BRUINKOOL BRIKETTEN AASBESTEIlifi TAS TIF. libel STEENKOLEN-MAGAZIJN MERK G. R. I. J. COHEN* •derlancT krachtdadig te steunenwaar- doe het feit, dat elk oud-strijder van 1831 in België van den Staat ongeveer f300 ontvangtongetwijfeld den doorslag zal geven want al bekomen sommigen onzer dapperen eene toelage uit. het fonds voor den gewapenden dienst, deze is volstrekt niet toereikend om in hunne behoeften te voorzien. Morgen, Dinsdag, wordt hier lef stede de collecte gehouden en twijfelen wij niet of de inwoners zullen door Het schenken van ruime giften van lutune sympathie voor het doel blijk geven. Een ieder drage zijn penningske bij om de strijders van 1831 een rustige» levens avond te bezorgen laten zij niet ten grave dalen met een zucht van verade ming op de lippen dat. zij eindelijk een leven mochten besluiten, hetwelk hen zoo weinig zonneschijn, zooveel schaduw bood! Stadgenoote», Laudgenooten, bedenkt dat het hier een tweeledig belang geldt dat der dappere schare en dat van onze na tionale eer! We mogen andere natiën het schouwspel uiet gunnen, dat wij niets meer vermogen dan pronken met den moed onzer voorvaderen, dat wij er ons niet over be kommeren, dat zij, die eens voor het Vader land streden, gebrek lijden Neen, daartegen komt elk rechtgeaard Nederlander in opstand, al was't maar, wijl hij zich de beteekenisvolle woorden herin nert, onlangs door den jongen Keizer van Duitschland bij zijn bezoek te Amsterdam aan het graf van de Ruy ter geuit: ,'t Is ekn groot volk, DAT ZIJNB DAPPiSUK MANNKN wbf.T TË ekkrn 8 Aan een particulier schrijven dd Paramaribo 3 Septontlecnen wij dat K II Bergen hoofd eener bijzondere school en hooldredacteur Eij- naaronderwijzer Geestertimmerman Reijcg, metselaar Mantel, timineiman Bergen, hout handelaar Smith allen vormende de redactie der «Volksbode.» op last van hel llof van Justitie zijn gearresteerd en in vooiloopige hechtenis gesteldwegens hel schrijven van opruiende aitikelen in genoemd blad ter gelegenheid van hei 25-jarig bestaan der Koloniale Staten van Suriname op 12 Mei 1891. De hooldredacteur schreef in de gevangenis aan zijn vrouw een briefwaarin hij verzocht zijne papieren te verbrandenals bevattende eornpromiteerende stukkengenoemde blief is echter gekomen in handen van den Procureur- Generaaldie toen gelast heell beslag te leggen op alle stukken der genoemde arrestanten. Op 21 Augustus kwam een deputatie van Para negers bij den Gouverneur met verzoek de arres tanten te ontslaan doeh Z Exc.. zeide daaraan niet te kunnen voldoen en ried de Paianegers aanzich voortaan buiten alle zakendie hen niet aangingente houden. 337»,e Staats-Loterij. VIJFDE KLASSE Tweede week. Trekking van 24 en 25 Sept. (1900 loten) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te heurlgevallen: Prijs van 1200 op No. 10526. Prijzen van f 100 op No. 820 7854 en 20398. Prijzen van f 70 826 842 5859 5878 7908 10542 10565 10604 17b67 17870 en 18979. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 810 831 843 5846 5851 58d4 5875 5890 7838 7842 7872 7883 7885 7897 7898 7916 8948 8956 8971 8983 10506 10563 10564 10570 10571 10572 10 98 10691 10607 1060817876 18903 18915 18947 189671897518977 en 20374. Volgende trekkingen geschieden 29, 30 Sept., 1, 2 en 6-10 Oct Behalve prijzen van f 400, f 200. f 100 cn f 70 zijn nevens de premiën van I 30.000 en f 3000 INGEBLEVEN de hoofdprijzen van f 50.000 f5000, 12000 1 van f1500 en 28 van 11000. 1^—— F.n Rudylf Günther schilderde haar Op de tentoonstellingwaarheen hij zijn stuk zond wa« gaen schooner doek te vinden dim het zijne. Een ieder beschouwde het met verrukking en mannen van naamkunstkenners cn critici verzekerden om strijd dal het een meesterstuk van diep gevoel en geniale opvatting was 't Was ook een heerlijk toonee), dal het pen- Mil van den jongen man vereeuwigd had. liet lieltallige kind, met hare weelderige, blonde lokken hield de handen uitgestrekt naar den gouden regen, die in zware trotsen aan den Loom hingen. Rudolf verkocht het schilderij voor eene aanzienlijke som terwijl liet levens gyn naam als kunstenaar vestigde. 