Maandag* 20 April 1891. NIET BEGREPEN! as 4029. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever DJt blad ferichijnt liaan Jag na Donderdagmiddag Aüonnemint per S Baanden f\.—. Franco per TT VAN C L E E F P adrcrtcntii'n1—8 regels 80 Cte. elke regel meer 10 Cte. Qroote letten te Amersfoort. plaatsruimte roor oflicicfleen onteigen. Bureau HUURHUIZEN rrmlen en andere extra inrigting geschiedt hooger prijsberekening. Lagalt A dr. per regel IS Cts. Reclames per regel SS Cte. Aft 10 CU. hoek Kortegraoht, Wtfk B 00 Do moderne spreektrompet (mieloon) tusschen Parijs en Londen wordt reeds duik gebruikt. De kanaalzee. Pas de Galais, waar'l dikwijls erg spookthindert daaraan niets. Kranschen deze babbelen en keuvelen graag en hunne Engelsehc buren kunnen nu met elkander praten zonder dal zij hunne woningen behoeven te verlaten. Vroolijke Krans en dellige John Buil brengen daarmede derhalve weder in practijk het wereld spreekwoord tijd is geld. Die spreektrompet begint zoo zoetjes aan een hevige concurrent van de Telegraaf te worden. Want broeder Jonathan in wiens land de telefoon is uitgevonden, is er pdoersch op ge worden dat men tusschen Parijs en Londen deze wondertrompet met vrucht gebruikt. Daarom is thans de tcleloonkabel tusschen Engelands kust en New-York in voorbereiding. Dat de grooie Atlaniische oceaan tusschen beide landen ligtis geen bezwaar. Men verricht in deze eeuw wonderen soms verbazender d >n die in den Bijbel te lezen zijn. 't Kan nog gebeuren, dat men in ons eeuweinde (fin de siècle) een eleclriciteits vliegtrcin uit vindt, waarmede men prettig en secuur naar de maan kan reizen. Wat zullen de «inaanmannetjes» grooie oogen opzettenals de in hun oogwellicht nietige «aardmannetjes» hun eene eerste visite brengen. Wellicht zijn daar onderling ook affaires te doen, huwelijken te sluitenenz zoodat hel reizen daarheen nut en voordeel kan opleveren. De Figaro publiceert dan officieelen tekst van het testament van prins Napoleon dat geheel in overeenstemming is met de reeds verspreide berichten. Prins Victor is geheel onterfdals verrader en rebeldie zijns vaders grootste ongenoegen heelt opgewikt en hem de grootste smart bereidde. Prins Louis wordt opgedragen trouw te blijven aan de politieke en gods dienstige beginselen die de eerste Napoleon beleed. Prins Louis moet zich inspannen de Fiausche democratie te organiseeren en een diepe en ernslige liefde kweeken voor het volk, niet eerbiediging der godsdienstige gezindheid. Vóór alles moet hij Kranschinan en patriot wezen. Verschillende legaten werden gedaan aan zijne vrouw en zijne dochter en oude dienaren. 12) Vrij gevolgd naar 't Duitsch door S. «Ochdat moogt gij gerust doendoch om lot een vredelievender onderwerp over te gaan: wilt gij mij heden avond tot tafelhuurman hebben, juffrouw Lili?» «Met veel genoegen heer dokterant woordde zij spottend lachende. «Waarom lacht gij, juffrouw Lili 1» aOver uwe nauw bedwongen verlegenheid wijl ik uw aanbod dadelijk aannam. Gij dacht natuurlijkdal «die kleine gans» uw voorslag alslaan zou. Na deze huldiging de dochter des huizes gebrachtmeendet gij u daarna ge voegelijk don geheclen avond aan mijne zuster te kunnen wijden. U bent eigenlijk een gans heer dokter en evenals alle domme menschen gelooft gij ookdat andere even dom zijn als gij. Maar ik sta op mijn rechtdokter. Niemand anders dan u zal mij aan laiel geleiden. Au revoir I Thans roept mij mijn plichtik moet u verlaten doch ik zal dat boudoir zoo lang mogelijk bewaken opdat gij uw gesprek met Esther ongehinderd kunt voortzetten De jonge vrouw had zwijgend geluisterd en ooktoen Lili zich haastig verwijderdezeide zij geen woord. «Wal dunkt jou van Lili'?» zoo vtrbrak de dokter 'teerst hel zwijgen. «Ik vind haar een alleraardigst klein ding, uil wie mettertijd iels goeds groeien kanaltijd onder voorbehoud In zijn antwoord op de nota van markies ImperialiItaliaansch chargé d'affaires te Was hington. zou't Blaine, dat hij in beginsel er kent, dal Italianen, die schade hebben geleden door schending der r»chicndie zij volgens het traciaat bezitten rechi hehbrn op rchade- vergoeding. De Vereenigiie Staten hebben echter met Italië geen tiaclaatdat hel leven en den eigendom van lialiaan.