vaar van zijn leven niet tusschen de twee wilde vechters gesprongen ware. llij slaagde er eindelijk in ze van elkander le trekken en den trein te doen sloppen. Aan het eerste station werden beide kei els aangehouden. De senaat van het Utrechtsch Studentencorps heet bekend gemaaktdal de feesten te geven bij gelegenheid van het 51sle Lustrum der Aca demie, zullen plaats vinden in de week van 29 Juni tot den 5en Juli a. s. Opnieuw is aan den heer II. Verslootte De Biltconcessie verleendeen paardentram- spoor van Soest (gemcenteloren) naar Baarn te leggen. 11. M. de Koningin Regentes verleende vergunningover de gronden van het domein Soesidijk te gaan. De 18-jarige schoenmakersknecht D. v. d. H. die in den avond van den 23 Januari j.l. te Dieren tijdens de bewoners ter kerke waren door middel van braak ten nadeele van zijn baas ongeveer f 100 heeft gestolen, is deswege door de arrondissements rechtbank te Arnhem veroordeeld tot gevangenisstraf. Een nieuwe Jack. Een geheimzinnige persoonlijkheidin de dameswereld bekend onder den naam «de man met den mantel» verspreidt angst en schrik onder de dames van Mülhausen. Deze eigen aardige persoonlijkheid was gewoon de dames van achteren te naderen, haar in den mantel kraag te grijpen en zoo te wurgen, dat zij geen geluid konden geven waarna hij haar op den grond wierp. Nauwelijks waagde een dame zich op de straat, zoodra het donker werd. Dezer dagen is de schuldige op heeterdaad betrapt. Het is de zeventienjarige, krachtig ontwikkelde zoon eener achtbare familie, die door twee heeren is gegrepen, die bezig waren gelden voor een collecte in te zamelen in een afgelegen straat. De damevrij sterkdie in den rug aangegrepen werd. wist te schreeuwen; de aanvaller nam de vluchtdoch de straat welke hij inholde heeft geen uitgang, zoodat bij zijn vervolgers in de handen moest vallen ofschoon hijmet Herculeskracht begaaldzich heftig verzette. OEDIPUS REX. Tweede uitvoering 14 April a. s. van «Koning Oedipus» te geven door IIH. studenten te Utrecht. Grieksche tragedie van Sophoclesvertaald door Prof. Dr. H. van Herwerden. «OedipusZiedaar 't woord dat in de laatste weken in Utrechts oude bisschopsstad ontelbare malen weerklinkten dat ook daarbuiten de ge moederen in beweging brengL Üe verwachtingen zijn hoog gespannen en ieder hunkert naar de dingendie komen zullen. De commissie heelt hare maatregelen zoo goed genomenen heeft hare grondslagen tot de grootsche plannen zoo goed gelegd, dat we niet anders dan vol vertrouwen de zoo gewenschte uitvoering van 't treurspel van den griekschen schrijver Sophocles, «Koning Oedipus» te ge- moet zien. En wat o. a. een groote eigenaardigheid van deze opvoering zijn zalhel isdal we waar schijnlijk nimmer in ons geheele leven weder in de gelegenheid zullen zijn om dit stuk van den grooten griekschen treurspeldichter op het tooneel te zien opvoeren. Een gewoon tooneelgezelschapvan welke grootte en uitgebreidheid dan ookzal nooit dat onderwerp kiezendaar 't te veel moeite en hoogst eigenaardige bezwaren met zich brengt en de kosten le groot zijndan dal het met gloeide en verteerde.Daarop wenschte zij mij goeden nacht en trok zich in hare vertrekken terug. Den volgenden morgen vond wij haar dood te bed liggen.» Johannes bedekte het gelaat met de handen. Hoe kon hij verder leven met die herinnering voor oogen «Ik wist, dat gij eenmaal tot mij zoudt komen. Ik heb daarop gewacht. Het was mijn laatste wensch hier op aarde om u alles mede te deelen t om uw geluk te vergiftigen. Ik heb \Tera hartstochtelijk bemind... daaruit kunt gij afleiden hoe zeer ik u haten moet!» «Dal kan ik mij nu voorstellen,» stemde Jo hannes toe. «Verheug u dan Fedor Senloff, gij hebt uw doel bereiktge hebt mijn en Francesca's geluk voor eeuwig vernietigd. Fedor lachte schril... Francescadie het gesprek wel niet verstaan hadbegreep toch wl wat de Rus meendezij hief de gebalde h.nd dreigend legen den ouden man op, toornig uitroepende «Zie je wel, Johannes, dat ik gelijk had. Hij heelt je hierheen gelokt, ara ons geluk te verwoesten! O, miserabile, raiserabile I» Johannes sloeg beschermend den arin om hare gestalte cn vlijde haar hoofd tegen zijne borsL Wordt vervolgd. voordeel zou kunnen gespeeld wordendaar t geheele stuk door haar ongewone» doch zeer