1 AMERSFOORTdm 28. September 1891. Door den Kapitein G. J. Blaatiw, eerstaanw. Ingenieur te Amersfoort, is Zaterdag jl. herbe steed bel bouwen van een magazijn voor de uiunutie van twee batterijen veld-arlillerie te Amersfoortonder bel beheer der genie aldaar; raming 11680. Hiervooris ingeschreven door de heeren \V. van Acliterbergh te Amersfoort f 2094. J II. Boks 2075. W. J. van Rerkel Amsterdam 2060. Met werk is den minsten inschrijver, onder gewoon voorbehoudgegund. In verschillende steden van ons land is door den Minister van Oorlog de levering van de louragesten dienste der troepen te paard aun de minste inschrijvers niet gegund zoodal er hei bestedingen in negen sleden zullen ge schieden. Ook Amersfoort behoort onder dit aantal, zullende de herbesleding aldaar Don- dei dag 8 October e. k. plaats hebben. De majoor J. J. G. van Berkel, van den staf van het 5e reg. int. te Amersfoortis toegevoegd aan den genei aal-majoor L P. van der Beek bevelhebber in de 2e mil. afd. tc Utrecht, ten einde belast te Worden met de regeling van de vrijwillige oeteningen in de wapenhandel. Ten nadeele van zekeren J. v. B.wonende in de Tuinstraat, te Utrecht, werd Donderdag middag een gouden remontoir horloge ontvreemd, dat in de lade van een linnenkaslje geborgen lag. Van dezen diefstal wordt de soldaat E van bel 5. reg. inf.. te Amersfoort in garnizoen, verdachtdaar deze den nacht van Woensdag op Donderdag bij v. B heelt doorgebracht en zooals gebleken isook het horloge bij den horlogemaker, waar hel in beslag werd ge nomen heelt verkocht. Ulr. Dagbl. De Gymnastiek- en Schermvereeniging «Ont wikkeling» te Amersfoort viert aansl. Donder dagavond haar zevenjarig beslaan zooals in nevensst. adv. is omschreven. Deze teestelijke bijeenkomst zal stellig groot genoegen opleveren. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Onze Koninginnen zullen zich van November af voor geruimen lijd bier vestigen. Het plan bestaal evenwel om niet alleen 'l paleis in het Noord- einde maaralthans voor een deel van liet voor jaar dat in hel Bosch te gaan bewonen In ver band met dit plan worden eenige vei beteringen in de inrichting aangebracht en de paleizen ook met de stedelijke waterleiding verbonden. Wal tien nog al goed heeft aangepakt, is de bevloering van een paar onzer hooldstraten met asphaltin korten tijd is onze Vcenestraat op deze nieuwe wijze geplaveid en 't bevalt uitste kend. Zijdie vroeger veel bezwaar legen deze nieuwigheid hadden zijn er al van leruggeko men co met verlangen ziet men de uitbreiding der aspbaUbesiraiing, die nu alleen in Veenestraat en Spuistraat ligttol Vlamingstraat, Hoogstraat, Schoolstraat enz. te gernoeL liet is te hopen dat de raad wien bij de begrooting de geldeu voor de Vlamingstraat zullen worden aangevraagd den moed zal hebben uit eigen beweging ook de andere genoemde hoofdstraten zonder trams met 't nieuwe plaveisel te begunstigen. Dezer dagen heelt onze hooldcommissaris van politie een lange lijst gepubliceerd van personen, die, van zeer kooplustige natuur, onder de traagste betalers moeten worden gerangschikt. Dat signaleeren van menschendie een beetje llaagscher zijn dan 't gros der Hagenaars en van 'l crediet een wat overdreven gebruik maken moet aan een van de aldus, ik zou haast zeggen als oplichtersgesignaleerde raenichen, die heel deftig woont en kantoor houdt in een mooi huis, in een der nieuwe straten van het Be- zuidenhout aanleiding hebben gegeven, om de zaak in banden te stellen van een advocaat, die er ernstig over denkt om den commissaris van politie te vervolgen, wegenslaster in ge schrifte