Kennisgevingen. De GRIFFIER der PROVINCIALE STATEN van UTRECHTdaartoe door de Gedeputeerde Staten van dal Gewest geinagligd brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal de Rekening der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1880 g Tedgekeurd bij Koninklijk besluit van 27 Augustus I80I No. 20alsmede de Oegrooling dier inkomsten en uitgaven voor hel dienstjaar 1892 goedge keurd bij Koninklijk besluit van 2 September 1891 No. 40ingevolge artikel 1-00 der Provin ciale Welverkrijgbaar zijn gesteld ter Provin ciale Grillie van Utrecht legen betaling van 40 cents per exemplaar, zoowel voor de Rc- •kening als voor de Begroeting. -Utrecht, den 10 September 1891. 4)e Grillier der Staten voornoemd DE KOCK. T)e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 ■(Staatsblad No. 95) Brengen ter kennis van het pnplick dat door Ren aan G. V.\N DE KAMP en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend om eene Slachterij opierichten in het perceelalhier gelegen aan de Koestraat, wijk A No 259 «kadastraal bekend onder sectie E, No. 4291. Amersfoort, den 14. September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, F. SCHIM.MELPENN1NCK. De Secretaris "W. L. SCHELTUS. De zitting der Staten-Gcneraal is Zaterdag jl. ■gesloten me* de volgende rede van den Minister van Binnenl. Zaken «Mijne heeren «De ernstige ziekte cn het daarop gevolgd overlijden van Nederlands gelielden Koning wierpen eene donkere schaduw op het afge- loopen jaar. Zij deden in groole male hunnen invloed gevoelen op den loop der werkzaam heden van de thans geëindigde zitting der Slalen- Generaal. «In het regentschap werd eerst lijdelijk voor zien. Spoedig daarna moest hel voor den duur «Ier mindeajarigheid van onze Koningin aanvaard worden. «Dc hieruit voortvloeiende geldelijke regelingen werden vastgesteld. Het inkomen der Kroon werd voor het nieuw ingeiredene tijdvak over eenkomstig de g-rondwetgeregeld. «Tot alie deze maatregelen verleenden de Staten-Generaal hunne hartelijke medewerking. «De regeling der levende strijdkrachten hield uwe aandacht langen tijd en ernstig bezig Het gelukte evenwel niet om die regeling ten einde te brengen. «De uitslag der verkiezingen leidde kort ge leden tot eene verwisseling van verantwoorde lijke raadslieden der Kroon. «De Koningin Weduwe-regentes heeft inij opgedragen U, mijne heet en, haren dank te beluigen voor Uwen ook in deze zitting be loonden ijver tot bevordering van 's lands be langen. «Door de Koningin weduwe-regentes daar toe gemachtigdverklaar ik deze zitting der Staten-Generaalin naam der Koningin, te zijn gesloten.* Gerda waagde nauwelijks om zich te verroeren, dolscling zonk mevrouw Weber in de kussens terug. Gerda sprong haastig op. Wal was er geschied «Dokter, wat is dal?» riep zij angstig uit. «Help haar toch «T Is niets, mijn kind, wees bedaord. Het is eene Qauwle?» «Ge spreekt van helpen lief kind, hier is voor ons, dokters, weinig te doen. De verandering van leefwijzehet weinig versterkende voedsel, en dat aanhoudende werken hebben de krachten uwer moeder uitgeput en hebben eene kwaal veroorzaakt, waartoe zij de kiemen wellicht bij zich droeg. Maar wat weel zoo'n klein ineisje als gij eigenlijk van dat alles?» eindigde bij fchouderonhalenJterwijl hij mevrouw We- bers voorhoofd rnet eau de cologne bevochligde, hetgeen deze blijkbaar goed deedwant zij opende even mal de oogen om ze dadelijk weer ie sluitenals ware zij te zwak om zelfs het schemerend licht in hel kleine vertrek te ver dragen. «Maar wat kan ik doen, dokter?» waagde Gerda te vragen. «Jij, kleine meid, wel niets. Jij kunt je moeder, hoe lief je haar ook hebt en boe je haar ook oppast, niet geven, wat zij noodig heefl. Jij doei genoeg met zoo lief en hulpvaardig te zijn, maar dat alleen vermag je inoeder niet ie geneden.» Wordt vervolgd, Uil 'sGravenhage wordt gemVldt De vreemdelingendie hier den geheelen zomer ongeveer doorbrachten in regen en wind en dieten slotte 't wachten moedeSclieve- ningen den rug hebben toegekeerd wat zullen zij uit hun humeur zijn sedert de zomer zijn intocht heelt gedaan Toch was hel gisteren avond op liet Kurliaus-lerras waar huiten con cert plaats had ter eere en na hel ollicicel diner van hel