dag, nadat de overval had plaats gehad. Ofschoon het gebeurde waarschijnlijk een geheel op zich zelf slaand feil isinoel hel een aansporing wezenom met voorzichtigheid onder de Atjeh- sche kolonie dier streken te ageeren. De New-York-Herald verhaalt het volgende Voor 14 dagen kwam graaf Gaorg Szermoy vroeger kamerheer van keizer Fram Jozef van Oostenrijk, naar Ameiika, om nasporingun te doen naar zijn dochter Jenny, die, uil wraak, door zijn vroegere raailrcsseMarie Polska, uit Budapest werd ontvoerd. Het bleek hem al spoedigdat het meisje in een berucht huis te New-York was gebracht en dagen lang ge houden doch van daar was zij naar andere inrichtingen van dien aard gegaan of vervoerd en ook reeds een paar malen als patiënte in Wards Island hospitaal opgenomen. Ondanks de door hom uitgeloofde 500U gld. belooning, ge lukte 'them echter niet een spoor van zijn dochter te vinden en troosteloos vertrok hij weder. Doch na zijn vertrek is Jenny gevonden en wel als echtgenoote V3n een barbier in Jersey City Joseph Monderer maar tevenswant na een paar maanden kalm en gelukkig met dien man te hebhen geleefd, kwam de losbandig heid weder bij haar aan 't woord als mai- tresse van een jong Engelschmanmet wie men de jonge gravin in een gemeen danshuis vond. Op de vraag of zij tol haar vader wilde terugkeeren antwoordde zijhet is nu daarvoor te laat! De <Sum Gt» schrijft: Eenigen tijd geleden is in dit blad een noodkreet aangeheven om koffiedochnaar wij vernemen zonder eenig succeskoffie voor het dagalijksch gebruik is en blijft voor velen op Sumatra langs eerlijken weg onbereikbaar. Men meldt ons, dat er in de binnenlanden Europeanen zijndie slechts bij feestelijke gelegenheden een kop koffie kunnen gebruikenmits hel product van elders is in gevoerd. Een onzer klagers ontvangt zijne koffie gebrand en welin blikken uitGouda een ander drinkt het aftreksel van geroosterde koffiebladereneen derde moet zich behelpen met thee. Zou hierin niet te voorzien zijn door b. v. kleine hoevelheden koffie voor dagelijksch gebruik tegen zekeren prijsbij de pakhuizen verkrijgbaar le stellen? In den «Nad. Sport» van 24 Januari 1891 lezen wij het volgende «Aan de bad- en zweminrichting aan de De Ruyterkade te Amsterdamis thans het zwem men gestaaktomdat het openhouden der bijt met te veel moeite gepaard ging. In Gouda wordt nog steeds door 4 hceren S«zwommen naar men zegtdoen deze heeren ai, om zich legen de koude te harden. Ook de heer Dudok De Wil baadt nog steeds eiken morgen te 7 uur in de Vecht.» Dal zijn ware waterhelden De rechtbank van Tessino heeft nu toch eindelijk de zaak van den ex-staatssecretaris Scazzia eens ter hand genomen. De aanklacht luidt: diefstal van S13.4ÜU francs aan gelds waardige papierenverduistering van 78062 francsverkregen door gebruikmaking van val- sche sleutels en van 36000 francs uil de kleine kasbenevens van bedrog ten nadeele der kantonale bank van Tessino. De arbeider D., wonende op Stuivezand onder Oosterhout, mag zich in een builengewonen huwelijkszegen verheugen. De afgeloopen week werd door hem bij den Burgerlijken Stand voor de vierde maal tijdens zijn huwelijk aangilte van de geboorte van een fluister van kinderstemmen. Ilij opende haastig de deur en heette de twee kleinen hartelijk welkom in zijn atelier. Deze verloren weldra hunne beschroomdheidwant Johannes ver stond de kunst om met kinderen om te gaan. Oin hen niet te vermoeien zette hij onder 't schilderen het gesprek voort, en bereikte daar mede wat hij wenschtenamelijk, dat het ge laat der kleinen zijn natuurlijke", levendige uit drukking behield. «Waar is uwe vriendin. Signorina Francesca?» vraagde hij het meisje eensklaps. «Zij wilde niet met ons naar binnen gaan over een uur komt zij terug en blijft dan op de straal op ons wachten.» «Is zij dan bang voor mij?» «Dat weel ik niel, Signor, maar ik geloof, dal hare moeder het niet hebben wil. Signorina Franceses houdt van geene schilders.» Johannes lachte luid. «Waarom niet onder zocht hij verder. «Omdat zij niel geschilderd wil worden en ieder schilder dat doen wil,» verklaarde het kleine ding wijsgecrig. «Zij is zeker buitengewoon schoon,» dacht de