schoonen inhoud noodzakelijk den «isch stelt, dat men 't getal opvoeringen zeer beperkt. Een groolsch schouwspel moet noodwendig een zeldzaamheid blijven anders verdwijnt van zelf den nimbusdio 't juist zoo aantrekke lijk maakt. En dit schouwspel zal grootsch zijn indruk wekkend en klassiek zijn toehoorders boeiend door spelinhoud en muziek. Laat ik, voordat ik u de mythe van Oedipus kort ga verhalen nog mededeelen Dat de schoone muziek voor do koren en orkesthiervoor uilsluitend is vervaardigd door Jhr. Mr. J. C. M. van Riemsdijkdie hierdoor voor de Utnchtscbe studentenwereld een on sterfelijke daad heeft verricht. Ja want de Oedipus-uitvoering is langzamerhand een corps zaak gewordenwaartoe ons corps zijn beste krachten heelt geleend een zaak waarin ieder student levendig belang stelt. Dat de gansche opvoering als 't ware rust op de schouders van den heer Mendes da Cosla, die bereidwillig en groote opofferingen niet ontziendede regie op zich heelt genomen en met een niet genoeg le prijzen ijver en hulp vaardigheid allennu eens alzonderlijk dan weer te zanoen voor zich laat repeteeren en de rol beslndceren, opdat 'l geheel kan be antwoorden aan de eischeadie een kunst criticus kan stellen. Dat de tragedie in 't Nederlandsch zal op gevoerd worden en dat last nol least de com missie die zich met de opvoering heelt belast en tijd noch moeite noch kosten ontziel om haar lievelingsplan verwezenlijkt te zien bestaat be halve de eere presidentwaartoe onze Rector Magnificns Prol. Dr. J. H. Gallée zijn naam heelt willen leenenuit de heeren H. P. L C. de Kruyff, President. F. L. A. Roelofls ValkVice President. J. J. JansenSecretaris. (Schoolstraat 19). J. A. F. Geisweit van der Nellen Penningro. H. A. van den Wall Bake. A. A. Nijland (belast met de koren). H. Smissaert (belast met de plaatsbespreking). G. Kirberger. Deze schoone tragedie wordt op 11 en 14 April te Utrecht opgevoerd. Voor de eerste uit voering is de zaal nagenoeg geheel vol en niet minder dan drie ministers zullen de uitvoering met hun tegenwoordigheid vereeren. Doch voor de 2e uitvoering is juist dit stuk geschreven en daarvoor kan men op alle rangen nog plaatsen ad libitum bekomen. üe fiooldrol zal vervuld worden door den heer J. J Jansen die reeds zoo dikwijls op ons too neel getoond heelt dat moeilijke rollen zoo uit stekend aan hem toevertrouwd zijn en wie anders dan de heer J. Royaardsdie vrouwenrollen bij uitnemendheid vervult, zou de rol van Jokaste op zich durven nemen, in 't geheel doen met figuranten er onder begrepen een kleine 50 personen aan deze uitvoering mee. Bij genoegzame deelneming zal een extratrein loopen van Utrecht naar Araersloorl na afloop van de voorstelling. Van Amersfoort naar Utrecht gaat een trein om 6,10. Op de binnen- en buitensocieteit zullen lijsten gedeponeerd worden waarop zij die van den extratrein willen gebruik maken hun naam kunnen zetten. Wanneer er voor f30 aan spoorwegkaartjes genomen wordt is er zekerheid, dat de extra trein loopt. De retourkaartjes worden natuurlijk maar voor de helft bij de 130 in rekening ge bracht. Evenals op de groote aanplakbiljetten staat vermeldzal de plaatsbespreking geschieden lot 8 Maart bij Jhr. 11. SmissaertUtrechtPlom- petorengracht. Textboekjes te verkrijgen f 0,30 bij den boekhandelaar G. J. Slothouwer, Langestraat B. 38 te Amersfoort. De prijzen der plaatsen voor de 2e uitvoering op 14 April zijn als volgt: Balcon 4,99, Stalles 3.99. leAmph. 3,49, le Zijloge 2.99. Baignoires 2.49, 2e Amph. 1,99, Parterre 1,99, 3e Araph. 0,99, voor Gymnasi asten 0,75, 2c Zijloge 0,99. Laat u vooral op 'L eerste gezicht niet af schrikken door de hooge prijzen daar 'l schouw spel geheel eenig zijn zal. En gij leerlingen van het gymnasium aarzelt niet uw naam le schrijven op de lijsten; de commissie heelt u uitsluitend in de gelegenheid willen stellen de uitvoering tegen verminderde prijzen bij le wonenopdat gij dit kunstgenot suit kunnen smaken in grooten getale. !L W. METHORST, </»>-. tand. AMERSFOORT, 2 Maart 1891. Mgr. Snickers, Aartsbisschop van Utrecht, heelt benoemd tot kapelaan der parochie Onzer Lieve Vrouwe Hemelvaart te Amersloort, den Weleerw. Heer W. J. M. A. Ketelaar. De heer l Op 't Hof l«' Nijkerk heeft de be noeming als onderwijzer aan de Glir. school