Landbotiw-congres, dal ook liet afgestoken vuurwerk goldwaarbij Ceres werd verheerlijkt op een door vifur omgeven chassinet, stampvol. Nog zelden zag ik er zooveel mensehen bijeen. Dc avond was dan ook zeer uitlokkend. De komst van de koninginnen voor de opening der nieuwe kamerzitting en voor de beücdiging van de nieuwe leden cn de ontvangst der adres sen van antwoord cn van de presidentsnomi natie, die komst wordt vooral om de her leving van den altijd vroolijken en voor de hof stad steeds zoo voordeeligen Prinsjesdag op Dinsdag met groole ingenomenheid tegemoet gezienmaar inen is een weinig teleurgesteld door het plan van 1111. MM. om weder naar het Loo terug te keeren. In October komen de vorstinnen evenwel terug, om den geheelen winter in Den Haag door tc brengen. Er is maar één roep over het feest, door baron van Bricnen van de Groole Lindt aan de con gresleden op zijn buitengoed Clingendaal aan geboden. liet was een partij met echt Engelsch cacheteen gardenparlij zooals de baronesse Burdett Coults ze pleegt te geven. Al wat chi que is in Den Haag was er bij; er word ge- coqucileerdgedanst, gegeten, gedronken; iedereen genootde vreemdelingen door den verrassenden aanblik van liet uitgestrekte land goed met modcllioeveprachtige stallen en werkplaatsen, bosschjn en boomgaarden, bloem en moestuinen door 't keurig omhaal aan het welvoorziene buffetdoor de muziek van de schullerijslafkapel en van het Inlerlakensehe quartet in n.nionale kleederdrachtde Hage naars door 't genot dat anderen smaakten en door den lioogen dunkdien de vreemdelingen zuilen behouden van onze niet ten onrechte nog steeds geroemde gastvrijheid. AMERSFOORT, den 14. September 1891. Dinsdag 6 October aanst. geschiedt de ver kiezing van een lid voor den Gemeenteraad van Amersfoort, in plaats van den beer Jhr. Mr. T. A. J. van Ascli van Wijck naar Suriname vertrokken. Van de garnizoensverandering met 1 Mei aanst. is nog n ie lx ollicicel bekenddoch men zegt dat vermoedelijk het 3e bataljon van bet 5e reg. infanterie uit Grave te Amersfoort in garnizoen komt. Alsdan zou het aantal officieren met een 18ial vermeerderen en dus p. ra. 100 (thans zijn er 83) bedragen. Het a.inial onderofficieren en minderen zou dan op 1 Mei een p. in 12*25 zijn, maar in die maand komt dc lichting 1892 op en zou dus de sterkte in den loop dier miand een p. m. 1880 worden. In den loop van Juni vermindert dit weder eenigszins (p. m met een 50) en verder is er alsnog geen peil op te trekken voor Augustus en September wjI alhangt van oude lichtingen die worden opgeroepen voor herhalingsoefenin gen en in den loop van September weder huiswaarts keeren. Aanst. Woensdagavond 16 Sept. te halfachl zal in Ainicilia bel laatste concert van dezen zomer plaats hebben door het Stafiniiziekcorps van bel 5e reg. Infanteriekapelmeester de heer G. K. G. van Aken. Ingevolge nevensst. adv. zal er aanst. Donderdag U Amcrsloort een Schietwedstrijd wordon ge houden te geven door de Vcreeniging «Broe derschap» Aid. Ned. Schultcrij-Kaderbond. Naar wij van goederhand vernemen belooft dece Schietwedstrijd zeer interessaal te zullen worden. De onderofficieren der verschillende wapens, alhier in garnizoen alsmede dc Weerbaarheids- vereeniging zijn ter deelneming aan den Wed strijd uitgenoodigd (Jok voor liefhebbers van schieten is deze Wedstrijd zeer aanbevelenswaardigvermits er den ganschcn dag gelegenheid beslaat om op de vrije baan le schieten. Voor dezen wedstrijd zijn zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Vrijdag is door de politie eene vrouw gear resteerd die op den Hof van eene uitstalling een stuk geborduurde kant bad ontvreemd. De vergadering van het clasikaal bestuur van Aincrslooi t der Ned. Ilerv. gemeente zal gehou den worden op Woensdag 30 September e. k. des voormiddag* ten 10 ure, in dc consistorie kamer van de St. Joriskerk te Amcrsloort. AI schijnt het ookte oordeelen naar het heerlijke weer der laatste dagen dal de zomer, die zich zoo lang le vergeels liet wachtenein delijk aangebroken istoch ontneemt de vroeg invallende schemering ons eiken dag meer deze illusie en doet zij ons maar al te duidelijk ge voelen dat we met rassche schreden den herfst naderen. Schenkt da zomer ten minste