fcetule mensehen geplaatst en er zijn uitvoerige voorschriften gegeven voor hel reinigen van Je kamers van'Heringlijders. Tusschen Üakel en Helmond is eene boerderij afgebrandtetwijl de hoer en boerin afwezig waren. De meiddie alleen thais washad de legenwoordigK&id van geest de koeien en paarden los te snijden Sn nil hel brandende gebouw te jagen. Twee balveren werden echter een prooi der vlammen. De, oorzaak van daaen brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Ken der knechtsdie Zondag veel geld in aijn bezit had wordt er van verdacht, doch blyft standvastig alle schuld ontkennen. Voor den danr^der Icgeroefeningen van 8 dezer tot 46 Jnrh'en van -29 Juni tot 14 Au gustus a.s., zal in (het Kamp bij Zeistalsmede op Dainlusl (nabij*Utrecht)een Rijkstelegraaf- kantoor voor militaire doeleinden open zijn. Het lijdelijk kantoor in hel Kamp bij Zeislis ook voor het algemeen verkeer bestemd en zal voor het publiek open zijnpubliek op werk dagen van 7 uren vlbor- tot 10 uren namiddags •p Zon- en feestdagen van 7 uren voor- tot 9 uren namiddags. Ter buitengewone zitting van den Gemeen teraad van Amersfoort van Zaterdag jl.ge presideerd door den heer burgemeester Jhr. Mr. T. A I. van Asch* van Wijck. waren aan wezig 13 leden en alwezig de heeren E. L. Visser en II. W. A. van den Wall Bake. Nadat zonder hoofdelijke omvraag was besloten de lezing der notulen van de vorige vergadering tot eene volgende aan te houdennam de voorzitterde heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, het woord en sprak het navolgende: «Mijne heerenGelijk u bekend isben ik ■door Hare Majesteit de koningin-regentes ge- Toepon tot de eervolle taak omnamens Hare Majesteit de Koningin-regenles, voorde Koningin «de kolonie Suriname te besturen. Die eervolle -onderscheiding wensch ik aan te nemenen zal dientengevolge verplicht zijn mijn ontslag He vragen uit de betrekking van burgemeester ■dezer gemeente. Gedurendp een achttal jaren mocht ik aan het hoold dezer gemeente staan. Toen ik hier kwammocht ik hel uitspreken •dat door mijne benoeming lol burgemeester 'dezer gemeente een sedert lang gekoesterde vrensch werd vervuld. Niet omdat ik aan deze gemeente meer bijzonder gehecht was. ik kende haar weinig maar omdat ik meende in deze gemeenie eene dankbare laak te kunnen ver vullen. Ik heb toen gezegd, dal ik mijne beste krachten aan de gemeente zou wijdendal ik roet rechtvaardigheid zou regeerendat ik de beslaiten van den raad zou eerbiedigen, ook al waren die niet in mijn geest. Bij het neder- leggen van mijne betrekking mag ik het van m:jzelven getuigendat ik aan die beloften heb voldaan. Niet vervuld zijn al mijne wenschen, die ik voor de gemeenie koesterdemaar naar de verwezenlijking heb ik gestreeld met de krachten die in mij waren. Gaf ik het bij de aanvaarding te kenaendal ik rekende op de medewerking van den raadik mag het ge tuigen dal die medewerking niet te vergeefs werd ingeroepen. Maar wij hebben met om standigheden rekening moeien houdenen die •omstandigheden stonden de vervulling van vele «wer en mijner wenschen in den weg. Wal ik bij de aanvaarding mijner betrekking ntel mocht zeggenmaar thans uil de volheid van mijn hart zeggen inagik heb Amersfoort liefLiel- gekregen niet het minst om de wijze waarop schenkenwal de zielen ineensmelten doet wat het leven als met een aureool van boven- aardschc zaligheid omgeeft, wijl zij het niet roet hem deelt, wijl zij zelve niet datgene ge voelt wat zij schenktNeen, alles zal geregeld wordenzooals