Eon Bonaparte voor de rechtbank. Eeniger. r! c i tuen deelde men mede dat mevr. Rosalie •Jo As .«tav echtgenoot Louis Bonaparte, achter teel van den grooten Napoleon, voor den rechter h.ic* gedaagd wegens bigamie en dielslal. De dame Jeed zich heel onschuldig voor; doch in't nauw gebracht door de vragen des verdedigers voegde *ij nog hel volgende aan haar verklaring toe. «Tweemaal ben ik getrouwd geweest en tweemaal ben ik gescheiden wegens overspel. Lij de laatste echtscheiding was Louis Bonaparte mijn minnaar. Na mijn echtscheiding trouwde hij mij op hel eiland Man. Later verliet hij mijzooals ik gezegd heb om ien andere vrouw te trouwen. Maar op dat oogenblik wist ik van de bigamie niets. Mijn echtgenoot had mij verklaard dal hij door dokter Goghill zou worden vervolgd wegens oplichterij, en dat deze die vroeger ook mijn minnaar was geweesthem ook dacht te vervolgen wegens zijn onwettig huwelijk met mij. Mijn echtgenoot voegde er nog bij. dat hij werkelijk ons huwelijk onwettig'achtte. Er werd toen ove .gekomen dat hij voor den vorm een eisch lot echtscheiding tegen my zou indienen, dat die eisch geba seerd zou zijn op tnijn overspelige betrekkingen met dr. Coghillwelke ik zou erkend hebben in een verklaring inij door dr. Coghill gedicteerd sn op zijn bevel door mij oiiderleekend. Na de eehtscheidiBg leefde mijn man weer met mij ten minste zoo begreep ik de zaak en daarom stemde ik et in toe mijn juweelen aan prins Nonaparte te gevenopdat hij dr. Coghill kon betalen; wat hij dezen schuldig was enz ich zoo vrijwaren legen iedere vervolging. Zooals reels gemeld is heeft de Koningin- Regentes de levenslange gevangenisstraf, waartoe M. I). in 1871 door het Prov. Gerechts- hol in FiieschUnd werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan een te Oudega (Smallin- gerlainl) bedreven moord, in gevangenisstraf van 25 jaren veranderd. De rnoorddien het hier betrofzegt de Leeuw. Cb, werd gepleegd op een paar bejaarde echtelieden en ging vergezeld van inbraak en diefstal. De eigenlijke daders waren vader en zooude nu begenadigde, hun neel, destijds ruim 27 jaren, was, als ware het. gedwongen gewordenhen bij te staan. Geruimen lijd bleven de daders onbekend, doch de justitie wist hen ten slotte toch te achterhalen. Rij de be handeling der rechtszaak wekte M. D. door zijn jeugdig;.", leeftijd, zijne volledige bekentenis en zijn berouw reeds dadelijk veler sympathie doch in weerwil van de treffende verdediging van den (oegevoegden raadsman, mr. W. J. van Wel deren baron Rengersveroordeelde het Gerechtshof ook den jongste lot levenslange tuchthuisstraf (een jaar te voren was de dood. al-af algeschall) Dal hel berouw van M. D. oprecht gemeend was. toonde hij door zijn gedrag in de gevangenis. Zijn wij wel onder richt dan heeft hij gedurende de bijna 21 jaren, die hij er thans heelt doorgebrachtnooit de minste straf beloopen. De gevangenis was wel «ena zware straf voor hem, maar, dank zij liet daar gegeven wordende uitmuntende onderwijs, mag hij reeds sedert lang zeer goed geestelijk ontwikkeld worden genoemd. Zondag voor middag wees de Protestantsche godsdienst- ieeraarde heer II. G. Grosjean tijdens den dienstop het bewijs van Koninklijke genade hij deed het zóó, dal allen diep geroeid werden, nie'. het minst