-che onderdanen waar borgt. Blaine is van oordeei, dal geen aanspraak op schadevergoeding kan worden toegelaten, zonder beslissing des rechters tenzij er nalatig heid ol medeplichtigheid der autoriteiten beslaat. Zooals men weel, maakt op de algemeene politieke windstille Zuid-Amerika eene uitzon dering. Een der krachtigste ennaar allen schijn best georganiseerde staten Chiliver keert reeds sedert hel begin van dit jaar in staat van revolutie. Dat bcieekent niet veel voor de groote meerderheid der Europeanen die niet in Zuid-Amerikaansche effecten speculeert. Maar in algemeen-menschelijken zin is het niet onbe langrijk eene revolutie zij hel ook slechts in een Zuid-Ainerikaansche slaat, op de daad te heirappen. Het zonderlinge geval doel zich hier voor dal de vloot in opstand is terwijl hei landleger tot nu trouw bleef aan de regeering. De con gresleden die tegen den president in verzet kwamendobberen op de ongewisse baren de heer Balmaceda heeft in letterlijken zin althans, vasten grond onder de voeten. Het schijnt, dat hij zich ytrgist heeft op de trouw van de Vluot. Zij waé,-schijnt het, reeds lang door de politieke leiders in 't congres voor hunne bedoelingen gewonnen, toen de presi dent, nog van niets wetende, bevel gaf om de schepen als voor een oorlog uit te rusten bij wijze van zeemanoeuvres Intuss-chen werd hem het plan verraden en hij gal tegenbevel. Te laat de vloot was gedeeltelijk uitgerust en de congresleden de gevolgen van het verraad duchtendebegaven zich aan boord. Nu is het een strijd tusschen land en zee, tusschen den walvisch en den olilantdie zeer lang kan duren. Want vloot en leger kunnen elkander evenmin naderen als de beroemde twee koningskinderen van 'loude lied: diet water is veel te diep!» Hel Porlugeesche ministerie heelt gemeend de portefeuilles ter beschikking van den koning te moeten stellen. Zij hebben genoeg van hel regee- ren dat toch op niets uitloopt. Wat de ministers eigenlijk genoopt heeft zoo plotseling hun mi nisteries te ontvliedenligt echter nog min of meer in het duister. «De minislericele crisis, die zoo plotseling in Portugal is uitgebroken is nog niet opgehelderd,» schrijft o. a. de In- dépendance Beige. «Zou Ja nieuwe Afrikaansche overeenkomst minder voordeelig zijn uitgevallen? UI zou men niet zeker zijn van de goedkeuring der Cortes Of zouden de ministers die haar hebben onderteekendzich aan de verantwoor delijkheid hunner onderteekening willen ont trekken op het oogenhlik dat de overeenkomst in de Kamer zal worden gebracht 01 heeft men hier slechts te doen met persoonlijke kwestiesdie door een of ander toevalge heel vreemd aan de algemeene politiek niet temin het altreden van het kabinet voor het bijeenkomen der Cortes noodzakelijk maakten? Dat alles is ons onbekend. Zeker schijnt in allen gevalle te zijn dat, zooals de geruchten in den beginne reeds ver meldden hel gansche kabinet niet zal heen gaan al hebben ook alle ministers hun ontslag gevraagd. Hel ministerie zal eenvoudig worden herzienworden versterkt met cenige invloed rijke personen die het in staal zouden stellen met mter kans op succes het hoold te bieden aan de aanstaande parlementaire debat