Uit Breda meldt men aan de N. R. Ct.: Dank zij de flinke maatregelen van den generaal majoor llardenberg gouverneur der Kon. mil. academie, is hel zoogenaamde «baren" der cadetten van bel jongste studiejaar geheel geëindigd. De 5 cadets van bel oudste studiejaardie niettegen staande liet met goed gevolg algelegd olficiers- cxamen niet lot 2e luitenant werden aangesteld zijn met het toezicht op de jonge cadets belast en verantwoordelijk gesteld dal zij ongemoeid worden gelalen. Een groot aantal ongehuwde dames tc Islington hebben een anli-kusclub opgericht. De leden verbinden zich om nimmer hare rozenlippen in aanraking te brengen mal die van heeren of zulks dezen toe te slaan. Reniga heeren die de leden gezien hebben, bewerendat zij volstrekt die voorzorgen niet hadden behoeven te nemen! i go Aug jl. beviel de Erfprins** Voft Hotten* I zollern eenigszins onverwacht van twee Prinsen te lleiligeudainin Mecklenburgwaar zij tijdelijk vertoefde. Veil week zijn zij daar ge doopt in tegenwoordigheid van den grootvader, den Vorst Von lloheuzollern. Het N. Müncher Tagebl. is in beslag genomen wegens een zeer heilig artikel legen den Duit- sclien keizerwiens zucht naar militair vertoon het land uilpul, waardoor liet na den te ver wachten oorlog geheel geruïneerd zul wezen. Bovendien heelt het Üeiersclie volk, zegt het bladmet leede oogen de dolle uitgaven aange zien voor den keizer, wien hel de vernietiging wijl der aloude üeiersclie overleveringen ter wille van Pruisische wellen en zedenwaarvan hel diapen afkeer heeft. Deze krasse taal heeft vrij wat opzien in de Beierscbe hoofdstad verwekt. Een hevige knal bracht de bewoners van de BurchtstraatNieuwslraat enz. te Nijmegen in opschudding. Bij onderzoek bleek dat cr eene gasontploffing had plaats gehad in een aan de Nieuwstraal uitkomend bovenvertrek van den heer Rups. Door het ontsteken van een lucifer was hel gasdat zich tengevolge van een lek gedurende den nacht verzameld hadontploft en wel inet zulk eene hevigheiddal de knal op de Markt zeer duidelyk werd gehoord. Hel venster van bedoeld vertrek werd aan stukken geslagen terwijl hier en daar schade werd aangebracht. Ue persoon die den luciler ontstak bekwam ernstige brandwonden in zijn aangezicht en uau zijne handen. Zijn toestand is echter gelukkig niet gevaarlijk. Een inlandsch iuselier te Benkoelen school met zijn Beauraoni-geweeruil minnetijd, op een zijner wapenbroeders. De gewonde bad nog kracht genoeg ont naar zijn krib te loepen en üaar van onder zijn hoofdkussen twee pat ionen te halen, om daarmede zijn tegenstander ncèr te vellen hetgeen hem gelukte Zijn krachten verminderden echter door bloedverlies, en eindelijk viel hij bewusteloos op den grond en was tenigen tijd daarna een lijk. Qevondea op doQ openbaren weg Een bloedkoralen collier met gouden tonnetje, Rechthebbenden vervoegen zich ter terug- bekoming aan het bureau van politie. ADVERTENT IE N m Heden beviel mjjii echtgeuootö voorspoedig van een ZOON. 25 Sept. 91. K. DE 1IAAS. Heden overleed in den ouder dom van 78 jaren onze geliefde zuster, behuwdzuster en tante, Mejuffrouw JOHANNA VAN DE ROEMER. Uit aller naam H. VAN DE ROEMER. Amersfoort 21 Sept. '91. Wegens buitenlandse/ie betrekkingen eerst heden geplaatst. Db BURGEMEESTER ek WETHOUDERS van AMERSFOORT zullen op Munt»dei» 12. October f V.9I's voormiddag» Ie elf «rei»ten raadhuize in hel openhaar bij nkele inschrijving i v ni s v de leveritit/ vutt 700 dubbala heotolitora (ton) besto HARDE TURF. De voorwaarden liggen op de Secretarie voor eenieder ter lezing, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. De Secretaris van Amersfoort, W. L. SCHELTUS in de MUURHUIZEN tegenover het ZIEKENHUIS zijn weder voorradig de Alsmede alle soorten 1» BRANDSTOFFEN lot concurrcerendc prijzen. Aanbevelend

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 2