jij het rnij in je brieven hebt medegedeeld! Arme, kleine Ksther, ik zal je niet meer beleedigenniet meer met mijne ironie wondenZijn wijinenschen eigenlijk wel verantwoordelijk voor onze handelingen... verinogen wij onze hartstochten te onder drukken 7» Zijne woorden troffen Esther pijnlijker dan zijn toornzijne spotternijen. Zij wist maar al te goed, dat zij slecht geweest was, dat zij hare plichten vertreden hadplichtenwelke iedere vrouw heilig moeten zijn. Hij zou alles doen, zooals zij het verlangde. Dus hij geloofde, dal zij dien andere innig bemindedal zij hem nog wensch te te volgen na al hel voorgevallene. Begreep hij dan niet, dat Wall hen scheidde dal zij dan overal dat zachte kinderstemmetje zou vernemendat zijn bleek gelaal voor haar oprijzen zou, zoodra de gelieide haar niet ineer ornvat hield als zij uil de bedwelming zou ontwaken, waarin zijne lielkoozingenzijne woorden haar brachten I Maar dal kon Krabbe ook niet begrijpen daarvoor bezat hij te weinig fijn gevoel Plotseling hoorde zij de bel aan de straatdeur weerklinken. Wordt vervolgd. gewaardeerd werd al hetgeen door mij voor de gemeente werd gedaan Men inag dit eene egoïstische tielde vinden, maar menschel ijlt is hel dat men liefde toedraagt, waar liefde ge vonden wordt. Met die liefde gaal gepaard een ander menschelijk gevoel: «Excelsior.» Mijn laak in deze gemeente kan voor het oogenblik ge rekend worden vervuld te zijn; tot eene nieuwe, meer omvangrijke, geroepen te worden, was te slreelend dan dal ik haar zou afwijzen. Moge het zijn dat het opnemen der taak niet een bewijs van overmoed zijen moge onder mijn bestuur de kolonie Suriname tol meerderen bloei gerakenToch blijft het mij moeielijk van deze gemeente te scheiden, waarin ik zoo vele aange name jaren heb doorgebrachtte scheiden van zoovelen met wien ik de belangen der gemeente Amersfoort mocht voorstaan. Een woord van dank aan den raad voor de wijze waarop het mij gemakkelijk gemaakt werd de vergaderingen te leiden, en voor de waardeering waarmede mijne voorstellen werden ontvangenook al mochten die niet altijd uwe instemming ver werven. Een woord van dank aan mijne medeleden van het dagelijksch bestuur voor de wijze waarop zij mij steunden in de behartiging der gemeente belangen en meer bijzonder aan den heer Croockewit, die zoo herhaaldelijk als waarne mend burgemeester moest optredenwanneer ik ter vervulling van andere werkzaamheden buiten de gemeente verloelde. Niet minder een woord van dank aan den waardigen Secretaris. Over den band. tusschen u en mij ontstaanwil ik thans niets zeggen maar ik kan niet nalaten het uit te spreken dat ik in u heb leeren kennen den ambtenaar bij uitnemendheidden mandie terecht ver langde dal men hem verantwoordelijk liet voor hetgeen meer bijzonder zijn werkkring mag genoemd wordenmaar die nooit den invloed gebruikte anders dan oin hem te steunen, wiens rechterhand hij was bij de behartiging der ge meentebelangen. Bijna veertig jaren hebt gij met onbezweken ijver dien werkkring waargenomen. Moge het u gegeven zijnnog langen tijd aldus werkzaam te zijn Zal ik nu de onderscheiden ambtenaren afzon derlijk een woord van dank zeggenVergun mij dat ik allen tegelijk dankomdat tot allen bijna hetzelfde zou moeten gezegd worden. Samen werking niet mij heeft nimmer ontbroken; ijver, toewijding liet niets te wenschen overzonder moeielijkheden zal wel nooit iemands weg zijn maar ik mag zonder schroom zeggendat allen zich beijverd hebben, naar de male hunner krach ten de