Maandag December 1891. Ü6 Zoon der Officierswedowe. as 4100. FEUILLETON. upron HI. A. H. VAN CLEBFF i»«/i.n. ."'"L. Z?™" ri\~Tu"a Bureau te Amersfoort. 'TZ M MUURHUIZ.N I... ,d. per ,„.i CU. regai a. - hoek Kortograoht, WUk B «O Politieke Revue. In Frankrijk schijnen velen nu te gaan be grijpen, dat men al te hard van stal is geloo- pen met protectionistische maatregelen .lat men al te veel heelt willen doen en nu kans loapt na korter ol langer tyd zelf in den put te tui melen. dien men voor de andere mogendheden g.-graven heelt. Frankrijk gaat inderdaad een economisch isolement tegemoet, erger wellicht en noodloliiger in zijn gevolgen dm zijn politiek isolement, dal eerst vóór eenigen tijd is geëin digd. Kibols ijveren voor een miniinum-iariel voor enkele mogendheden, lijkt ons een eerste stap op den goeden weg, 't schijnt, dat de re geering eenigszins duidelijker wil doen uitkomen, dat 't noodig is achterdeurtjes open te houden of minste tijd te winnen. Móluie heelt zijn upon in de Kamer ingediend over het voorstci^ betrekkelijk Frankrijks handelsrelaliën na I Fehiuari a. s. en hij zal de discussie verzoeken tegen heden Maandag. l)c Times, sprekende over hel Fransch-Hul gaarsche incident, vreest alleen dal de minister S'ainhoeloff wiens diensten aan de llulgaarsche volkszaak moeilijk te hoog kunnen worden ge schat», de gebreken zijner deugden h elt, en, niet denkende om den onzekeren toestand van hel land ten opzichte van de wel te ruw en on.ir.hizaam te werk gaat. Volgens het internationale verdrag mag geen grvangeneming ot verbanning geschieden zonder dat de gezant der betrokken regeering vooruil wordt verwittigd Miar overigens zijn de hel p dingen zoo weinig omschreven, dal voor een geval als Van Cha-lourne geen bepaalde aanwij zingen zij Bovendien had Frankrijk te Sofia slecli s een agentgeen gezant Daarom acht hel Cityhlad het zeer onzeker, of inderdaad hel internationale verdrag geschonden is. In de «Beijerschen Landdag» kwamen de uitin gen van den keizer ter sprake en verklaarde de algevaardigde Dalier dal zoowel de woorden in hel hoek te Munchen als de lede legen de recru- ten slechts weinig waai de hebbenals zijnde inededetding van persoonlijke gevoelens. Indien het mocht blijken dal op de begaande rechten des volks indruk gemaakt werddan is het nog tijd daar krachtig voor op te (reden. Eenige Fransehe bladen maken gewag van een nieuw oorlogswapenin Engeland uilge vonden liet zou een repeteer-karahijn met twee loopen wezen een klein soo.l mitrailleuse, die i onder den Imik van het paard zou worden be vestigd zoodal de beide loopen tussrhen de voor- poolen uitkwamen. Ue ruiter behoeft maar op een knop nabij den zadel te drukken om het wapen af te vuren Hoe de aanwending in verhand met de dre-suur van hel paa- d geschei den blijktwordt niet gemeld. Zeker zullen de olficieren hij het attaqueeren liefst niet voor hun ne manschappen die aldus gewapend zijn, moe ten rijden. Brussel is in rep en roer over een moord, waarschijnlijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag gepleegd Het geval herinnert aan de misdaden te Parijs door Prado en door Pranzini gepleegd Anna Leenaerts, een meisje van lichte zeden maar de bezitster van kost bare juweelen en diamanten, is door een scherp werktuig vieeselijk verminkt en ten slotte nog met een handdoek geworgd, terwijl al hare kosibaarhedengestolen zijn, en hel ijzeren kistje, waarin "deze geborgen waren, geforceerd en vernield is. Haar gefielde, zekere Joseph