In de Rumeen9che kamer is het op nieuw Lijne lot gewelddadigheden gekomen. De presi dent kolonel Rosnovanomoesl den rapporteur over de lariefwel iets weigerenwaarna laatst genoemde woedend op hem aanvloog en de vuist tegen hem ophiel. Doodkalm antwoordde de piesidenl: «'t Schijnt dal een vlaag van dol heid u heelt aangegrepen ik kan u moeilijk mijn inktkoker naar 't hoofd werpen en dat is toch eigenlijk hel «enige antwoorddat op uw hou ding past.» Kr volgde een uitdadingmaar de getuigen cijn er in geslaagd den twist bij te leggen. Ter laatst gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort werd o. a. behandeld Gene missive van Z Exc. den Minister van W.41. «n N. dd. 16 Mei \lmet toezending van een Conceptbesluitter zake de Oprichting van een Centrsden Raad van Handel en Nijver heid, met daar bijbehoorende memorie van loe- tichimg. Bij de alg. besprekingen werd door een der leden de wenscheiijkheid betoogd, dal de Centrale Itaad ook uit zich zei ven voorsteilen aan de betrok ken autoriteiten zoude kunnen doen. Door andere leden is daarop.als hun gevoelen te kennen gegeven, dat, zoo den Raad hel recht van initiatie! werd toegekend, de rechten der Kamers van Kooph. zeer zouden worden beperkt, ja zelfs die der kleine Kamers tot geheel plaatselijke cor poratie» werden teruggezet. Bovendien zouden wellicht die Kamers in eene provincie, die in de minderheid bij de stemming waren gebleven, hunne al of niet goedkeuring aan «en voorstel van hunnen afgevaardigde kunnen hechten of onthouden, wal tot een veelvuldig ge schrei aanleiding zoude kunnen geven. Bij de artikels gewijze behandeling werd eren- wel f cr voorstel tot toekennen van initiatief ge- da - Concept in zijn geheel aangenomen, de volgende missive aan den Minister vastgesteld en later aan ZËxc. verzonden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort Gezien de missive van Uwe Exc. dd. 16 Mei 1891 No. 188 betreflende de oprichting van een Centra- len Raad van Handel en Nijverheid met daarbij gevoegd Ontwerpbesluit en Toelichting daarvan heeft de eer Uw Exc. medetedcelen Dat tij volkomen instemt met in die toelichting uitgesproken wenscheiijkheid eener algeme»-ne Vertegenwoordiging van Handel en Nijverheid zooals door Uwe Exc. hij het Ontwerpbesluit is voorgesteld, daar toch naar hare meening, daarin terecht is aangemerktdat de raadpleging der verschillende Kamers alzonderlijk, groote moeie- lijkheden medebrengt: «Dal zij evenzoo geloolt dal een dergelijk advi- seerend lichaam zeer nuttig zal kunnen werken voor vele zaken, Handel en Nijverheid betreffende «o, onder meer: de regelingen, door de Spoorweg maatschappijen getroffen meer getoeUt zullen kunnen worden aan hel algemeen belang. «Dal zij het een gelukkig denkbeeld vindtom alle Kamers tot de samenstelling van den Raad te doen medewerken, daar uit den aard der zaak dan alle takkan van Handel en Nijverheid zullen ver tegenwoordigd zijn. «Dat het een punt van overweging heeft uitge schreide. «Anna wat deert je?» vraagde hij ontroerd. Hel meisje antwoordde niet. Hij stond op en naderde haar, waarop hij hare hand voorzichtig van de OOgcn nam. Haar oprechteeerlijke blik ontmoette den zijneeen ongekend, zalig gevoel maakte zich daarbij van den jongen timmerman meester. Zonder eigenlijk recht l« welenwat hij deed boog hij zich tot haar drukte een kus op hare frissche lippen. Anna beantwoordde deze lielkooxing plot seling echter atootte zij hem vol ontzetting van haar af. «Dat is oneerlijk dat heeft Marie niet aan ons verdiend,» riep zij uit. «Laat mij alleen en treed mij voorlaan niet meer in den weg Anna ijlde naar de slaapkamer... de tim merman zag haar peinzend m. Vervolgens liet hij den blik glijden langs de lage kamerden spiegel en de meubelen. Deze kleine ruimte was voor hem het be- frip geweest van gezelligheid zoolang hij haar kende. Hij zuchtte diep. Zou hij deze woning thans verlaten, als een. die iels misdreven had Dal kan Thomas Harmsen niet doen 1 Hij wilde liever de ware toedracht van het voorgevallene bekennenHij wilde liever als eerlijk man het gevaar moedig onder de oogen zien I Hij drukte den sachten villen hoed op het hoofd en begaf zich bij Ludieke in den winkel. Daar vond hij zijn aanstaanden schoonvader juist op het punt om de onlvangst van dien dig na te tellen Zwijgend legde Thomas het geld van zijne vertering op de tafel en