belangen der gemeente voor te staan en dat ik daarbij meer bijzonder denk aan hein, die onder mij belast was melde handhaving der rust en orde in de gemeente, zal niemand verwonderen. In één wensch wil ik allen omvatten blijlt de be langen der gemeenie Amersfoort naar uwe beste krachten behartigen tracht bij voortduring ver schilpunten tot hel minimum terug te brengen en doe dat niet in vertrouwen op eigen kracht maar in vertrouwen op Hem die alles bestuurt en de harten neigtdan zal dubbele kracht va n u uitgaan. Eene vraag nog tot u allen blijlt mij in welwillendheid gedenken Eene zware en moeie- lijke laak wacht mijte zwaarder naar mate de verantwoordelijkheid grooler is. Iedere fout in die betrekking kan schade doen, en toch zonder fou ten zal niemand blijven, die wei hl. Alleen hij die niets doet, blijft voor 't begaan van fouten bewaard. Wanneer slechts de overtuiging bestaat, dat de bedoelingen goed zijn. dan zullen ook zij, die tot oordeelen bevoegd zijn met (omstandigheden re kening houden. In één wensch zijn wij als ingezetenen van Amersfoort, van wie er, lot mijn groot ge noegen, zoovele hier tegenwoordig zijn, een- slemmig moge Amersfoort toenemen in bloei In ééne bede vereenigen wij onsdat ons dierbaar vaderland en zijne koloniën onder de re- Seering van onze geliefde Koningin-regentes in eleekenis mogen toenemenen de kroon nog langen tijd moge gedragen worden door onze jeugdige Koningin. «Dat geve de iieere God» (Applaus.) De wethouder, de heer W. A. Croockewit, nam daarna het woord om het navolgende te zeggen «Vergun mij tot u mijnheer den voorzitter, een woord te spreken als oudste raadslid, als tolk van den raad en van Amersfoort's ingezetenen. Zooals door u gezegd is zijl gij acht jaren aan het hoofd van deze gemeente geplaatst. Die acht jaren zijn voor deze gemeente een tijdvak geweest, waarin vele zaken tot stand kwamen, die strekken tot haren welstand en bloei, en die aan uw initiatief en aan uwe werkzaamheid zijn te danken. Maar niet slechts de belangen der gemeente hadt gij op het oog; ook daar waar nood te lenigen vielwaar weldadigheid was te oefenen. daar waart gij steeds bereid u aan het hoold der vereenigingen te plaatsen, die beoogden den armen wel te doen zooals in den afgeloopen winter nog is gebleken. Minzaam ontvingt ge steeds allendie u hunne nooden hadden te klagen en met welwillendheid werd daaraan steeds door u tegemoet gekomen. Ook gedurende uw voorzitterschap van dezen raad hebt gij steeds zijne vergaderingen met waardig heid geluid en ook bij vorschil van opvatting ieders inccning gerespecteerd. Juist door den aan- genainen toon. welke er heorschte, konden beslui ten worden genomen die vruchten droegen voor de gemeenie Amersfoort. Amersfoort ziel u met leedwezen vertrekken. Maar als wij dal leedwezen betuigen dan uiten wij daarbij onze beste wenschendie u naar die verre gewesten mogen vergezellen. Gij zijl geroepen tot het bestuur van eene groote streek en wij hopen dat die onder uw bestuur lot grooteren bloei moge geraken Uwe pogingen in dien ruimeren werkkring tot den bloei der kolonie Suriname hopen wijdat met succes mogen worden bekroond. Leef in die verre gewesten gelukkig met mevrouw uwe echlge- noote en al behoort de beslissing over de toe komst in Hooger hand, als gij eenmaal de kolome weder mocht verlaten, dan wenschen wij dat gij uwe en uwer echtgenoole moeder in gezondheid in het vaderland weder moogl ontmoeten En moge in die kolonie dan, evenals wij thans hier liet hebben gedaan, gezegd