S., is in hechtenis genomen en de politie zoekt nog een ander-n verd «elite. A. geheeten, maar bijgenaamd «de jock«y«. liet slaclitcflf r moet zich met vertwijfeling logen haren aam-ander hebben verdedigd, en «laar Joseph S. een paar schrammen in het gelaat en een gezwollen oog heelt, is hij in heetnenU gehouden hoewel hij zijne onschuld volhoudt en voor Dinsdagavond zijn alibi bewezen is. Geen poesje om zon«ler handschoenen aan te vatten Een diensihnde te Amsterdam had verl week avonds mei haar mi inaai een hevigen twist, welke hiermede eindigdedat de aanvallige schoone ha»r minnaar io de horst greep en hem in den Bui en Am-tel wierp Gelukkig is het bij een koud bad gebleven, doch de liefdegloed zal wel voor goed zijn uit gedoofd Influenza Op de vraagwelke middelen lot bestrijding der influenza konden worden aangewend, meende de Geneeskundige Baad voor Zuid Holland met het oog op de onvoldoende bekendheid met 3) Naar het Duitsch door S Als liefkoozend gleden zijne vingers wederom over die voorwerpen. Hij haalde de schouders opals in stille berustinghij moest doen wat hem bevolen werd. Op zekeren avond was er in de vertrekken van de prioreswat tegenwoordig zelden ge beurde een talrijk gezelschap bijeen. AI de stiftsdames waren tegenwoordig. Sommigen harer speelden kaartanderen schonken er de voorkeur om onder hel vervaardigen van handwerkjes met elkander te praten. Wat zijn die Makart bouquetten toch mooi,» zeide eene der aanwezigen. «Jaonze priores verstaal de kunst om alles een gezellig aanzien te verleenen En werkelijk voldeden die versierselen ook goed. «Maar 't is toch jammer,» meende freule von Salzen«dat zij geheel en al die prachtige, zilveren kandelaars verbergen.» Zij boog zich over het tafeltje om de bou quetten te verschuiven, maar als door een adder getroffen lied zjj de hand zinkenmet één oogopslag had zij ontwaard, dat die kostbare voorwerpen er niet meer stonden. «Ja,» haastte zij te vervolgen, «ja, maar daarvoor worden die fraaie stukken ook voor stof beveiligd.» Langen tijd zal zij zwijgend, mut de bevende handen in den school gevouwen naar den grond te staren, ja, soins wenkte zij sleelsgewijze een .paar tranen weg. Den volgenden dag ging Ireule von Salzen op reis. Dat was eene groote gebeurtenis voor h.iar, als zijnde hel de derdemaal in haar leven, dat zij zich op den trein waagde. Al de stiftsdames waren dan ook zeer verbaasd over dal ongewone feit en bespraken hel hoofd schuddend met elkander, 's Avonds keerde freule von Salzen echter tot aller geruststelling in blakenden welstand gerug. Zij verleide even wel nietsen hoe nieuwsgierig hare gezellen ook naar het doel harer reis waren, zoo durf den zij haar toch niets vragen. Otto kwam den avond vóór den verjaardag zijner moeder in het klooster aan. Hij was zeer opgewekt en vertelde voel van hel garni zoensleven. Den volgenden dag vertoefde hij veel in den tuin, waar hij zich bezig hield met het dresseeren van een paar honden. 's Avonds zoude men zich allen vereenigen bij freule von Salzen. Dal is veel gemakkelijker had de oude dame tot de priores gezegd. «Waarom zoudt ge u zooveel moeite geven juist op uw geboortedag?» Al de dames waren aanwezig, zij zaten in de twee kleine kamers en spraken slechts over Otto, die allen zoo na aan het harte lag. «iedere keer als hi| thuiskomt, ziet hij er voornamer uit,» meende er een. «Ja, dat is zóó.» «Hoe goed kleedt hem dien knevei en wal is hij altijd vroolijk,» bracht eene andere in het midden. «En