M. D. zelf. De lange gevangenisstraf heeft geen invloed gehad op de gezondheid van den begenadigde, d;e Oians 47 jaren is. Hij heeft, gelijk men ons mededeelt, eene vrouw en twee kinderen. De oudste van het genoemde drietal, die vóór hy de misdaad begin, reeds zes jaren in het luchthuis te Leeuwarden had doorgebracht, is et- in 1885 overleden. De genoemde gratie is de eerste van dezen Dochhoe meer ik hersteldehoe meer ik in kracht toenamdes te dieper gevoelde ik de smart van mijne ongelukkige liefde voor de schoone looneelspeelster. Ik kon ten laatste niet meer in het gezelschap dier bek gelukkige menschen verwijlen en zoo trad ik op zekeren -raiddag in Susie's salon ora afscheid van haat te nemenvast beslulen ora een einde aan mijne kwellingen te maken door te vertrekken, Zij had geweend dat zag ik hij den '•ersten oogopslag. Dat was toch zonderling Susie en schreien I Hare geheele persoonlijkheid m-akle trouwens op mij een geheel anderen indruk dan ooit te voren Op haar gelaal stond eer weemoedige ernst te lezenwelke mij smartelijk aandeed er lag iels zonuerlings i«ls vreemds in haar voorkomen wal wist ik niet zij deed zichzelve zichtbaar geweld aan om onbevangen te zijn. «8usie wat is er met je gebeurd?» tOnietsmijn vriend. Wal zou er voor- gev.iler. kunnen ï-.jn,» antwoordde, ze op ïuchll.arligen toon, hoewel zij niet verhinderen I Vindat een donkere blos voor een oogenblik 1 iwwr doodsoluke wangen kleurde. Wordt vervolgd. aard aan een voor het leven veroordeelde geschonken. Een zonderling redenaar is te Pa''ijj doofde politie opgepakt. Het was een jong Engelsctiman, die hoven op een lantaarnpaal geklommen wa en vandaar in kluchtig gebroken Fransen op ruiende toespraken hield tol een steads ai - groeiende volksmenigte. Een politieagent wUae hem van zijn geïmprovieerden katheder halen, inaar hij had zich stevig vastgemaakt met een ketting, en eerst toen die was doorgevtjlu Kon men hem wegbrengen naar het bureau. In de zitling der Fransche Katr^r ven had een voorval plaatsdal zonder voorbeeld is in de parlementaire geschiedenis zelfs van Frankrijk. Bij hel openen der zitting werd door den voorzitter aangekondigddat van de heeren Lesenne en Laur het verzoek was inge komen, den ministerpresident te interpclleeren over beschuldigingen door de «Intransigeant» ingebracht tegen een dar ministers. De burgemeester van De Lier (Weslland) is aan een groot gevaar ontkomen. Uitgegaan om een weg op te nemen die verbeterd meest wordenen er graag spoedig willende zijn liep hij over een bevroren sloot. Het ijs was echter niet sterk genoeg en hij zakte er lot aan den hals toe in. Op zijn hulpgeroep schoot gelukkig een boereoarbeider toe, die hem er uithielpzoodat de burgemeester tnel een nat pak en den schrik vrij kwam. In den laatsten tijd heeft men te Keulen een groote menigte doode visschen den Rijn zien aldrijven. Bij onderzoek bleek, dut die visschen door een ontplolling gedood waren. Waarschijnlijk is dit werk van vischdieven, die ara deze manier van dooden de voorkeur gaven boven de gewon» wijze van vischvangst, waarbij zij veel meer gevaar loopen van betrapt te worden. Aan de gasfabriek te Rozendaal moeten eenige knoeierijen aan hel licht zijn gekomen. Een onderzoek door den ollicier van justitie te Breda