Donderdag 9 Juli 1891. DE SCHOONZUSTER. v- HJ^SflM 3F 'r- jk 1052. Uitgever .Dit blr.<l verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 8 maanden fl.Franco ff VAN CLEEFF post /1,15. Advcrtentien 1—8 reguij 80 Cts. elke regel meer 10 Cts. Qroote letters Bureau MUURHUIZEN plaatsruimte voor randen en andere eatra inrigting geschiedt hooger prijsberekening. Legale te Amersfoort. officieiüeen onteigen. Adv per icgel 16 Cts. Reclames per regel 25 Cte. Afs. nummer» 10 Cts. flOOk KOFtögractlt Wijk B 60 HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op M A A N DAG, den 13 JJ-UL1'aanslaande 's namiddags van halftwÈe tot ïialfnnie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook vóór liet teruggeven van gelden. HERM VAN 1IASELEN Secretaris-Pennin gmeester. K o ii ii i it a, e v i n o 11 De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te welen, dat op Dinsdag, den 21. Juli e. k. de verkiezing zal plaats hebben van vijf leden voor den gemeenteraad, die met den eersten Dinsdag van September 1891 aan de beurt van altreding zijn namelijk de hoeren II. VV. A. VAN DEN WALL I5\KE, Dr P. GR0KNKB00M, E L. II. VAN LANSCtloT I1UBRECI1T. J. J. DE KONINGH en E. L. VISSER, alsmede van twee leden ter aanvulling van hei aanial tengevolge van vermeerdering der bevolking vcreischt. Amersfoort, den G. Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De R urge mees'er W. A. CROOCKEWIT, De SecretarisWclli. 1°. Br. W. L. SCIIKLTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van «Ic ingezetenen dezer gemeentedat het door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz in Noord Rolland en Utrecht exceculoor verklaard kohier No I van de porsonoelo belasting (wijken A BC D en E) over het dienstjaar 189192 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wei bepaalden voel te voldoen Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoortden 0 Juli 1891. De Burgemeester voornoemd W. A CROOCKEWIT, Welh. 1°. Br. Politieke Revue. Alle berichten uit Rusland bevestigen de ge ruchten dat in het groote rijk hongersnood voor de deur staat. Volgens de Russische pers FEUILLETON. 2) Naar 'tDuitsch door S. «Ik heb driehonderd mark op de spaarbank staan,» begon de timmerman op vasten toon «en ik overleg den geheelen zomer geregeld alle week een aardig duitje. U hebt wellicht reeds zeil opgemerkt, dal ik kalm en fatsoenlijk van aard hen.» «Dat is zoo, daar'wil ik u zelf een bewijs van geven,» stemde Ludieke toe. De jonge man zweeg eene wijle als zocht hij naar een aanknoopingspunl. «'t Is zoo gezellig hij u aan huis, mijnheer Ludieke,» begon hij eindelijk. «Alles is er zoo zindelijk en rein Mijne moeder drukte mij bij mijn vertrek op het hart om mij liever met een meisje uil eene fatsoenlijke familie te verloven dan eiken avond met eene andere uit te gaan.» «Daar heelt u gelijk in.» beaamde de gewezen huurkoetsier, goedkeurend met het hoofd knikkende. «Gij leeft ook zeer geregeld.» «Wilt gij mij don uwe dochter tot vrouw geven Ik bedoel natuurlijk de oudste?» vraagde de timmerman met onvaste stem. Vader Ludieke was zeer verrast over dal onverwachte aanzoekdoch hij was slim ge noeg om dat niet te laten blijken. «Ik zal er eens met mijne vrouw over spreken,» hernam hij. «Doe dat, mijnheer Lüdicke,» zeide Thomas, hem de hand reikende, welke de oude hartelijk is er in vele deelen van het land al gebrek aan graan. In het district Jelelz zou reeds honger snood zijn