jonge kunstenaar: «Of ze wil of niet. zien zal ik haar toch Wordt vervolgd. tweeling gedaan. Ten einde cenige afwisseling te hebben, wciu hij bovendien in 1886, door zijn ega inet de geboorte van een drieling verrast. Zondagmorgen ontstond te Kralingen een hevig tumult. Ecnige bruiloftsgastendie een weinig tc veel aan Bacchus geofferd haddenwilden nog een café met hun bezoek vereeren. De eigenaar was daarop minder gesteldzoodal hij hun den toegang weigerdewaarop zij de ruiten insloegen. De politie was echter spoedig tegen woordig en in korten tijd zaten alle bruilofts gastenten getale van 4, goed én wel achter slot en grendel. In het Kazerneleven hoort men nogal eens en niet zonder reden! de vraag stellen, hoe het toch komt, dat de dienstjaren vóór zijn 18e levensjaar niet voor pensioen medetellen, terwijl toch bij de marine zulks wel het geval is. Zoo zal bijv. een sergeantdie het geluk heeft gehad om op 17jarigen leeftijd tot dien graad le zijn bevorderd, en naar Indië vertrekt, aldaar eerst nog eens lol zijn 18e jaar moeten vechten of vele vermoeienissen doorstaaneer d'* jVn.r voor zijn pensioen in aanmerking mag komen. Schrijver dezes wil hiermede alleen le kennen geven, dat jongelui van 15 jaar, bij de Marine in dienstdus meerdere voorrechten hebben dan die bij andere wapens. Voor de rechtbank te Assen heeft terechtge staan Grietje VVobbes Gaaikeraa weduwe Hel- linga59 jaar, beklaagd te Roden op of om streeks 9 Oct. en volgende dagenna daartoe vooraf hel plan te hebhen beraamdaan hare dochter Grietje Helling» opzettelijk en met den wil om haar te dooden te hebben toegediend meerdere hoeveelheden rattekruid ten gevolge waarvan genoemde dochter in den nacht van 13 op 14 Oct. daaraanvolgende was gestorven. Tijdens de zitting vielen herhaaldelijk vrouwen in onmacht en moesten uil de zaal worden verwijderd. Na een uitvoerig getuigenverhoor en volledige bekentenis door beklaagdewerd door het 0. M., het woord genomen. Spreker was van oordeeldal in tal van jaren in ons land niet zulk een ontzettend misdrijf was gepleegd en eischte levenslange gevangenis straf. Dit requisitoir werd op de tribune met bijval begroet. De toegevoegde verdedigermr. J. J. Willingepleitte eene lichtere straf. Uil- spraak over 14 dagen. In den Zuidwesthoek van Friesland worden tegenwoordig buitengewoon veel vischotUrs ge vangen. Het schijnt, dat deze dieren door den strengen winter hun gewoon rantsoen niet meer kunnen bemachtigen zoodoende wagen ze zich in de nabijheid van inenschendoor wie ze spoedig worden afgemaakt. De huid dezer dieren is zeer gezocht en ook moet hel vleesch niet onsmakelijk zija. Te Frankfort is eene vervalsching op groote schaal ontdekt van 10 penningspostzegels, welke zeer kunstig nagemaakt en moeilijk van de echte te onderscheiden zijn. Twee lithographen, van de vervalsching verdachtzijn in hechtenis genomen. De algemeene vergadering van de «Vereeni ging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs» zal in de Pinksterweek te Leiden gehouden worden. 3353ta Staats-Loterij. VIJFDE KLASSE (Vierde of laatste week Trekking van 3 Feb. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van 11000 op No. 4198 (in 1/4, 2/10 en 11120.) Prijzen van I 70. 2131 2132 2147 4147 4!57 19263 19303 en 19974. Te zatnen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2106 4128 4144 4172 4359 4361 4398 13984 18367 19*216 19271 19*293 19304 1930519939 19944 19960 19973 en 19990. Trekking van 4 Feb. (1000 loten.) Prijzen van f 70. 2146 2958 2900 2990 41634174 1395919217 19908 en 19924. Te zatnen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2140 2156 2169 4124 4130 4170 4191 13961 13960 18330 18349 19218 19907 19936 19945 en 20000. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden I van Amersfoort en arrondissement gedurende de le belli der rnaand Januari 1891. 