worden Onze beste wen schen vergezellenu naar Nederland.» (Applaus)» Da voorzitter, de lieer van Asch van Wijck, zeide den heer Croockewit ten zeerste dank voor de woorden lot hem gesproken. Het was hein eene behoefte geweestom gelijk bij de aanvaarding zijner betrekking, toen hij uit handen van den heer Croockewit het onderscheidingsteekeii zijner be trekking mocht ontvangen in eene plechtige raadsvergadering afscheid te nemen. «De leden van den raad die zooveel mogelijk zijn opgekomenden ambtenaren en den inge zetenen die zoo talrijk aanwezig zijn ver volgde Spr., betuig ik mijn dank voor alles v\ at zij te mijnen opzichte hebben gedaanen zij houden zich er van overtuigd dal mijne lielde voor de gemeente Amersloorl niet zal verminde ren. Vergun mij ten slotte u te verzoeken niet mij in te stemmen inet den wensch «Leve Amersfoort!» Zoowol de leden van den raad, die slaande de redevoeringen hadden aangehoord, als liet publiek voldeden als een man aan dat verzoek. En deze kreet werd gevolgd door eene aigeineene toe juiching. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. AMERSFOORT, den 11. Mei 1891. Bij Kon. besl. is Jiir. Mn. M. A. de SAvonNirt Lohman op zijn verzoekeerv. ontsl. uil de betrekking van Gouverneur van Suriname onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten en mei bepaling dal hel onslag ingaat met den dag waarop hij het bestuur aan zijnen opvolger zal overgeven, en is Jhr Mr. T. A. J. VaN ASCII VAN WIJCKlid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal en burgemeester van Amers foort benoemd lot Gouverneur van Suriname met bepalingdat de benoeming ingaat inet den dagwaarop hij die betrekking van zijn voorganger zal overnemen. Met verwijzing naar de afscheidswoorden (zie raadsverslag op deze :2c bladz.) van den lieer burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. VaN ASCH VAN WIJCK, zoo merken wij daarbij thans ook op» dal de moeielijkheden welke hij hier had te overwinnenwaarschijnlijk gering zijn bij die welke hij vinden zal in den zoo hoogslgewich- ligen werkkringwaartoe bij is geroepen Dat de nieuwe Gouverneur deze overwint, mag niet als stellig worden voorspelddoch zeer zeker mag worden vooropgesteld, dal nie mand beter dan hij als geschikt daarvoor kun worden geachtv »oral wegens de hem eigen tactvolle werkzaamheid en zijn juist begrip van karakieramenschcn en zaken. Onze innige wensch is, dat hel hemals de rechte man op de rechte plaats, gegeven moge zijn de schoone kolonie Suriname optclieffcn en haar te doen worden wat zij zijn kan een schoone parel aan de Kroon van onze gehelde Koningin En dat kanindien allen daar en in het Moederland eendrachtig met hein daartoe medewerken, indien ook de pers, ginds en hieraan hare schoone en edele roeping beant woordt, door hem te willen steunen in zijne gewichtige bestuurstaak. De Engelsche koloniën zijn tot grooten bloei gekomen onder de Regeering eencr Koningin. Moge dal ook zoo worden voor onze nog niet lot bloei gekomen koloniën! Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht heeft be noemd tot pastoor der parochie van den II. Francissus Xaverius te Amersfoort den WelEerw. lieer M. Berk, pastoor te Uuslo. De Uoofd-ingelanden van hel Heemraadschap de Rivier .1e Kernbeken en aankleve van dien hebben in hunne vergadering van 9 Mei jl., in plaats van den Heer Jhr. Mr II J L. vanSasad van Ysseltgekozen tol lieuuiraud voor het :2de district den Heer A. Lage maat te Leusden.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2