14 ril n i s ff c* i si S- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMER>Kl)ORT Gelet op art. 264 der gemeentewetgewijzigd bij de wel van 28 Juni 1881 (Staatsblad No 102)., Doen te weien, dal hel 2e aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Omslag) over hei dienstjaar 1890. goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijl maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoortden 3. Januari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secreiaris W. L. 8CHELTUS. Uit 's Gravenhage word gemeld Er was dit jaarmet hel oog op den hofrouw, geen i»ieuwj3ars-receptie ten hove. De Koningin- regentes omvingmét de koninginde dames en heeren van haar gevolg en deze receptie van holdignitarisson werd wel iels verder uit* gestrekt dan tot degenen die dagelijks IUI. MM. omringen, maar overigens liep de ie Januari tonder holpleehtigheid al. Alleen was het boek van felicitatie ol condoleance in de vestibule kamer ter teekening neergelegd en zeer velen maakten van die gelegenheid gebruik om de vorstinnen hunne hulde aan te bieden. De koningin regentes heeft na de begrafenis des konings een zeer groot aantal benoemingen in de orde van den Nederl. Leeuw gedaan en is nog dagelijks met de autoriteiten in overleg over andere onderscheidingen van dien aard. Niet alleen aan de vorstelijke personendie vreemde hoven bij de plechtige begrafenis hebben vertegenwoordigdmaar ook aan de diplomaten en andere leden der buitengewone gezantschap pen zijn decoraties te deel gevallen. Van de Fransche heeren is reeds bekend, wat zij ver kregen van de overigen niets. Del kan nog geruimen tijd duren voordat de volledige lijst dei Leeuw decoratiën wordt vast gesteld maar zeker is het, dat H M de koningin regentes die orde zeer hoog stelt en er derhalve niet al te kwistig mede wil omgesprongen- Iets anders is het om nog een andere orde in 't leven te roepen waaraan <behoelle» schijnt te beslaan nu de Eikenkroon en Leeuw van Nassau hebben opgehouden ter beschikking van de Nederlandsche dynastie te zijn. Er moet inderdaad reeds ernstig sprake van zijn om een Wilhelraina-orde in hel leven te roepen; deswege wordt overleg gepleegd AMERSFOORT 5 Jannari 1891. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot Burge meester van Leusden en Stoutenburg de heer Mr. D. J. 11. baron van Boetzclaer van Oosterhoul. Ds IL J. ter Haar Romeny te Haren heeft bet beroep naar Amersfoort aangenomen. De Humoristische Voordrachten» in Amieitia alhier uit Fritz Reutxr's werken door den heer Emil Balk uit Mecklenburg zijn thans definitie! bepaald op Maandagavond 19 Januari. üe inteekening is thans nog opengesteld wordende na sluiting der inteekenlijsl de entree verhoogd. zien en ieder der aanwezigen de hand vriend" schappelijk te drukkenterwijl hij er verdcr volstrekt geene aanspraak op maakte om de aandacht te trekken. Voor vijf jaar was de nauwelijks dertigjarige schilder, Johannes Slilllried in de meeste kringen nog een onbekende. Een deel zijner kunstboeders gelooide wel is waar in zijn talent en voorspelde hem eene schitterende toekomst, maar men was het eens, dat hem nog 'l rechte daartoe ontbrakwatkon men niet juist aangeven. Hij echter wist 't zelf zeer goedhet waren zorgen van den alledaagschen aard, welke hem drukten, welke dien ver- lammerden invloed op hem uitoefendensedert zijne kindsheid was dit reeds 't geval geweest Het grootste deel van zijn tijd moest hij be sleden aan het geven van lessen, hetgeen hem zoozeer ontzenuwde, dat hij geen k.acht, geen lust genoeg bezat om iets goeds te ont werpen. De kleine beeldenwelke hij- nu en dan op tentoonstellingen inzonddroegen daarvan dan ook de duidelijke kenmerken. Op dien bewusten avond had hij zich, moede en mat. zooals hij gewoonlijk was, laten ver leiden orn hel hal bij le wonen. Tamelijk on opgemerkt stond hij le midden der vroolijke schertsende gasten die hem hijna allen onbe kend warenzoodal hij eindelijk verlegen met zich zelf werd. Hij begon er zelfs aan le denken om stil weg te sluipentoen plotseling de sleep eener zijden japon voorbij ritselde. On willekeurig trad hij