1 Bonten Dordrecht A- Kreuzer.Hago, Rechthebbenden vervoegen zich aan 't postkantoor AMERSFOORT, 5 Februari 1891. Teneinde op de KIEaKRSLIJSIEN van dit jaar gebracht ie kunnen worden beltoon!» degenen die gedurende dn laatste negen maanden dezellde kamers bewoond hebben, Ittin verlangen daartoo kenbaar te maken ter Secretarie terwijl zij die elders personeel* belasting over 18olM)0 «f grondbelasting over 1890 hebben betaald in hunne vorige woonplaats, het aanslagbiljet ter Secretarie alhier moeten overleggen vóór den 15. Februari aanslaande. Woensdagochtend is het stoffelijk overschot van den alhier overleden ritmeester II. L EitzfêY naar Deventer overgebrachtom aldaar in bet gral der familie te worden bijgezet. Velen waaronder nagenoeg alle officieren van het garnizoen waren aan liet station aanwezig om van hunne belangstelling le doen blijken Langs de aan beide zijden van den toegang tol het station «en liaie» geschaarde huzatcn, werd de lijkkistmet vele kransen bedekt, door onderofficieren van het 1e regiment huzaren naar den gercedstaandcn spoorwagen gedragen. Deze stille, eenvoudige plechtigheid waar mede de laatste eer aan hun overleden ritmeester- instructeur werd bewezenmaakte een diepen indruk. Van de Kostelooze verschaffing van Brood en Koffie hebben dankbaar gebruik gemaakt lot •n met Maandagochtend 29145 personen Dinsdag 4G2 Woensdag 490 Doiderdag 446 30543 Geen reiscostuum gereed te houden geen koffers le pakken geen afscheidsvisites -— geen spoor-, rivier- of zeevervoer geen rcis- en verblijfkosten schier geen tijdverzuim en toch, eenvoudig op een stoel gezeten, vreemde landen, groote steden natuurtalereelen, merk waardigheden enz. enz. te bezichtigen, ziedaar wat thans le Amersfoort mogelijk is gemaakt door de aanwezigheid van een PANORAMA 'twelk tot allernuttigste entrée voor jong en oud van beider sekse is opengesteld Langestraal F 12 bij de Kamperbinnenpoort Tot en met Zondag is, blijkens nevensst. adv., de Parijschc Tentoonstelling en veel merkwaar digs van Parijs, daar ie zien. Met groot genoegen aanschouwden wij daarvan achtereenvolgens de vijftig verschillende gezichten, 'tls er wel hoogst belangrijk en zeker ook voor jongens en tneisj'es leerrijk. Hel Panorama werd in andere steden druk bezocht en verdient het dan ook in Amrrsloort door een talrijk publiek le worden bezichtigd, Het bericht omtrent de vergadering van de alhier gevestigde afdeeling van hel genootschap voor landbouw en kruidkunde in ons vorig num mer voorkomende, is niel geheel juis'. Er is niet besloten om f0,50 boven de contributie per persoon te heffen en dit als subsidie aan het hoofdbestuur ter hand le stellen, maar om. op verzoek des hooldbesluurs uit de kas f ,50 per lid, en duspl. m. 1130 aan dat bestuur altesiaan voor de viering van het 50jarig beslaan des genootschaps. Om dit te kunnen deenwil le de meerderheid dit jaar het subsidie voor dc veemarkt laten vervallenaangezien men de keuringen onveranderd wilde behouden en de kas dit alles te zatnen niel toeliet. Maandag 2 Februari had er eene algemeene vergadering plaats van de Vereeniging «Broeder schap» van hpt kader der d.d schutterij. Deze vergadering werd bijgewoond door den Heer A. M. Tromp van llolst, Beschermheer der vereeniging, en door de donateurs le luite nant v. d. Guinster en 2de luitenant Pekelharing. De voorzitter der vereeniging de heer J. Busquet, die gedurende 12 achtereenvolgende jaren den leden zooveel vet trouwen wist in te boezemendal zij Item telkens lol voorzitter herkozen, moest door zijne benoeming tot le luit.-adj. als president zijn ontslag nemen. Hoewel zien van harte verheugende in de bevordering van hunnen leider zagen de leden met leedwezen den voorziltersstoel dien avond ledig. Was het wonder dal de leden hel voorstel van hel bestuur bij acclamatie aannamen en den aftredenden voorzitter tol eerevourzilter verkozen Daarop worden de waarn voorzitter en de oudste onderofficier gemachtigd den benoemden ccrcvoorzittcr tc gaan uilnoodigcn de vergadering bij te wonen Na ecnige oogenhlikken traden dc afgevaardigden mei den Ie luit adj de ver gadering binnen. In warme bewoordingen heette de ondervoorzitter hom welkom en was de tolk der vergadering, toen hij hem van harte feli citeerde met zijne benoeming tot corevoorziIter der vereeniging. Niet mindei hartelijk was dc wijze waarop hij met de keuze der vergadering geluk gewciwcht werd door den beschermheer

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2