door H. M de koningin regentes wordt gehandhaald of althans zonder financieel nadeel zal worden builen dienst gesteld. II. M beeft dezer dagen aan het gemaente- bestuur alhier 14000de groothertog van Saxen f 1000 voor de algemeene armen doen toekomen Ier voorziening in den buitengewoner nooddoor de lelie vorst ontstaan Tal van particulieren hebben naar de mate van hun vermogendat vorstelijk voorbeeld gevolgd. Er wordt dan ook ontzettend veel voor de nooddruf.igen gedaan Vo»ral het goede denk beeld van ds. van Koetsveld onlangs in nen vergadering ontwikkeld om voor de armen in een groot lokaal dagelijks kolfle en brood be schikbaar is stellen is in goede aarde gevallen. Dagelijks worden honderden en honderden guldens voor dit goede doel geofferd en de behoeftigen maken er een zeer gretig gebruik van AMERSFOORT, den 22. December 1890. De kostelooze verschalfing van Brood en Koffie aan behoeftige ingezetenen ie Amersfoort is hedenochtend in een verwarmde kamer in het Kinderhuis in werking getreden Reeds hebben toen ruim 200 personen daarvan een dankbaar Rebruik gemaakt. Deze kostelooze verschaffing geschiedt i a g e- I u k s van morgens haltnegen tot hallelt en 's avonds van zes lol acht eren. Zij geschiedt op Zon- en Feestdagen alléén 's morgens van halfaegen tot ell uren. De ijsclub «VOORWAARTS" beeft, blijkens nevensslaande advertentie na reeds eene bard rijderij op schaatsen uitgeschreven legen Zater dag 27 dezer wanneer ijs eo weder daartoe dienen. Die hardrijderij zal uit twee afdeelingen bo staan: 1. voor mannen boven 17 jaar op de korte baan en 2 voor amateurs op eeae baan van V* Engelsehe mijl. Hel beslaar van de ijsclub levert daardoor het bewtjs dal de be langen dier vereenigir.g aan goeda, en wat in deze nog meer zegtaan ociiaro handen zijn toevertrouwd. Voor de rijdtrij voor mannen op de korte baan worden drie prijzen uitge loofd dia ieder op zich zeil de moeite waard zijn om en den strijd voor aaniebinden. terwijl de zilveren medaille op de, baan voor amateurs uitgeloofdzeker ze-r vele rijders-liefliebbers tot deelneming zal aansporen Wij bezochten gieter de ijsbaan en konden ons volkomen vereenigen met de algemeene tevredenheidsbetuiging, die wij over de inrichting en dan toestand van de haner. door de bezoekers hoorden uitspreken. Behalve de hooldbaanter lengte van 580 Metersvliegervormig aangelegd treil men nog eenige kortere banen ieder van ruim 200 M. lengte aan en twee cirkelvormige banen voor figcurrijders en voor kinderen. Wij wekken onze stadgenooten op tot deze rereeniging als lid loeletredenen dit nog te doen vóór Dinsdagavond 7 uur, omdat na dat tijdstip de contributie tot f 1,50 wordt verhoogd. Wij kunnen verzekeren dal het eargisleren alhier gepubliceerde geruchtdat Mr. II. J. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout ontslag heeft gn»raagd als burgemeester van Leusden en Sloulenbiirg onwaar is. De tot kapitein benoemde Ie luitenant-adju dant M. Sterkenburg van hel 5e bataljon 5e reg. infanterieis in zijne betrekking ver« bataljonsadjudant gehandhaafd en blijft derhalve te Utrecht in garnizoen. Aanvangende heden. Maandagavond te 8 uren, wordt in het Gebouw «Volksheil» te Amersfoort een Zendingsbidstond gehouden waarin tnede- deelingen over den Zcndingsarheid in Neder landse!) Oosl-Iudiê zullen worden gedaan. Vrijdagmiddag is de wisselwachler F. aan het station Ie Hoorn door den trein overredeu. Bij liet rangeeren liep hij de locomotief, die in gang was, vooruit om den wissel over te halen en struikelde toen. De dood volgde onmiddellijk. De generaal Janhert heef!vóór zijn verlrek uit Amsterdam aan rf n burgemeester doen toekomen de som van 1240 voor lieldadige doeleinden. Dit bedrag is door den burgemeester ter beschikking gesteld van hel genootschap Liefdadigheid na.»r Vermogen. Generaal Jouberl is naar Maagd nburg ver trokken om nog een bezo-k Ie brengen aan de fabriek van Gruson. Van daar begeeft de generaal zich naar