EEK VERKOCHT LEVEN! jk 4058. Donderdag 30 Juli 1891. Politieke Revue. FEUILLETON. umsH coüEin, Uitgever Oit blad rerechijnt Vaandag en Donderdagmiddag. Abonnement por 3 maanden f 1.—Franco par BtlföaU A H. VAN CLEEFF P01' Z1-15- Adïertentien1—8 régels 80 CU. elke Tegel «eer 10 CU. Groote letters naar HUURHUIZEN plaatsruimte voor randen en andere eitca inrigting gssehiedt kooger prijsberekening. Legale te Amersioort. offloie«een onteigen. Adr por i«gd 15 Ctt. Reclames per regel 25 Cts. Aft. nummert 10 Cte. hO0k Kortegraoht Wijk B 60 In de Pruisische provincie Hannover wordl er tegenwoordig scherp te werk gegaan tegen •de leden der Wellenpartijo( zich noemende Duiisch Hannoveranen. De Berlijnsche National Zeitiing zegt daaromtrent het volgende Huiszoekingen zijn er sinds eenigen tijd aan de orde van de dagen in hel Lunebergsche moet zich zelfs het geval hebben voorgedaan ■dat niet als gewoonlijk de huiszoeking werd verricht door politiebeambtenmaar door den •officier van justitie zei ven. Geen stand is van dat ongewenscht bezoek verschoond gebleven. Kastdelen van groote grondeigenaars ten platte* landehuizen van burgerlieden en arbeiders woningen in de sleden zijn doorzocht. Er zijn statuten van verecnigingenreglementen van clubsingezamelde geldennaamlijsten van leden in beslag genomenmaar tot nog toe heelt men er niets van gehoord, dat er op grond van die stukken ergens eene rechterlijke ver volging is ingesteld. Het ligt voor de hand dat zulke dingendie toch onmogelijk van onder geschikte ambtenaren kunnen uitgaanslechts verbittering teweegbrengen. Sinds den slag van Langensalza zijn er 25 jaar verloopen; Duilsch- land slaat als hel machtigste rijk in Midden- Europaen wat zal het nu aan Duitschlands aanzien te kort doen wanneer er soms eens een llannoveraan met een geel-wit lint loopt pron ken? Een staal als Duitschland, of als Pruisen moest te fier zijn om zulke kleingeestige maat regelen te bevelen. De taaie Neder-Saksische stamwaartoe de llannoveranen behoorenzal door zulke politie-maatregelen ook niet voor hel nieuwe Pruisische staatswezen worden gewon nen. Integendeel. De Turksche Torpedobootenmeest allen door Duitschland geleverd, zijn in uitmuntenden staat en de laatste proeltochien in de golf van Israid hebben het bewijs geleverd van prijzens waardige vorderingen der bemanning in het omgaan met deze vaartuigenmaar in alle an dere opzichten is de Turksche vloot op be droevende wijze ten achter. Oude schepen van verouderd type dienen verbeterd te worden nieuwe schepen zijn noodigvoorzien van moderneverbeterde bewapeningen trans portschepen zijn nog meer noodig. Tengevolge hiervan zijn de voornaamste Franschc scheeps bouwmeesters in de weer om te trachten or- Eene schels uit de groote wereld. 2) Naar 't Duitsch door S. Ik weel niet, waarom mij dat zonderlinge fiaar een zeker gevoel van angst inboezemde, k wenkte een jong huzarenofficierdien ik zeer goed kende aan mijne zijde en vraagde hem, of hij die schoonebleeke dame wel eens gesproken had en wal of de woorden van zijn krijgsmakker beteekenden. Met de grootste bereidwilligheid vertelde hij mij het volgende. Ochotchinsky was een advocaatdie in den afgeloopen herfst, terwijl ik rae in Parijs be vond plotseling te Petersburg in de grootste weelde was opgetreden Eene prachtige woning op de Morskajaschoone paardenloges in de opera en in de schouwburgenfijne soupers bij Borel en Dussanahoog speldat alles duidde op een groot vermogen en was meer dan voldoende om de algemeene opmerkzaam heid op hem te doen vestigen. Men vond hem aardig en aangenaamkortomweldra was hij de held van den dag en werd in alle voorname gezelschappen welkom geheelcn want men is tamelijk tolerant in Petersburgjuist in de hoogste