jtë 4060. sS&ls Donderdag 6 Augustus 1891. EEN VERKOCHT LEVEN! Politieke Revue. FEUILLETON ■Mill CUT. Uitgever OH bl.d Tmehljtt «m DondtrHa/miAUf. AboBMa.at por S muada f\.~. Vtbhu» p<* Bureau A. H. VAN CLEEFF P"»' /U*- 1-6 rsgtli 60 Cto.«Ik. r*f*l aetr 10 Ct». O root. TrtTom n.ir IffrtrTRrtrTY'XK'M f_ morat.._t plaatsruimte voor rand., «a and.fr «air. i.rigtiaf f.Nhi«tt hoogor pr^.tar.k.ning, Legale te Amersioort.ohio,^i..b ..t..KW. Adv p.r ,.g.i u ct., Imi»». P« „g.i o* x/,. IMWrl 10 cu. hoek KortegraohtWijk B BO HULPBANK te AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op M A A N I) A G den 10 AÜG aanslaande, 's namiddags van halftwee lot haledrie, zitting houden in een cjgr localen van hel Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook voor het teruggeven van gelden. UERM. P. VAN IIASELEN Secretaris-Penningmeester Uit Odessa wordt aan de Daily News gemeld, dat krachtens bevel van de gouverneurs van PodolieKieff en Volhynie25,000 Üuilsche en Ooslenrijksche ingezetenen aldaar het land moeten verlaten, tenzij zij de Russische nationaliteit aan nemen. Daar evenwel alle aanvragen om naturali satie stelselmatig algewezen wordenblijft hun niets anders over dan het land te verlaten. In de zuidelijke provinciën van Rusland hebben de landbouwbanken 617 landerijen door executie verkregen maar zij kunnen die niet verkoopen, daar de regeering bevel heeft gegeven geen koopers aan te nementenzij zij Russen zijn en lot de orthodoxe kerk behooren. Vermits nu dezen niet bij inachte zijn de landerijen te koopenhebben de landbouwbanken zich tot den minister voor de domeinen gewend, met verzoek om de niet verkoopbare landerijen over te nemen. Nog immer, en altijd ongeduldiger en drin gendervraagt men wat is hel resultaat van de leesten te Kroonstadt en Petersburgof zoude men wellicht juist andersom moeten rede neeren en eeggen ter bezegeling van welke overeenkomst, 'tzij mondelinge of schriftelijke, moeten zij strekken t Is het gejubel meer dan de uiting van een overeenstemming waartoe men als een gevolg van de vernieuwing der triple- alliantie eindelijk en ten laatste zou gekomen zijn of is het de inleiding tot een hondgenootschap? Duisternis, donkere duisternis heerscht alomme en tastbaar is alleen het feitdal er door al het geluif en getoost heel wal lui van de wijs zijn geraakt. Ook de Petorsburgschc correspon dent van de Times, hel Londensche cityblad, behoort lot de laatste rubriek van lieden ol wel evenals er menschen zijndie 't gras hooren groeien heeft hij ontdekkingen gedaanwaartoe Eene schets uit de groote wereld. A) Naar 't Duilsch door S. «Vertel mij toch, wal u .drukt, Wera fluisterde ik haar liefdevol toe hare hand vallende, welke zij mij ook gewillig liet. «liet zal u verlichting schenkenals gij een ander deelgenoot van uw lijdonvan uwe smart go- maakt hebt. Wellicht kan ik.u een goeden raad gevenu met hel een of ander van dienst zijn. Ge weel het toch «Gedeelde smart is halve smart.® Kom, aarzel niet, ik beloof u, dat ik nimmer iemand een woord van het gehoorde zal mededeelenik zal alles dadelijk weer vergeten.» Een oogenblik aarzelde zij nog zij blikte mij met de groote oogen onderzoekend aan, als wilde zij lot het diepst mijner ziel door dringen en lezen of het mij ernst was met mijne belofte. Maar te machtig was haar ver langen om haar leed aan een tweede toelever- trouwen dan dat zij nog hanger zou weifelen en zoo verleide zij mij fluisterendin afge broken zinnen het volgende «Mijn vader,» zoo begon, «is de koopman Scmon Grcgorswitsch Anlipoff. Gij zult hem waarschijnlijk wel kennendaar zijn geboorte plaats Taganrog ook de uwe is...» Ik herinnerde mij werkelijk uit mijne kinder jaren nog dien rijken korenhandelaar. IIij