uilgebroken. De Grashdanin zegt dat inschrijvingen geopend werden voor de van fïbrek omkomende bevolking in het district asani. Groote hoeveelheden koornop weg cm uitgevoerd te worden zijn op last van het gouvernement aangehouden en naar de nood lijdende provinciën gezonden. Ondanks den treurigen maatschappelijken toe stand in het rijk des czaren is er geen einde aan den opbouw der militaire macht. Er gaat bijna geen dag voorbij zonder dat de eene of andere nieuwe wet verschijntdie alweer wat regelt op militair gebied. In alle militaire de partementen heerscht de grootste bedrijvigheid om het nieuwe stelsel, dat lang geleden werd aangenomen en in het volgende jaar gereed inoel zijn om op bepaalden lijd in volmaakte orde te hebben Eene algerneene mobilisatie bij wijze van proefneming wordt dan verwacht. Een voornaam iets ontbreekt echter en dat is het nieuwe geweerdat nog in langen lijd niet in voldoende hoeveelheid gereed kan zijn. Een keizerlijk decreet is juist verschenen ter regeling van de organisatie der territoriale reservcn en de levée en masse. Hoewel de inkrimping van het werklieden- personeel van de geweerfabriek te Spandau bijna gelijk staat met een algeheele staking van het werk aan die inrichting blijven toch nog 10500 personen aldaar werkzaam aan de bewapening en uilrusting van het legernl. 3000 arbeiders in hot vuurwerklaboralorium 2500 arbeidsters en 500 arbeiders in de munilielabriek2-400 arbeiders in de arlilleriewerkplaatsen 1000 in de geschutgieterij700 in de kruitfabriek en eindelijk in de geweerfabriektotnogtoe de grootste werkplaats, 400. Dat er een spreekwoord is 'l welk luidthet verstand komt niet voor de jaren weten we allen en dat er menschen zijn die steeds ouder worden, maar daarom nog niet wijzer, weten we ookmaar dat men de eene dwaasheid op de andere stapelt, zooals de Fransche Kamer dit op 't oogenblik doet met een ijvereen hetere zaak waardig, weet niet iedereen. Isolatie zoowel op economisch als op politiek gebied schijnt de leus der regeering te zijn en telken male voert zij de rechtendoor de commissie I ii i mum drukte. Op dat oogenblik traden er cenige politie agenten binnen, welke gelegenheid de jonge ling aangreep om zich haastig te verwijderen. Eerst 's avonds vond Lüdicke tijd om zijn vrouw deelgenoote van zijn gesprek inet liarm- sen te maken. «Waarom heb je mij niet dadelijk geroepen seide zij. «Daar behoeit hier niet getalmd te wordenalles is immers in orde. Marie kom eens hier.» Marie verscheen dadelijkmet een potlepel gewapend, llare moeder vertelde haar zonder eenige inleiding dat Thomas aanzoek om hare hand gedaan had. «liet is een zeer fatsoenlijk man,» stamelde Marie met een lioogen blos. «Goed dus wij zullen hem zeggen als hij morgen komtdal jij hern hebben wilt. Ga nu maar weer naar de keuken ik geloof, dat hel water overkookt.» Den volgenden dag kwam llarmsen weer op den gewonen lijd, bestelde zijn middagmaal, gebruikte het met de noadige kalmte zooals hij steeds deed en eerstnadat hij zijne ver tering betaald had vraagde hij Fritz: «En hebt u met uwe vromv over de zaak gesproken, mijnheer Lüdicke?» «Ja, en zij wil u gaarne lot man hebben, dat wil zeggen niet de oude, maar het meisje. NuMariewaar blijf jekom toch eens binnen.» Marie gaf dadelijk gehoor aan dez<>.haar zoo welkome roepstem, terwijl vrouw Lüdicke haar vergezelde. «Geelt elkaar maar een kuskinderen en voorgesteld, hooger opzoodal de protectie einde dezer maand na gedane werk kan juichen en jubelen. Of met recht, dal zal de lijd moeten leeren. Parnellisten en anti parnellisten zitten elkaar te Carlow in Ierland weer leelijk in 'l haar. 