wachtte. «Hel is zoo goed, Harmsen,» zeide Ludieke glimlachend. «Ik zou u gaarne even willen spreken, mijn- maakt in hare Vergadering: ol het misschien niet nuttig zoude zijn indien de Centrale Raad de be voegdheid had ongevraagde adviezen te geven (zie artu Sen 14), maar meende men dat het toch eigenlijk isdat de zelfstandigheid en bevoegd heden der Kamers van Kooph. en Fabr. geheel blijven zooals die lot nu toe beslaan. Redenen waarom de Kamer met algeraeene st. besloot Uwer Exc. hare geheele instemming te be tuigen met het haar aangeboden onlwerpbesluiL Eerstdaags zal de Kamer weder vergaderen naar aanleiding van een schrijven der Commissie van Handelspolitiek (ingesteld door de Ministers van W., 11. en N.f van Koloniën en van Financiën) om haar voortelichten omtrent verschillende vra gen door haar gesteld, naar aanleiding der opzeg gingen door vreemde mogendheden van bestaande tractaten. Door deze Commissie werden aan verschillende fabrikanten rechtstreeks vragenlijsten toegezon den, terwijl aan de Kamer een aantal vragenlijsten werden verstrekt met daarbijbehoorende tarieven van de tegenwoordig in Frankrijk geldende dou anerechten, welke ter lezing liggen bij den Secre taris der Kamer, den Heer Herii P. van Haselen, ArnhemschestraatA 75. Mochten fabrikanten, die ten deze belangheb benden zijn, geen vragenlijsten hebben ontvangen, zoo worden zij beleefdelijk uitgenoodigd deze bij voorn. Secretaris aantevragen. Nogmaals maken wij alle huisvrouwen attent op de buitengewoon goede eigenschappen van de Amerikaansohe BrillantGlanastijfsel van FRITZ SCHULZ JanLeipzig. Door hel gebruik van deze Amerikaansohe Bril- lant Glansstijfsel verkrijgt al het linnengoed een prachtigen glansen is dit ook voor onge- oelcnden een onfeilbaar raiddel. Het schitterende succesdai deze uitvinding der Firma FRITZ SCHULZ JunLeipzig overal mocht behalen heeft helaas veel deugdelooze namaaksels ten gevolge gehaden is het daarom in hel belang van elke huisvrouwbij hel koopen vooral steeds goed te letten op hel gedeponeerde merk «Globe» en de Firma «FRITZ SCHULZ Jun. Leip zig,» om stellig de echte Amerikaansohe Glansstijtsei te ontvangen. Het pak A 12 oeots. Verkrijgbaar te Amersfoort bij ANT. ST6CKER en J. VAN VOLLENllOVEN. AMERSFOORT, den 13 Juli 1891. Bij Koninklijk besluit van 8 dezer No. 40 is o. m. bevotderd lot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst lsle klasse F. W. J, Groeneboom. Zaterdagochtend zijn de Officieren van het garnizoen door den Kolonel garnizocns-comman- danl op het Raadhuis voorgesteld aan den nicuwbenoemden Burgemeester. De Kolonel wenschie ZEA namens allen geluk met zijne benoeming en heelt* hem van harte welkom als lloold der gemeente, waarop ZEA. met eenige welwillende en hartelijke woorden antwoordde. Hedenavond wordt door Heeren Officieren van hel 5e Regiment Infanterie den Burgemees ter eene serenade aangeboden aan zijne tijdelijke woning in de Langestraat. heer Ludieke.» hernam de jonge man op half luiden loon als viel het hein moeilijk om zijne gedachten te uiten. «Wat wil je?» vraagde hij verwonderd «ver dat ongewone verzoek. «Wat heb je mij te vertellen «Ik verloofde mij destijds met Marie, omdat zij de oudste was omdat ik alleen haar kende, maar thans heb ik Anna lief.» «'t Ware beter geweestals je dal eenigen lijd geleden geweten had. Wal is me dal nu voor 'n geschiedenis. Daar zal ik eens met mijne vrouw dienen over te spreken. «Dal is overbodig, vader,» zoo liet zich eensklaps de slem van vrouw Ludieke hooren. «Ik heb alles gehoord. Korn beiden eens binnen en laat ons de zaak kalm en verstandig be spreken.» Lüdicke en Harmsen deden wat zij ver langde. «Je hebt sl-cht gehandeld. Thomas,» be gon vrouw Lüdicke «maar daarvoor behoeft gij nog geen slecht menseh te wezen.» «Dat ben ik ook niet, vrouw Lüdicke,» hernam de timmerman. «Het schijnt mij zelf alt een droom toe!» «Dat komt van dat eeuwige koken en braden,» bromde de gewezen huurkoetsier. Marie had meer bij hem moeten wezen.» In gewone omstandigheden had Fritz Lüdicke niets te zeggendus voorzeker niet in een geval als dit. Zijne vrouw dacht een oogenblik na, of zij hem over dat gezegde eens duchtig den mantel vegen zoudoch zij was eigenlijk te bedroefd daarvoordus daarom besloot zij maar om het zwijgen ie bewaren. Wordt vervolgd. Toelatingsexamen aan het Gymnasium. Toegelaten tot klasse I. OnvoorwaardelijkJ. van den BergW Cam- bier van Noolen B. Creutzberg K. W. Grcuiz- berg J. J. DennoutG. Koelewijn 11. M. Moll E H. de Vries, C. W. A. Duma. Voorwaardelijk E V. G. de Suijck afgew. 