zal destijds omstreeks 50 jaar oud geweest zijn anderen, zelfs bij de grootst mogelijke onbe scheidenheid niel zijn kunnen geraken. Zoo vertelt die correspondent nog wel op zeer hoog gezag dat de Russische ministers van marine van buitenlandsche zaken en van ooi log de heeren Tschiehatschwevon Giers en Wan- nowaki 't onderling eens tijn over den basis van een samengaan tusschen Rusland en Frankrijk te water en te land. Maar de handteekening des czaren ontbreekt nog en die zou eerst komen op hel kritieke oogenblik I Uit Athene wordt gemeld, dat, volgens een telegram van Gretatwaalf Christenen zijn ge vangen genomen als verdacht van medeplichtig heid aan den moord van Turken te Zera. Zij werden overgebracht naar Heraklia waar hun leven gevaar liep. Acht Christenen werden zwaar gewond. Uil Konstanlinopel wordt gemelddal de Christenen op Creta een beroep op den sultan hebben gedaan. Korten tijd geleden zoo lezen wij in de Volks stem werd door rechter Morice te Johannes burg een doodvonnis uitgesproken over een blankedie te Elandsfontein een anderen blanke met een geweer had doodgeschoten. Dat dood vonnis is dezer dagen door den uitv. raad ver anderd in een gevangenisstraf van zeven jaren. We zijn niet voornemens deze wijziging eener rechtelijke uitspraak te criliseeren doch vinden daarin aanleiding om de vraag te hespreken of hel niel wenschelijk zou zijnalthans voor witmenschende doodstraf rondweg uit ons crimineel recht te verwijderen. «Althans voor witmenschen», zeiden we; want we willen gaarne aannemen dat uit een oogpunt van straf rechts politiek het behoud van de doodstraf op kleurlingen verdedigbaar kan worden geacht. De opheffing toch der kapitale straf zou wellicht nadeelig werken op het rechtsbewustzijn van naturellen en daarmee gelijkstaande individuën en eerder de toename aan de vermindering van zware misdaden kunnen in de hand werken Voor blanken heeft evenwel dit argument geen krachtsinds het in onze republiek tot eene gewoonte is geworden om evenlueele doodvon nissen voor witmenschen te veranderen in min of meer lange gcvangenisstraflen. Eigenlijk go- zegd is dus feitelijk de doodstraf reeds verdwenen uil het strafwetboek ten dienste van onze blanke nog stond mij zijn koudstreng gelaat met een langen sneeuwwillen baard, welke tot over zijne borst hing, voor den geest. Wij kinderen waren bang voor zijn doordringenden blik die nimmer eenig goeds scheen te bedoelen. Men vertelde in de stad dan ook zoowel won deren van zijn rijkdom als van zijne gierigheid en wreeden aard. Zijne bieeke, ziekelijke vrouw, een arme adellijke damedie door hare bloed verwanten aan den ouden rijken man als het ware verkocht was geworden, bezocht dikwijls mijne moeder. Zij hield bijzonder veel van mij en lielkoosde mij steeds met hartstochtelijke teederheidwaarbij haar vaak de tranen over de wangen vloeiden. Ook Anlipofïs zoonsde kleine Aleschaheb ik ook gekend. De flinke vroolijkc knaap ging op hetzelfde gymnasium als mijn broeder en hij wasals getrouwe speelgenoot steeds bereid om uil zijns vaders tuin appelen en kersen voor ons te lialen. Zijn plotselinge dood eene longontsteking rukte hein in drie dagen tijds op vijftienjarigen leeftijd weg, toen hij nauwelijks vyltienjaar oud was— schokte ons allon zeer. Alle deze herinneringen welden bij Wera's woorden wederom in tnij levendig op. Ik kon mij echter niet bezinnen, dat ik ooit vernomen had dat Semon AntipofF eene dochter bezat. Ik zeide dat ook lol Wera. «Dat is geen wonder,» antwoordde Wera Konstaniinorona. «Ik werd dadelijk na mijne geboorte bij bloedverwanten mijner moeder gezonden en bij hen heb ik lol inijn zeven tiende jaar geleefd. Daar was ik zeer gelukkig, Tante Anna had mij