P. S. DE GROOT, Taak wordt zelfs door sommigen met zeker leedvermaak gezegddal Bismarck zeil in den Sul i/s gevallendien hij voor een ander (van ötliclier zei ven) met zooveel minutieuse zorg had toebereid In Geestemünde is de campagne voor Uisinarcks candidaluur door hel woord, reeds begonnen. POSTWET, De wijzigingen in de poslwet gebraelu, zijn, voor zooveel het publiek er rechtsstreeks bij betrokken is, de volgende. Het port der couranten is nuna aanneming ran een paar amendementenbepaald op j cent per nommer van 40 gram, op 1 cent boven 40 tol en met 100 gramen voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram 1 cent daarboven. Ook zalod door bij Kon, besluit te bepalen wijzede nelfing op het couranteoport kunnen geschieden bij wijze van abonnement. Het port van monsters werd bepaald op cent per 75 gram ol gedeelte van 75 gram. Er is een stadsporl bepaald van 3 cent voor brieven van 15 gram en van 5 cent voor brieven van 15 tot 200 gram. De commissie van rap porteurs wenschte het nog goedkoopername lijk 2J cent, maar kwam daar later op terug. De staat behoudt hel monopolie van brieven (niet van drukwerken); maar daaronder zijn niet begrepon en kunnen dus door ieder ander worden vervoerd brieven vervoerd binnen den kring van een post- of hulpkantoor met het doel ze ter post te brengen brievenbetrek king hebbende op voorwerpenwaarmede ze vervoerd wordenbrieven afkomstig van een persoon of van personen tol één gezin behoo- rende (ol één briel tegelijk)brieven per scheeps gelegenheid aangebracht in een van de havens des rijksbrievenvervoerd binnen den kring van een post- of hulpkantoor krachtens konink lijke vergunning. •Wet zal voorlaan vergund zijn de vervolgkopy •bjj de -drukproeven te verzendon. ifiel tnaximumrecht voor postwissels en post- 'bewijzen werd gebracht op 5 ct. voor bedragen van f 12,50; maar op 2| voor bedragen toten met 15. Dit Brussel wordt gemeldMen spreekt er altijd vandat aan de speelwoede in Monaco een eind moet worden gemaaktmen ziet daarbij evenwel over 't hoold dat dezelfde misstanden ook in andere landen heerschen Tot deze landen behoort België. Wel verbiedt de Belgische wet alle hazardspelen, en nog onlangs heeft de minister van justitie de officieren van justitie aangeschreven bet openbare spel niet toe te lotenmaar dat staat op het papier. De Bel gische badplaatsen, inzonderheid Spa en Ostende, -zijn ware speelholen waar de speelluslige bad gasten formeel geplukt worderi. Met welk eene onbeschaamdheid de wet overtreden wordt bewijst het feit, dat gemeenteraden dezer bad plaatsen de exploitatie van liet spel publiek bij opbod verkoopen. Hoe het in Ostende toegaat leert een nieuw geval. Tol nu toe betaalde de pachter van het spel jaarlijks 75000 Irancs aan de stad. Nu had de gemeenteraid besloten het spel in de kurzalen op nieuw te verpachten en aan den meestbiedende voor drie jaren toe te wijzen. Daarop zijn 12 aanbiedingen van 7 Pa- rijzenaars, 3 Belgen en 2 Spanjaarden ingekomen, die lusschen 95000 cn 311500 fr. per jaar voor het korte badseizoen aanboden. Een Parijzenaar, de heer Barnier, wil als meestbiedende aan de stad 934500 fr. voor drie jaar betalen. Als men bedenkt, dat de pachter bovendien nog zware belastingen moet betalendan krijgt men een denkbeeldhoeveel het spel in het Esther sloot zich in hare kamer ophet fcjloed was haar naar hel hoofd gestegen. On rustig liep zij de ruimte op en neer, de handen Wanhopig wringende. Eindelijk draaide zij de la'mp uiltrok de gordijnen op en opende het venster om de frissche lucht te laten binnen stroomen. Het was laattoen zij zich te bed legde maar slapen kon zij niet. Tegen den morgen sluimerde zij ten laatste zij ontwaakte eerst 's middags. Dokter llaller was dienzelfden ochtend nog vertrokken. Hij bad hel dienstmeisje verzocht om bare meesteres niet te wekkenwijl hij reeds den vorigen avond afscheid van baar genomen had. Bovendien gaf bij haar nog een brief voor Esther, die het ineisje deze dadelijk bij baar ontwaken overhandigde. Mei bevende hhnd verbrak de jonge vrouw hel couvert en las half luid «Genadige vrouw Ik zeide u eensdat ik aan geene