2. Tot kL lil H L Ihle. IV. F. W. R. Immink. V. D. S. van Warraeloo. VI. S. L. Schouten. Bij het op 8 9 en 10 Juli gehouden admissie- examen op de H. B. S alhier werden toegelaten tot de derde klasse E. H. lioegsina en W. Gooi voorwaardelijk P. C. Jentink en W. H. van Delden. Tol de eerste klasseF. A. Sleensma, G. C. van den Wall BakeA. M. de BlaauwJ. IL G. DeelkenV. J. P. van der Meer van Kufleler, L. F. de BeaufortJ. II. L de Koningh11. Lam berts H. A. van den Wail Bakeli. Gooi 11. van RaalteII. J. B. BersmaJ. N. F. Boe- schoten J Kleber en D. P C. Ledeboer; en voorwaardelijk J. Boeschoten0. H. Gobée en J. F. Meijer. Woensdagavond 15 Juli, zal op het terras der Sociëteit Amiciyia alhier een concert worden gegeven door het Stafmuziekcorps van het 5e reg. Infanterie, Directeur de heer G. K. G. van Aken, en is bet Programma daarvan vast gesteld als volgt 1. «Alle negen!» Kegelaars feeslmarsch van Aken. 2. Ouverture «Der Freischuu» C. M. von Weber. 3. «An Dich» Concert Walzer, Waldteufel. 4. Fantasie nach motive der Oper Lohengrin», Rich. Wagner. Pauze. 5. Symphonic llmoll (unvollendet) a Allegro-moderato 6 Andante con moto, Fr. Schubert. 6. «Plappermaulchen», Eilenberg. 7. a Alia Stella Confidenle, Romance, Rabaudi. b. Egyptischer raarsch Joh. Strauss. 8. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Ouéra «Les Dragons de Villars» de Maillart, van Aken. Donderdag 9 Juli had in de kapel van het Semi narium der Oud Bisscli. Klerezie alhier de jaarl. Erijsuitdceling plaats. Na gebed heette een der erlingen de aanwezigen hartelijk welkom werd door den heer E de Adagio andante en fuga van A. Hesse ten geboore gebrachten door de leer lingen gezamenlijk een schoon lied gezongen. De oudste leerling beklom daarna den kansel om eene voordracht over Tollens te houden. Na het zingen van een lied werden de verschil lende prijzen uitgereiktdie dit jaar door den ZeerKerw. Heer G. Gulpastoor te Hilversum geschonken waren en nadat een der leerlingen voor de belangstelling der aanwezigen bedankt had werd de plechtigheid met gezang en gebed gesloten. Dezer dagen zagen wij weder een 29tal ra- derbaren nieuw systeem opgesteld op het terrein achter het militair Hospitaal alhier. Bij onder zoek vernamen wijdal die afgeleverd zouden worden aan gemeld hospitaal en dat zij ver vaardigd waren door onzen stadgenoot den heer G. Blok mr. smid, Kiomniestraatvolgens het stelsel, vinding van den gepens. dirigeerend offic. van gezondheid 2e kL, C. de Mooij, voormalig chef van gemeld hospitaal. Deze raderbaren zijn ingericht om alle soorten van brancards ie ver voeren en daardoor hel overbrengen in andere zooals tot heden geschiedde, le voorkomen. Als een bewijs van de gunstige resultaten met deze brancarddragers verkregen diene dat tel kens door hei Departement van Oorlog op nieuw machtiging werd verleend tot het vervaardigen daarvan zoodat reeds een 80tal door den heer G. Blok zijn algeleverd aan verschillende garni zoenen, na door twee deskundigen, een luitenant der Artillerie en den opzichter 1. klasse mr. smid van den Conslrucliewinkel le Deiit te zijn goedgekeurd. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De toeloop naar Scheveningen ia anders in 't al gemeen dit jaar niet grootde prins en prinses von Wiéd met hun kinderen zijn er en ook eenige andere aanzienlijke vreemdelingen maar de hotels klagen steen en beenze staan allen half lediger wordt niet meer gebaad dan in de eerste of allerlaatste dagen van het seizoen de levendigheid aan 't strand is veel geringer dan anderskortom het wordt weder een treurige zoiner en ik beklaag de aandeelhouders in het nieuw geopende en keurige «hotel witte Brug» (halfweg Scheveningenaan 't kanaal) dieals 'l weder niet beter wordtveel kans loopen van even als de aclionarissen van «nze Passage, bun aandeelen weldra aan de bekende firma Broekman en Honders te kunnen zenden om ze voor 1} 4 2 pel aan de lielbebbers te verkoopen. In de Turnetrassa te Chemnitz werd een nieuw gebouw waarin zich 7 personen bevondendoor den bliksem getroften. Twee werden dadelijk gedoodeen slier! op weg naar bel gasthuis.

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2