kringen. Men verlaat zich ten volle op de onleilbareRussische politieovertuigd dat zij de gezelschappen voor de niet in haar thuis behoc orde personen weet te beschermen en als hij bovendien kleederen van Todesko cn ders te krijgen voor gepantserde bodems en wapentuig van de laatste vinding. Deze onder nemers worden zeer gesieund door diploma lieken invloed en geene middelen worden ge spaard om voor hunne aanbiedingen lol het leveren van nieuwe oorlogsschepen voor de Turksche vloot de voorkeur te verwerven. Als alles maar niet weder, gelijk zeer waar schijnlijk is, op de eeuwige geldquaestie schip breuk lijdt. Inderdaad: de reismanie is een manie, die in het loopende seizoen bijna tot waanzin wordt. Natuurlijk hebben we niet op het oog de ver kwikkende doorgaans doodonschuldige zomer- uitstapjes van de gewone stervelingen, die in ruimer, of geringer mate tot de «bezittende klasse» worden gerekendmaar op de reizen van den vorsten en rijksgrooten aer verschil lenden landen en al den aanhang van dezulken. De zomer van de vernieuwing der triple- alliantie is tegelijk die van lallooze internationale bezoeken samenkomsten en manifestationwelke men doorgaans politiek heetdoch die de po litiek vrij wel onveranderd latennoch in de politieknoch in de diplomatieke verhouding der verschillende landen onderling, brengen zij eenige merkbare wijzigingde politiek is met vacantie en dat blijft zij onvoorziene gebeurtenissen voorbehouden tot de heeren volksvertegenwoordigers uit bosch en veldvan strand en kust terugkeeren om hun zetels weder in te nemen en elk voor zich den strijd wedet aanbindt voor wat hij goed en wenschelijk acht. Tot zoolang dus de verschillende vorsten prinsen en ministers voet voor voet gevolgd in den geest natuurlijk op hun reizen en tochten naar en door verre landen een taakdie den «gewissenhaften» dagbladlezer in dezen zomer zuur genoeg wordt gemaakt. Men raakt na korten tijd door al de namen van plaatsen en personen door al 't kanongebulder en kurk- geknal aan 't duizelen en men komt in een toestand van vervoering met betrekking tot de hooggeplaatste reizigersdie bij al die afwis selend hun geboden genietingenhun geeste en lichamelijk welvaren nog zoo goed welen te bewaren Van den jongen Servenkoning Alexander at die sinds Zaterdagmiddag te Kief in hel keizer lijk paleis vertoeft en die ook den Franschen bodem nog met een bezoek zal verecrentot den machtigan czaar aller Russen toeis of handschoenen van Babuschin draagtzijne speelschulden in de bepaalde vier en twintig uur betaalt, zoo vraagt niemand naarzijn verleden, evenmin als naar zijne toekomst. Het heden verblindt 'toog dat is voldoende En daarom onderzocht niemand of advocaat Ochotchinsky's praktijk hem de middelen voor deze kostbare, buitensporige leefwijze opleverde wat had men daarmede te maken Men ontving hem overal vriendelijk en achtte zich vereerd om met hem kennis te maken. Vooral de familiën, welke huwbare dochters bezatenvervolgden hem als het ware met uitnoodigingen voer allerlei feesten en overlaadden hem mei beleefd heden. Deze kwellingen hielden echter opzoodra Wera Konstantinorvas de bleeke schoonheid die door Ochotchinsky naar «de Pointe» ge voerd werd verseheen en men vernam, dat zij de vrouw van den jongen rechtsgeleerde was. Beiden hadden elkander hartstochtelijk lief en verlieten elkaar geen enkel oogenblik. Wera deed aller oogen op zich vestigen. Zij was niet alleen beeldschoonzij was ook ver standig wist zich beschaafd en vrijmoedig te bewegen en stamde blijkbaar uit eene aanzienlijke familie af. 4 Maar niemand benijdde het jongeschoone paar zijn geluk. Langzaamzeer langzaam verbreidde zich het gerucht niemand wist van waar het kwain dat Ochotchinsky geen recht bezat om over zijn leven te vervoegen dat hij zijn leven aan een woekeraar verkocht haden dat hij op een bepaalden dag zijne schulden met zijn dood betalen moest. Allen bespiedden hemmen vorschle alles na en ont gaat alles op reis, wat voist heet ol zooals Alexander van Coburg b v. zou willen heeten. 