eenige schreden terug en bcnv:.kte eene slanke vrouw aan den arm van een heer, Leiden schreden hern langzaam voorbij. A Wordl vervolgd. Het doel ons veel genoegen te kunnen mede- deelendat het plan om krachtdadig steun te verleenen aan stadgenooten die wegens den vroegen stilstand in zaken zonder werk zijn en niet door Armbesturen of door Commission bereikt wordennudat dit plan, waartoe onze j geachte burgemeester Jhr Mr. T A. J. van Asch van Wijck en Ds. D. P. M. Graswinckel het initiatief namenzeer groote belangstelling ondervindt en dat velen willen medewerken oin het te doen slagen. Dat bleek duidelijk uit de opkomst der ver gadering, Vrijdagavond in Amieitia onder voor zitterschap van den Burgemeester gehouden, Iluira een tachliglal ingezetenen kwam aldaar bijeen orn de wijze te besprekenwaarop die steun verleend moest worden Besloten werdnadat er staande de vergade ring reeds yoor p. m. f180U gelcekend was, dat dit geschieden zal door middel van eene tijdelijke toelage of van voorschot. Een dertigtal heeren werd tol leden der commissie van uit voering benoemd. Deze commissie zal zich splitsen in vier af- deelingenzoodat elk dezer ééne wijk der stad voor hare rekening neemt oin daarin te doen wat zij noodig acht. Aar. 't hoofd van elke af- deeling staat een voorzitter met een onder voorzitter, bijgestaan door een secretaris en een penningmeesterterwijl haar een bepaalde som verstrekt wordt om geheel zelfstandig le werken. Eenmaal per week vergadert hel Hoofdbestuur met de bestuursleden der afdeelingen tot het uitbrengen van een verslag en tot bespreking der verschillende belangen. F.r is, om 't beoogde doel te bereiken, f3000 noodig; ten einde 't ontbrekende daaraan le ver krijgen, wendt de commissie zich vol vertrouwen tot de ingezetenen, niet twijfelende of het zal door den algemeenen lieldadigheidszin bijeengebracht worden, want nog nooit werd daarop een ver- geefsch beroep gedaan bij Amersfoorts inwoners. Geen dienaar des rechtsmet het wetboek in de handkan hen daartoe noodzakenmaar er is eene hoogere wetdie der mensehen liefde welke hem daartoe verplicht. Deze ontleent hare kracht aan ieders moreele beginselen en aan 'tfeit, dat onze maatschappij een keienis, waaraan geene enkele schakel kan gemist worden dus ook niet zij. die met stoffelijke bezwaren te kampen hebben. Sen ieder, die geboren wordt, heeft recht om te bestaan hem te helpen, wanneer de moeilijkheden des levens hem buiten zijne schuld te machtig worden, is de plicht van hen. die zich in betere omstandigheden bevinden! Welnu dan ingezetenen van ^Amersfoort wijst dat vernieuwd beroep op uw weldadig heidszin niet al opent uwe beurzen de «lof felijke uiting uwer menschenliefde de gedachte, dat gij daardoor velen voor ondergang bewaart strekke u tot voldoening l Bij Min. beschikking is raet 1 Januari eervol ontheven de Rijksopziener op de spoorweg diensten A. i. Hendrikste Amersfoortvan het dagelijkseh toezicht op den dienst der spoorwegen HilversumAmersfoortZutphen AmersfoortResteren, Dierenllatlem, en Apel doorn—Deventer—Almelo en is, mede met ingang van I Januari, voorloopig opgedragen aan den Rijksopziener op de spoorwegdiensten P. G. J. Jeosteater standplaats Amersfoort, het dagel toezicht op den dienst der spoor wegen HilversumAmersfoortZutphen, Amers foort—KeslerenDieren—Hatternen Apel doornDeventerAlmelo. Van de Kostelooze Verschaffing van Brood en Koffie hebben dankbaar gebruik gemaakt lol Woensdagavond 388 Donderdagochtend 246 Vrijdagochtend 321 Vrijdagavond 400 Zaterdagochtend 367 Zaterdagavond 382 Zondagochtend 253 Maandagochtend 355 8274 Ingekomen giften sedert onze vorige opgave bij Mej. Graswinckelvan v. R. 2 coup a f3,50.— Mej. v. B M. f2,50.— Mevr. Wed. M. f3.- N. N. II- bij den Heer G. F. Mergervan P. B. MO. Mej. v. d. L. f5.Mej C. II A. T. f5. bij den Heer Ds. H. W. Kalfl, van N. N. 15.— van L. 12,50. bij Mej. M. Methorst, van B. Mü. Rij Mej. L. Schellema van J. 11 den T. f 10.