't Lijkt wel een kleine repetitie van de Kilkenny verkiezing, met dit verschil dat Darnell zelf er het veld heeft moeten ruimenuitgeflotenuit gesist bedreigd zelfs. Later werden heide partijen handgemeen en velen gingen geducht toegetakeld huiswaarts. De Duitsche sociaal democraten hebben eeff nieuw programma ontworpen. Als memorie van, toelichting hij dal programma kan eene rede dienen die Betel Zaterdagavond te Berlijn hield. Hij verdedigde de «rijksdag-fractie»de socialis tische algevaardigden in den rijksdagwaartoe hij zelf hehoorl en hare wijze van strijden. Dê «tractie» predikt geene revolutie meei en Rebel spiak rnet zekere minachting van revolutionnaire denkbeelden zij tracht den staal langzamerhand te vervormen. Zoo willen ook de opstellers van het programma. Zij eischen algemeen kiesrecht voor alle mannen en vrouwen ouder dan 21 jaaralgemeen stemrecht (hel relcrendum) beslissing over oorlog en vrede door de volks vertegenwoordigers atschalfing van alle uitgaven voor kerkelijke doeleinden uit de algerneene mid delen kostelooze rechtspraakkoslelooze ge neeskundige verpleging den werkdag van acht ureneene progressieve inkomstenbelasting ter vervanging van alle andere belastingen en vele andere dingen meer. 01 dit programma ooit verwezenlijkt zal worden is eene vraagdie de naaste toekomst zeker niet zal beantwoorden. Maar in elk geval kan men over deze eischen redeneeren. Uit een particulieren brief van een persoon in de naaste omgeving des keizers worden het volgende medegedeeld «Ons verblijf in Nederland was heerlijk en interessant. De ontvangst kenmeikte zich door eene verrassende pracht en eene natuurlijke hartelijkheid, waarover de keizer zóó voldaan is dat hij op de verdere reis in kleineren kring herhaaldelijk zijne ingenomenheid en zijne vreug de er over te kennen gaf, naar Nederland te zijn gegaan. In gelijken geest heeft ook de keizerin i dan is alles in orde,» riep vader Lüdicke ver genoegd uit. Zij dedenwat hun bevolen weid en men sprak af, dat Thomas nog dienzcllden avond terugkomen zou om de verloving naar den eiseh te vieren. En toen men eenige uren later gezellig bijeen zatkwam Anna thuis. Thomas had haar nog nooit gezienmaar als Marie's zuster reikte hij haar trouwhartig de hand. Ih iinelijk maakte hij de opmerking dat Anna blonder en dat haar teint bleeker was dan die - zijner verloofde. De avond ging op de aangenaamste wijze voorbij. Rij zijn vertrek kuste de jonge man Marie hartelijk. De beide zusters gingen zooals gewoonlijk dadelijk naar hare kaïuer en ontkleedden zich zwijgend. «Gevoel jij je niet erg vroolijk en gelukkig?» vraagde Anna eindelijk. «O, ja, natuurlijk verzekerde Marie. Anna zag haar verwonderd aan, zij had altijd gedachtdat men veel vroolijker zou wezen als men verloofd was. 's Zondags wilde hel verlooide paar een uitstapje maken. Moeder Lüdicke vond het jammer, dat Anna hij dat fraaie weer alleen thuis blijven zou en daar Marie noch Thomas eenig bezwaar opperden ging zij met hen mede. Anna was voor niets geene modistehaar goed zal keurig netjesaan Marie kon men daarentegen dadelijk ontdekken dat zij in do keuken thuis behoorde. «Die hoed staat Anna prachtig,» zeide do timmerman lot Mat ie.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1