Donderdag- 26 W^ëS Februari 1891. NOOSSERLICST. M 4014. FEUILLETON. Politieke Revue. ■mm gout. Uitgevernu sua rencujet n..~u, uuf. Abo.a.m.ot i rL-. rm«> p.r Bureau A. H- VAN CLKIFF port /l,U. UfillNti'i, 1—6 regel. «0 Cu elke regel neer 10 Cle. Groote letten lur MUURHUIZEN pU.Ureiate toot reeden ea nadere eik. iarigtieg geechiedt kooger prijiberekeaiog. Lege}* te Amersfoort. oftcieéloee eeteige.. Ad», pee regel 1» CU. fte.l.aee per regel M CU. - Aft. etrnmtr, 10 Cle. hOök KortOgraOtlt Wijk B flO Hennlsgerlng. OproppliiK ran VerlofgAiiferi. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien de aanschrijving van den heer Commis saris des Konings in de Provincie Utrecht van den 16 Kebr. I89I No. 1. N M en S. Prov. blad No. 2.1), betreffende opkomst ouder de vrape- qoq van verlofgangers der Nationale Militie van de lichting 1**6; Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat bij koninklijk besluit van 10 Februari 1891. N*. 14bevelen zijn gegeven betrekkelijk 't oproepen in werkelijken dienst in den loop van dit jaar. krach- tensarL 125 der wel van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), van milicien-verlofgangers, en dat dientengevolge bij beschikking van den Minister van Oorlog van 12 Februari 1891 Til Aldeeling. Militie en Schutterij. No 20, is bepaald, dat de oproeping onder de wapenen van milicien verlofgangers der lichting van 1886, om in den wapenhandel te worden geoefend bij gemeld ko ninktijk besluit bedoeld zal geschieden voor de hierna vermelde tijdvakken die van het 2de en het 6de Regiment Infanterie, van 6 April lot 18 April 1891 die van het 1ste Dalaljon van het 3de Regiment Infanterievan 9 Maart tot 21 Maart 1891die van het 2de. het 3de en het 4de Bataljon van het 3de Regiment In fanterie van 0 April tot 18 April 1891 en die van het 5de Bataljon van het 3de Regiment Infan terie, van 20 April tot 2 Mei 1891 Naar aanleiding van het vorenstaande worden de bedoelde verlofgangers onderricht, dat het aan hen verleend verlof wordt ingetrokkenen dat zij bij hunne opkomst in werkelijken dienst van hunne verlofpassen moeten zijn voorzien, zoo mede van de voorwarpen van kleeding en uit rusting door hen bij hun vertrek met groot ver- lol medegenomen dal zijdie wegens ziekte niet op den bepaalden tijd in werkelijken dienst moch ten kunnen kouten, zoodra mogelijk ter Secretarie sullen moeten overleggen een op gezegeld papier geschreven en behoorlijk gelegaliseerde genees kundige verklaring en dat zij zich na hun herstel onverwijld bij hun korps zullen hebben te vervoe gen wordende overigens aan de verlofgangers uiidrukkelijk bekend gemaaktdal men zich in geen jre«al kan beroepen op hel niet ontvangen eener bijzondere oproepingea dat de tegen woordige kennisgeving, welke eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlof ganger behoorlijk is opgeroepen hen bij niet verschijning ter opkomal onder de wapenen ia verzuim stelt. Eindelijk worden de belanghebbenden bij deze gewezen op de door den Minister van Oorlog ge maakte bepaling dat de verlofgangers gevestigd in gemeenten vanwaar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald op raarseh behoeven te begeven en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij hun korps zullen moeten aankomen. Amersfoort, den 24. Februari 1891. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. 