dal dient hij te doen ons meer lichamelijke verkwikking, benuttigen wij hem om nieuwe levenskrachten le vorkrijgen, teneinde onzen geest toegankelijker te maken tot hel ontvangen en verwerken van nieuwe indrukken lol meerdere ontwikkeling zoowel in praclischen- als kunstzin opgevatde lange avonden van den herfst en den winter bieden ons gelegenheid tot die intellectueclc ontwikkeling, inet hunne comediesconcerten opera's, lezingen enz. enz. Dc heer Joiian Sciimieii en mejuffrouw Char lotte Jaspers eene 23jarige sopraanzangeres, zullen blijkens nevensst. advertentie de «win- lercampagne» hier ter slede den 28sten Sept. door het geven van een concert openen, waarvan 'l eerste gedeelte door beiden aan onderscheidene soli en duo's voor zang gewijd zal worden cn hei tweede door den heer Schmier aan dc voordracht zijner naturalistische composition welkein het begin van dit jaar zoozeer in den smaak van bet Ainersloorlsche publiek mochten vallen. liet «Leidsche Dagblad» geeft over een concert in de Sleutelstad door genoemde arlisten ge geven eene zeer gunstige beoordeeling. Het getuigt van mejuifr. Jaspers, dat zij een aange naam krachtigrond helder mezzo sopraan geluid heeltwaaraan zich eene zeer gevoelvolle voordracht paartterwijl de heer Schmier haar in de duetten llink ter zijde staat. Deze deed zich ook in eenige liederen als een beschaald zanger kennen. De voordracht zijner naturalisti sche composition lokten een stormachtig applaus uit, zoodat, alles samengevat, waaronder de degelijke pianobegeleiding van den lieer Hen driks ook gerekend mag worden in Leiden een wederoplreden van dal drietal zeer welkom zal zijn. En we hopen, dal dit «welkom» hen ook le Amcrsloort blijken zaldoor liet opkomen van een talrijk publiek van welk voornemen de lijst van inieekening, die heden in circulatie wordt gebrachtzeker door het vertoonen van vele handleekeningen zal getuigen. De Rotterd. Cour. behelst het volgende d.d, 10 Sepl: «Tot ons diep leedwezen vernemen wij dat ds. G. J. Vos F. Lzn. gistermiddag aan een hart kwaal op ruim öOjarigon leeltijd is overleden. Sedert 1874, derhalve 17 jaar lang, bad ds, Vos met zcldzamen ijver en volharding het Evangelie alhier verkondigd en zich vele vrienden en vriendinnen gemaakt. In tal van kerkelijke commissies had ds. Vos zitting; hij was o. a. be stuurslid van de Nederlandsche Zendingvereni ging ,v an het lidmatenhuisweeshuis en van de Ned. Vereeniging tot alschaffing van sterken drank. Tevens was ds. Vos hooidredacteur van de Rotterdamsche Kerkbode en sclireel in dit blad zeer waardeerende artikelen, die door onze christen-bevolking gaarne gelezen werden. Toen in het noordelijk gedeelte dezer stad door den aanwas der bevolking bel verlangen werd geuit naar een nieuw bedehuis was bet ds. Vos die zijn lijd en krachten inspande om voor eene nieuw* kerk le ijveren. Bij de eerste steenleg ging op Vrijdag 3 April kon ds. Vos in zijne openingsrede dan ook getuigen dat aan een zijner beste wenschen was voldaan. Hij huldigde de edele gevers en droeg dit kerkgebouw aan den Heer opdat hij wel zag verrijzen, maar dat hein niet vergund werd voltooid le zien daar hij vóór dien tijd opgenomen werd in 'sVaders huis, dat van eeuwigen duur is. En walds. Ves voor onze kerk was kunnen zijne leerlingen en vrienden getuigen. Van den vroegen ochtend tot den laten avond was hij werkzaam in den wijngaard des Heeren zoodat voorde Ned. Herv. Kerk en vooral voot de recht zinnige leer, die hij beleedzijn verlies groot is.» Het sociaal -democratisch lid van den Berlijncr gemeenteraad de lieer Klein is tapper gewor den. Van de tien leden dezer partij, die inden raad zitting netnen oefenen er vijl dit bedrijf uit. Dinsdagavond is le Marseille bij het uilgaan van een paardenspel de groole trap ingestort waarbij een 2ïl personen min ol «neer ernstig gekwetst werden. Vrijdagmiddag vervoegde zich een als lieer ge kleed persoon in een sigarenwinkel aan den Noordblaak te Rotterdam en kocht voor twintig cent sigaren. Hij galeen gouden tienguldenstuk, waarop de jullrouw negen guldens en tachtig cent nederlelde. De kooper echter streek dit geld, benevens het tientje opcn ging daarmede aan

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2