't Is een voisten-mobilisatie op groote schaal. Te Parijs bevindt zich op 't oogenblik een Amerikaansshe dame mev. Potter Palmen pre sidente van het vrouwen-comité voor de wereid tentoonstettmg te Chicago. Het doelwaarmede deze dame den Atlantischen Oceaan is overge stoken is te trachten aanhangersof liever aanhangsters te winnen voor haar plan om op de wereldtentoonstelling, in 1893 te Chicago te houden eene afzonderlijke aldeeling te krijgen, die uitsluitend betrekking heelt op de vrouw. Alle voor-breügselen van menschelijke vlijt en vernuftwaarin de vrouw eeo rol speelt zullen vertegenwoordigd zijn. Zells hel gebouw j voor deze afdeeling besteradwordl door een vrouwelijke architect ontworpen en onder hare leiding uitgevoerd. Daartoe werd een wedstrijd uitgeschrevenwaaraan slechts dames konden deelnemenwaarvan de uitslag wasdat me- julvrouw Uaydn, 22 jaar oud, den eerste prijs verwierf. Het gebouw zal volgens dit bekroond ontwerp worden opgericht in het Jackson Park aan den oever van het meer. Te Zaandam is een apothekers-bediendej. R. G. genaamdwegens het niet nauwkeurig bereiden van geneesmiddelenhet alleveren van vergif en het niet plaatsen van een ge bruiksaanwijzing op de geneesmiddelen door den kantonrechter veroordeeld tot vier geld boeten één van f 80 en drie van f5 of hechtenis van 16 dagen voor de eerste en van 1 dag voor elke der drie laatste boeten. Te Singapore heeft de politie een geheime vergadering van leden van het Tong Beng Ge nootschap overvallen een genootschap dat zeer gevaailijk voor de rust was en daarom reeds jaren geleden werd ontbonden. Men was juist bezig twee nieuwe leden in de geheimen van hel genootschap intewijden allen werden ge vangen genomenterwijl op veel attributen beslag werd gelegd. Te Gouda heeft zich een geval van honds dolheid voorgedaan. De honden moeten er ge durende 4 maanden gemuilkorfd zijn. dekte eindelijk, dat de jonge, kerngezonde* dertigjarige man in eene zekere levensverzekering voor een buitengewoon hooge som verzekerd was. Dat was het. Dit, op zich zelf beschouwd onschuldig feit was voldoende om de avontuur lijke geruchten betreffende den jongen advocaat voor waar aan te neuien Daarom was iiij in aller oogen echter niet minder belangwekkend. Hij bleef immers dezelfde levenslustige man die met onnavolgbare achteloosheid de grootslei sommen gelds verloor, die de schoonste aan trekkelijkste vrouw bezat Hel jonge paar werd zoo mogelijk overal met nog meer hartelijkheid ontvangen, sedert men wist, welk een geheim zinnig was hun omgal. Maar men hoedde zich echter toch om over een en ander niet luid te sprekenwant Ochotchinsky verstond g«,-ene scherts, wanneer het zijne aangelegenheden betrof. Dit alles vertelde mij de jeugdige Officier in de grootste opgewondenheidwaarover ik onwillekeurig lachen möest. Ik gunde den woe keraar Nordheiindien men als den bezitter van Ochotchinsky leven noemde, een gevoelig verlieswant niemand zou toch zoo dwaas zijn, gestelddal die zonderlinge overeenkomst wer kelijk aangegaan wasom zelf een einde aan zijn leven te makenalleen om zijn schuld- oischer genoegen te geven! Ik maakte den officier deelgenoot van mijne gedachten «Nu. ik ook gun Nordheiin van harte eea bankroet je,» antwoordde hij lachend, «want hij heelt er genoeg ongelukkig gemaakt. Ik zou u daarvan meer kunnen opbiechten, maar ik wil mij niet mijn souper door al die akelige

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1