16) Naar 't Duitsch door S. X cWelnu het zij zoo zeide hij, haarteeder in zijne armen sluitende. «Je hebt ook gelijk Francescal liet leven is kort... liet zou eene dwaasheid eene zonde schier zijn om ons van elkander te scheiden. Neenwij zullen samen den pelgrimstocht naar het koude Rusland ondernemen Misschien schenkt Wera's graf ons dien vredewelken wij hier niet deelachtig kunnen worden, al trachtten we ook hel zóó voor elkander te doen schijnen XI Op een zeer kouden, somberen November- namiddag bereikten Francesca en Johannes het dorp waar Wera geleefd had en gestorven In Duitschland juicht en jubelt men want de Pruisische en rijksleening van 3 proc-mt is 45- maal overleekend een schooner leil dus nog dan de inschrijving voor de laatste Fransche leening. Twintig miliard was er getraind en voor 450 milliard heelt men ingeschreven en niet in Duitschland alleen maar ook allerwegen in 'l buitenland, wel een bewijs voor het ver trouwen dat men stelt in 's keizers regeering meenen de Duiische bladen. Bq zooveel millioenen en milliarden eet broeder Michel nog slechts zuurkool en knoflook I Dal is gansch niet chique. Gaan nog wulpsche dochters als dienstmeisjes en kellnerinoetjes nog bij die reicheo Hollander hun gelnk zoeken en verdringen zich de groene heertjes om postjes op koopmanskantoren enz: meester te worden. Volgens de Vossische Zeilung heeft de keizer aan den gezant van een der groote mogend heden (de Fransche gezant Herbette)bij wien hij onlangs het middagmaal gebruikte gezegd dit hel hein zeer pijnlijk was geweestzich van den heer von Bismarck te scheidendoch dat hij onmogelijk anders had kunnen handelen. Want de rijkskanselier had de behoefte van zijn tijd niet willen begrijpenmaar geëischl dat alles zich voor zijn heetschiuchligen wil zou buigen. Hel was letterlijk onmogelijk ge worden met hem te werken De dag was aan gebrokenwaarop de keiier wel had moeten inzien, dal een scheiding onvermijdelijk was, indien hij niet aanleiding wilde geven lot eene revolutie in het binnenland en een oorlog in het buitenland. Hij had toen krachtig ingegrepen •a hij gelooide nietdat hij daarover berouw sou hebben. Verder betreurde de keizer het, dat Bismarck door zijne scherpe aanvallen tegen de regeering was afgestegen van het voetstuk waarop hem de dankbaarheid van den keizer en van hel volk haddeo geplaatst. Het denk beeld dat de keizer vorst üismsrek ooit ge rechtelijk zou laten vervolgennoemde hij oa- z'anigwant niettegenstaande de lonten vaa zijn ouden dag zon Bismarck door het nage slacht als een der grootste staatslieden van zij a tijd wordea beschouwd. Ia Italië komt langzamerhand weer wat meer was. Het rijtuigdat zij aan hel station ge huurd haddenhield voor de heiberg stil. Johannes droeg de half verkleumde Francesca naar een klein vertrek. Op bevel van den jongen man werd er spoedig een flink vuur aangelegd, dat een goeden invloed op de reizigers uit oefende. Francesca had het hoofd aan de borst van haar man gevlijd die peinzend op het bleeke, vermoeide gelaat blikte. «Gevoel je je wat beierss vtaagde hij haar na eene wijle op bezorgden toon. <0, ja fluisterde zij nauw hoorbaar. «Wil ie een paar uur alleen blijven, mijn lieveling 7» hernam hij leeder«ik zou Fedor Sentofl gaarne nog heden willen bezoeken opdat er zoo spoedig mogelijk een einde aan die marteling kome Zij sloeg eensklaps hartstochtelijk de beide armen om zijn hals. «Neen neen Johannes ik laat je niet alleen naar dien wreedaardigen man gaan. Ik wil je vergezellen. «Neenneen, mijn kindl Deze onaangename stap zal je bespaard blijven.» «Maar ik ben zoo bangJohannes. En Fedor zal je pijnigen en mij de schuld van alles geven. Eiken nacht verschijnt hij mij in den droom als wilde hij jou van mij terugvorderen. «Dat zijn overspannen denkbeeldenmijn klein vrouwtjezoo trachtte hij haar gerust te stellen. «Had ik je maar te huis gelalen, ik heb onverantwoordelijk gehandeld.» «Ik had ie toch niet alleen laten vertrekken,» hield zij vol. «Wij zijn eens vereenigd niets kan ons scheiden. zelfs