ingesteld heelt ten gevolge gehad, dat werklieden in verhoor en in arrest zijn genomen. Ook de directeur der fabriek is op last der recht bank in hechtenis genomen en naar Breda overgebracht. Dit laatste geval vooral heelt iu het stadje groote ontsteltenis teweeggebracht. Gearresteerd zijn te Amsterdam twee jongens van 15 en 12 jaren die in hel lokaal de ver eeniging in de Warinoesslraatdusdanige verte- tingen maakten dat dit achtendoeltt wekte. De oudste is tol de bekentenis gekomen, dat hij op een boekje van van vader f 80.van de Rijks- postpaarbank had gehaald en daarvoor valschelijk had geleekend. 333ste stasts-Loterij. VIJFDE of LAATSTE KLASSE. (Tweede week). Trekking van 21 en 22 Jan. (1000 loten), Ten kantore van den Collecteur te Atnersloorl zijn aande navolgende nummers te bourtgevallen: Prijs van f 200 op No. 2336. Prijzen van 1 70. 52 2376 2398 G858 8802 11420 11445 16609 16614 16636 16644 16645 16650 16670 17676 en 18877. Te zatnen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2.305 2334 2356 2371 2385 2404 6856 6867 6892 6897 8815 8827 8832 8834 8839 11413 11418 11426 11443 16637 16600 1709517699 17714 17727 17738 17741 17746 17775 18830 18848 18849 18851 18858 18885 18886 18890 Volgende trekkingen geschieden: 26—29 Jan. en 26 Febr. Behalve 2219 prijzen van f 400, f 200, f 100 en f 70 zijn nevens de premie van f 30.000 voor den laatst uilkomenden prijs van f 1,000 of hooger, en de premie van f 3,000 voor het laatst uilgetrokken lot INGKBLEVEN de hoofdprijzen van f 100 000, f 50 000,110,000, f 2,000, f 1,500 en 30 van f 1.000. Gevonden op den openbaren weg Een zakmestwee porleraonnaies. Rechthebbenden vervoegen zich ter terug- bekoming aan het bureau van politie. Marktprijzen te Amersfoort. AMERSFOORT Vrijdag 22 Jan. 1892. Appelen f 0— a f 0.- de heet. Zand- aardappelen f 3.— 4 f 3 50 de heet. floendereieren f6.— a 7,— p. 100 st. Boter 11.40 11.65 per kilo. Kippen f 0.80 a I 'I-ci p, st. Kuikens 1 0.a f 0,— p. st. fïïSl mÏX a '0'90' -T.m,n. konüne. f0,80 a f 1.40 p. st. Duiven 10,50 a f 0,80 m ^'%en P-sl- Schrammen IIz.~ a 14.p. sf. Aangevoerd waren 00 heet. Appelen. 0 heet. Peren, 30 heet. Zradaardappclou00 heel Kleiaardappelcn, 1500 sl lloendereieren, 700 kilo Doter, 70 Btggpn, 12 Schrammen. AMERSFOORT 25 Januari 1892. De loting voor de nationale militie te Amersfoort zal gehouden worden op Maandag, den 29. Februari aanstaande. Woensdagavond8 uur heeft blijkens neven- staande advertentie in Amicitia plaats het 3e Svmphonie-concert van het stalmuz.ekcorps van het 5e Regiment Infanteriedirecteur du heer G. K. G. van Akenen twijfelen wtj nietdat dit concert, eveneens ook met hel oog op het afwisselendhieronder volgend programma door velen zal bezocht worden. Hochzeitsmarsch, Mendelssohn. a. »Ha- coczy-Ouverture"Kéler-Béla. 3. „Ave Maria" Oboe-solo, Chérubim. (de Heer va» Hkdbl.) 4. Adagio, b. Gondoliera, c. In troduction und Gavotte aus der Suite op 34 für Violine mit Begleitung der Piano forte (de Heer van Akkn.), Franz Ries. 5 Ouverture „Raymond, ou le secret de la Reine"Amb. Thomas. 6. <1. Walther's Preislied aus die Meistersinger von Nürn- berg von Rich. Wagner, für Vichne und Piano-forte Wilhelmj. b. Berceuse, pour Violon et Piano, Simon. 7. Ungartsche Tanze No. 5 en 6 Brahms. 