Zondag* 29 Maart 1891. NIET BEGREPEN! jib 4025. inn godbui. 8 Dit blad Tflr.chijat Haundaq «n Do»iUr,lajmi<htag. Abouuament per 3 maasden f 1. Franco per BUTOAU A. H. VAN CL8EFF f0rt I rt repel» «0 Cl» elke regel meer 10 Cu. Oroate letter» bast MUUR IT D T 7 1? N pl»»t»roimteroor reiden re andere eitr» inrigting geachiedt hooger prijiberekenieg. Legale ta Amerstoort. ofllcierteco onlede». Ad», per regel 15 Cu. hebiM per regel 35 Cu. - Aft. nummer, 10 CU. hO0k KOrtOgraCht Wijk B 0O Wegens hel PAASCIIFEEST verschijnt dil nummer in plaats Maandagavondop Zater dagavond. Kennisgeving1. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien 'hel besluit van Heeren Gedeputeerde Stalen der provincie Utrecht van den 5 Decem ber 1890. No. 32his (Provinciaalblad No. 82) en een brief van den IJKERcliel van dienstd.iL 10 Maart 1891 No. 15; Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de HERIJK DER MATEN en GE WICHTEN voor het dienstjaar 1891. in het geitouw de Waag aan de Appelmarkt alhier zal geschieden van DONDERDAG den 2 APRIL tol en mei DON DERDAG den 10. APRIL aanstaande uilgezon- derd de Zaterdag en Zondag dat de letter b in den gewonen schrijfvorm be stemd is tot goedkeuringvmerk zoowel van den ijk als van den herijk en dat volgens het Konink lijk besluit van den 9. November 1809 (Staatsblad No. 107) het alkeuringfmerk bectaat uit een ge- lijkzijdigen driehoek, met arceeringen loodrecht op eone de; rijden dal de belanghebbenden verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk schoon- en drooggemaakt, bij den IJKER tijdens zijn ver- blijl in deze gemeente, tol het ondergaan van den herijk te bezorgen, en da' zij die dit verzuimen of daarin op de hiervoor aanzewezen dagen verhin derd worden de voormelde maten en gewichten aan het ijkkantoor te Utrecht Ier hei ijking kunnen aanbieden, welk kantoor geopend is eiken ZATER DAG en na den $1 JULI ook iedcren VRIJDAG lelkens van 's vooriniddags 9 tot 1 uur des namiddags. dal de Miligrameowlchten uitsluitend aan de ijkkantoren geverifieerd worden en vrachtvrij kunnen worden opgezonden onder het adres «TJkkantoor Utrooht dal na hel eindigen van den termijn voor den herijk gesteld en alzoo van al den 1 October e k. hel gebruiken o| voorhanden hebben van malen en gewichten niet voorzien van de vereischte slempi'lmerken volgens artikel 29 der wet van de i 7 April 18159 (Staatsblad No 57) verboden en snalhaar is. dat de belanghebbenden gehonden zijn na de terugontvangst van hunne ter herijking aangebo den malen en gewichtenzich te overtuigen dat dezen van het vereischte goedkeuringsmerk voor zien zijn alvorens ze weder in gebruik geno men ol in winkels of op plaatsen van bedrijf voor handen gesteld worden blijvende de ijkplichtigen steeds daarvoor verantwoordelijk. Teneinde eene meer ordelijke uitvoering van den herijk mogelijk te maken en daardoor de belanghebbenden tevens voor tijdverlies te vrij waren worden de ijkplichtigen uitgenoodigd zich zooveel mogelijk ie gedngen naar de volgende regeling Vnnrwiik A - voorm. van 9#12 Donderdag voor wijk A. nam i2i_ 2i)2 April. ■o voorm. 9*12) Maandag 'nam. 12*2$) 6 April, p. voorm. o 9*—12 Dinsdag 'nam. 12*— 2*) 7 April, ■p.voorm. 9*12 Woensdag 9 'nam. 12*2*) 8 April. voorm. 9*12 Donderdag nam. 12*2$) 9 April. Voor wijk F van N« 1 171- voorm. 9*—12 Maandag ïv. i-iunm B 12^2*) 13 April. 176315: ,oorm- nam. 12* 2*) 14 April. o4cc7a. voorm. 9*—12 Woensdag nam. 12*- 2*) 15 April. Voor de Apothekers. Juweliers, Goud en Zilversmeden van 9*—12 Donderdag 19 April. Voor de wijken GH en I nam. van 12*2* uur. Vrijdag 3 April, voorm. 