een geneesheereen commissaris van politie de lieer Santinion mud. diens maili'osse. De commissaris van politievergezeld van de betrokken dame zou zich naar een krankzin nigengesticht hebben begeven en van een ver pleegde aldaar, den heer de la Saigne. eenc hand tekening hebben verkregenwaarbij zij gemachtihd werd eene som van frs. 50.000 te lichtenwelke behoorlijk belegd was. Dc com missaris van politie zou bovendien de aldus verkregen handteekening met kennis van zaken hebben gelegaliseerd. In de nabijheid van het ïtaliaansche dorpje €osio werd dezer dagen een zeventienjarige herderin, toen zij haar kodde hoedde door een wolf aangevallen. De wakkere juffer wist zich «chter aan de landen van hel beest te ontrukken «n eenige passen achteruit in een greppel te springen, vanwaar zij den woll met groote steenen begon te bombardeeren. Zij slaagde er niet enkel in het beest van zich al' te houden maar hem zelfs ernstig aan den kop te verwonden Toen een welgemikte steenworp het beest neervelde kwam bel meisje uil baar schuilplaats t voorschijn en sloeg den woll dood. De dorps bewoner brachten de moedige meid in zege praal naar haar woning. Op zijn Amerikaanseh. In Amerika weet men toch handig met sommige zaken om te springen. Zoo vroeg dezer dagen een zekere mijnheer Edwar Fuckor êchtscheiding aan voor de recht bank te Chicago. 's Morgens ie 10 uur en 55 minuten diende de advocaat Ruus King hel verzoek bij de recht bank in. In twee minuten was het geregistreerd. Weer twee minuten later bepleitte de advocaat de hem opgedragen zaak voor de rechters en te 11 uur en 5 minuten sprak de rechtbank de echtscheiding uiL Alles had dus slechts 10 minuten geduurd. Op 'toogenblik, dat wij dit schrijven schijnt de Wintervorst ecne goede bui te hebben Z. M. regeert een weinig minder streng. Maar wie weet hoe diep het kwik zal gedaald zijn in de buis als deze meening verschijnt? Hoe er nog menschen zijndie zacht weer durven voor spellen vóór Juli, begrijpen wij niet. Zij moeten zich wel verongelijkt gevoelen dal zij niet bij de vaststelling van 't scheppingsplan geraad pleegd z'jn sij weten meer dan iedereen. Iedereen is 't er over eensdat wij een ouder- wetschen winter hebben en gelijk de geschie denis van deze winters, door de couranten opgerakeld, leertons voorbereid moeten houden op nog heel wat sterker stukken dan December 1890 vertoonde. Voorloopig heelth-tiswaar deze winter genoeg gedaan voor zijne eer. "Wij zullen er onze kinderen en als wij 'i bele ven onze kleinkinderen van kunnen vertellen op een langen avond alsom de poëtische uit drukking van een Nod«rlandsch dichter te her halen «hel roet wast in de schooisteenhoeken» en «men roost de scheencn bij de vlam Wij zullen kunnen spreken van tochten met de arreslede op zelden geheel bevroren wateren van ijs niet bij centimeters m «ar bij decimeters ie berekenen, van zware nevels, op de aar.lo vallende als een zwarten sluier, kleverig, hui veringwekkend, naar den volgende morgen omgezet in schitterende kristallen. Dat doel zooals men weet, die kleine fee, die groote toovenaros, De Rijp: het meest artistieke kind van den winter. Als hel woordenboek haar man nelijk maakt, heeft hel nog meer ongelijk dan de leden van den Raad van Statedie ons naa glaswelke de schildersezel en hunne eigen gestalten weerkaatste.Zijn jeugdig schoon gelaat met zijne dwecpende donkere oogen en zijn zwart haar vormde eene scherpe legen- stelling met de bleeke, vermoeide, schier harde wezenstrekken der jonge vrouw aan zijne zijde. Zij stonden dicht naast elkaar, waardoor het contrast nog scherper le voorschijn trad. In latere tijden dacht hij er nog dikwijls aan hoe hij joist in die oogenblikken deze opmer king gemaakt had. Het was niets en toch juist dat niets was eene getrouwe afspiegeling van liet lot, dat hen beiden wachtte. Rij het scheiden zcide zij tot hem «Wij logeeren in het hotel Imperial. Als gij eens een avond met ons doorbrengen wilt, dan zal ons zulks zeer aangenaam wezen. Tussehen vijven en zessen vindt gij ons iederen dag te huis. Overmorgen hopen wij u weer voor eene tweede zitting te bezoeken. Ik ben overtuigd, dat bel l"*eld aan onze verwachtingen zal be antwoord nbet begin ten minste doet rnij dit hopen.» De oom stond opwierp even oen blik op d n schildersezel, doch zeide niets. Geen trek in zi-fi koud. onverschillig gelaat toonde