Brussel en verder naar Parijs en Lissabonoin weder naar Zuid Afrika terug te keeren. Generaal Joubert zal denkelijk heden Maandag ochtend te Brussel aankomen Kr is sprake van eene galavoorstelling in den Vlaautsclien schouw burg ie zijner eere. liet is nog niet bekend, of de genei aal deze heeft aangenomen. Toen de sneltrein van llalilax naar Montreal op de brug bij St. Levis tegenover (Juebec be vond stortte de brug in, zoodal de gehoele trein in de rivier terechtkain en onder het water werd bedolven. Veertig personen zijn daatbij gedood en gekwetst. In den laatslcn tijd kwamen herhaaldelijk op de lijn UtrechtKaïnpen diefstallen voor van onaangeleekende brieven met g. Idswaarden. Men heelt de daders in honden liet bleek zekere J. B te zijnconducteur der postmalen. Hij heeft deze en vroegere diefstallen bekend en is naar hel huis van bewaring te Zwolle overge bracht. De oudste ingezetene van Breda is overleden, nl. Anna De Colonia weduwe van Du Boisin den oudeidom van 103 jaren, welken leeftijd zij 17 November jl. niet meer feestelijk kon herdenkendaar zij loen reeds minder wel was Van dien datum af is zij gaan sukkelen. Zij laat eene dochter na die reeds meer dan 70 jaren teil. Eyraud die thans te Parijs terecht slaat wegens moord op een deurwaarder, had bij eeae Londensche assurantie-maatschappij zijn leven verzekerd ten behoeve zijner vrouw Die beminnelijke personage heelt vr>or zijne vrouw willen zorgen als hij vóór haar kwam te over lijden. en hij heel! geregeld de janrlijksclie premie van 2000 fr. betaald tot vóór een jaarnadat hij, lengevolge van den door hein geplregden moord op den deurwaarder Gouflézich in Amerika schuil had gehouden. Nu is in de voor waarden van bedoelde levensverzekeringmaat schappij bepaald dat als de premie een jaar lang onheiaald blijfthet recht op de assurantie vervalt, tenzij het volgende jaar de achterstallige •reinie tegelijk met de nieuwe gestort wordt. De vrouw van Eyraud heelt zich nu dezer dagen bij den agent d--r maatschappij aangemeld om de beide premiën te voldoen. Doch de maat schappij weigert die in ontvangst te newn. Uw man gaal naar de guillotine, heelt zij de vrouw laten aanzeggen en dal is eene wijze van sterven, die de maatschappij niet verzekert. De vrouwhiermede niet tevredenwil de maatschsppij een proces aandoen. Te Zuidlaren is overleden de heer F. G Ter Meulen em. predikant bij de Ned llerv. ge meente oud strijder van 1830 en drager van het Metalen Kruis. Een merkwaardig verzoekschrift is onderweg: van Britsch Indië aan koningin Victoria. Do petitie ia zestig voet lang eu onderteekend door meer dan twee duizend vrouwen uil Indiëdie wenschen, dat dt leeftijd waarop krachlens de wet een huwelijk kan gesloten worden, van tien op veertien jaar wordt gebracht. lp een stadje in.Rusland werden toebereidselen gemaakt tol de Begrafenis van een 75 jarigen man, toen eensklaps, lot grooten schrik van allen, de doode zich oprichtle en te drinken vtoeg. Toen de geestelijke niet aanstonds aan dal verlangen voldeed, kreeg hij een klap om de ooren. De oude man had 4 dagen roerloos gelegen. In 't groot. Een lid der firma Slorddart k Co te New York Canada en Londen, de heer Curtis G Stoddart, is te Chicago gevangen geno men, onder beschuldiging zich wederrechtelijk te hebben toegeëigend vijf en een half millioeu gul den aan actiën en 1U millioen gulden Bonds van de Kansas City Arkansas en New-Orleans spoor wegmaatschappij. Stoddart is legen borgstelling vrijgelaten. De rechtbank te San-Francisco heeft een man veroordeeld die het beroep van dief op cenet geheel eigenaardige wijze uitoefende of liever liet uitoefenen. In plaats van namelijk zelf de voorbijgangers te besteion liet hij dit dooi een aapje doen. De rnan droeg hel haodigo diertje op zijn schouder, en als hul geschikte oogen- blik gekomen wassprong van den schouder van zijnen baas en ontstal dezen oi genen zijn

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2