lief, alsof ik bare eigen ochter was. Ik werd op eene voortreffelijke bevolking dé niet toepassing Van doodvonnissen heelt die straf tol eene doode letter gemaakt en verlaagt de zeldzaam voorkomende veroor deelingen van blanke misdadigers tol de galg tol een ijdele en nuttefoozc komediewaarvan niemand hoegenaamd de dupe meer is. Uit de particuliere brieven -, die thans eerst te Berlijn ontvangen zijn van de Uohenzollern blijkt, dal hei letsel, dat de keizer bekwam bij zijn val van zeer weinig bcteekenis was. Den 23en Juli was het regenachtig weder; er gingen hooge zeeënen het schip slingerde hevig. Een gedeelte van het dek van de «Uohenzollern» is met linoleum bedektdal door den regen glad was geworden. Gewoonlijk trekt de keizer uit voorzorg bij zulk weder schoenen met gummi zolen aanwal hij echter den 23en had ver zuimd met het gevolgdal hij op een ge geven oogenblik uitgleed en viel. Onmiddellijk werd door dr. Leuthold geconstateerd, dat de rechterknie slechts licht was gekwetstter be spoediging der genezing werd toch een verband aangelegd dat thans echter weder verwijderd is. Sneeuw in JuliGedurende de vorige week hadden sommige streken van Schotland een win terachtig aanzien door de vele sneeuw, die er gevallen was. In menig district hebben sneeuw stormen gewoed zóó hevig als er in den afge- loopen strengen winter zelden voorkwamen. Op de spoorwegen der Skye spoorwegmaatschappij ontstond eenige belemmering door de gev I en sneeuwdie door honderden werklieden weid weggeruimd. Mei dezen onnatuui lijken sneeuwval ging een even onnatuurlijk lage temperatuur gepaard. Een en ander is van onberekenbaar nadeel voor de landbouwers, die hunne te veld slaande gewassen voor een groot deel vernield zagen. Turksche nieuwigheid. De Turken kunnert zich eerstdaags aan bier vergasten. De eerste brouwerij is te Konstanlinopel gebouwd dooi* een architect uil Neurenberg en voor rekening van een Turksch ondernemer. De Turksche re geering heeft langen lijd haar toestemming ge weigerd eindelij!, is zij voor de herbaalde aan zoeken bezweken. Uit liefde De jonge Zephyr Grimaitlt uit Beville-le Gomle beminde de jonge Cécilia Boudin kostschool opgevoedwaar iedereen mij ver wendde en mij vertroetelde. Plotseling stierf tante Anna aan de cholera zonder tijd gehad te hebben een testament te hebbenwaardoor hare broeders en zusters alles erfdenterwijl ik als een lastig pakket n3ar de ouderlijke woning teruggezonden werden.» Wera pauseerde een oogenblik om adem Ié halenweinige oogenblikken later vervolgde zij op steeds treuriger wordenden toon «lk kon u de verschillende gevoelens niel beschrijven, waarmede ik den trein besteeg, welke mij rtaar Taganrog voerde. Met rnaina had ik steeds in drukke briefwisseling gestaan. Zij had mij zelfs hij tante Anna twee of drié malen bezochtdoch van mijn vader had ik nooit een regel schrift ontvangen, zelfs niel eens eenig antwoord op de gebruikelijke nieuwjaars brieven ofop die bij feestelijke gelegenheden Toen ik mijne moeder eens bij een barer bezoeken naar de oorzaak van dal zwijgen vraagdeant woordde zijdat dit eene der eigenaardigheden van mijn vader wasmaar dal hijondanks een en ander lot de edelste en braafste menschen der wereld behoorde. Fn zoo vorinde mijne kinderlijke fantasie een vreemd beeld van mijn vaderlol wbn ik hall vreesachtighalf angstig opzag als lot een geheimzinnig, hooger wezen. Verwondert het (t daarom, dal mijn hart luide klopte van bange verwachtingnu ik hem eindelijk zou zien zou leeren kennen Ik stelde mij natuurlijk niel anders voor dan dm hij mij mot geopond» armen tegemoet zoude zoude snellen. Ik hud mij voor uicls opgewonden, lig bevond

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1