of hij \V wning deelde of niet. Met eene zwij gende buiging volgde de zonderlinge man zijne wicht. Wordt vervolgd. I 't schijnt door een koning willen laten regeeren. Wij kennen haar wel. Zij gelijkt ecne markiezin van liet oude regime: levendig, coquet, niet bruine oogen en een wipneusjegepoederd haar en spitsevlugge vingeren Zij is geboren voor dc fraaie vrouwelijke handwerken —-misschien zou zij bij een examen voor de nuttige worden algewezen want liet nut zonder hoofdletter er is geene booze bedoeling tegenover eene eer biedwaardige instelling hel nul en de kunst zijn twee. Maar zij is de eerste van alle vrouwen in 't bordurengelijk die anne Aracline door eene jaloerscbe godin te wreed gestraltde eerste in 't spinnen was. Zoo verandert zij grijsgroene boomstammen in een bouquet en zwartgrijze stoppels in wuivende pluimen en veeren. En zoo herschept zij hel bosch in een tooverpaleis AMERSFOORT 1 2 Januari 1891. Bij koninkl. Besluit is, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan den Heer Mr. J. de Louter als notaris te Amersloorl. Op 12 Nov. 1841 tol notaris te Amersfoort benoemdalzoo ruim 49 jaren alhier als zoo danig werkzaamis bij tevens tot dusver de oudsie in functie der notarissen in de prov. Utrecht. Bij Kon. Besluit van den 8 Januari 1891 No. 6. is benoemd tot le luitenant adjudant bij de dd. Schutterij te Amersloorl de heer J. Busquet. Naar men verneemt is door den Heer W. Croockewit W. Azn. eervol ontslag verzocht als Kapilain bij de dd. Schutterij te Amersloorl. Tan de Koslelooze Verschaffing van Brood en Kolfie hebben dankbaar gebruik gemaakt tot en mal Donderdagochtend jl. 8274 personen Donderdagavond 429 Vrijdagochtend 333 Vrijdagavond 464 Zaterdagochtend 396 Zaterdagavond 410 Zondagochtend 333 Maandagochtend 412 13107 Daar de lijst van inleekening niet meer in circulatie wordt gebracht en wcllichl eenigen is verzuimd ter teekening voor te leggen zoo verklaart de red. dezer courant «ich gaarne be reidt lot het in ontvangst nemen van bijdragen. De XXIVe uilvoering der Amersfoortsche Afdeeling van «Toonkunst» uitgesteld tenge volge van het overlijden des Konings en den daarop gevolgden eersten officicelen rouwtijd zal morgen Dinsdagavond in Ainicitia plaats hebben. Deze uitvoering belooft zeer belangrijk le zijn, want daarin worden ten gehoore gebracht Koorwerken van den beroemden Nedcrlandachen coinponistSwKKLiivcK en van twee andere vader- landsche componisten uit den nieuwcren tijd. Vooral ook mag men zich groot kunitgenot voorstellenomdat dc Solisten welbekende hoogverdienstelijke dilettanten zijn. Laat ons derhalve hopen dat een groot getal leden der Aldecling en meerdere muziekmin naren met hunne dames morgenavond aldaar zullen aanwezig zijn. In eene buitengewone vergadering op Vrijdag middag jl. van den Eerkcraatl der Ned, lsr. gemeente te Amersloorl werd met eenc toepas selijke rede van den Parnassijn voorz. den heer Pn. Mbijf.rs namens den Kerkcraad den heer S. van Italië een zilveren bokaal vereerd bij de viering van diens 40jarig jubilé als voorzanger dier gemeente op Zaterdag jl. bij welke gelegenheid liet kerkgebouw was ver sierd en aldaar voor de li Arke een nieuw sierlijk voorhangsel prijkte, door zijne kinderen en behuwdkinderen inet nog andere leestgavcn, aan de Synagoge geschonken. Door eene Commissie zijn hem te zijnen huize, in tegenwoordigheid van hel daartoe uitgenoo- digde Dag. Bestuur en den Secretaris der lsr. gemeentenamens een aantal alhier en elders wonende gemeenteleden een fraai stel tafelzilver en meerdere geschenken aangeboden vergezeld van een allium behelzende dc namen der gevers in prachtig schrift van den bekwamen calligraaf den heer Antonie Grevenstuk te Amsterdam. De Commissie bestond uit de hecren M. de Haas, F. Klasscr, M. de fool, J. Scliulman en I. van Spiegelbij wie zich later nog twee leden de hecren A. Herschel Bzn. en S. van Embden aansloten. Rijde rniddagdienst hield de geachte Jubilaris eene kernachtige lecstrede waarin hij met ge voelvolle bewoordingen zijne erkentelijkheid betuigde voor de door hem ondervonden blijken van genegenheid. Door den Heer J. Abrahamson dezer dagen te Amsterdam overleden, is aan de Ned. lsr. gemeente le Amersfoort vermaakt een honderd gulden, vnj van successierecht. Aan den lieer G Blok mr. smid le Amers foort is gegund liet maken en hol leve-en van 29 stuks