Juli 1891. Maandag 6 DE SCHOONZUSTER. j\s. 4051. A. üitg©ver Dit blad *er«chijnt Maandag en Doudordagmiddag. Abonnement per S miundon f 1.—Franco per PT VAN C LEEF F pfl*' Ad»crt«Btil!mt—8 regele 60 CU.elke regel meer 10 CU. öroote letters naar Bureau MUURHUIZEN plaatsruimte voor randen en andore eatr» iarigting geschiedt honger prijsberekening. Legale tO Amersfoort. oflicief.lona onteigen. Adv per isgad 16 Cte. Keclamoa per regel 25 Cte. Aft. nnrnmeri 10 Cte. hoek EOrtOgTAOllt W ijk B 60 Ucniilsgcviiig. Aangifte van vertrek uit en van vestiging in de gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op het koninklijk besluit van den 27. Juli 1887, (Staatsblad No. 141), regelende de ver plichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters Herinneren den ingezetenen de op hen ruslen de verplichting tot het doen van aangifte van ver trek uit en van vestiging in de gemeente, en bren gen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalin gen van gezegd koninklijk besluitwelke luiden als volgt t. Zij die op den dag der volkstelling in den vreemde ol in eene der koloniën ol ovcrzeesche bezittingen van het Rijk hebben vertoeld geven binnen ééne maand na hunne terugkomst hiervan kennis aan liet gemeentebestuur. Zij die bij die lelling zijn overgeslagen geven binnen éëne inaand na den dag voor elke telling bepaaldvan dit verzuim kennis aan het bestuur hunner werkelijke woonplaats Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting tot ken nisgeving op het hoofd van elk huisgezin. *2 Zij die uit eene Nederlandsclie kolonie eene overzecsche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in eene gemeente binnen het Rijk doen hiervan eene verklaring aan het gemeentebestuurvergezeld van het gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën ol bezit tingen van een paspoort of reis en vcrblijlpas of andere door de politie deugdelijk erkende bewijs stukken voor hen die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen ééne maand na hunne aankomst in de gemeente. .1 De kennisgeving in de twee vorige punten ver nield gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevolkingregisters te worden ingeschreven. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen hel Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Nedcrlandsche kolonie, eene ovcrzeesche be zitting ol naar den vreemde doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeentewelke zij verlaten. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van hel Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente die tij verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschrevenmet opgaaf der gemeente waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats. 6. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woon plaats overbrengen doen zij uiterlijk binnen ééne maand na hunne aankomst eene verklaring aan het Gemeentebestuurmet overlegging van het ge tuigschrift in hel vorige artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het Gemeentebe stuur van ieder lid dal in het huisgezin wordt op genomen of daar uitgaatinwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die ken nisgeving geldt hel bij sub 3 bepaalde. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levende personenwanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen gestichten en in richtingen niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag waar personen, onder eenig bestuur samenwonengeven maandelijks aan hel Gemeentebestuur kennis van alle perso nen die in de samenwoning zijn opgenomen of daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervaltwanneer langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor hel bevolkingsregister gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht lot liet doen der opgaven die vereischt worden om de bevolkingregisters in te vullen. 0. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft snel hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort, den '29. Juni 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. CROOGKRWIT De Secretaris Wcth. 1°. B*. W. L. SCHKLTUS. Politieke Revue. Na de Sainte Alliance (het heilig verbond) in het 2e decennium dezer eeuwbloeit thans de Triple Alliance (het Drievoudig verbond) en men mag het als zeker aannemendal dit verbond een besten waarborg voor den internationalen Europeeschen vrede is. Wel zijn de legers te groot voor de finan- tieële draagkracht der groote rijken en eveneens in evenredigheid van dia der kleine rijkenmaar dat is een uitvloeisel van het ondorling wan trouwen der groote Mogendheden vooral wan trouwen omtrent Rusland het eenige rijk in Europa (Turkije uitgezonderdj 't welk geen con - slitutioneele staal is, maar autocratisch wordt geregeerd. De Oosten rijksche pers is al zeer ingenomen met de verlenging der Triplo-alliantie, men neemt 't voor zeker aan dal de czaar niet zal denken aan een optreden in den Balkan zoolang hij weel tegenover zich te hebben een sterke aangesloten macht van drie rijkenzoo noodig, bij een optreden van Fiankrijk in de Middel- landsche Zee, noch gesteund door Eogelands enorme zeemacht. De Engelsche pers blijft er op wijzendat Engeland nimmer officieel tot de triple-alliantie is toegetreden doch bij de bespreking van keizer Wilhelm van Duitschlands aanslaand bezoek in de groote bladen blijkt niet onduidelijk dat de grootste zeemogendheid 't meest aan de zijde staal van Germanië. De Times looit en prijst Von Caprivi als Bismarcks opvolgerook als voorvechter van den vredebond. Nader is gebleken dat de vernieuwing der triple-alliantie is geschied door Duilschland en Oostenrijk eenerzijds en Italië anderzijdswijl het DuitschOoslenrijksche verdrag anders in elkaar zit en van langer duur isdan het tus- schen de beide keizerrijken en Italië ge>loten. 