niet de dood.» Zy verkeerde in :ulk een staat van hevigo leven ia de politiek. De eerste strijd in de kamer.' zal geleverd worden naar aanleiding van de piesidtnt-verkiezing de oppositie wilZanardelli als zoodanig benoetnd zien. Ook heelt de linker zijde in tiaar laatste bijeenkomst besloten allo voorgestelde besparingen goed te keurenuit gezonderd die op marine en oorlogwelke 22 millioen beloopen legen 28 op binnenland. In Servië zit men weer eens zonder kabinet en *t zou ons in 't westen eindelijk weinig be lang inboezemen welke «witch» of «ilch» de portefeuille van een of ander departement in handen heeftmaar de beeren zeiven en hun namen mogen ons onverschillig zijn hun kleur en hun daden zijn dal voor de hooge comes te Petersburg en Weenen lang niet. Een hoopje opgewonden Boulangisten hielden een bijeenkomstom verzet aan te teekenen tegen de tegenwoordigheid der Duitsche keizerin te Parijs en tegen de deelneming van Fransche kunstenaars aan de tentoonstelling te Berlijn. Paul Üéroulède en Laur zijn de woordvoerders geweest in de vergadering en hebben er eene menigte holle phrasen ten beste gegeven die toegejuicht en beantwoord weiden met de kreten: «Leve Frankrijk I leve Elzas!» Er is eene motie aangenomenwaarbij ver klaard woidl, dat de Boulangisten geen dupes zijn van de pogingen tot toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk. Er is voorts besloten omwanneer het den Duitschen keizer in den zin mocht komen Parys te bezoeken, hem eena ontvangst te bereiden gelijk aan den «Uhianen- koning» (wijlen Alfonso XII) ten deel gevallen is. De vergadering heelt aan eene commissie uit haar midden opgedragen zich naar het standbeeld van de stad Straatsburg, op de Place de la Concorde, te begeven en bij wijze van protest legen de toenadering tot Duitschland, hel beeld te omhangen met Fransche banieren. De com missie deed alzoo Paul Dérouléde, gevolgd door een honderdtal personen, ging aan het hoofd van het troepje. Osman Digma en zijn derwisches hebben den slag tegen de Egyteaareo verloren en Digma zelf is op de vlucht gegaan in de richting van Kasasla Tokar is dus in het ongestoord beul van de Egyptische regeering en het ligt volgens de Morning Post thans aan haarvan dit bezit opgewondenheiddat hij haar niet durfde weerstreven. Op zijn arm leunende als een ang stig kindverliet zij met hem 't kleine huis terwijl zij op zijne aanhoudende vraag of zij soms koud was steeds onveranderd een liefdevol: «Neenik ben immers bij jou» antwoordde. Zij doorliepen hel dorp en kwamen (en laatste ian een eenzaam staand groot huis, dat er somber en vervallen uitzag. «Daar woont hij zeker,» meende Johannes.' Francesca zuchtte diep. Aarzelend traden zij den kleinen voorhof binneneen oude vrouw strompelde hen tegemoeten staarde ben wantrouwend aan. «Woont hier Fedor Sentoff?» vraagde Jo hannes. Zij knikte bevestigend. «Zijl gij Marsa?» vervolgde hij. Zij hief bij deze woorden plotseling de armen omhoog ea riep op wanhopigen toon uit: «O, Wera Iwanowna, o, mijn goed moedertje!» «Kan ik Fedor Iwanowitsch spraken?» zeide hij op bovenden loon en overhandigde de oude zijn kaartje. Langzaam nam zij 't aankeek hem en Francesca aanzonder haat, maar diep treurig. Daarop begaf zij zich hoofdschuddend naar binnen. Rillend van koude, wachtten Johannes en zijne jonge vrouw op eene boodschap van Fedor Iwanowitsch zij spraken nietzij zagen el kander niet eens aan. Immers hier had Wera, treurend om den geliefdegeleefd en geleden om eindelijk in 'tgraf rust te zoeken terwijl zij beiden in het schoooe zuiden gelukkig waren in en door hunne liefde. De oude Marsa kwam eindelijk terug en

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1