wal is hij goed en aardig,» vulde eene deze ziektegeen antwoord te kunnen geven. Door don minister van Oorlog is bepaald dat de militieplichtigen der lichting 1892, die voor hun inlijving door vrijwillige oefening in den wapenhandel een zekere male van geoefendheid hebben verkregen, voor zoover zij in Mei worden ingelijfd en bij een onlien-den korps worden ingedeelddadelijk hij de inlijving tot 3 Juni in het genot van verlof kunnen worden gesteld. Uit 's Herlogenbosch schrijft rnen De zaak der marklgelden blijft de belang stelling der justitie gaande houden. Op uit drukkelijk verzoek van den ontslagen hoofd agent is thans de commissaris van politie doer den rechter commissaris in verhoor genomen. De hoofdagent werpt namelijk alle schuld op den commissaris van politie. De pier, welke zich 1000 voel in hel Michigan meer te Chicago uitstrektis thans voltooid. Aan het einde daarvan komt in plaats van een Casino een toren van 250 voet hoog en wel van ijzer. De toren zal overdekt worden met de stol, die bekend staal onder den naam «stall Van buiten zal hij er uitzien als een vuurtoren. Van zijn top zal 's nachts het elektricke licht een wondervol schouwspel verwekken, vooral wanneer men bij feestelijke gelegenheden het geh-ele tentoonstellingspark in een toovcrgloed hult. Een kranig schutter Uit Kedong Bantong (Java) schrijft men dd. 5 Nov.: «Toen gisteren namiddag circa 10j uur de heer Th. de Roy I van Zuijdewijnadministrateur van de onder neming Keilong-B.mtengna een vermoeienden rit van zijn werk terugkwam en zich op weg naar huis begaf, werd hem^£ mededeeiing gedaan dal een groote tijgefln de nabijheid van zijne woning was. Hel beest scheen door de langdurige droogte zijn heil in de lagere streken te hebben gezocht. Op dat bericht wa pende de heer de Boy van Zuijdewijn zich inet een buks en spoorde den tijger na, welke zich in een hof naast eene bi^ig schud hield Ver schrikt door het liondongehlal en de menseh-m- slemmen hief liet Deest een vervaarlijk gebrul Mn. Als onverschrokken jager, wiens schot nimmer mistnaderde de heer de Roy van Zuijdewijn tot op circa 15 pas, en voor de tijger tol dea derde aan. De priores en haar zoon lieten zich tot aller nauw bedwongen ongeduld nog steeds wachten. Het was reeds acht uur. Daar diende de kamerdienaar aan: «De priores.» Alle dames schrikten bij deze woorden en freule von Salzen vermocht nauwelijks op ia slaan. De priores verscheen werkelijk alleen. Freule von Salz«*n kon nieis vragen zij vergenoegde zich oin hare Lillende hand in die der overste te leggen. tyg kleine piiores zocht blijkbaar naar woor den eindelijk zeide zij op kalinen, schoon doffen toon. «Mijn zoon laat u veelmaal groeten, hij is tot zijn leedwezen verhinderd om dit feest bij te wonen, wijl hij onverwachts naar zijn garnizoen opgeroepen is». De oude dames bogen zwijgend het hoofd en arbeidden ijverig voort Zij wilden elkander niet aanzien en het verdere gedeelte van den avond werd op alles behalve vroolijke wijze doorgebracht, l Was alsof xij vreesden, <Jat zij iemanddie sliep, konden wekk< n. zoo stil an rustig waren zij. Wanneer de priores voortaan aan Otto briè- ven schreef, dan zat zij daarvoor wel uren lang aan hare schrijftafel. Zij l ichte geen enkel verwijt tot hemmaar er lag in hare woorden een onuitgesproken angst voor een gevaar.dat zij steeds naderbij zag kouien, doch niet onder I de oogen durfde zien. En, als zij haar epistel ten laatste geëindigd

Amersfoortsche Courant | 1891 | | pagina 1