't Laatste land heelt dus eigenlijk zijn aansluiting aan hel Tweevoudig Verbond vernieuwd en alzoo hel voortbestaan van hel Drievoudig Verbond FEUILLETON. 1) Naar 't Duitsch door S. Fritz Lüdike was koetsier en een zeer ge- woorv man. Zijne vrouw waschte voor ver schillende lieden, die zeer tevreden over haar waren. Veel tijd kon zij echter aan deze bezig heid niet wijdenomdat hare vijf kinderen waarvan er eerst twee volwassen waren, haar werk genoeg verschaften. Op zekeren dag kwam Fritz met een lot voor de paarden- en rijluigenloterij naar huis. Een rijk heer die in hel rijtuig zijne porte feuille had laten liggen had hem hel als be looning voor zijne eerlijkheid geschonken, toen Fritz bem liet verloren voorwerp terugbracht. Een der kinderen maakte zich dadelijk meester van het lotdat Fritzdie weinig waarde aan het geschenk hechtteachteloos op de tafel geworpen had. «Wil je het eens neerleggen, kleine deug niet,» zeide vrouw Liidickc vermanend «Koin, Fritzsluit dal papier maar zorgvuldig in de lataleiik heb er een voorgevoel vandat hel ons geluk aanbrengen zal.» liet lol werd vergeten eerst toen een vriend onzen Fritz verteldedat do hoofdprijs van de loterij uit een prachtige landauer met twee paar den bestaan had besloot hij oin zijn briefje ook eens lu voorschijn te halen oin te zien welk nummer er op stond En hoe verwonderd was hij te ontwarendat hij de gelukkige winner tot 1898 mogelijk gemaakt In Rumenië heerscht groote opgewondenheid ter wille van hel voorgenomen huwelijk van den troonopvolger. Als zoodanig is-aangewezen prins Ferdinand van Hohenzollerngeboren in Augustus 18G5, de tweede zoon van 'skonings broederdaar de oudste zoon afstand heeft ge daan van zijn recht. Prins Ferdinand schijnt hel oog te hebben geslagen op Hclene Vacaresco eere-dame van de koningin Elisabeth von Wied (Carmen Sylva). Deze jonge dame behoort tot een oude Rumeensche familie. Daar rnen schijnt te vreezendat uit dit huwelijk allerlei intriges kunnen voortvloeien wordt het ten sterkste be streden door de organen der oppositie. Mej. Vacaresco is een Rumeensche. Wordt zij op den troon verheven dan zal 'l avond of morgen de kroon weder de inzet worden van de ijver zucht van verschillende (amiliën, hetgeen voor de rust en den voorspoed van laud en volk niet bevorderlijk kan zijn. De tegenstanders van het plan verwijlen do koningin de vorstelijke dichteres Carmen Sylva t dal zij aan een romaneske genegenheid de be langen van den staat opoffertdoor den aan staanden koning te doen huwen met ei*n her derinnetje een Hohenzollern met een jonge dochter uil Bucharest. En de Indépendauce Rou- maine verklaart zonder omwegen dit, als deze poëtische droom werkelijkheid mocht werden prins Ferdinand van zijn recht als tioonop- volger afstand zou moeten doen ten bate van zijn jongeren broeder. Intusschen heeft men den troonopvolder naar Sigmaringen gezonden. Uit Siberië is te St Petersburg aangekomen een Pool van Wilnadie 103 jaren oud is en Miselzki heet. Hij heeft in het groote leger van Napoleon I gediend en was zelfs aide de camp van den Keizer. Bij de Beresina werd hij ge vangen genomen, maar trad later in het Russi sche leger. In 1834 werd hij wegens zijn deel nemen aan den Poolschen opstand tol twintig jaren dwangarbeid in de goudmijnen van Siberië veroordeeld. In 1854 was zijn straftijd om en kon hij Siberië verlatenwaaraan hij nu pas gevolg heeft gegeven om naai zijne vaderstad te gaan. De oude man werd indertijd door Napoleon I op hot slagveld van Wagraineigeubandig gedecoreerd van het zooeven genoemde was. Een rijk koopman, kocht den landauer met twee paarden voor een zeer aanzienyke som. «Wal zullen wij niet al dal geld beginnen?» vraagde hij aan zijne vrouw. Deze stelde voor om eene groote waschma- chino te koopenmaar legen dal plan verzette Fritz zich met alle macht. Hij kon den reuk van dat natto goed niet verdragen en bovendien lachte hein hel baantje oin al de wasschen bij de klanten thuis te moeten bezorgen ook niet bijster toe want moeder de vrouw liet eenigs- zins doorschemerendat hij dan verstandig deed om het koetsim sberoep op te geven. Neen, daarin had hij niet den minsten lust hij verlangde er mets naar oin op zijn ouden dag jiog voor paard te spelen. Eene rustigehuiselijke bezigheid bezat on eindig meer aantrekkelijkheid voor hemvooral wanneer daarmede eene aanstelling van bootd des huizes gepaard ging, eene waardigheid welke tot lieden toe zijne vrouw bekleedde. Na lang gewikt en gewogen te hebben, werd er besloten om eene gaarkeuken op te richten. Een geschikt huisje was spoedig gevonden en weldra ging alles naar wensch. Voortdurend daagden er meer gasten op, onder wie zich vooral Frits oude collega's bevonden. Vrouw Lüdickc was eene uitstekende kook ster zij boschotiwdo het als een genot om den geheelen dag te kunnen kokenbradou en hakken. Maar liet werd haar spoedig 10 druk eene van hare dochters moest haar be hulpzaam wezen en daar de tweedeAnna gohoelcn, bij oone modiste wei kzaani was, viel die opdracht Mario ten deel liet meisje had

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1