9*12 en nam. 12*—2* uur, Vrijdag 10 April. De ingezetenen worden uitgenoodigdbij de aanbieding tot den herijk hel wijknummer van hun huis optegeven, en nadrukkelijk aangemaand zich getrouwelijk van hunne verplichtingen ten deze te kwijten teneinde bewaard te blijven voor de onaangename gevolgen en boete, legen de nalaiigcn vastgesteld Amersfoort, den 21. Maart 1891 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCU VAN WIJCK. De Secretaris W. L SCIIELTUS. Politieke Revue. In de Noord Amerikaansche Uaie ia veel vreemds op parlementair gebied. In de wetgevende vergadering van den Staat New York gaan de leden niet uiteen omdat de gouverneurdie lot senator is benoemdzijne eerste betrekking lang mogelijk wil behouden. De heer llill doel aldus eene voordeelige spe culatie hij vereenigl het inkomen van Jea senator met dat van den gouverneur. In Illinois is de toestand nog vreemder en tamelijk comisch. De wetgevende macht van dien slaat heelt honderdvijftig maal gestemd om te komen tot de benoeming van een senaatslid. Deze kamer bestaat uil 204 leden. De volstrekte meerderheid van stemmen is dus 103. Nu zijn er honderd republikeinen en 101 democraten, allen even beginselvast. De beslissing was in banden van drie leden der Farmers Alliance en deze maakten inisbiuik. Zij stelden den buitenge wonen eischdat een hunner senator zou worden. De anderen gaven dat niet toa en het driemanschap stemde met blanco brieljes de verkiezing bleef 149 malen zonder resultaat Eindelijk lieten twee Farmers zich vinden om op den democratisctien candidaat te stemmen en zoo w<-rd generaal Palmer senator voor Illinois. Deze politieke comedie heelt echter den staal duizenden gekost. Elke zitting van het wetgevend iichaum kwam op tweeduizend dollars. Zij nemen zooveeldal zelfs de overvloeiende schatkist langzamerhand leegloopt Ten slotte zal de Unie het nog even ver brengen als een welgccondilionnceide Europeesche staal en een deficit hebben. Als een voorireflelijk middel dient de pensioenwet Op 'toogenblik geeft de Unie 145 milliom dollars aan pensioenen uit en zij zal het weldra tot een" paar honderd millioen brengen Reeds is een half millioen FEUILLETON. 6) Vrij gevolgd naar 't Duilsch door S. «Geen woord meer, dokter, geen woord meer.» smeekte zij. «Beloof mij Oscar, om te vertrekken, voordat het te Iaat is. Laat de herinnering aan deze dagen rein zijn en blijven. Mijn kleine jongen.» vervolgde zij vaster, hem de hand reikende, «beklaagde zich er over, dat de vreemde dokter zijne moeder zoodanig in beslag nam dat zij lijd noch lust had oin met hemvolgens hare gewoonte te spelen. Mijn lieve, goede jongen Walt zal zijne moeder niet verliezen wel Oscar drukte Esthers hand zoozeerdat zij een pijnlijke kreet niet weerhouden kon, waarna hij haar haastig vallen liet. «Esther, ik wil je niet tegen je zin aan mij binden ik ben er echter vast van overtuigd dal je je hart slechts hein schenken kunt, die je begrijpt. Morgen vroeg vertrek ik van hier... ik verlaat je nu, om alles voor mijne reis in gereedheid te brengen. Ik zal Krabbe uitvoerig alles mededeelenwat er gedurende zijne af wezigheid plaats gehad heeft. Ik wil zijne terug komst morgen avond niet afwachten. En dan als alles afgedaan iswilt ge mij dan toestaan om van avond nog een uurtje met u door te brengen Esther staarde hem angstig aan, zonder hem te antwoorden. «Neenvrees nietsgenadige vrouwer personen op