8. „Geschich- ten aus dem Wieuer Wald" Concert- Walzer, Joh. Strauss. De 2e luitenant C. J. F. de Graafvan het 1e bat. tol. te Amorsfoort, is bij den wapon- cursus la Delft gedetacheerd. 9e kap. S. O. van der Straaien van het 1e rag. veld-art. le Amersloorlwordt tnel 1 April voor 6 maanden gedetacheerd bij hel 1e reg. vesting-art. la Utrachl. De 1e luit. G. M. J. Turk, van het le reg. veld-art., wordt met 1 April voor den tijd van één jaar gedetacheerd bij liet 2o t eg. vesting- art. te Gorincham. Uil Eemnes wordt gemeld Velen maakten Vrijdagmorgen vra de ge legenheid gebruik otn op schaatsen de markt le Amersfoort le bezoeken. De Eetn een snel strooinend watordat niet gemakkelijk bevriest, was dicht gaan liggen en spoedig werd er een baan in orde gebracht. Toch is dit water maar weinig te vertrouwen. Donderdagmiddag zakten bij deze gemeente nog drie personen door het Eetnijs heen. Wel had dit ongeval gc .-ne treurige gevolgenmaar het kan zeker velen lol waar schuwing dienen, 0111 zich niet tc spoedig met schaatsen op dit water le wagen. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: Dal ons crediet in den vreemde steeds hoog staat aangeschrevenheeft de inschrijving op de staatsleening bewezen In plaats van circa 45 inillioen is voor circa 89 tuillioen ingeschre ven. Dat is zoo mooi nietzegt menigeenmen herinnorL zich leeningen, die 10, en 20 en meermalen waren volleekendzoodal een twee voudige aanbieding van de benoodigde som zelfs erg bij vroeger zou alsieken. Doch men vergeet, dal de leening ditmaal rechtstreeks door de regeering gesloten werd, zonder de lusschen- komst van een bahkiurs-consortium waardoor zeker een inillioen is gespaard Gevolg daarvan is geweestdat de bankiers niets hebben gedaaan om de inschiijving le bevorderen, misschien wel het tegendeel. Mij werd verzekerd, dat de groote kantoren te Amsterdam bijna uitsluitend voor buitenlandsche rekening inschreven. Uit dat oogpunt bekeken, is liet resultaat dus geens zins ongunstig. In de laatste dagen is de benoeming van den knmm. van het reg. grenadiers en jagers weder druk ter sprake gekomen. Eindelijk schijnt 't er dan toch ernst mede le worden en zal da kolonel Laming aan '1 hoofd van keurkorps optreden. Men heeft verzekerd dal de koningin regentes op zijn benoeming steeds heeft aange drongen en kolonel Simon, haar adjudant, niet had uitverkoren voor dit kommando dit is met zooveel stelligheid verklaarddal ik moeielijk twijfelen kan. Het veelbesproken zaakje van mevrouw Sluten zal met ernst worden onderzocht. Haar klacht over de handelingen in hel krankzinnigenge sticht alhier is niet alleen in handen der justitie, maar ook de regeering is er mede in kennis gesteld en zal, naar ik van welingelichte zijde vernam, harerzijds een onderzoek bevelen door het geneeskundig staatstoezicht. Mij komt dit de eenig juiste weg voor; een administratieve enquête zal, meer dan een gerechtelijke, in deze de waarheid aan het licht brengen. Zaterdagavond is le Utrecht zekere S., toen hij een overweg wilde overstekenterwijl een trein van den Cantraalspoor in de nabijheid kwaru aansloomendoor de locomotief gegrepen en overreden. De ongelukkigegehuwd en vader van 3 kinderenwerd letterlijk in stukken ge- I&ü.

Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2