— bij Mej. van Lier, van L. E. V. f 10. Het ontvangen bedrag was tot Zaterdagochtend f 1243,62*. Naar berekening is er wekelijks ruim f200 noodig om die inrichting nog geruimen tijd in stand te doen blijvenhoopt men nog vele bijdragen te ontvangdn waartoe de Dames en de Lcdea der Commissiewier namen wij reeds vroeger vermelddengaarne bereid zijn. De Gemeenteraad van Woudenberg heeft al» onder wijzereden benoemd lo. aan de school in du kom Mej. EU» M Cruijlï'alhier en 2o. aan de school aan den llulcvocl Mej M. Lagerwcij le Amersfoort. De heer Domela Nicnwenhuis heeft Zondags in hel kerkgebouw der Ned. Ilerv. Gein.lo St. Anna Paliochie. wederom een rede gehouden, die natuurlijk van socialistische strekking was. Men zal zich herinnerendal de Synode der Ilerv. kerk over deze en dergelijke spreek beurten in de kerken haar ongunstig oordeel den vorigen zomer heelt doen hooien. De dignitarissen de hoofd- en verdere amb tenaren behoorende tol den Hofstaat van wijlen Z. M. dun Koningzijn voorloopig in hua betrekking bestendigd. Van het eiland Urk h idden de vorige week eenige Urkenaars over hel ijs den tocht naar Schokland ondernomen Het gelukte hun inder daad dit eiland te bereiken. Toen zij echter 'savonds terugkeerden, was hel ijs van el kander gewekenzoodat zij Urk niet meer konden bereiken. Bij onderzoek bleek dat ook de terugtocht naar Schokland was afgesneden want ook daar was een groote, brecde scheur in het ijs ontslaan. Zoo dicht mogelijk Urk naderendehebben zij toen door schreeuwer» hun moeielijken en gevaarlijken toestand ge tracht te doen opinciken Na onge.loorti.jke in spanning gelukte hun dit eindelijk. Spoedig werd toen een ijslooper uitgeiust, waarmede de ongelukkigen uil hun gevaarlijken toestand gered werden. Japan heeft blijkens de uitkomst der laatste volkstelling 40.072,020 in woncis. Een te Pest zeer bekend acteurLajos Benedek geheeten is tengevolge van het gebruik van blanketselwaarschijnlijk door een wondje in zijn gelaal, aan bloedvergiftiging gestorven. Te Merlemont, bij Ar rasis de 89-jarige moeder van een priester, terwijl deze de ini» bediende vermoord. De moordenaar die alles plunderde en o. a 3000 frs. meenam, wierp hel lijk in denhaard waarin luiUialt verbrand is gevonden. Te Hilversum heeft bet ijs een otter gecUehL Twee dienstmeisjes wandelden op de Gooische vaart en liepen in een wak. De een greep ziet» aan den rand vast en werd geredde andere school ver weg onder het ijs eerst na 20 minu ten kon zij er uit gehaald wordenhel leven was geweken. Te Zaandam is de heer A. Woensdagnacht aan een groot gevaar ontkomen. Door hei springen van een gushuis werd zijne slaapkamer geheel met gas gevulddoch gelukkig werd hij intijds wakker en had hij bcsel genoeg om het bed le verlaten en de kamerdeur le openen. Een hartverscheurend ongeluk had Woens dagmiddag te Eindhoven plaats. Een veelbevo- vend hulpbesteller van hel postkantoor, v. B., van Stratum, kwain in aanraking met den trein en dit met zulk droevig gevolg dal hij letterlijk en tweeën werd gesneden en onmiddellijk een lijk was. Te Londen werden Zaterdag drie lijken ge vonden v»n menschendie van koude en ge brek waren omgekomen. Gisteren stond le Londen terecht een jonge vrouwdie voor haar minnaareen kunstenmakerhel kiud van haar zuster had gestolen. De arrondissements-rech'bonk te Zutfcn ver nietigde het vonnis van het kantongerecht aldaar waarhij de schipper J. Van Dijkter zake van het niet verleenen van hnlp aan een hulpbe hoevende die in levensgevaar verkeerdeten gevolge waarvan de dood van dezen is gevolgd, was veroordeeld tot 2 maand hechtenis en sprak den appellant van het hem ten laste ge legde vrij. Uit Avesnes wordt bericht, dat in het busch van La Neuville het lijk is gevonden van zekeren Pierrondie sedert 12 October was vermist. Wolven hadden de handen en den linkervoet opgegeten door den vorst waren de overblijfse len aan den grond vastgeraakt en men moest zich van spaden bedienen om hel lijk le kunnen los krijgen. Een barba .rsche handeling hoeft aan boord van het stoomschip «Gotlorp» te Slceswijk aangekomen plaats gehad. I)e stuurman liet een scheepsjongen Rasmussen genaamd vier uren onalgebrokcn onder hevige stortzeeën in

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2