L{ achanpeUjle standen, dat hij de grooter ge worden vrijheid van onderling verkeer besprak en wees op den band van broederschapdie aliéfwege sinds werd toegehaald. Meer nog dan hierbij bepaalde hij vervolgens de aandacht der hoorders bij de toestanden die de uitvinding van James Watt in het leven riep. Spreker wees ons hier op den ontzellenden ommekeerdie de stoom op ae maatschappelijke inrichting heelt gehad hoe die ia den aanvang voordeelig had gewérkt f maar ook hoe die ten laatste bij overproductiebij verkeerde leiding en onjuiste verdeeling van den arbeid eene bron is geworden van zooveel ellende. Wat al treurige en ten hemelschreiende feiten hadden de enquêtes in Engeland van 1 844 en '61 en -soek de jongste enquêtes in ons eigen land aan hét licht gebraclrtafgaande het leven in de fabrieken en den aankleve van dienWas hel wonder dal gemor en strijd van den kant der werklieden was uitgebroken tegen dergelijke toestanden Genoegdaar moet verbetering komen'! Maar hoe? Hebben wij verbetering te wachten van de middelen door de Communisten en Sociaal-Democraten aan de hand gedaaqf Sprekèr ontleedde de programma's dier beide partijen, maar-keurde ze, wal goeds zij ook mochten hebbenvoor bet verbeven doel raioder geschikt Volgens hem was verbetering te wachten van degelijk volksonderwijs en beschavingin de eerste plaatsin de tweede plaats van goede leiding bij de goede, veideeling van den arbeid. En biervoor riep hijoe hulp in van aliendie in geestelijke ontwikkeling boven den werkman staan. De aristocraat evengoed als de wel ontwik kelde burger steke de reddende hand toe aan bunnen in nood verkeerenden broeder. Zij strijden met hem mede, nemen een ge deelte van den last, die den werkman drukt op hunne schouderen en versterken den band der liefde en opvoeding; die er lusschen ben en den werkman bestaat Maar dan ook niette lang gedraald I De gistingdie er reeds bè- staat mag niet te lang gedrukt worden, want zoo wéleene vreeselijke ontplolfing zou dan te eeniger tijd kunnen plaats hebben. Kennis re vin De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dal bel door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 6 van de personeele belasting over hei dienstjaar 1890,31 aan den Ontvanger van '«rijks directe belastingen alhier is ter hand gnsteldaan wien ieder verplicht is zijnen aan- akg op den bij de wei bepaalden voel te volden. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 17. Fe bruari 1891. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK LUST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e. helft der maand Jannarib1891. 1 Mevr. J. B. v. Pelt Amersfoort. 2 II. Heisterborg Amsterdam. 3 T. Jansen 4 J. Parres 5 EvenblijHaarlem. 6 J VerweijNieuweraraslel. 7 G. v. d. Brink Briefkaart 1 Th. Bakker Amsterdam. 2 Mevr. J. D. Klaassen Haarlem. Rechthebbenden vervoegen zich aan 't poslkanloo^ Johannes breidde de armen uit, waarin zij .rich onstuimig wierp. rik sla je thans nimmer weer af.» fluisterde ay hartstochtelijk «aan Wera nietaan nie mand. Je behoort mij... in leven en dood Spoedig daarop was zii weer iiet vroolijke xorgelooze kind. Terwijl de moeder hel een voudige avondmaal gereed maaktepraatte hel meisje vrooiijk door, en vertelde hem trouw hartig dat zij in den laalsten tijd veel geweend Iftd. Doch thans was alles voorbijmeende zij en toen zij in zijn schetsenboek eene teekeninp van Wera ontdekte, scheurde zij 'Iblad er uit met de woorden (Noen eene vrouwdie kort afgesneden lokken draagt, cigaretten rookt en aan geen God gelooft, is mij onuitstaanbaar.» Zij kende geen medelijden ten opzichte van de verstooten vrouw... cJe moogt met meer aan haar denkenJohannesgeen enkelen keer meer I Zij heeft zich als een man gedragen en rich aan jou opgedrongen in plaats van te wachtentotdat jij haar vraagde!, zooals andere vrouwen doen. Daarom moet zij het zich nu laten welgevallendat men haar als eeri man behandelt en zich van baar scheidt, als zij Iemand verveelt./ (Wees niet zoo hard, Francesca smeekte iqj. (Zij beeft zich altijd xeer liefdevol legen Een persoon die gearresteerd isomdat hij voor Jack the Ripper wordt gehoudenbeo Thomas Sadler. 