LANDGENOOTENt Ilel is nu ongeveer zeven jaar geledendal de geldelijke toestandwaarin de Maat schappij van Weldadigheid toenmaals verkeerdeons tot het houden eener Algemeene Collecte in den lande noodzaakte. De directe aanleiding bestond destijds in het overlijden van 11. K. 11. Prinses Marianne dei- Nederlanden de edele Vorstintegenover wie de Maatschappij zulke groote verplichtingen heeft en die haar vele jaren lang zoo ruim schoots steunde. De uitslag van de collecte beschaamde onze goede verwachtingen niet. Ruim /"55.00U werd aan giften ontvangenterwijl 825 nieuwe leden zich aanmeldden. Door deze uitkomst werden wij in staal ge steld den dienst in de Koloniëntot op dit oogenbliknaar behooren te doen vervullen en kunnen wij zelfs op deze laatste jarenals op een tijdperk van ontwikkeling voor de Maatschappij terugzien. Van deze ontwikkeling getuigen de drie in dat tijdperk geslichte vakscholen voor Tuin bouw, Doschbouw en Landbouw, welkerstich- 1 ing voornamelijk te danken is aan den edelen weldoener der Maatschappijons Eerelidden lieer F. 11. L. van Swieten en voor twee van welke ons eene regeeringssubsidie is toegekend. Van die ontwikkeling getuigt ook de aanzien lijke uitbreiding aan de Mandenmakerij gegeven, welke meer en meer een tak van kunst-nijver heid werd en als eene ambachtsschool^ kan worden beschouwdwaarop thans aan 45 jon gelieden onderwijs in dezen tak van nijverheid wordt gegeven. Daarvan getuigen ook de on langs tot stand gekomen leerschool voor het boekdrukkersvak, te Steenwijk, en de belang rijke aanleg van bosschen ongetwijfeld de beste gelegenheid lot werkverschalfiug in de winter maanden Ook op hel gebied van armenzorg, bet eigen lijke terrein, dat lot den werkkring der Maat schappij behoortzijn die zeven jaren niet onvruchtbaar geweest de aanvragen lol plaat sing van nieuwe gezinnen, gedurende geruimen tijd uiterst geringzijn in de laatste jaren aanzienlijk vermeerderd zoodat thans tal van verarmde gezinnen de koloniën hebben bevolkt en nog vei scheiden andere op plaatsing wachten. Moet men van de eene zijde deze herlevende belangstelling toejuichen aan den anderen kant valt het niet te ontkennon dat daarmede groote kosten gemoeid zijn. Hierbij komtd.it wij van de gemeentebe sturen die in dc eigenlijke verpleging van ge zinnen in 1870 nog ruim f 7000 bijdroegen, bijna niets meer ontvangen sedert de invoering van de in 1871 gewijzigde armenwet. Dat dit alles belangrijke uitgaven vordert is duidelijk. Behalve deze gewone jaariijksclie uitgaven moet bovendien nog gedurende 28 jaren een bedrag van 7000 betaald worden als annuïteit aan de Rollerdamsche Hypotheek bank, Toch zou dit alles geen zorg barefl Wart- neer de ledendie door hunne contributie de Maatschappij steunenzóó talrijk waren als eene instellingdie ten bale van het algemeen werktverdient. Dit is echter niet het gevalterwijl ook liet bedrag der giften en legaten vermindert. liet zal dus niemand verwonderendat wij, buitengewone maatregelen moetende nemen lot liet besluit kwamen de Koninklijke mach tiging tot liet doen houden eener Algemeen»} Collectein te roepen. Die machtiging is ons welwillend verleend. Dientengevolge zal die collecte overal in den lande worden gehouden in de week van 11 tot 10 Mei a. s. Wij roepen daarvoor aller mede werking in. Wij doen dit in goed vertrouwen en vleien onsdat er velen in den lande ge vonden zullen worden genogen aan onze roep stem gehoor te geven hetzij door het schonken van eene gift in eenshetzij door loc te treden tot hel gewoon lidmaatschap tegen betaling eener jaariijksclie contributie van f 2,OU of meerhetzij door zich als begunstiger ad f 25,ol als donateur ad f 10, per jaar te doen inschrijven. Moge ook de perswier medewerking door iiet Bestuur dor Maatschappij van Weldadigheid nimmer ie vergeefs word ingeroependeze vernieuwde poging tot opwekking van belang stelling krachtig steunen. Commissarissen der Maalsel), van Weldadigheid. Krkdeiwksoord Maart 18l.il.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 6