te Amersloort aangenomen. Van de Kosielooze verschaffing van Brood en Koffie hebben dankbaar gebruik gemaakt tot en met Donderdagochtend 39540 pu#..nen Vrijdag Zaterdag 463 40408 Deze cijlers spreken duidelijk en daaruit blijkt dusdal die lijdelijke instelling, opgericht op initiatief van onzen burgemeesterden heer Jhr- Mr. T. A. J. van Asoh van Wijck en den heer 11 W. Kallf, in eene dringende beboette voorzien heelt. Zaterdagochtend heelt dus de laatste uit - deeling plaats gehad en menige hartelijke dank betuiging. in woorden schrift lot de dames en heeren der commissie gerichtdie uilvoering gaven aan wal door de milde bijdragen der ingezetenen in 't leven geroepen kon worden bewees, dat velen dankbaar waren voor hei geen hun op zulk eene liefdevolle wijze verstrekt is geworden. Bij den dank aan de dames, die al hebben we ook niets anders van haar verwacht zoo nauwgezet vervulden, wat zij op zich namen, zij echter een woord van bijzondere waardeering gevoegd voor den ijver en de opgewektheid waarmede de heer G. F. Mezgër bij elke uitdeeling aanwezigde dames in hare laak onvermoeid Ier zijde stond. En thansnu we in velden en weiden overal de sporen ontdekken, dal de lente in aantocht is, de lente mei hare verkwikkende zonne stralen waardoor alles in de natuur uil zijn slaap ontwaakt om als 'l ware nieuw leven le ontvangennu hopen we ook van hartedat er voor de behoeltigen een gunstiger tijd zal aanbreken dat hunne verslapte veerkracht door geiegclden arbeid weer opgewekt wordedat de goede dagen, welke, naar we vertrouwen, niet verre meer zijnhen aansporen mogen om wat op le sparen voor de slechte, die komen kunnen, leder onzer in zijn kring werke er dan toe mede cm dat denkbeeld bij hen ingang te doen vinden en al welen we ook, dat de meesten het «wie dan leell, die dan zorgt» huldigenzoo is er reeds veel bereikt, veel gewonnen indien slechts e e n i g e n het oor aan dien werkelijk heilzamen raad leenen. Wordt daarom niet afgeschriktals uwe po gingen dikwijis schipbreuk lijdon blijft vol harden met de gedachtedal ook in dit geval de volgende woorden van den fijnen opmerker en geestigen schrijver Guslave Dioz van toe passing zijnPour chemirier tranquillemcnt dans la vie et faire son devoir, il ne laut pas y voir trop clair!» Zaterdag werd op de algemeene begraafplaats bet slolFelijk overschot ter aarde besteld van den verdienstelijken onderwijzer D. F. van Slootendie in de kracht zijns levensdoor eene kortstondigeverraderlijke ziekteuil zijn nuttigen werkkringwaaraan hij zich geheel en al wijddeen aan zijne echtgenootekin deren familie-betrekkingen en een zeer groot aantal vrienden werd ontrukt. Door eene grootte menschenmassawaaronder de hooiden der openbare scholen en het hoold van de school voor christelijk nationaal onderwijs, benevens de onderwijzers van de roomsch-katholieke schoolopgewachtwerd het lijk door onder wijzers naar de groeve gedragen Zijne collega's hadden ten leeken van hoogachting en waar deering een haaien krans op het haarlaken bevestigd. Aan de groeve werd door de leer lingen zijner klasse een lied, een afscheidsgroet, den geliefden onderwijzer toegezongen, en daarna nam ds. Graswinckel hel woordom de kun digheden en hel goed karakter van dan ont slapene te schetsen en van de lielde en toe wijding te gewagen, waarmede hij zijne schoone, na het kort geleden voorgevallen alslerven van hel hoofd der school nog raoeiclijkcr geworden, taak volbracht. Na die gevoelvolle woorden bedankte een be- huwdbroeder van den overledene voor de laatste eer, den ontslapene bewezen, en daarna verliet de menigte in eerbiedige stilte den Gods akker, in de overtuiging een braaf man en vader, een verdienstelijk lid der maatschappij ten grave te hebben gebracht. Vrijdagavond omstreeks 8 aur is de zijmuur en een gedeelte van het dak van een perceel staande aan de Langegrachl hoek Paternoster steegje door bouwvalligheid ingestortzonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken Het verkeer in het steegje was door het gevallen puin gestremddoch terstond werden maatre gelen genomen om voor de openbare veiligheid en het verkeer te zorgen. Het getal weezen ten laste van het burger weeshuis was op 1 Januari 1890 12 jongens en

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2