ten Men zal duidelijker inlichtingen moeten afwachten voor men over het juiste gewicht der gebeur tenis kan beslissen.» Geen verkiezing, die in den laatstcn lijd zoo de aandacht heeft getrokken als die in het negen tiende Hannoversche kiesdistrict. Vorst Bismarck trad daar op in een geheel nieuwe functie als candidaat voor den Rijksdagen nog wel als candidaat voor de nationaal libeialen en conservatieven. Verwoed is de grondvester van Duitschlands eenheid bestreden door de socia listen maar bovenal door de vrijzinnigen die ronduit hebben verklaard liever een socialist dan Bismarck te steunenwanneer het eens lot een herstemming mocht komen. Zij hehben gelegenheid thans te tooncnol het hun einst is inet deze beweringdoor een hunner leiders uitgesproken. Bismarck komt in herslemming. De Duilschers hebben niet eens zooveel gevoel dat zij in goede handen koint. Zij is ongeveer zoozooals ik jou tien jaren geLden in mijne gedachten als inijne vrouw voors' „Idedestijds, toen mijn vriend je nog niet de zijne noemde. Hare overeenkomst met jou herinnert mij tel kens op bittere wijze aan mijne teleurgestelde verwachtingen en daarom kan ik de verzoeking niet weerstaan om Lili een beetje te plagen; ofschoon ik haar gaarne lijden mag.» «Ik geloof, dat Lili onze betrekking door ziet meende Esther treurig. «Zij is in den laalslen tijd opvallend scherp tegen mij. Oscar, ik ben er schier van overtuigddal Lili jou bemint jij moogt haar ook gaarne zij is veel vroolijker en frisscher dan ik welnu indien je haar eens lol vrouw...» «StilEstherwees toch zoo dwaas niet. Iloe kan je er een oogenhlik aan denkendat Lili ooit voor me wezen kan wat jij me zijt. Haar ontbreekt jou zachtzinnigheidjou kleine zwakheden, jou gebreken, welke ik veracht en toch zoo graag in je zie. Zij heeft niet dal raadselachtige, dat onbeschrijfelijke iels, dat tnij reeds aantroktoen ik je voor de eerste maal ontmoette en waardoor alle vrouwendie ik later leerde kennenme onverschillig bleven. Beproef daarommijne Estheroiu alles van de lichtzijde op le netnen. Laat ons met volle teugen de gelukkige oogenblikken genieten welke wij meester kunnen worden, zonder naar het vcrledene te blikkende toekomst be hoort onsten minste als wij slechts ernstig willen.» «Ja Oscarmaar. «Neen, geliefde, geen, «maar,» want dan sluit ik uw t »nd met kussen, zelfs op gevaar atdal men ons overvalle 1» Esther stond haastig op en begaf zichmet een zonderlingen blik op Oscar en zonder een woord te zeggen, naar de zaal, waar de eerste gasten reeds gekomen waren. «Een telegram voor mevrouw Krabbe De genadige vrouw gelieve het mij niet ten kwade te duidendal ik het haar eerst nu ter hand stelmaar ik durfde niet storenzoolang het Rezelschap nog aan tafel zat,» zeide de bediende, Esther een telegram op een zilveren blad aan biedende, toen zij aan den arm van haar cava lier na hel diner de eetzaal verliet. Een telegram Een angstig voorgevoel kwam er in de ziel van de jonge vrouw op. Zij gevoeldezij wist, wat het bevattevoordat zij hel gelezen had l «Walt!» Zij sloot een oogenhlik de oogenals wilde zij daardoor de bevestiging van hetgeen zij vreesdevertragen En werkelijk zij had zich niet bedrogen want met halfluide stem las zij: «lk verwacht je met den avondlrein. Walt is zeer ziek. Roodvonk. Kom dadelijk. Krabbe.» Het was reeds half negen een uur ge leden was de laatste trein vertrokken Wanhopig ijlde zij zonder een woord te zeggennaar hare kamer. Zij wist niet, waar zij vluchten zouom het feestgewoel niet le vernemen Zij hoorde het lachen on pralen van al die haar onverschillige menschen. In de ouderlijke woning werd muziek gemaaktgedanstge-

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1