vriend schap lusschen vrouw en man gelooide gij deedt mij inziendat ik ongelijk had. Gij wektet den wenscb bij mij op om uwe vriend schap te winnen en ik ondervond bet waar achtige verlangen om een onbaatzuchtig vriend voor u te wgzen en daarom heb ik u wellicht veel gezegd, dal invloed op uw en inijn levenslot kurhuis te Ostende alleen buitendien zijn er nog tal van andere speelholen moet opleveren. En dit alles ziel de regeering aan de autori teiten billijken hel zwijgend De lijd is gekomen dat de opentiare meening ook in bet buitenland hare slem krachtig verheft en protesteert tegen deze misstanden. Aan den Minister van Financiën is eendoor 115 tabsksplanters uit Valburg geteekend adres gezondenwaarbij wordt aangedrongen op de helfing van een invoerrecht van f 15 per 100 k.g. buitenlandsche gebroeide tabak. In Noordelijk New-York en Brooklijn heerscht veel beroering naar aanleiding van menigvuldige brandstichtingen in de laatste wekenwaarbij verscheidene personen omkwamen en zonder de voortvarendheid der brandweer nog meer zouden zijn omgekomen, in de meeste gevallen bleken de daders voor hun opzet petroleum gebruikt te hebben. Er is een jongmensch in hechtenis genomen, die bekende een der branden gesticht te hebbenmaar hij zeide in een vlaag van waanzinveroorzaakt door overmatig ge bruik van chinine. Te Utrecht is bij een horlogemaker een mees- sterstuk van horlogemakerskunst ter bezichtiging gesteldstellig het kleinste cilinder-horloge der wereld. Dit meesterstukin een der grootste fabrieken te Genève vervaardigd is kleiner dan een stuivertjedaar men het hiermede geheel bedekken kan. Het werd op de Tentoonstellingen te Philadelphia Parijs en Melbourne bekroond. Russisch. Eerst thans is een gruwelijk voorval be kend geworden dal den 31 n Augustus van bel vorig jaar in de gevangenis der Russische stad Kursk heelt plaats gevonden. Een jonge man was wegens een gering politiek misdrijf aange klaagd en naar de gevangenis overgebracht. Anderhalf jaar was hij in arrestgeheel afge zonderd en van gemeenschap met de buiten wereld verstoken en zonder ook maar iels te weten van het lot dat hem wachtte. Men had besloten hem door de kwellingen der voor- loopige opsluiting tot bekentenissen te dwingen. Hij had niet alleen geen enkele bezigheid te verrichtenmaar men had hem bovendien van den beginne af in een ongemakkelijke en haast donkere cel overgebracht. Door dergelijke af schuwelijke maatregelen had de politie reeds vroeger bekentenissen van arme gevangenen weten af te persen. De uitwerking van de schandelijke behande ling bleel ook thans niet achterwege maar uitte zich op andere wijze dan de politie verwacht had Op zekeren avond begoot de gevangene zijn bed met petroleum bond er zichzelven op vasten slak hel toen in brand. Toen de oppassers rook in de gangen ontwaarden dron gen zij in de cel door, bluschten den brand en haalden den ongelukkige nog levend uil de vlammen. Toen de verlooide van den gevangene van 't geval hoordesnelde zij naar de gevan genis om hij haren aanstaande te worden toe gelaten zij kreeg daartoe echter eerst een half uur na zijn sterven verlof. Toen de arme lijder in tegenwoordigheid zijner vrienden werd begravenmoesten dezen nog grove verwijten en scheldwoorden van de politiebeambten hooren omdat de plechtigheid te lang naar hun zin duurde. Te Breda zal binnenkort eene militaire slach terij ten behoeve van het garnizoen aldaar en te Geertruidenberg worden opgericht. Tot model zal dienen de militaire slachterij le Utrecht, doch op grootere schaal. Mgr. P. M. Snickers aartsbisschop van Utrecht, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 50 jaren tot priester werd gewijd. K n ii i s k e f i n e n De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag, den 1. April aanslaande, des namid dags te één ure. Amersfoort, den 27. Maart 1891. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCI! VAN WIJCK- kan hebben. Wellicht deed ik verkeerd om u de oogen te openen voor datgene wat u nog verborgen was. 