brancardd.agersvolgen- hol model door hem vervaardigd en geleverd slandmodel systeem de Moov, waarvan door den Hoer Blok reeds een öOlal onder goedkeuring zijn al- geleverd voor den geneeskundigen dienst der landmacht alhier. Vrijdagochtend halfzes ontslond felle brand boven de stalling van bet door den lieer M. 11. T. Vcrmolen bewoonde perceel bock Singel en Yarkensinarkt alhier, bestaande uit winkel, woonhuispakhuis en stalling Door liet flink optreden der brandweer, krachtig bijgestaan door de spuit van het garnizoen was uien den brand le ongeveer 8 uren meesier en werden de belendende perceelen behouden die zonder het ordelijke samenwerken van garnizoen en brandweer zeer zeker eveneens een piooi der vlammen zouden geworden zijn. Vermoedelijk is bij hel kolfiebranden in het pakhuis den avond te vorm een vonk geraakt tussehen de vele koopmansgoederendie al smeulende in del vroegen morgen lot uilslaanden brand overging. Veel van waarde is nog gered kannen worden. Alle autoriteiten waren aan wezig, terwijl poüiie en schutterij de orde handhaafden. Alles was verzekerd bij de Sociélé «L'Union» tegen Brandschade te Brussel. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Voor de schaatsenrijders blijft natuurlijk 't vriezend weêr een zeldzaam genot en de hanen van onze ijsclub kraken dan ook ondanks de zwaarte van den gladden vloeronder 'l ge wicht der liefhebbers en liefhebstersdie er van den morgen lol den avond zwieren en flirtation cursus houden op groote schaal. De kinder- en groote-naenochen ijsfeesten inoostuuin, verleden Zaterdag daar gehouden hadden enorm veel succes. Men vond het maar jaminer dat de drankwet verbood voor andere verwar ming dan door hecte melk en chocolade of dejeuners en souper» te zorgen. Wel werd er vertrouwelijk vertelddat er onder den naam van «IJsclub» een drankje werd geschonken, dat als twee droppelen water op cognac geleek, maar ik geloof dat zoo grif nietomdat de politie streng toezag. De uilnoodiging aan II M. de Koningin- Regentes om als peel op te treden (inet den koning van Italië cn met graaf Molike.) over hel jongste zoontje van den Duilschen keizer, wordt kier als ace bijzondere onileischeiding ho >g gewaardeerd en er moet dan ook sprake v.m aijn dat de regentas een buitengewoon gezant naar Berlijn zal afvaardigen om baar bij die plechtigheid le vertegenwoordigen. Over de courdoor 11. .VI. de koningin jl. Maandag ten ilo7e gehoudenbchoei ik niet meer in bijzonderheden te treden. Hel was een défilé van dai»is3 in den rouw en van mooi gecustumeerde heeren militairen diplomaten, rechter», geestelijken, ambleBaien en officieren, staatslieden en ook vaa eenige pailiculieren die zich meerendeels in comité hadden ver- eenigd om van de partij te zija. Honderden rijlaigen stonden van 't paleis tot in de om liggend) straten ea file. Éindelijk nog een enkel wcord over dc politiek. De oproeping der tweede kamer op 13 dezer, 's middags maakt mijne vroeger geuitte onder stelling bijna tol zekerheid, dal er vóór 15 Feb. op hel tot stand komen der siedenwet geen uitzicht meer is. Men deukt dat de Surinaamsche en algemeene politieke discussiën in de tweede kamer de geheele maand Januari zullen in beslag nemen dan komt de eerste orn de begrootingen te behandelen en dus zal het zoo goed als fei telijk onmogelijk zijn om vóór rncdio Februari zelfs met de splitsing der meervoudige districten te beginnen laat staan die ten einde te brengen. Te Schcvcningen schijnt men veel last van 'l ijs te ondervinden. Langs het strand heelt zich een ijshank gevormddie een prachtig gezicht oplevertruaar voor de visscliersvloot lang niel zonder gevaar is. Indien de vorst nog lang mocht a,inhouden zou zich wellicht het verschijnsel weer eens kunnen voordoen wat naar werd verzekerd in 60 jaren niet voorkwam, n.l. dat men over 't ijs dc pinken in zee kon bereiken. In Antwerpen wordt geklaagd over hel niets doen der vroede vaderen. Hel «lldbld. van Ant werpen» zegt tenminste: «Onze sladshuishcercn zitten met de handen overeen en hebben geene de minste poging gedaanoin liet ijs in onze Schelde le breken en de vaart in onze Schelde zoo lang mogelijk open te houden. «Volgens een der raadsleden zou dat werk orn te gelukken al le veel geld kosten doch wij vragen wal onze haven verliest met niets te doen

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2