50 jaai oud. naar bij te*! gehuwdvader van drie kinderen en is stoker op een schip dat uit Turkije kwam en in een der Londensche dokken ligt. De Press Association geelt de volgende by zonderheden over de ondervraging van Sadler. Toen men het gebruik van zijn t.jd vroeg, antwoordde hij gewillig. (Ik ben stoker op de Fez. liggende in de St. Catharina-dokkenen ik kenae de vermoorde. Woensdag ontmoette ik haaren na geheel den dag samen gedronken te hebben, gingen wij naar een logies in Dorset- street, waar wij den nacht doorbracluen. (Donderdag liepen wij weer lang rond en hadden ongetwijfeld weer veel (gin» gedronken. Zij vroeg mij eenig geld om ecnen hord te koopenen, na haar gezegd te hebben dat zij beter zou doen zich eenige andere kleederen aan te schaffen, gaf ik haar eene halve kroon. Zij kocht den hoed welke iwee shillings kostte. In den loop van den avond kwamen wij in de Thrawlstreetwaar ik haar verzocht met mij te blijven. tWy gingen naar een logeerhuismaar bleven daar niet laag omdat Frances verlangde naar de Dorsetstreet terug te keeren. In Thrawlstreet kregen wij twisttoen eene vronw bij ons kwam die inij roet een of snder voorwerp op het hoofd sloegwaardoor ik bet bewustzijn verloor. De gevangene toonde daarop zijn hoofd aan de politiewaar eene vuile wonde zichtbaar was, waaruit het bloed overvloedig op zijne kleederen gestroomd was. (Andere personen.ging hij voort, (kwamen er bij en mishandelden mij insgelijks. Toen ik weer tot mijzelven kwam, waren allen weg: alleen de vrouw, welke mijne gezellin geweest was. bevond zich nog daar. Ik verweet baar, dat zij mij niet had verdedigd en zeide dat zij de oorzaak was van den aanval. Wij kiegen weer twist en ik verliet haar. Dal was lusscben tien en elf ure. (Ik ging naar de dokkenmet het voornemen naar mijn schip te gaanmaar de poortbe wakers weigeraen mij den toegang, omdat ik dronken was. Ik dwaalde daar eemgen tijd rond en ontmoette eenige dokweikers, met wie ik twist kreeg, en die my zeker zouden afgeranseld hebbenzoo de tegenwoordigheid van een agent hen zulks niet belet had. «Daarom ging ik naar het Tictoria-Home voor matrozen ten einde eene schuilplaats voorden nacht te zoeken. Daar slaagde ik evenmin om dat ik dronken was. Na den portier te hebben uitgescholdenging ik heen in de richting van Towerhill, waar ik aangehouden werd.» In New York heeft een rijwielhandelaar een dame in den winkel genomen die tevens les geelt in het rijden. De man heeft nog nooit zooveel klanten gehaden de wielersport is daar sinds dien tijd zeer in zwang bij oudere beerenzoowel getrouwd als ongetrouwd. Volgens opgaaf van het bureau «Veritas» zijn gedurende 't afgeloopen jaar vergaan 200 stoom schepen en 921 zeilschepenonder de eerste waren 133 en onder de laatste 334 Engelsche. Hel Hof der Seine heeft een 27jarige inbreker. Vassal genaamd, lot ai loosdu rende dwangarbeid veroordeeld. Dit jonge mensch verscheen ter terechtzitting naar dea laalsten smaak gekleed en met gele glacé's Hij had zichop beeler daad betrapt, krachtig verweerd en met keurig geschooide hand zijn revolver op de agenten afgescliolen. Zaterdag zijn in bel dorp Brusin-Arsizio, aan het Luganoraeer, verscheiden huizen ia het meer weggezonkenevenals dit eenigen tijd geleden bij het meer van Zug gebeurd is. Er zijn eenige slachtoffers te betreuren en men is bavreesd voor nieuwe instortingen. Het navolgende gaf dezer dagen te Roermond ruimschoots stof lot lachen. Jozef had pas Louise leeren kennen en van haar de belofte gekregen mij betoond. En dan... zonder haar had ik jou immers nimmer leeren kennen.» «Ja, dat is waar, stemde zij toe. Maar ik wil nietdat gij je zelf mat verwijtingen ten opzichte van haar beschuldigt. Dat is zij niet waard Bij hel afscheid legde zij beide kanden op zijn schouder. «Bemint ge mij innig genoeg, om haar te vergeten,» fluisterde zij angstig. «God zij mijn getuige ik heb u lo lief, Francescamaar de mijne kunt gij slechts worden, als Wera mij mijne vrijheid schenkt.» «Ik wil haar dit zelve verzoeken. Ja, 'tzal haar toch zwaarzeer zwaar vallen om jou te verliezen. Maar trouw zonder liefde heeft geene waardel» Wordt vervolgd. dal v:j met de vsMonavonddagrn een paar uurtjes tnel hem uit zoude gaan Zij diende in een winkel en vond nu het meest geschikte oogeu- blik, een pnar uren vóór dat de dame des huizes mei haar echtgenoot naar liet bilging. Jozel kwam dan ook teil bepaalden ure en v r- kreeg op zijn verzoek