pensioen gesteld en er zijn nog meer dan een millioen sollicitanten. «Gepensio neerde» is een bedrijf geworden enwat nog merkwaardiger is, het is een winstgevend be drijf personendie min of meer in de termen vallen op te sporen en aan een pensioen te helpen. Tot de welgesteldste en dus aan zienlijkste I burgers van Washington be- hooien de pensioen-agenten. Zij bedingen na tuurlijk hunne procenten van de pensioenen die zij aan de aanvragers welen te verschaffen en -.en heeft berekend dal zij gedurende de laatste congreszitling ongeveer twee millioen als eet lijk verdiend geld in den zak staken! Tim Healy, ParneU's heftigste en bitterste tegenstander, is te Corck het slachtoffer ge worden van den volkshaat Nadat hij als advocaat in een proces gepleit en dit gewonnen had werd zijn rijiuig door een brullend gepeupel achtervolgd Hij nam de wijk in een hotel doch weid daar in zijne kamer aangerand door eenen mandie hem eenen slag in hel gezicht toebrachtwaardoor zijn hrilleglas vergruizcld werd en hem in hel linker oog drong. Men vreestdat hel oog verloren is. Te Buka in Rusland is men een petroleum- bron meester gewordendie sinds veertien dagen een hoeveelheid van 5000 ton van het vocht per dag in de lucht spoot. De wegvloei ende olie had reeds een kleine rivier gevormd van eenige millioenen roebels waarde. Tijdens de vergadering der Cot les l« Madiid kwam het Maandag tot handtastelijkheden. Een der leden die weinig kans scheen te hebben bij de hersteming in aanmerking te komen viel zijn tegenstander onverwachts met een stok aan en bracht hem een gevoelig pak slaag toe. Daarna vond de aanvaller het geraden te vluch ten wilde hij niet door de andere afgevaar- den op dezelfde wijze behandeld worden. In 'tSpaansche Parlement schijnt het zeer parle mentair toe te gaanzooals hieruit valt af te leiden. Bismarck's candidatuur voor den Rijksdag, benevens de aangelegenheid betrekkelijk het Welienfondsin welke zaak ook de naam van den ex kanselier des Duilscheu Rijks op min aangename wijze wordt gemengdhoudt de Duitsche pers nog immer bezig. In deze laatste 'I wij zal geen woorddat ge niet wenschlover mijne lippen komenzoolang ik mij in uw buis bevind.» Oscar en Esther zalen buiten in de veranda 'l was een heerlijke avond. Beiden zwegen zij genoten elkanders bijzijn op stille wijze zij hadden elkander niets meer te zeggen. Oscar stond eindelijk op. «Ik dank u genadige vrouw ik dank u... 't was een zalig uurdat gij mij schonkt. Er ligt iets bijzonder heiligs over zulke oogen- blikkenwaarin geene brandende begeerte meer ondervonden wordt waarin de hartstochten evenals vermoeide kinderen ingesluimerd schij nen te zijn. Zoo is mij dezen avond geweest, genadige vrouw. Hij is een kleinood, eene relujuiewelke ik thans in het heiligdom mijner heiinneringen opneem. En gij, Esther, hebt mij dal kleinood gegeven daarvoor dank iku,» en zich lot haar buigende, drukte hij hare hand aan zijne brandende lippen. BlijfOscarblijf nog één oogenhlik mom pelde zij dof. schier onwillekeurig. Hare oogen gloeiden hare ademhaling ,wa gejaagd «Esther, wat verlang je van mij. Wil je thans met mij gaan?» Hij naderde haar langzaam met geopende armendoch zij slootte heiu eensklaps heilig terug. «Neen neen riep zij angstig uit, «neen, raak raij niet aanhoor niet naar hetgeen ik zeg. Ik weet zelve niet, wat ik wil! Zie je dan niet, dat ik ziek ben,» en voordat hij begreepwat er geschiedde, snelde'tij hel huis bianen.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1