't Is echter eenmaal gebeurd en ik kan u slechtsvoor datwal ik u ont roofde mijne vriendschap en mijne ervaring aanbieden. Als gij mij echter ooit noodig hebt wanneer gij naar mij verlangt maar slechts in die oogenblikken dan vertrouw ikdat gij mij tot u roepen zult. Dan zal ik u rnel vreugde mijn leven wijden. Vaarwelgenadige vrouw vaarwel Uw vriend Oscar llaller.» (Wordt vervolgd.) De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORTbrengen ler kennis van de in gezetenen dal zijmet het oog op eene aan het terrein van de Sociëteit «Amicilia» te geven uitbreidingvoornemens zijn aan den gemeen teraad voorteslellen een gedeelte van de open bare wandelplaatstusschen de Utrechtsche en Arnhemsche straten, aan den openbaren dienst te onttrekken, waardoor het aldaar aanwezige wandelpad meer naar de zijde van de buiten- singclgrachl wordt verlegden noodigen hen die daartegen bezwaren mochten hebbonuit daarvanbinnen acht dagen na heden ler gemeente secretarie schriftelijk l« doen blijken. Amersfoort, den 28. Maart 1891. De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. Dc Secretaris, W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 29 Maart 1891. Woensdag 1 April 1891 namiddags één ure, zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene ver gadering houdenwaarin de punten van be handeling zijn 1. Verzoek van eigenaren en huurders van perceelen langs den Arnhemschenstraatweg en de Beekstraatstrekkende lol het aanleggen van een rioolen voorstel van Burg. en Welh. om met afwijzing van dat verzoek hen te machtigen tot het doen aanleggen van eene open gooi langs den straatweg. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot verlichting van de omgeving der woningen van gehuwde militairen achter de kazerne der Cavalerie en Infanterie. 3. Verzoek van de Ned. Bell-Telefoon-Maat- schappij om vergunning lot hel plaatsen van palen op Gemeentegrond, met advies van R. en W. 4. Ontwerpbesluit tot afschrijving op aanslagen in de plaatselijke directe belasting over 1890, wegens vertrek en overlijden 5. Kohier van den hoofdei, omsl.dienst 1891. 6. Benoeming van een Hoold der openbare school 3e soort in de Koningstraat. 7. Voorstel van Burg. en Weth. opzichtens de uitgifte in erfpacht van grond aan het be stuur van de Sociëteit «Amicilia» tol uitbrei ding van hel Societeitslerrein. In eene Donderdagavond gehouden buiten gewone vergadering van leden der builen- societeil «Amicilia» is met bijna eenparige stemmen aangenomen een door het bestuur gedaan voorstel lol verbouwing van het socie- teitslokaal en de groote zaal uitbreiding van het terras, enz., alsmede tot het aangaan ecner 5 parcents geldleening van hoogstens I 42000, in aandcelen van f500, splitsbaar in 1250, en tot verhooging was de contributie met I 2 voor gewone en 11 voor buitengewone leden in te gaan op 1 Mei 1892. De heer II. K. Frans, Rijkslelegrafist der 2e klasse met postradicaalis van Velp verplaatst naar het vereenigd Post- en lelegraalkantoor te Weesp. Aan den heer VV. Croockewit W.Az. is, in antwoord op zijn verzoek oin eervol ontslag uit de betrekking van kapitein bij de dienstdoende schutterij dezer gemeentedoor den miuMer van binnenlandsche zakennamens It. M. de Koningin regenteste kennen gegeven dat vermits hij den wettelijken actieven diensttijd bij de schutterij nog niet vervuld heeften terwijl niet blijkt van bijzondere omstandighe den die voor zijn verzoek zouden pleiten, dit verzoek voor inwilliging niet vatbaar is. ADVERTENTIE N Gktkouwd J. VALKIIOFF en M. SCHENK, die ook namens wederzydsche familie hun dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk on dervonden. WiKRiNOKitWAARp28 Maart 1891. mONTVANGEN eene SCHOONE «VÜVV-tiJö COLLECTIE R. K. KERKBOE KEN in fijne Kalfslederen bandengewerkte Lederbanden in Ivoor-, Schildpad Bois durcie-, Been-, Perle dï.mour- en Barnsleenbanden ook in dc gewone banden zeer neten goedkoop. Rozenkranzen Dopjes, TaschjesMedaillons enzeen ruime keuze. Verder eene buitengewone groote sorleering in Plaatjes en Prentjes met en zonder zijdo en openslaandealles zeer nieuw en geschikt als CADEAU voor de eerste H, Communie, in den Boekhandel van 'l ZAND bij bel ULOKMKMUAL.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2