van de dame voor zijne Louise de vergunning om een uur me» haar uil le gaan. Beiden amuseerden zich goed en hoe gaarne JozH haar ook bij zich wilde houden zij wilde echter niet langer blijvendaar de juffrouw haar wachtte. Wie beschrijft echter Jozefs verwondering toen hijthuis komend*; zijne Louise in den winket zag en hyzell roet de dame des huizes was uitgeweest. Deze had inpl-iais van Louisezich van een inasker en domino voorzien en ook gedurende een uurtje op meesterlijke wijze hare plaats vervuld. Een zonderlinge weddenschap is onlangs door twee heeren te Londen aangegaan om (60.000. De een moest naar Algiers gaan en van daar een telegram naar Londen verzenden, dat daar moest aankomen vóór de ander een rijluigrit rondom Londen heelt volbracht, welke hij beginnen zal op denzelfden dag en hetzelfde uur, waarop zijn mededinger naar Algiers ver trekt. De heerdie in den omtrek van Londen blijft, zal zooveel piarden mogen voorspannen en zoo dikwijls van paarden mogen verwisselen als hij wil. Op het hooge water, dat voor korten tijd Gelderland met overstrooming bedreigafeis thans een waterstand gevolgd zoo laag, als men in tangen tijd niet heeft gezien. Te Bazel heeft de Rijn het laagste peil dezer eeuw bereikt over de geheele breedte van den stroom is de Srond daar zichtbaar. Ofschoon het water op a Hollandsche rivieren nog niet zóó gezakt is zitten toch reeds velschillende schepen en booten op IJssel en Rijn vast. We hebben in den laaistén tijd at heel wat rare dingen zien gebeuren. Aan allerlei verrassingen raken we gewoon. Hel ont breekt er nog maar aanzegt de Zutf. Ct.dat op de stagnatie op de spoorwegen (bans strem ming van bet goederen vervoor te water volgt l In eene vergadering, door de kiesvereeni- gingen Burgerplicht en De Grondwet gezamenlijk te houden op Dinsdag 24 des avonds te 8 uur, in het gebouw der maatschappij voor deo Wer kenden Standis ter bespreking aan de orde gesteldDe Algemeene Staalkundige toestand in Nederland. Inleider de heer rar. W. II. de Beaufort, lid der Tweede Kamer. Burgerlijk© Stand ran Aiitentfoort* GEBOREN11 Febr. Jan Frederiks. van Fredrik Wesseling en llendrika Johanna Alber- dina Beens. 12 Febr. Cornells Adrianus, x. van Adrianus Leooardus Welling en Margaret ha Cal harina de Greef. Mariad van Aart van Weerhorst en Jannetje van den Heuvel. 13 Febr. Klaasx. van Jacob Huisman en Wiltemina van 't Klooster. Albertad. van Lijnd*-rt Wind- houwer en Albert je van Koot. Gijsherta, d. van Hendrik van de Hoef en llendrika Walet. Willemz. van Jan van Velzen en Dorothea Margrietha Mark. 14 Febr. Johanna Maria d. van Lucas van de Wakker en Maria Catrina van Koot. Alijda Maria-, d. van Willem van Em pelen en Alijda Wansing. Wouter, x. van Abraham van Empelen en Gee^rnida Jacobs. Dirkjed. van Hendrik Overwam en Pennetje Meinten. 15 Febr. Philippns, z. van Jan Hartman en Gijsberta van Dijk. Cornelia Wit- belmina, d. van Jan Johannes de Groot en Jacoba Maria van Doorn. Gerrit, z. van Reijer de Ruiter en Willemioa de Wijs. —16 Febr, Wil- belmina Jacoba, d van IJsbrand ileere en Jo hanna Maria Blombergen. Elisabeth Sophia d. van Everardus Lang ras en Alijda van Bar- lingen. Gerardus. x. van Gerardus van Diermen en Jannetje Overkomt. Stijntied. van Teunis van Vulpen en Naatje Mertz. 17 Febr. Engel ina Jacobad. van Willem van Doorn en Maria van Smeding. Cornelia, d. van Aart van den Brink en Geertrui de Gans. Roelof jed. van Johannes Burgman en Jannetje van de Kamp. Dirk, x. van Abraham van El on Gesina van Doornum. 18 Febr. Sophiad van Evert Ruizendaal en llendrika Wels: Jan Cornell? z. van Jan Cornells van Es en llendrika van Vliet. Arie, z van Arie Jansen.en Grietje Jonkman. GEHUWD: 18 Febr. Jacob Hendriks en Jan netje Helena Peeman. Steven Hartogsveld en Alijda de Wijs. Willem Dijkhuizen en Geer- truida Hagen beuk. Teunis van huren on Geertje van Es. OVERLEDEN 12 Febr. Gijsbertus de Conijn 62 j. wedr. van Adriana Hoogland. Willem tlannekamp, 73 j. wedr. van Galharina van Gesker. 13 Febr. Coraelis Adrianus Welling, ld. 15 Febr. Maria Margaretha Fekkes3 j Jan Veldkamp61 j echtg. van llermina van dor HorsL 17 Febr. Adrianus Johannes Schot man 8 d. Everardus Johannes Gerardus van Dyk, 2 m.-^J8 Feb. Jan Philippui van Toor 14 d.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2